Jeśli przecięto cię na pół recenzja

Sromutka - o życiu bez nadziei...

WYBÓR REDAKCJI TYLKO U NAS
Autor: @Vernau ·3 minuty
2023-01-22
4 komentarze
35 Polubień
Cyt.: "Jestem biedne, wsiurskie dziecko, nie ma co." Dziecko wsiurskie, czyli chłopiec ze wsi. Tak mówi o sobie Marcel, bohater powieści "Jeśli przecięto cię na pół".

Łukasz Barys, laureat Paszportu "Polityki" za 2021 rok, zabiera nas w swojej najnowszej powieści do małej podłódzkiej wsi - Sromutki.

Jak mówi o sobie Marcel, on jest z Polski B, biednej - tej, o której istnieniu, nie wie bogatsza część naszego kraju cyt.: "W nieskończość przeglądałem Instagram. Oglądałem te eleganckie relacje ze wszystkich Polsk A i zastanawiałem się, co zrobili moi przodkowie, że im palec Boga kazał rosnąć właśnie tu."

Na początku powieści umiera mama Marcela, w wypadku na autostradzie, ciężarówka "przecieła ją na pół". Chłopiec zostaje z babcią i ojcem, który ciężko pracuje i pije. Jego życie nie jest łatwe. Mieszka w biednej wsi, Sromutce, wśród ludzi i miejscu zapomnianym przez Boga, oddzielonym od tego lepszego świata autostradą. Rozmawia z duchami - Trupem dziadka i Dawida, kolegi ze szkolnej ławki, który zginął, bo w ich domu wybuchła butla z gazem. I w Sromutce był wielki pogrzeb, bo chowali 7 trumien, rodziny Dawida.

Marcel ma dwie tajemnice. Lubi ubierać się w damskie ciuszki oraz zamykać w starym, chłopskim kufrze, który stoi w jego domu. Ten kufer, to jego bezpieczne miejsce, gdzie wreszcie może być sobą cyt.: "Jestem Marcelina i nie będę pracował w polu, będę czarownicą, treserką psów i kocią przewodniczką - mówię im prosto w twarz."

To nie jest łatwa książka w odbiorze. To jest poetycka opowieść o ludziach przegranych, przez to, że urodzili się w biednej wsi i nie mają perspektyw ma lepsze życie.

Łukasz Barys wychowywał się na wsi i czytając opowieść o Marcelu ma się wrażenie, że jest w niej wiele historii z prawdziwego życia.

Autor jest bardzo bystrym obserwatorem rzeczywistości, może dlatego, ta historia budzi takie emocje u czytelnika. To jest młody autor, ale bardzo dojrzały w swojej twórczości prozatorskiej. Brawo, że bierze na warsztat takie trudne i mało atrakcyjne tematy oraz tworzy z nich takie niepowtarzalne historie.
Dzisiaj jest łatwiej zdobyć popularność pisząc kryminał, czy romans erotyczny.

Jego powieść ma jeszcze jeden walor. Jest to także opis rzeczywistości, choć poetycki, więc za kilkadziesiąt ktoś przeczyta, jak wyglądało życie na wsi w obecnych czasach.

"Jeśli przecięto cię na pół" to druga powieść Łukasza Barysa. Widać, że ten autor ma swój własny styl, wyróżnia się, i to jest jego duży atut.

W jego książkach prawdziwe życie przeplata się z poezją. Słowa lubią tego autora i odwdzięczają mu się układając w piękne zdania cyt.: "I zdarzało nam się płakać we troje: mnie, mamie i Tomciowi, łączyć potoki naszych łez w strumienie, warkocze, zaplatać maleńkie nici wstydu i rozpaczy."

Ta historia, to nie jest tylko poetycka opowieść o samotnym chłopcu Marcelu, który jest inny, bo lubi ubierać się w damskie ciuszki. To jest także życie, sporej części naszego społeczeństwa cyt.: "Ale po prostu się wstydzę...Jesteśmy debile ze wsi. Po prostu."

Łukasz Barys ma szczęście do bardzo ciekawych okładek swoich powieści. Obie zaprojektował Mikita Rasolka. Patrząc na okładkę "Jeśli przecięto cię na pół" ma się wrażenie, że mogłaby ona być pięknym obrazem wiszącym na ścianie.

Ta książka budzi emocje, porusza, ale to dobrze, bo taka powinna być wartościowa literatura.

Niezwkła to historia, o samotnym, innym chłopcu, Marcelu ze Sromutki, i o życiu, w którym brak nadziei...

Moja ocena:

Data przeczytania: 2023-01-22
× 35 Polub, jeżeli recenzja Ci się spodobała!

