Powtórka z rozgrywki recenzja

Produkcyjniak A.D. 2020

WYBÓR REDAKCJI
Autor: @Mackowy ·4 minuty
2020-07-31
6 komentarzy
25 Polubień
Czytając opis nowej książki Marcina Wolskiego poczułem przyjemny dreszczyk zainteresowania, bo oto w alternatywnej wersji historii Karol Wojtyła nie zostaje 16 października 1978 roku papieżem, a co za tym idzie obalenie PRL-u niebezpiecznie się oddala. Bardzo zaciekawiło mnie w jaki sposób Wolski poprowadzi tak wymyśloną alternatywną nitkę historii i czy uda mu się napisać książkę, która zdoła wyjść ponad polityczne podziały.

Głównym bohaterem "Powtórki z rozgrywki" jest Michał Uniejowski. W naszej rzeczywistości znany aktor, celebryta i ulubieniec "salonu"1. Uniejowskiego poznajemy, gdy budzi się na silnym kacu po hucznej imprezie z okazji swoich 70 urodzin i jak nietrudno się domyśleć coś jest nie tak. Nie jest już bowiem siedemdziesięciosiedmioletnim szacownym panem aktorem, ale na powrót trzydziestolatkiem, który obrał zupełnie inną drogę życiową, został nauczycielem historii, poza tym odkrywa, że kila lat wstecz uległ poważnemu wypadkowi, w wyniku którego okulał i ogólnie świat, w którym się znalazł, choć z grubsza podobny, sporo różni się od tego, w którym kładł się spać. Uniejowski postanawia wykorzystać posiadaną wiedzę i doświadczenia siedemdziesięciolatka w ciele trzydziestolatka, aby pomóc ojczyźnie w odzyskaniu wolności, a przede wszystkim w osadzeniu Karola Wojtyły na Piotrowym Stolcu.

Książkę czyta się bardzo szybko. Akcja jest żwawa i pędzi do przodu niczym w powieści Dana Browna lub Jeffreya Archera, nie dając się człowiekowi znudzić, do tego Wolski ma dobre pióro i jeśli nie przeszkadza wam nadużywanie partykuły "aliści" to językowo nie ma się do czego przyczepić. Gorzej sprawa wygląda jeśli przyjrzymy się bliżej ilości treści "światopoglądowych" jakie w swojej książce umieści Wolski, bo zaczyna robić się na przemian śmiesznie i strasznie, a "Powtórka z rozgrywki" okazuje się być zwykłym produkcyjniakiem, gdzie fabuła jest tylko pretekstem do przedstawienia myśli i poglądów politycznych autora.

Marcinowi Wolskiemu ta propaganda wychodzi strasznie kulawo. Niezależnie, czy mamy do czynienia z drewnianymi dialogami o aborcji (zła, samolubna kobieta usuwa ciążę, główny bohater stara się ją od tego odwieść), lub na siłę wciśnięte dialogi, w których bohaterowie udowadniają niedorzeczność reform Balcerowicza, albo rozprawiają o tym kto był agentem SB, z drugiej strony ten bohater wyklęty bez skazy potrafi rzucić takim zdaniem: " A jej drobne piersi zachowywały się jak małe łasiczki gotowe mnie pokąsać"2.
Albo taka scenka: Michał idzie na mszę odprawianą przez księdza Popiełuszkę i kogo spotyka w kościele? Dwóch niewysokich bliźniaków w towarzystwie matki i Antoniego, w przyszłości pioniera lustracji... brakuje tylko, żeby w Gdańsku pobił go i okradł sepleniący rudy młodzieniec i chyba nie muszę dodawać, że Soros jest agentem Moskwy, podobnie jak księża pedofile, mający za cel rozsadzić kościół katolicki od środka (tak właśnie Wolski tłumaczy swojemu czytelnikowi to zjawisko), a jeden z dostojników kościelnych umiera na zwał przyjmując delegację homoseksualistów, no i jeszcze jeden kwiatek: "jako półkrwi Żyd nie miał oporów w szkodzeniu młodszym braciom w wierze".

Na drugim biegunie mamy oczywiście kościół katolicki bez skazy i Ronalda Regana, który niczym rycerz na białym koniu, ma oddać wolność naszej ojczyźnie. Bo jedynie dzięki "konserwatyzmowi w wierze i niezłomności nasz naród może przetrwać" i tak dalej i tym podobne i chyba nie muszę dodawać, że papież Polak, bez problemu dostałby się do Avengersów? Jednym zdaniem czytanie tej książki po miłym początku szybko zamieniło się w brnięcie przez manifest polityczny jednej ze zwaśnionych stron urojonego konfliktu.

