Książki, które pomogą wychować psa

Autor: dagmarasaagan ·6 minut
2021-04-19 12 komentarzy 24 Polubienia
Książki, które pomogą wychować psa
Ponad połowa Polaków, bo aż 52% ma domowe zwierzaki. Najczęściej są to psy (42%) lub koty (26%). Niektórzy posiadają i jedno, i drugie zwierzę, inni zapraszają do domu więcej niż jednego psiaka. Z raportów wynika, że domowe zwierzęta spotkać można głównie na wsi – posiada je aż 92% mieszkańców, mniej czworonogów mieszka w mieście. Jedno jest jednak pewne: zdecydowana większość Polaków (87% ankietowanych) wskazało, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka. Jesteśmy też pewni, co do tego, że opieka nad zwierzęciem jest dużą odpowiedzialnością (91% badanych). Jak sobie z nią poradzić? Jak ją zaplanować? Jak zrozumieć czworonoga? Może w tym pomóc jak zawsze niezawodna literatura.Które książki pomogą wychować psa?


Wychowanie psa to nie łatwa sprawa – wie o tym każdy właściciel czworonoga. Nie wystarczy sama miłość, konieczne jest również odpowiednie szkolenie. Przeprowadzone może być ono nie tylko w specjalnych szkołach dla czworonogów, ale też domu. Aby życie z psem było tym bezproblemowym, szkolenie warto rozpocząć jak najwcześniej – najlepiej zaraz jak pojawi się on w domu. Jeśli nie wiesz, jak przygotować się do przyjęcia czworonoga w domu, jak go szkolić i co oznaczają jego zachowania – mam dla Ciebie dobrą wiadomość. W literaturze poradnikowej znajdziesz wiele pozycji, które odpowiedzą na najważniejsze pytania.

Poradników o psach jest co niemiara. Niektóre o temacie wychowania czworonoga wypowiadają się na luzie, inne są poważnymi publikacjami. Niektóre tytuły kierowane są do początkujących właścicieli, po inne sięgać mogą zaawansowani psiarze. Zanim jednak po nie sięgniecie, polecam „Rasy psów” (autor Eva-Maria Kramer) i sprawdzenie, który czworonóg stworzy z Wami dobrze funkcjonujący duet. W atlasie znajdziecie opis ponad 300 ras, które mówią o wymaganiach i charakterze poszczególnych psów.Pies i człowiek(J. Donaldson) – od tego zacznij

Wychowanie i szkolenie psa to proces wieloetapowy. Na początku warto poznać podstawowe fakty i informacje. Pomoże w tym książka Jean Donaldson „Pies i człowiek”. Porusza ona wiele tematów, które powinien wiedzieć każdy właściciel czworonoga. Autorka rozprawia się z wieloma mitami o psach, opisuje kolejne kroki szkolenia, ocenia różne metody i podejścia do wychowania, uświadamia, jak rozumuje zwierzę i podpowiada jak do niego dotrzeć. Lektura pozwoli przygotować się do przygarnięcia psa pod swój dach, ale także pomoże początkującym właścicielom w rozwiązaniu wielu problemów. Plusem tej lektury jest podawanie przykładów z życia wziętych oraz jasny i prosty język. Książka Donaldson polecana jest przez psich behawiorystów i psychologów.


Jak rozmawiać z psem? (S. Coren) – jak rozmawiać ze swoim przyjacielem?

Profesor Stanley Coren to wykładowca psychologii na Uniwersytecie Kolumbii Brytyjskiej i znany badacz neuropsychologicznych psich zachowań. Swoją wiedzę w przystępny sposób przekazuje w popularnonaukowych książkach, które cenione są przez wielu psiarzy na całym świecie. Jedną z jego najpopularniejszych książek jest „Jak rozmawiać z psem?”. Lekko i przystępnie napisany poradnik jest swoistym słownikiem psich zachowań. Odnaleźć w nim można opisy wielu zachowań czworonożnych pupili wraz z ich oznaczeniem. Autor opowiada o mowie ciała np. ogona i uszu. W „Jak rozmawiać z psem? odnaleźć można też zaawansowane informacje m.in. o dialektach, ewolucji języka zwierząt, biokomunikacji.

