Żebyś nie zgubił się w dzielnicy recenzja

Żebyś nie zgubił się w życiu...

Autor: @landrynkowa ·2 minuty
2023-07-24
1 komentarz
18 Polubień
Nie mam pojęcia, dlaczego proza Patricka Modiano tak mnie porusza. Ilekroć czytam kolejną jego powieść mam wrażenie, że wślizgując się w przedstawione przez autora wydarzenia naruszam jakieś sacrum, że nie powinnam się w to mieszać, bo wyczytując zdanie po zdaniu zagarniam sobie jakiś kawałek historii, która nie należy do mnie.


„Wspomnienia z dzieciństwa to często szczególiki, które odcinają się na tle nicości”.

Tym razem Modiano zabrał mnie w nostalgiczny świat wspomnień paryskiego pisarza Jeana Daragane’a. Zgubiony notes z gromadzonymi od lat adresami ludzi, których pisarz kiedyś napotkał w swoim życiu staje się zarzewiem dziwnej sytuacji. Niejaki Ottolini – znalazca notesu, jest nie tylko podejrzanym typem, ale i zachowuje się niczym szantażysta. Towarzyszy mu tajemnicza Chantal, której rola w całej historii nie jest jasna. Ottolini i niecodzienne żądania Chantal zmuszają Daragane’a do mentalnego cofnięcia się w czasie i przywołania flashsbacków z przeszłości.

Kolejny raz dałam się porwać wysmakowanej prozie noblisty. Tu nic do końca nie jest jasne, autor w subtelny sposób zadaje pytania, nie udzielając na nie odpowiedzi, jakby odmawiając bohaterom prawa do całkowitego poznania ich własnej historii. Razem z Daragenem błądzimy w mroku jego własnej, niekompletnej, złożonej z fragmentarycznych wspomnień przeszłości. Teraźniejszość miesza się z tym, co było, pokazując, jak bardzo ulotna jest pamięć, a wspomnienia nie zawsze są prawdziwe.

Jak i w poprzednich powieściach Modiano, tak i tu wszystko jest jakby schowane za zasłoną, rozmyte, niedopowiedziane, otulone mgłą zapomnienia, a jednocześnie skoncentrowane na dojściu do sedna. Powolnymi krokami, w spokojnych, lekkich zdaniach autor odkrywa po kawałku to, co zgubiło się w zakamarkach pamięci i z tych fragmentów stara się zbudować tożsamość bohatera, odbudować jego przeszłość, przypomnieć dzieciństwo i zdarzenia, które go ukształtowały. Podrzucając szczątkowe obrazy i informacje rozbudza ciekawość i zatrzymuje czytelnika przymuszając go do odbycia tej podroży do końca. To zanurzanie się w przeszłości, odbywanie mentalnych podróży i wyzwalacze strumieni wspomnień, to również znaki rozpoznawcze twórczości Patricka Modiano.

Modiano zwraca uwagę na sferę emocjonalną. Niemal cały czas towarzyszy nam uczucie melancholii, choć akurat w przypadku tej powieści, jest ono poprzedzone nutką niepewności i strachu, bo początkowe zdarzenia, w których rolę odegrali Ottolini i Chantal, nadawały historii nieco ponurego i mrocznego charakteru. Przez chwilę było złowieszczo. Ta żonglerka klimatem i zabawa odczuciami sprawiają, że nie udaje nam się poznać historii naprawdę i w całości.

Żałuję jedynie, że nie otrzymałam odpowiedzi na to, kim naprawdę była Chantal. Jej wątek (podobnie jak i ten dotyczący Ottoliniego) nagle się urywa. Obie postaci w pewnej chwili znikają z powieści, zostawiając czytelnika z niedosytem informacji. Można się tylko domyślać, czy pisarz spotkał ich naprawdę, czy były one jedynie wytworem jego wyobraźni, katalizatorem do zajrzenia w głąb siebie i wydobycia na wierzch tego, co umknęło pamięci.

„Takie nic. Jak ukąszenie owada, które zrazu wydaje się leciutkie” – taka właśnie była powieść Modiano: takie nic, zaczynające się lekkim ukłuciem ciekawości, by zaraz spowodować uczucie swędzenia, które uśmierzyć można jedynie doczytując historię do ostatniej kropki.

Bardzo esencjonalna, delikatna powieść, zachwycająca głębią wyrazu ukrytego w prostocie przekazu.

Przeczytana (nie tylko) w ramach Wyzwania 20 książek na rok 2023, punkt 9: Książka kupiona za mniej niż 9,99zł.



Moja ocena:

Data przeczytania: 2023-07-24
× 18 Polub, jeżeli recenzja Ci się spodobała!

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
Żebyś nie zgubił się w dzielnicy
Żebyś nie zgubił się w dzielnicy
Patrick Modiano
7.5/10

Jean Daragane, pisarz samotnie mieszkający w Paryżu, otrzymuje tajemniczy telefon. Z mężczyzną kontaktuje się niejaki Ottolini, który twierdzi, że znalazł jego notes z adresami zgubiony jakiś czas wcz...

