"Temat wiecznie żywy"

Recenzja książki Kto zabił Jezusa?

@Krasnoludek@Krasnoludek · 2013-04-02
„Jeśli pojawi się wśród was prorok lub tłumacz snów, zapowie wam jakiś znak lub cud i rzeczywiście ten znak lub cud się stanie zgodnie z zapowiedzią, a potem wam powie: <>, to nie wolno wam posłuchać tego proroka lub tłumacza snów! (…)A ów prorok lub tłumacz snów ma być zabity”
(Pwt 13, 2-6)

Co porusza dzisiejszy Świat? Dzisiejszą Polskę?

Oglądając wiadomości – choć przyznaję szczerze, że nie śledzę ich zbyt wnikliwie – myślałam, że tematem pierwszych stron gazet jest polityka, homofonia, brak powołań kapłańskich czy sprawa legalizacji marihuany.

Czy tylko to? Czy możliwe jest, iż ponad siedemdziesiąt lat od wybuchu II Wojny Światowej na językach wciąż goszczą takie pojęcia, jak antysemityzm czy anty judaizm? Czy możliwe jest, że „polityczna poprawność” skłania wszystkich „badaczy” do antychrześcijanizmu? Czy rzeczywiście, aby obronić jedno trzeba zgnoić drugie?

Wychodzi na to, że tak. Pod płaszczykiem budowy więzi, tworzenia mostów, dochodzi do oskarżeń i niesamowitych wręcz interpretacji historii – czy możliwe, aby historia sprzed 2000 lat była przyczyną Holocaustu? Czy chrześcijanie tamtego okresu byli pierwszymi antysemitami? Czy nie jest to dziwne i ostro naciągane twierdzenie, tym bardziej, że pierwsi czciciele Chrystusa, tak samo, jak i on to Żydzi?

Otóż okazuje się, że dla niektórych światłych ludzi, którzy mają wyprowadzać realne i logiczne wnioski na wszelkie tematy jest to sprawa nie do końca pewna, warta zastanowienia i … ośmieszenia samego siebie.

Osobą, która nagonkę na pierwszych chrześcijan prostuje, która pod wpływem własnych obserwacji nie wytrzymała tej całej degrengolady jest Paweł Lisicki. Autor jest postacią doprawdy interesującą – dziennikarz, pisarz, tłumacz. Były redaktor „Rzeczypospolitej” i „ Uważam Rze”, obecnie redaktor naczelny tygodnika „Do rzeczy”. Autor książek „Doskonałość i nędza” (otrzymał za nią nagrodę im. Andrzeja Kijowskiego), „Przerwa w Pracy” czy też dramatów „Jazon” i „Próba”. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Dla mnie osoba, która myśli, rozumie, wie i wiedzę tę potrafi w dobrej wierze wykorzystać.

Zdanie to wyrobiłam sobie po przeczytaniu książki „Kto zabił Jezusa?”. Odpowiedź na pytanie zawarte w tytule wydaje się być oczywista. Podejrzewam, że każdy z miejsca kojarzy takie pojęcia jak Rada Starszych, Sanhedryn czy namiestnik. Dla każdego też ich rola w naszej odpowiedzi jest jasna. Czy, aby na pewno?

W świetle dzisiejszej polityki, gdy nawet krzywo na człowieka nie można spojrzeć, żeby nie zostać uznanym za rasistę, antysemitę czy jakiegoś innego odszczepieńca rola poszczególnych postaci historycznych została przystosowana do tego, jak prezentuje się dzisiejszy Świat.

A prezentuje się tak, że szkoda to nawet komentować, ale pan Lisicki komentuje. I tłumaczy.

W recenzowanej książce znajdziemy odpowiedzi na pytania, które na nowo budzą się do życia, choć można by uznać, że odpowiedzi na nie zostały udzielone paręnaście wieków wcześniej.

Podczas zgłębiania tej pozycji przebrniemy przez historię literatury antycznej, dowiemy się co łączy Amerykę i Starożytne Cesarstwo Rzymskie, dokładnie zapoznamy się z meandrami żydowskiego pojmowania Świata i Boga, aby w pełni ujrzeć popełniane dziś błędy.

Kim byli zeloci? Kiedy powstały pierwsze synagogi? Jaki naprawdę był Piłat? Czy Rzym naprawdę został wybielony w Ewangelii? Co z tym wszystkim mają wspólnego dokumenty z Qumran?

Pan Lisicki zaznajamia nas nie tylko z głównym tematem, jakim jest próba odpowiedzi na pytanie postawione w tytule książki, ale także daje poszerzyć naszą ogólną wiedzę o ówczesnym świecie : jego polityce, wojnach, myśleniu ludzi.

