Na początku był sens recenzja

Prawdziwego ascetę poznajemy po miłości.

Autor: @jatymyoni ·1 minuta
2020-05-14
3 komentarze
8 Polubień


„Prawdziwego ascetę poznajemy po miłości – czy potrafi kochać Boga, żonę, swoich parafian, studentów. Czy potrafi się bawić, cieszyć; ale też czy potrafi mówić „nie”, również tym, których kocha. Miłość jest ascetyczna, nie ma miłości bez ascezy, ponieważ w niej zawsze jest rezygnacja. Jeżeli nie potrafię powiedzieć „nie”, moje „tak” nie ma wartości.”

Ks Krzysztof Grzywocz był niezwykłym księdzem, wszechstronnie wykształconym. Jego zainteresowania naukowe, ale też duszpasterskie skupiały się wokół teologii duchowości. Ukończył też Studium Poradnictwa Psychologicznego i Psychoterapii dla Duchowieństwa. Był również trenerem psychodramy PIFE. Był pracownikiem naukowym na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Opolskiego, a oprócz tego pracował jako terapeuta w Poradni Rodzinnej w Opolu, a także towarzyszył osobom w depresji. W dorobku Księdza są liczne publikacje i książki. Istnieje też strona internetowa. Jego pasją były góry i wspinaczka. Był członkiem Klubu Wysokogórskiego w Gliwicach i należał do wąskiego osób, które zdobyły największą liczbę czterotysięczników.. Niestety zaginął 17 VIII 2017 r. w Alpach Lepontyńskich w okolicy szczytu Bortelhorn, na granicy między Szwajcarią i Włochami. 23 VIII 2017 r. zakończono oficjalne poszukiwania – ks. Grzywocz został uznany za zaginionego.

Niesamowita książka do której na pewno będę wracać. Książka składa się z 5 rozmów z dwojgiem redaktorów z „Więzi”, a także z dwoma psychoterapeutami : Wojciechem Eichelbergerem i Adamem Jawińskim. Sam mając przygotowanie psychoterapeutyczne traktuje człowieka jako integralną jedność , który rozwija się w dialogu i w spotkaniach z drugim człowiekiem , ale też z Bogiem. Mówi współczesnym językiem o współczesnych problemach człowieka, o zabieganiu, braku czasu na odpoczynek, podejmowaniem zbyt wielu zadań, trudności z ustaleniem hierarchii spraw, ale też o zachowaniach kompensacyjnych i często braku dialogu nawet między najbliższymi. Podkreśla, że normy są dla człowieka, a nie człowiek dla norm i zawsze trzeba kierować się własnym sumieniem i miłością, a nie zrzucać odpowiedzialność za własne zachowanie na normy, bez refleksji własnej.

Książka którą z jednej strony czyta się jednym tchem, ale z drugiej strony wraca się do poszczególnych wypowiedzi żeby je lepiej przemyśleć. Jest to tekst do wielokrotnego odczytywania i zawsze coś znajdziemy nowego..

Moja ocena:

Data przeczytania: 2020-04-29
× 8 Polub, jeżeli recenzja Ci się spodobała!

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
Na początku był sens
Na początku był sens
ks. Krzysztof Grzywocz
8/10
Seria: Biblioteka Więzi

Mówiąc o duchowości chrześcijańskiej, ks. Grzywocz pozostaje bliski konkretom życia i wyraża swą myśl w zrozumiałych i prostych słowach. Stara się odpowiedzieć na żywotne problemy współczesnego człowi...

Komentarze
@Anna_Natanna
@Anna_Natanna · około 4 lata temu
To prawda. Niezwykły ksiądz. Odkąd natrafiłam na niego na YT słucham jego rekolekcji, jakie prowadził. Wielka szkoda, że został tak wcześnie odwołany z ziemskiego padołu. Może tam głosi swe kazania.
× 3
@Renax
@Renax · około 4 lata temu
Nie znam, ale mnie zaciekawiło. Tak, czasem normy nie wystarczą, a życie każe nam podejmować decyzje w swoim sercu. Czy są słuszne? Oparcie tylko na regule jest łatwe. Nie ma wtedy dylematów. Tylko czy sprawiedliwe?
A o tym braku czasu i zabieganiu chciałam wspomnieć. U mnie w dimu praca i zabieganie oraz brak odpoczynku były zawsze nazywane cnotą. Teraz sobie myślę, że może i odpoczynku trzeba się nauczyć? Że i usiądnięcie z rodziną i rozmowa jest chrześcijańskie? A na pewno buduje więź.
× 2
@jatymyoni
@jatymyoni · około 4 lata temu
Cały czas dzieła Jego internetowa strona prowadzona przez przyjaciół, wystarczy wpisać w przeglądarkę jego imię i nazwisko. Tam są zgromadzone wszystkie materiały i można posłuchać, jak i poczytać jego kazania i rekolekcje. Polecam.
× 1
@Renax
@Renax · około 4 lata temu
Poszukam. Dzięki.
× 1
UR
@urszula.golabek2 · 19 dni temu
Ks. Grzywocz napisał jeszcze wiele innych dzieł, ciekawa jest na temat patologii życia duchowego.
× 1
@jatymyoni
@jatymyoni · 19 dni temu
Może kiedyś przeczytam. Pochodził z mojego miasta i dużo ludzi go znało i się z nim przyjaźnili.
UR
@urszula.golabek2 · 19 dni temu
To dobrze mieć w swoim mieście znanego księdza:), który nota bene był bardzo dojrzały duchowo. Dokładny tytuł tej książki to:Patologia duchowości. Od niezdrowej religijności do dojrzałej wiary.
× 1
Na początku był sens
Na początku był sens
ks. Krzysztof Grzywocz
8/10
Seria: Biblioteka Więzi
Mówiąc o duchowości chrześcijańskiej, ks. Grzywocz pozostaje bliski konkretom życia i wyraża swą myśl w zrozumiałych i prostych słowach. Stara się odpowiedzieć na żywotne problemy współczesnego człowi...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Pozostałe recenzje @jatymyoni

Wykop
Proletariat żyje dla entuzjazmu pracy.

Andriej Płatonow gdy wybuchła Rewolucja Październikowa w Rosji miał osiemnaście lat i pracował jako robotnik. Dzięki rewolucji mógł ukończyć technikum, a później oddać s...

Recenzja książki Wykop
Kameliowy Sklep Papierniczy
Każda chwila jest ważna, szczególnie zaś ta spędzona z przyjaciółmi.

Wydawnictwo „Tajfuny” należy do moich ulubionych i z chęcią sięgam po wydane przez nich książki. Sięgając po tę książkę, skojarzyłam nazwisko z autorką „Ukochane równani...

Recenzja książki Kameliowy Sklep Papierniczy

Nowe recenzje

Ci, którzy zostali
Ci, którzy zostali
@feyra.rhys:

Lubicie dobre kryminały ? Ja bardzo ! To teraz mam dla Was polecenie bardzo dobrego kryminału ! Nigdy nie miałam przyje...

Recenzja książki Ci, którzy zostali
Fighting Hard For Me
By dwoje chciało na raz...
@Mirka:

@Obrazek „czasem warto odważyć się na coś nowego” Jeżeli dwoje ludzi jest w sobie zakochanych, to co w ich relacji...

Recenzja książki Fighting Hard For Me
Po jej odejściu
Droga do wolności Anastazji
@emol:

Kiedy sięgamy po książkę z gatunku thriller to oczekujemy napięcia, dreszczu emocji, niepewności. W powieści Alex Dahl ...

Recenzja książki Po jej odejściu
© 2007 - 2024 nakanapie.pl