Marcin Wolski miał świetny pomysł na książkę. To prawda, że motyw podróży w czasie i alternatywne wizje historii, czy teoria strun, są tematem w literaturze popularnej wylizanym do białej kości, wyeksploatowanym i ogranym niczym "Final countdown" w sylwestrową noc. To prawda, że gdybanie i marzycielstwo, przeżywanie po tysiąckroć wzlotów i upadków to nasza cecha narodowa i ulubiony sport, kultywowany na przykład podczas rodzinnych uroczystości i innych spotkań towarzyskich. Tym razem jednak nie o samą formę chodzi, ale o koncept, jak tą spraną formułę jeszcze raz odświeżyć i uczynić strawną, bo przecież wszytko już było i zostało opowiedziane. Sięgając po książkę autorstwa Wolskiego spodziewałem się odwoływań do wartości narodowych i szeroko pojętych treści "prawackich", na tej samej zasadzie, jak, dajmy na to, po Zygmuncie Miłoszewskim oczekuję światopoglądu "lewackiego". Niezależnie jednak od tego co akurat czytam, przede wszystkim liczę na dobrą literaturę i wyważoną treść, na zasadzie: miej sobie swoje poglądy autorze, przemycaj je w tekście, bardzo proszę - jeśli umiesz to zrobić umiejętnie i z klasą jestem za. Jeśli jednak nie umiesz lub nie chcesz tego zrobić, jeśli jedyne o czym marzysz, to rozliczyć się z "salonem", "tajnymi współpracownikami", "Żydami" i pewnym wąsatym elektrykiem, to dla dobra czytelnika, daj sobie spokój i pisz do jakiegoś partyjnego czasopisma.


Za możliwość lektury dziękuję Klubowi recenzenta portalu nakanapie.pl



















1określania takie jak "salon", czy "Tajny współpracownik" itp. bardzo często padają w "Powtórce".
2autentyk - nie wiem, z której strony, bo czytałem e-booka, ale dosyć sporo takich sprośnostek jest w tekście, a nie zapominajmy, że główny boater jest 70 letnim gościem w ciele 30 latka.

Moja ocena:

Data przeczytania: 2020-07-14
× 25 Polub, jeżeli recenzja Ci się spodobała!

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
Powtórka z rozgrywki
Powtórka z rozgrywki
Marcin Wolski
6.3/10

Po opisaniu super pozytywnego wariantu naszych dziejów najnowszych w „Wallenrodzie” i „Mocarstwie” a także wersji negatywnej w „Jednej przegranej bitwie” Marcin Wolski powraca do historii alternatywn...

Komentarze
@Rudolfina
@Rudolfina · ponad 3 lata temu
Ludziom czasami odbija na starość... ech... A on takie fajne teksty kiedyś pisał, i książki, i do Trójki, i Polskie Zoo... Wimięojcaisyna, rozum racz zachować, Panie...
× 4
@Mackowy
@Mackowy · ponad 3 lata temu
Dokładnie. Straszna szkoda, a z ręką na sercu, liczyłem się z tym że książka będzie skręcała na prawo, ale tego się nie spodziewałem.
× 1
@Betsy59
@Betsy59 · ponad 3 lata temu
Ja Wolskiego nie czytam od 30 lat. Odbiło mu na starość, podobnie jak Pietrzakowi. Świetność obu tych pupilków PRL-u skończyła się wraz z jego odejściem. A to, co robią teraz to żenada.
× 3
@Mackowy
@Mackowy · ponad 3 lata temu
To jest żenada, szczególnie dla Wolskiego, który pisać potrafi.
× 1
@Chassefierre
@Chassefierre · ponad 3 lata temu
Ja przez te łasiczki prawie monitor kawą oplułam! :D
× 3
@Mackowy
@Mackowy · ponad 3 lata temu
Romantyk, co poradzisz :-)?
× 1
@Chassefierre
@Chassefierre · ponad 3 lata temu
No nie wiem... Ale teraz już nic nie będzie takie samo. :P
× 1
@Johnson
@Johnson · ponad 3 lata temu
fabuła jest tylko pretekstem do przedstawienia myśli i poglądów politycznych autora.
To źle. Bardzo źle.
A jej drobne piersi zachowywały się jak małe łasiczki gotowe mnie pokąsać
Cringe gimnazjalny. Gawędziarstwo erotomańskie.
czytanie tej książki po miłym początku szybko zamieniło się w brnięcie przez manifest polityczny jednej ze zwaśnionych stron urojonego konfliktu
O losie!
miej sobie swoje poglądy autorze, przemycaj je w tekście, bardzo proszę - jeśli umiesz to zrobić umiejętnie i z klasą jestem za. Jeśli jednak nie umiesz lub nie chcesz tego zrobić, jeśli jedyne o czym marzysz, to rozliczyć się z "salonem", "tajnymi współpracownikami", "Żydami" i pewnym wąsatym elektrykiem, to dla dobra czytelnika, daj sobie spokój i pisz do jakiegoś partyjnego czasopisma.
Pełna zgoda. Zawsze to powtarzam!