Komentarze
@jatymyoni
@jatymyoni · 3 miesiące temu
Interesująca recenzja, a książka zastanawiająca. Niestety moja książka kosztowała równo 9.99 zł., a więc w tamtym roku nie doczekała się przeczytania.
× 1
@landrynkowa
@landrynkowa · 3 miesiące temu
Mam blisko domu księgarnię z tzw. tanią książką i tam raz na czas wystawiają pudełka z mocno przecenionymi książkami. Właśnie w takim pudle wygrzebałam Modiano w stanie jak z drukarni. Nie ma ani jednej skazy, ma wszystkie strony, twarda oprawa z obwolutą... Jak się to komuś opłaca za 5 zł sprzedawać? Nie mam pojęcia :) ale kupiłam :)
× 1
@jatymyoni
@jatymyoni · 3 miesiące temu
Ja odwiedzam czasami taką księgarnię w Krakowie i tam czasami też trafiają się takie przeceny. Myślę, że się opłaca, pojemność półek jest ograniczona. Moją kupiłam z kosza w jakimś supermarkecie.
× 1
@landrynkowa
@landrynkowa · 3 miesiące temu
Całkiem możliwe, że odwiedzamy tę samą księgarnię :)))
@jatymyoni
@jatymyoni · 3 miesiące temu
Ja odwiedzam dwie księgarnie: na ul. Floriańskiej i Grodzkiej, innych nie znam.
@landrynkowa
@landrynkowa · 3 miesiące temu
O, to ja z drugiej strony Wisły, ale księgarnia z tej samej sieci prawdopodobnie :)
× 1
@jatymyoni
@jatymyoni · 3 miesiące temu
Ja znam tylko centrum Krakowa. Mój mąż pracuje niedaleko ul. Kamińskiego, a ja wsiadam w autobus i jadę do centrum. Smutno mi bo księgarnie wydawnictwa Copernikus przenieśli na drugą stronę Wisły.
× 1
@landrynkowa
@landrynkowa · 3 miesiące temu
I tak dobrze, że jeszcze nie zlikwidowali, bo teraz to jakaś plaga - księgarnie znikają z rynku, zwłaszcza te małe.
@jatymyoni
@jatymyoni · 3 miesiące temu
Jedna kiedyś była na Szewskiej i ją przenieśli na Floriańską. Patrząc na ilość klientów w tych księgarniach to raczej im nie grozi.
× 1
Żebyś nie zgubił się w dzielnicy
Żebyś nie zgubił się w dzielnicy
Patrick Modiano
7.5/10
Jean Daragane, pisarz samotnie mieszkający w Paryżu, otrzymuje tajemniczy telefon. Z mężczyzną kontaktuje się niejaki Ottolini, który twierdzi, że znalazł jego notes z adresami zgubiony jakiś czas wcz...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Zobacz inne recenzje

Twórczość Patricka Modiano jest finezyjna i odnoszę wrażenie, że w pewnym stopniu trzeba do niej dojrzeć. "Żebyś nie zgubił się w dzielnicy" jest dziełem, mającym niejedno dno, przesłanie, ale także ...

@greta.zajko @greta.zajko

Lubię poznawać książki laureatów Literackiej Nagrody Nobla i poznawać, jakiego rodzaju literaturę promuje to szacowne gremium. Co ciekawe, w XXI wieku pisarze francuscy dostali 4 razy Literacką Nagro...

@jatymyoni @jatymyoni

Pozostałe recenzje @landrynkowa

Debit
DeBit

„Zastanawiał się, kiedy następuje przemiana. Kiedy przestajemy być ludźmi i zmieniamy się w odrażające bestie. A może zawsze nimi byliśmy? Bryłami mięsa ożywionymi różdż...

Recenzja książki Debit
Sfora
Zielonogórska wataha

W szeroko pojętych internetach kilkakrotnie trafiłam na informację, że „Sfora” jest słabszą/najsłabszą częścią cyklu… nie powiedziałabym… Owszem, wątek wilkołactwa można...

Recenzja książki Sfora

Nowe recenzje

Priest
Ksiądz
@guzemilia2:

Słyszeliście już o książce „Priest” i o tym jakie kontrowersje wśród czytelników, ona wzbudziła? Ja przyznam, że dalej...

Recenzja książki Priest
Firma
Prawda czy Fikcja, o to jest pytanie...
@Oliwia_Anto...:

@Obrazek Firma - Lech Kostrzewa Książkę otrzymałam za pośrednictwem klubu Recenzenta z serwisu nakanapie.pl Dziękuję...

Recenzja książki Firma
Żółć
Kolory zła - żółć.
@nowika1:

Żółć. Kolor żółty kojarzy się z ciepłem i słońcem, przez co naturalnie wywołuje pozytywne emocje. Ale żółć ma również z...

Recenzja książki Żółć
© 2007 - 2024 nakanapie.pl