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
Jeśli przecięto cię na pół
Jeśli przecięto cię na pół
Łukasz Barys
6/10
Seria: Seria Prozatorska Cyranki

Nowa powieść laureata Paszportu "Polityki" 2021 Marcel próbuje pogodzić się ze światem po niespodziewanej śmierci mamy. Szuka prawdy o sobie nad ziemią i pod ziemią, w telewizji i w trawie, w stod...

Komentarze
@ale.babka
@ale.babka · prawie 2 lata temu
Ciekawa recenzja i intrygująca książka...ale ten smutek przebija.Te rozmowy z duchami i poetyckość, Polska A i Polska B...tak, ciekawa książka.
× 2
@Vernau
@Vernau · prawie 2 lata temu
Dziekuję 😊 Łukasz Barys to młody autor, na którego warto zwrócić uwagę.
Jeśli ktoś lub poezję, to wcześniej wydał wiersze "Wysokie słońce", które zostały nagrodzone.
× 2
@mikakeMonika
@mikakeMonika · prawie 2 lata temu
Świetna recenzja. Właśnie kupiłam ebook - dzięki Tobie / przez Ciebie ;P
× 2
@Vernau
@Vernau · prawie 2 lata temu
Dziekuję, bardzo mi miło 😊 Koniecznie podziel się swoimi wrażeniami po jej przeczytaniu.
× 2
@almos
@almos · prawie 2 lata temu
Świetna recenzja, książka intrygująca, ale smutna...
× 2
@Vernau
@Vernau · prawie 2 lata temu
Dziękuję 😊 Smutna, ale i bardzo prawdziwa, i to jest jej wielki atut.
Trzeba mieć odpowiedni nastrój na jej przeczytanie, ale jest warta tego.
× 2
@nieznany.
@nieznany. · prawie 2 lata temu
Napisane bardzo z uczuciem, poruszająco. Można czytać trochę jak przedmowę do książki...
× 1
@Vernau
@Vernau · prawie 2 lata temu
Pięknie dziękuję! Ależ wspaniały komentarz, tym bardziej ważny, że od pisarza, który zna się na słowie.😊
× 1
Jeśli przecięto cię na pół
Jeśli przecięto cię na pół
Łukasz Barys
6/10
Seria: Seria Prozatorska Cyranki
Nowa powieść laureata Paszportu "Polityki" 2021 Marcel próbuje pogodzić się ze światem po niespodziewanej śmierci mamy. Szuka prawdy o sobie nad ziemią i pod ziemią, w telewizji i w trawie, w stod...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Zobacz inne recenzje

"Jeśli przecięto cię na pół" to druga przeczytana przeze mnie powieść Łukasza Barysa. Pierwszą były "Kości, które nosisz w kieszeni", które mnie zachwyciły. Pewnie z tego powodu moje wymagania wobec ...

@snaky_reads @snaky_reads

@Obrazek Gdy mama żyła dom wypełniało disko polo i kłótnie rodziców. Jej pomalowane paznokcie nie chciały pracować w polu, a słowa ciągle wypowiadały jedynie skargi. Było w tym jednak pragnienie le...

@mewaczyta @mewaczyta

Pozostałe recenzje @Vernau

Rumowiska
Dokąd płyniesz życie ...

Czy można wymyślić lepsze słowa na rozpoczęcie powieści cyt.: „ Żal, że powieść można zacząć tylko raz. Drugie zdanie zawsze będzie drugie. Trzecie będzie trzecie. Łatwo...

Recenzja książki Rumowiska
Poza winą i karą
Człowiek złamany – samotność w Auschwitz !

Kim był Jean Améry, autor eseju „Poza winą i karą”? Aby dobrze zrozumieć tę książkę, należy przedstawić kilka faktów z życia autora. Jego prawdziwe nazwisko to Hans ...

Recenzja książki Poza winą i karą

Nowe recenzje

Tylko dobre wiadomości
Z optymizmem patrzeć w przyszłość
@Moncia_Pocz...:

Już dość dawno nie sięgałam po książki Agnieszki Krawczyk, choć kiedyś czytywałam je systematycznie. Postanowiłam nadro...

Recenzja książki Tylko dobre wiadomości
Pomiędzy wiarą a przekleństwem
Jestem oczarowana
@stos_ksiazek:

Ależ wyciągnęłam się w tę książkę. Po prostu przepadałam! Nie spodziewałam się, że „Pomiędzy wiarą a przekleństwem” Joa...

Recenzja książki Pomiędzy wiarą a przekleństwem
Wegetarianka
Od wegetarianizmu do choroby psychicznej
@sweet_emily...:

Miałam się zachwycić, a pozostał niesmak, rozdrażnienie i ścisk w żołądku. Podjęcie decyzji, aby zostać wegetarianką w...

Recenzja książki Wegetarianka