Ile trzeba zrobić, aby zostać detektywem? Nic. Tak naprawdę, niezbędne będą do tego takie cechy jak otwarty umysł, szybkość rozwiązywania wszelkich zagadek i wnikliwość. Nowa książka Jacka Getnera Pan Przypadek i trzynastka opowiada o losach mężczyzny, który nie do końca wie, co mógłby w swoim życiu robić, a jego losy potoczyły się tak, że został de facto zmuszony wszcząć kilka śledztw.
W tej niewielkiej książeczce zostały opisane trzy historie, które mają miejsce jedna po drugiej. Zaczyna się dramatycznie, bowiem sąsiadce głównego bohatera skradziono obrazy, a starsza pani, nie ufając do końca miejscowej policji, prosi o pomoc Jacka Przypadka. Kobieta mieszkająca pod trzynastką nie jest nudną staruszką, za sobą ma trochę pokrętnych wydarzeń, a także ma ogrom znajomych. A to ostatnie sprawia, że niespełna trzydziestolatek otrzymuje dodatkową pracę, musi rozwikłać kilka dość ciekawych zagadek. To, co można od razu zauważyć i co jest w pewnym momencie przytoczone w tym utworze, to nadmiar zgromadzonych trzynastek, z którymi spotyka się główny bohater. A to od razu wyjaśnia specyficzny, nic nie mówiący od razu tytuł. Wszystkie trzy tajemnice autor bardzo ciekawie obmyślił, zaskakująco rozwiązał sprawy, przez co ukazał mężczyznę jako osobę genialną i nad wyraz inteligentną, i błyskotliwą.
Jacek Przypadek dobiega trzydziestki, nie ma żony ani dziewczyny. Ma natomiast udawaną narzeczoną, pewnego siebie przyjaciela [Młody Bóg Seksu] a także powodzenie u kobiet i zapał do sportu. Brakuje mu, jak już wcześniej wspomniałam, pomysłu na swoje życie, nie skończył studiów prawniczych, z czego niezadowolony jest jego ojciec. Główny bohater nie należy do banalnych postaci, ciągle ćwiczy do maratonu i biega, przez co prawie nie rozstaje się ze strojem sportowym. Na pierwszy rzut oka jest niedostępny, dość zamknięty w sobie, ale pewne wątki sprawiają, że odkrywamy jego delikatniejszą stronę. Także inne postaci występujące w książce, są dość intrygujące, oschły ojciec Jacka, ekscentryczna sąsiadka Przypadka, pani Irmina Bamber, a także pewny siebie podkomisarz Łoś, który nie lubi detektywa amatora, który w rzeczywistości odwala za niego całą robotę. Możliwie drażniącą osobą w książce jest przyjaciel Jacka, Błażej, który wierzy, że każda kobieta jest w nim szaleńczo zakochana. Z jednej strony ten wątek jest zabawny, a z drugiej ukazuje tylko fakt, że w prawdziwym życiu jest wielu mężczyzn ślepo wierzących w swoją przeciętną nieprzeciętność, niezwykłość czy urodę. A ja osobiście podchodzę do takich ludzi z pewną dozą dystansu. Już kolejny raz Jacek Getner udowodnił mi, że potrafi stworzyć interesującą książkę, którą czyta się niezobowiązująco. Pomimo tego, że w pierwszym momencie temat może wydać się poważny, całość ujęta jest lekko i przyjemnie. Nieraz brakowało mi tutaj takiej realności, spotkania z szarą rzeczywistością, bo główny bohater jest zbyt idealny czy po prostu przerysowany.
Pan Przypadek i trzynastka ma swoje mocniejsze i słabsze strony. Jednak pomimo swoich małych wad, jest to książka, która umili każdemu czytelnicze wieczory. Podejrzewam, że nie każdy polubi głównego bohatera, jego dziwny sposób bycia i duży spryt. Niemniej jednak, polecam ten tytuł, za łatwy sposób docierania do czytelnika, za ciekawy sposób pokazywania innej polskiej mentalności, do której nie do końca przywykliśmy.