Jeśli przypadnie Wam do gustu styl pisania profesora Coren’a możecie też sięgnąć po Tajemnice psiego umysłu”. W tej pozycji poruszane są tematy związane z psim słuchem, węchem, czuciem, smakiem, osobowością, świadomością i umiejętnościami. Po lekturze można lepiej zrozumieć wiele zachowań zwierzęcia, co przełoży się na lepsze szkolenie. Bez wątpienia dzięki tej książce psi świat nie będzie miał żadnych tajemnic.


Sygnały uspokajające. Jak psy unikają konfliktów (T. Rugaas) – wychowanie bez stresu

Psy komunikują się ze swoim gatunkiem, ale też z innymi gatunkami za pomocą różnych, widocznych sygnałów. Widocznych, nie znaczy, że zawsze zrozumiałych dla każdego. W ich lepszym poznaniu pomoże poradnik Turid Rugaas „Sygnały uspokajające. Jak psy unikają konfliktów”. Ta cienka książeczka podpowie, jakie zachowania czworonoga powinny zaniepokoić i mogą stanowić potencjalne źródło problemu.

Pies, który kochał zbyt mocno (N. Dodman) – dlaczego pies macha ogonem?

Pies, który kochał zbyt mocno” to poradnik o psiej psychologii. W przystępny sposób pokazuje problemy dotyczące zaskakujących zachowań pupili np. gonienie ogona, szczekanie na odkurzacz czy strach przed zielonym groszkiem. Część z tych problemów wynika z błędów wychowawczych, część ma podłoże psychiczne. W książce autor zawiera wiele rad, jak sobie poradzić z problemami, a także postępować ze zwierzętami dominującymi i agresywnymi. Wiedza przekazywana w książce będzie dobrym początkiem do zgłębienia informacji o psychologii czworonogów. Trudno jednak opisywać ją jako nowatorską (jak robi to wiele recenzji), bowiem wiele jej założeń wywodzi się z lat 80 i 90. XX wieku.


Mój pies się nie boi(N. Widle) – poradnik dla lękliwych

Mój pies się nie boi” to jeden z lepszych poradników dla właścicieli psów lękliwych. Autorka niezwykle rzetelnie podchodzi do tematu fobii i lęków czworonogów i przekazuje wiedzę jak im zapobiegać. Książka jest niezwykle szczegółowa i daje wiele wskazówek m.in. o tym jak stymulować umysłowo psa bojaźliwego, czym go karmić, jakie terapie wspomagające (masaże, aromaterapia) są zalecane.

Oczami psa. Co psy wiedzą, myślą i czują (A. Horowitz) – jak to widzi zwierzak

Oczami psa. Co psy wiedzą, myślą i czują to książka łącząca naukową wiedzę z osobistymi doświadczeniami autorki. Połączenie to sprawia, że poradnik czyta się bardzo dobrze, a przy tym odnajduje w nim wiele praktycznej wiedzy. Horowitz obala w swojej książce mity krążące na temat czworonogów. Dokładnie opisuje psie zmysły, emocje i potrzeby. Dzięki dużej dawce wiedzy zrozumienie świata domowego pupila będzie prostsze.


Nie dla psa (i kota) kiełbasa, czyli jak zdrowo karmić swojego zwierzaka (A. Góralczyk-Cholewiak) – czym karmić zwierzaka?

Pielęgnacja zwierzaka to również jego odpowiednie żywienie. O tym, jak powinno ono wyglądać, pisze Agnieszka Góralczyk-Cholewiak. W swojej książce podpowiada co podawać psom, a także kotom, aby były zdrowsze i szczęśliwsze. Autorka podaje przepisy na posiłki niedrogie i mało czasochłonne. Z książki dowiecie się, jak wybrać odpowiednią karmę, jak dbać o profilaktykę, czego nie podawać czworonogom do jedzenia. Porady oparte są na wiedzy i doświadczeniu autorki, która z zawodu jest dietetyczką zwierzęcą.

Psie sztuczki(S. Doepp, G. Metz) – on będzie gwiazdą!

Chcesz, aby Twój pies nauczył się jeździć na deskorolce, a może rozwiązywać sznurówki? Albo… malować usta czy podlewać kwiatki? Psie sztuczki to poradnik dla Ciebie. Autorki krok po kroku objaśniają najzabawniejsze i najbardziej spektakularne sztuczki.