Aby napisać książkę „Kto zabił Jezusa?” autor musiał nadepnąć na odcisk naprawdę wielu autorytetom badającym ewangeliczne niuanse – głównie tym, których cytowane wypowiedzi błyskotliwie i z wyczuciem podważa.

Od pierwszego zdania pozycja w pełni pochłonęła moją uwagę. Zauroczyła mnie cicha ironia dostrzegalna na każdej stronie oraz niezaprzeczalnie, wielka wiedza autora na przedstawiany temat.

Pomimo, iż są to wywody naukowe, które powinny nudzić i doprowadzać do snu, mnie w pełni pobudziły, rozbudzając moją wyobraźnię. Autor w taki sposób prowadzi monolog z czytelnikiem, iż momentami miałam wrażenie, że czytam powieść, tak plastyczne są opisy zawarte w treści „Kto zabił Jezusa?”.

Również pod względem technicznym nie mam zastrzeżeń – krótkie rozdziały, zatytułowane w taki sposób abyśmy w pełni wiedzieli co każdy z nich przedstawi, duży format książki oraz litery odpowiedniej wielkości, nie nadwyrężające zanadto słabego wzroku.

Nie jest to jednak książka, którą można czytać w autobusie czy dłużącej się kolejce do lekarza, gdyż wymaga w pełni naszego skupienia, którego nic nie rozproszy.

Polecam ją historykom, osobą zainteresowanym głównym tematem, jaki porusza, czyli przebiegiem Pasji, interesantom tematów z pierwszych stron gazet oraz zwykłym ludziom, którzy chcą poszerzyć swoje horyzonty. Jak dla mnie jest to pozycja, koło której nie powinno się przechodzić obojętnie.

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}
Kto zabił Jezusa?
Kto zabił Jezusa?
Paweł Lisicki
{}9/10
to zabił Jezusa? to fascynująca biografia intelektualna centralnej postaci naszej cywilizacji – Jezusa Chrystusa. Biografia obejmująca dwa tysiące lat badań, sporów, starań o dotarcie do prawdy i zroz...
Komentarze
Kto zabił Jezusa?
Kto zabił Jezusa?
Paweł Lisicki
{}9/10
to zabił Jezusa? to fascynująca biografia intelektualna centralnej postaci naszej cywilizacji – Jezusa Chrystusa. Biografia obejmująca dwa tysiące lat badań, sporów, starań o dotarcie do prawdy i zroz...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Zobacz inne recenzje

Jezus Chrystus to jedna z najważniejszych postaci dla chrześcijan. Jest najczęściej cytowaną postacią w Nowym Testamencie. To chyba o czymś świadczy, prawda? Paweł Lisicki pokusił się o napisanie Jego...

MO
@morelka11

Wbrew powszechnej opinii nie my i nie nasz grzech. A w każdym razie nie o tym jest ta książka. Z okazji świąt porwałam się na lekturę z gatunku tych, których na co dzień unikam skuteczniej niż diabe...

@Karriba @Karriba

Pozostałe recenzje @Krasnoludek

Kasika Mowka
kasika Mowka

Książki, w których dochodzi do zadania krzywdy dziecku, które ukazują działanie jego psychiki w sytuacjach odbiegających od przyjętych w społeczeństwie, są mi szczególnie...

{} Recenzja książki Kasika Mowka
Bohatyr. Smocza cesarzowa
"Przyjaźń, honor, walka, życie"

Dawne wierzenia, pogańskie teorie na powstanie świata odchodzą w odmęty niepamięci. Dziadkowie nie przekazują opowieści snutych od wieków, bo kto by ich słuchał, kiedy w ...

{} Recenzja książki Bohatyr. Smocza cesarzowa

Nowe recenzje

Rage
RAGE
@ksiazkowy_m...:

‘Rage” trzeci tom serii Romans Mafijny, w którym mamy do czynienia z jeszcze większą dawką emocji, akcji oraz mafii, wą...

{} Recenzja książki Rage
Jak zadbać o zdrowie swojego dziecka. Radzi Mama Pediatra
Wylecz się z niewiedzy i zadbaj o zdrowie swoje...
@lukrecja84:

W moje ręce trafił bardzo ciekawy poradnik „Jak zadbać o zdrowie swojego dziecka. Radzi mama pediatra.”. Znajdują się w...

{} Recenzja książki Jak zadbać o zdrowie swojego dziecka. Radzi Mama Pediatra
Zdradzone serce
Zdradzone serce
@mamazonakob...:

Giovanna i Roberto byli kiedyś razem. To on był jej pierwszym mężczyzną, oddała mu zarówno ciało, jak i serce. Jednak o...

{} Recenzja książki Zdradzone serce
  • O nas
  • Kontakt
  • Pomoc
  • Polityka prywatności
  • Regulamin
  • © 2021 nakanapie.pl
    Zrobione z {} na Pradze Południe