@Mackowy, bardzo dobry tekst. Dziękuję, też mnie świerzbiło ten tytuł przeczytać, ale dzięki, że wyręczyłeś mnie w konstruktywnej krytyce! :)
× 1
@Mackowy
@Mackowy · ponad 3 lata temu
@Johnson mimo wszystko nie żałuję, bo to była w pewnym sensie pouczająca lektura, ale dwa tygodnie męczyłem się tekstem o powtórce :-P

W tekście jest jeszcze kilka błędów logicznych, które pominąłem żeby nie spoilować, najgorsze jest to, że to mogła być naprawdę spoko książka przygodowa.
× 1
@Johnson
@Johnson · ponad 3 lata temu
Co zrobić, zapewne za szybko i zbyt nerwowo napisana.
@Mackowy
@Mackowy · ponad 3 lata temu
Dokładnie, czuć, że były ważniejsze cele, niż fabuła do ogarnięcia, a szkoda, bo Wolski pisać potrafi.
× 1
@Mirka
@Mirka · około 3 lata temu
Takiej propagandy obawiam się w tej książce, więc raczej po nią nie sięgnę.
× 1
@Mackowy
@Mackowy · około 3 lata temu
Szkoda czasu :-)
× 1
@Renax
@Renax · ponad 3 lata temu
A wcześniejsze jego książki czytałeś? Pytam, bo znajomy dał mi jego dwie książki, ale na razie wylegują się na półce.
@Mackowy
@Mackowy · ponad 3 lata temu
Czytałem dawno jakieś SF z Supernovej i mam dobre wspomnienia.
@Renax
@Renax · ponad 3 lata temu
To ja mam 'Nieprawe łoże' i 'Numer'.
@Mackowy
@Mackowy · ponad 3 lata temu
A, to nie znam, czytałem coś innego, ale tytułu niestety nie pamiętam.
× 1
Powtórka z rozgrywki
Powtórka z rozgrywki
Marcin Wolski
6.3/10
Po opisaniu super pozytywnego wariantu naszych dziejów najnowszych w „Wallenrodzie” i „Mocarstwie” a także wersji negatywnej w „Jednej przegranej bitwie” Marcin Wolski powraca do historii alternatywn...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Zobacz inne recenzje

Marcina Wolskiego znałem dotąd z radiowego programu satyrycznego "60 minut na godzinę", radiowej audycji "ZSYP", telewizyjnego realizacji "Polskiego ZOO", powieści satyrycznej "Matriarchat" oraz kilk...

@adam_miks @adam_miks

Przed Wami alternatywna historia współczesna Polski i ogólnie bloku wschodniego. Książka Marcina Wolskiego “Powtórka z rozgrywki” to podróż w czasie do lat 70 w naszym kraju i wpływanie na dalsze los...

@m_silakowska @m_silakowska

Pozostałe recenzje @Mackowy

Pociągnięcie pióra. Zagubione opowieści
Zagubione i odnalezione opowieści

Z podejrzliwością podchodzę do tekstów magicznie odnalezionych i wydanych po śmierci autorów, bo zazwyczaj to nie przypadek sprawił, że owe rękopisy leżały zapomniane w ...

Recenzja książki Pociągnięcie pióra. Zagubione opowieści
Wisła Kraków. Sen o potędze
Kronika Wielkiej Wisły

Kronika Wielkiej Wisły. Na przełomie wieków Wisła Kraków, przede wszystkim dzięki pieniądzom właściciela TeleFoniki Bogusława Cupiała, całkowicie zdominowała rodzimą pił...

Recenzja książki Wisła Kraków. Sen o potędze

Nowe recenzje

Przepowiem ci przyszłość
"Przepowiem ci przyszłość"
@tatiaszaale...:

“W rozpaczy ludzie decydują się na kroki, których czasem gorzko żałują”. Marie nigdy nie miała łatwo, po śmierci matki...

Recenzja książki Przepowiem ci przyszłość
Bojkot
„Czy każdy może być winny?”
@zaczytana.a...:

W powieści "Bojkot" autorstwa Agnieszki Kulbat czytelnik zostaje wprowadzony w świat pełen emocji, dramatycznych wydarz...

Recenzja książki Bojkot
Klucz do szczęścia
"Klucz do szczęścia"
@tatiaszaale...:

“Nie chciała stracić męża. Jeśli teraz by się postawiła albo, co gorsza, powiedziała otwarcie, że nie chce mieć dzieci,...

Recenzja książki Klucz do szczęścia
© 2007 - 2024 nakanapie.pl