Weterynarz z przypadku. Czego nie wiecie o swoich zwierzakach(P. Schott) – zdrowie przede wszystkim

To właściwie nie poradnik, ale lekka i zabawna książka o byciu weterynarzem. Opisuje ciekawe sytuacje, których w czasie swojej wieloletniej praktyki świadkiem był autor. Wśród śmiesznych anegdot i opowiastek znaleźć można informacje jak zadbać o swojego zwierzaka w gabinecie weterynaryjnym, jak je przygotować do wizyty u lekarza, a także kiedy takowa jest potrzebna.


Psie sucharki. Wszystko, co powiedziałby twój pies, gdyby umiał mówić(M. Apoleika) – wychowanie psa z przymrużeniem oka

Co by było, gdyby Twój pupil umiał mówić? Zastanawiasz się nad tym? Te dylematy z przymrużeniem oka rozwiązuje Maria Apoleik – prowadząca słynnego fanpaga Psie Sucharki. Książka, choć nie jest poradnikiem, pozwoli do wspólnego życia (Twojego i psa) podejść na luzie i z dużą dozą humoru, a ten to już połowa sukcesu. W lekkich i humorystycznych obrazkach kryją się jednak nie tylko powody do szerokiego uśmiechu, ale także spora dawka wiedzy.

Poradniki dla psiarzy to książki, które odpowiedzą na wiele Twoich pytań i rozwiążą liczne problemy z wychowaniem czworonoga. Planując wspólne życie pod jednym dachem, warto sięgnąć po chociaż jedne z nich. Szczególnie polecam sięganie po nowe pozycje i świeże wydania, które pozwolą zapoznać się z najnowszymi danymi i badaniami. A na koniec to, co psiarze lubią najbardziej! Kto się podzieli fotką swojego pupila?

Dagmara SaganKomentarze

@Czytanna
@Czytanna · około rok temu
Bardzo przydatny artykuł. Nie raz sama korzystałam z takich publikacji próbując ujarzmić swojego labradora. Bazowałam na książce A. Horowitz, Oczami psa. Nie był to typowy poradnik szkoleniowy, ale książka, która "tłumaczyła" psychikę zwierzęcia i jego mechanizmy. Polecam!
× 6
@Tanashiri
@Tanashiri · około rok temu
Warto zapoznać się z taką literaturą, zwłaszcza jeśli mamy pierwszego pieska na wychowanie w swoim życiu. A psy to spryciule 🐶
× 5
@ziellona
@ziellona · około rok temu
I wtrącę swoje trzy grosze (Rumuna, Teslę i Kluchę) - jeszcze raz i z calego serca polecam
https://nakanapie.pl/ksiazka/jak-madrze-zadbac-o-swojego-psa-i-kota
I niech mi to będzie uznane za lokowanie produktu. Taki produkt warto lokować :)

Do tego anegdotyczną, ale cudowną Dorotę Sumińską
https://nakanapie.pl/ksiazka/autobiografia-na-czterech-lapach-czyli-historia-jednej-rodziny-oraz-psow-kotow-krow-koni-jezy-slo-612797
Jej odpowiedz na pytanie "jaką pastą myc psu zęby?", rozłożyła mnie na łopatki...
(dla tych co nie słyszeli "niech Pan pojdzie na gnojowisko, w najlepszym garniturze, niech się Pan tam wytarza a potem pojdzie do teatru. Tak właśnie czuje się Pański pies po umyciu zębów".

No i ja uwielbiam Cesara Milana "Zaklinacz psów". Nie wszystkie rady są dla mnie, ale ten Pan jest dla mnie na tak :)
https://nakanapie.pl/autorzy/millan-cesar
× 4
@canis.luna
@canis.luna · około rok temu
Zwierzaki jak ludzie, każdy inny i pewnie do każdego trzeba podejść indywidualnie. Ale niektórzy mają takie dziwne szczęście jak ja, że trafiają na szczeniaka, który zaskakuje swoją inteligencją i od razu wszystko umie, choć nikt jeszcze niczego nie próbował go uczyć :D choć przyznam, że jak na takiego mądrale, mój pies potrafi zachować się czasem naprawdę głupio :D
× 4
@Jagrys
@Jagrys · około rok temu
...to kiedy można oczekiwać spisu dzieł, które traktują jak dyplomatycznie i bez rozlewu krwi ogarnąć kota?
× 4
@Aleksandra_99
@Aleksandra_99 · około rok temu
Ale to się nie da 🤣
× 3
@reniarenia
@reniarenia · około rok temu
Koty niestety zawsze chodzą swoimi ścieżkami i to kot szkoli człowieka.... Wiem coś o tym, bo mam i kota i psa😁
× 2
@ziellona
@ziellona · około rok temu
Jagrysku.. nie da się. Przecież wiesz.

