Avatar @www.BestBooks-only.eu

@www.BestBooks-only.eu

@www.BestBooks-only.eu
Kanapowicz od 2 lat.
jean_marc_kania
Napisz wiadomość
Obserwuj
Kanapowicz od 2 lat.

Cytaty

Świat jest ze swej istoty dualistyczny, ale rzeczywisty, lecz nie może być równocześnie rzeczywisty i urojony.
Wspólną cechą religii i demokracji jest to, że obie zostały stworzone przez człowieka celem zaspokajania określonych potrzeb, przy czym obowiązuje zasada: „im więcej religii, tym więcej biedy i mniej demokracji”.
Masy najchętniej głosują na miernoty, bo najlepiej do nich pasują.
Pozycja guru w sektach jest tak silna, jak wiara ludzi w jego nadprzyrodzone zdolności i bezgraniczną wiedzę, a istota tej wiary ufundowana jest na niewiedzy i słabościach jego wyznawców, dla których jest on niepodważalnym autorytetem, godnym naśladowania.
Rzeczywistość koryguje urojenia, a ceną jest rozczarowanie.
Wprawdzie wraz z pokoleniami zmieniają się poglądy, lecz moda na religie, jakkolwiek w innym wydaniu, pozostaje.
Siła teizmu przejawia się w ślepej wierze, ateizmu – w rozumie. To by tłumaczyło, dlaczego mamy tak niewielu ateistów.
Istota konfliktu nauki z religią nie wynika z różnic merytorycznych tych dwóch znacząco odmiennych magisteriów wiedzy, a niewłaściwego umocowania religii w społeczeństwie.
Masy zawsze potrzebowały pożywki i wszechwiedzącego proroka, głoszącego półprawdy, choćby je to ośmieszało.
Nie da się przekonać żadnego zwierzaka, aby swoim żerem dzieliło się z innymi w zamian za obietnicę dostatniego życia po śmierci w jakimś zwierzęcym niebie. Żadne też zwierzę nie podporządkuje się miernocie, tylko najsilniejszemu w stadzie. Niestety ludzie kierują się innymi zasadami. Stąd te problemy…
Na pierwszy rzut oka oceniamy nie stan faktyczny, a to, co widzimy. Każdy z nas więc podlega nieświadomie Syndromowi Autostrady, wydając własne subiektywne sądy na podstawie cech wyodrębnionych zdarzeń. Tym samym ranimy tych, których te sądy nie dotyczą.
Uprawianie filozofii dla filozofii, to forma masturbacji intelektualnej, którą filozof podejmuje, kiedy traci nadzieję, że będzie wysłuchany. ***** Niestety, z filozofią nie da się kochać, można co najwyżej ją pokochać.
Poznawanie kobiety jest jak odkrywanie Natury – nigdy niekończące się, pełne tajemnic, a przy tym bardzo ekscytujące, jakkolwiek męczące, mimo to od czasu do czasu dostarczające niebywałej rozkoszy.
© 2007 - 2024 nakanapie.pl