Książka to zawsze dobry prezent, bez względu na to, komu chcemy ją podarować. Czy to mężczyzna czy kobieta, dorosły czy dziecko, bliski przyjaciel czy kolega z pracy, dla każdego można znaleźć tytuł, który zawładnie jego sercem. Świetnie sprawdzi się zarówno powieść, jak i piękny album ze zdjęciami, poradnik czy książka kucharska. Jest jednak jeden mały gest, który możemy wykonać, by taki prezent stał się naprawdę wyjątkowy. To dedykacja.
Dedykacja (łac. dedicatio – poświęcenie, od dedicare – ofiarować, poświęcić) – to zazwyczaj krótki tekst, często osobisty, który kierowany jest przez ofiarodawcę do osoby, którą obdarowuje on upominkiem.
Krótki lub dłuższy wpis, cytat lub osobiste życzenia sprawią, że nawet po wielu latach, gdy obdarowana osoba przypadkiem sięgnie po tę właśnie książkę, pomyśli o nas ciepło. Skąd jednak wziąć taką dedykację? Jak ją napisać? Na czym się skupić? Przeczytaj nasz krótki poradnik, który pomoże Ci uczynić książkowy prezent niezapomnianym wspomnieniem.
Jeśli brakuje Wam pomysłów, zapraszam na forum, gdzie znajdziecie
dedykacje do książek.
Co powinno się znaleźć w dobrej dedykacji?
1. Dla kogo piszemy dedykację?Aby dedykacja była osobistym komunikatem, warto rozpocząć ją od przywołania osoby, do której jest skierowana. Szczególnie miło wspominane będą takie przywołania, z którymi wiążą się ciepłe wspomnienia, np. zdrobnienia z dzieciństwa (np. Bąbelku, Groszku, Tatku) czy pseudonimy nadane w szkole czy w pracy (np. Mistrzu Kierownicy, Nasza Dobra Duszo). Takie osobiste rozpoczęcie dedykacji już samo w sobie przywołuje na myśl wiele ciepłych wspomnień związanych z czasami, z których pochodzi i wywołuje na twarzy obdarowanej osoby uśmiech lub nawet łzę wzruszenia.
2. Dlaczego piszemy dedykację?
Dedykacja to przede wszystkim informacja, dlaczego właściwie obdarowana osoba otrzymuje od nas ten prezent. Czy jest to dar wdzięczności, wyraz uznania czy może upominek książkowy z okazji jakiegoś znaczącego święta. Pamięć jest ulotna i wraz z upływającym czasem potrafi spłatać nam figla. Informacja o tym, z jakiej okazji obdarowany otrzymał daną książkę, pozwala mu po latach powrócić myślami do chwil, które były dla niego i dla ofiarodawcy tak cenne.
3. Od kogo jest ta dedykacja?
Tak, jak istotne jest osobiste przywitanie, tak równie wartościowy w dedykacji jest ciepły, znaczący podpis. Bez niego za kilka, kilkanaście lat ciężko będzie obdarowanej osobie przypomnieć sobie, od kogo otrzymała książkowy prezent. Samo imię również spełni tę funkcję, jednak nie wywoła w obdarowanym dodatkowych ciepłych emocji.
4. Kiedy dedykacja została napisana?
Data to drobny element. Na pozór niewiele wnoszący i nieistotny, jednak wraz z upływem czasu coraz bardziej cenny. Czasem nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele czasu upłynęło od ważnych dla nas wydarzeń, a spojrzenie na datę potrafi nam to uświadomić. Dodatkowo data przy dedykacji wprowadza dodatkową wartość dla kolejnych właścicieli książki, która wraz z upływem lat zyskiwać będzie dodatkową wartość.
A Wam zdarzyło się kiedyś otrzymać jakąś książkę z naprawdę wyjątkową dedykacją?