× 2
@Jagrys
@Jagrys · około rok temu
Wiem, że z kotem można się dogadać. Merlin świadkiem.
× 3
@ziellona
@ziellona · około rok temu
Ale Merlin jest wyjątkowy. W każdym calu.
Weź napisz książkę o Merlinie. To jest zdecydowany wyjątek w kocim rodzie :)
× 3
@nika.mail
@nika.mail · około rok temu
Ja też jestem z kociej frakcji i powiem jedno: kot to stan umysłu.
× 2
@MLB
@MLB · 9 miesięcy temu
Wprawdzie artykuł o psach, ale...:) Koty to - oczywista oczywistość - drapieżniki, inny świat. Niemniej doczekały się kilku interesujących pozycji na swój temat. Polecam choćby tę
https://nakanapie.pl/ksiazka/plemie-tygrysa-koty-i-ich-swiat
I tę
https://nakanapie.pl/ksiazka/jak-kot-z-kotem
I ta jest niezła
https://nakanapie.pl/ksiazka/co-twoj-kot-probuje-ci-powiedziec-poznaj-tajemnice-kociej-psychologii
@poprzewracane
@poprzewracane · około rok temu
Świetny artykuł, mam nadzieję że kiedyś skorzystam
× 4
@jorja
@jorja · około rok temu
Dobry artykuł. "Zrozumieć psa" - John Bradshaw, polecam.

× 3
@kachna.janisz
@kachna.janisz · około rok temu
Świetny artykuł! Mam dwa psiaki :)
× 2
@recenzowelovee
@recenzowelovee · około rok temu
Świetny artykuł, piekne zdjęcia:)
× 2
@slawomirzielinski007
@slawomirzielinski007 · około rok temu
Książki i owszem, pomagają w wychowaniu psa. Sam ma psa i kota. Lenie, które mnie molestują :-) żadna książka już mi chyba nie pomoże, jestem ich zakładnikiem. Ale odwróćmy sytuację: czego może nas nauczyć pies? Niech ktoś o tym napisze (może książkę)! :-)
× 1
@aga.kusi_poczta.fm
@aga.kusi_poczta.fm · około rok temu
Skoro tylu jest miłośników psów, skoro tak dużo jest publikacji o nich i z nim w roli głównej, to dlaczego tak wiele jest ludzi którzy je maltretują, głodzą i trzymają w okropnych warunkach??
× 1
@LetMeRead
@LetMeRead · około rok temu
To jest dziwne pytanie, z rodzaju tych, dlaczego wybuchają wojny.
× 1
@MLB
@MLB · 9 miesięcy temu
Świetne zestawienie polecanych lektur - na szczęście brak w nim Cesara Millana, choć pojawił się w komentarzach.

Zobacz także:

Komentarze

@Czytanna
@Czytanna · około rok temu
Bardzo przydatny artykuł. Nie raz sama korzystałam z takich publikacji próbując ujarzmić swojego labradora. Bazowałam na książce A. Horowitz, Oczami psa. Nie był to typowy poradnik szkoleniowy, ale książka, która "tłumaczyła" psychikę zwierzęcia i jego mechanizmy. Polecam!
× 6
@Tanashiri
@Tanashiri · około rok temu
Warto zapoznać się z taką literaturą, zwłaszcza jeśli mamy pierwszego pieska na wychowanie w swoim życiu. A psy to spryciule 🐶
× 5
@ziellona
@ziellona · około rok temu
I wtrącę swoje trzy grosze (Rumuna, Teslę i Kluchę) - jeszcze raz i z calego serca polecam
https://nakanapie.pl/ksiazka/jak-madrze-zadbac-o-swojego-psa-i-kota
I niech mi to będzie uznane za lokowanie produktu. Taki produkt warto lokować :)

Do tego anegdotyczną, ale cudowną Dorotę Sumińską
https://nakanapie.pl/ksiazka/autobiografia-na-czterech-lapach-czyli-historia-jednej-rodziny-oraz-psow-kotow-krow-koni-jezy-slo-612797
Jej odpowiedz na pytanie "jaką pastą myc psu zęby?", rozłożyła mnie na łopatki...
(dla tych co nie słyszeli "niech Pan pojdzie na gnojowisko, w najlepszym garniturze, niech się Pan tam wytarza a potem pojdzie do teatru. Tak właśnie czuje się Pański pies po umyciu zębów".

