Był w Polsce czas, gdy za słowa ginęli ludzie.
W 1980 roku słowa „odzyskały wolność”, a ludzie godność. W tym samym roku zacząłem wydawać pismo „Solidarność Podhala”, które ukazywało się do 13 grudnia 1981 roku.
W trudnych latach stanu wojennego trafiłem wraz z małżonką do Odnowy w Duchu Świętym, aby modlić się o uzdrowienie naszej córki. Na spotkaniu modlitewnym otrzymałem słowo: „Wtedy powiedział do mnie Pan: Weź dużą tablicę i napisz na niej zwykłymi literami: Maher –Szalal –Chasz – Baz” (Iz 8,1). Tak powstał akronim ma-sza-cha-ba i narodziło się WYDAWNICTWO MASZACHABA oraz FUNDACJA MASZACHABA. Władysław Pluta, profesor ASP w Krakowie, zaprojektował dla tych instytucji logo - „emkę”, która towarzyszy nam do dzisiaj.
Wydawaliśmy także pismo poświęcone literaturze i innym sztukom NaGŁOS , którego redaktorem naczelnym był Bronisław Maj. W redakcji pracowali: Krzysztof Biedrzycki, Marcin Baran, Jerzy Illg, Marian Stala, Romuald Dziurosz. Radę pisma tworzyli: Wisława Szymborska, Jan Błoński, Artur Międzyrzecki, Czesław Miłosz, Zdzisław Najder, Jan Józef Szczepański i Jacek Woźniakowski. Do 1993 roku ukazało się jedenaście numerów pisma.
W 1991 roku zaczęło ukazywać się pismo PAWILON poświęcone sztuce, wydawane wspólnie z Krakowskim Triennale Grafiki. Redaktorem naczelnym została prof. Anna Markowska.
Przez wiele lat byliśmy także wydawcą miesięcznika LIST poświęconego odnowie życia religijnego i problemom życia duchowego, a od 1996 roku kwartalnika muzycznego RUaH.
Od 1989 roku działamy pod nazwą WYDAWNICTWO M.
Od początku istnienia wydaliśmy kilka tysięcy tytułów, z których wiele weszło do kanonu książek religijnych w Polsce, jak choćby seria o historii dogmatów i biblioteka Ojców Kościoła, traktaty teologii dogmatycznej, leksykon teologii fundamentalnej, leksykon duchowości franciszkańskiej, leksykon duchowości katolickiej, dzieła zebrane Romana Brandstaettera i ks. Jana Twardowskiego, książki z serii „zagrożenia wiary” i „rekolekcje z…”. Po raz pierwszy wprowadziliśmy także na rynek religijny multimedia: CD DROGOWSKAZY DLA POLAKÓW JANA PAWŁA II i NAUCZANIE JANA PAWŁA II.