No i ja uwielbiam Cesara Milana "Zaklinacz psów". Nie wszystkie rady są dla mnie, ale ten Pan jest dla mnie na tak :)
https://nakanapie.pl/autorzy/millan-cesar
× 4
@canis.luna
@canis.luna · około rok temu
Zwierzaki jak ludzie, każdy inny i pewnie do każdego trzeba podejść indywidualnie. Ale niektórzy mają takie dziwne szczęście jak ja, że trafiają na szczeniaka, który zaskakuje swoją inteligencją i od razu wszystko umie, choć nikt jeszcze niczego nie próbował go uczyć :D choć przyznam, że jak na takiego mądrale, mój pies potrafi zachować się czasem naprawdę głupio :D
× 4
@Jagrys
@Jagrys · około rok temu
...to kiedy można oczekiwać spisu dzieł, które traktują jak dyplomatycznie i bez rozlewu krwi ogarnąć kota?
× 4
@Aleksandra_99
@Aleksandra_99 · około rok temu
Ale to się nie da 🤣
× 3
@reniarenia
@reniarenia · około rok temu
Koty niestety zawsze chodzą swoimi ścieżkami i to kot szkoli człowieka.... Wiem coś o tym, bo mam i kota i psa😁
× 2
@ziellona
@ziellona · około rok temu
Jagrysku.. nie da się. Przecież wiesz.

× 2
@Jagrys
@Jagrys · około rok temu
Wiem, że z kotem można się dogadać. Merlin świadkiem.
× 3
@ziellona
@ziellona · około rok temu
Ale Merlin jest wyjątkowy. W każdym calu.
Weź napisz książkę o Merlinie. To jest zdecydowany wyjątek w kocim rodzie :)
× 3
@nika.mail
@nika.mail · około rok temu
Ja też jestem z kociej frakcji i powiem jedno: kot to stan umysłu.
× 2
@MLB
@MLB · 9 miesięcy temu
Wprawdzie artykuł o psach, ale...:) Koty to - oczywista oczywistość - drapieżniki, inny świat. Niemniej doczekały się kilku interesujących pozycji na swój temat. Polecam choćby tę
https://nakanapie.pl/ksiazka/plemie-tygrysa-koty-i-ich-swiat
I tę
https://nakanapie.pl/ksiazka/jak-kot-z-kotem
I ta jest niezła
https://nakanapie.pl/ksiazka/co-twoj-kot-probuje-ci-powiedziec-poznaj-tajemnice-kociej-psychologii
@poprzewracane
@poprzewracane · około rok temu
Świetny artykuł, mam nadzieję że kiedyś skorzystam
× 4
@jorja
@jorja · około rok temu
Dobry artykuł. "Zrozumieć psa" - John Bradshaw, polecam.

× 3
@kachna.janisz
@kachna.janisz · około rok temu
Świetny artykuł! Mam dwa psiaki :)
× 2
@recenzowelovee
@recenzowelovee · około rok temu
Świetny artykuł, piekne zdjęcia:)
× 2
@slawomirzielinski007
@slawomirzielinski007 · około rok temu
Książki i owszem, pomagają w wychowaniu psa. Sam ma psa i kota. Lenie, które mnie molestują :-) żadna książka już mi chyba nie pomoże, jestem ich zakładnikiem. Ale odwróćmy sytuację: czego może nas nauczyć pies? Niech ktoś o tym napisze (może książkę)! :-)
× 1
@aga.kusi_poczta.fm
@aga.kusi_poczta.fm · około rok temu
Skoro tylu jest miłośników psów, skoro tak dużo jest publikacji o nich i z nim w roli głównej, to dlaczego tak wiele jest ludzi którzy je maltretują, głodzą i trzymają w okropnych warunkach??
× 1
@LetMeRead
@LetMeRead · około rok temu
To jest dziwne pytanie, z rodzaju tych, dlaczego wybuchają wojny.
× 1
@MLB
@MLB · 9 miesięcy temu
Świetne zestawienie polecanych lektur - na szczęście brak w nim Cesara Millana, choć pojawił się w komentarzach.
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl