Literatura w czasach zarazy – część 2

Autor: dora53 ·{}5 minut
{} 2020-11-24 {} 2 komentarze {} 3 Polubienia
Literatura w czasach zarazy – część 2
W swoim poprzednim artykule pisałam o literaturze pięknej poruszającej temat pandemii. Tytuły, które tam wymieniłam to oczywiście tylko mała część tego, co możemy znaleźć na księgarskich półkach. Minął zaledwie tydzień, a ja wciąż trafiam na powieści, których nie uwzględniłam wcześniej. Przekonana jestem, że z każdym dniem ta lista będzie coraz dłuższa. Dziś chciałabym Wam napisać o innych gatunkach literackich, które poruszają temat epidemii.

Kiedy zastanawiałam się, od czego zacząć ten przegląd, do głowy przyszła mi myśl oczywista: od początku. Proszę bardzo, zacznę więc od genezy i to bardzo dosłownie: od Chin – kolebki koronawirusa. Adam Miller na początku roku 2020 podróżował po Chińskiej Republice Ludowej i znalazł się w samym epicentrum wydarzeń. Pokłosiem tej wyprawy stała się książka zatytułowana Przez Chiny w ogniu koronawirusa. Autor opisuje, co działo się tam podczas szczytu epidemii i próbuje odpowiedzieć na pytanie, skąd się wzięła i gdzie może nas zaprowadzić pandemia SARS-Cov-2.

Wraz z rozwojem sytuacji na rynku zaczęły się pojawiać reportaże pisane przez autorów, którzy mieli okazję przebywać na pierwszej linii frontu walki z wirusem. Mam na myśli między innymi lekarzy i pielęgniarki, którzy dzielnie pracowali, aby choć trochę ulżyć pacjentom i w konsekwencji nie raz sami musieli zmierzyć się z tą podstępną chorobą. W tym zakresie moją uwagę zwróciły dwie pozycje opisujące szpitalną rzeczywistość. Są to: Niewidzialny front Tomasza Rezydenta i Oddział zakaźny. Historie bez cenzury Agnieszki Sztyler–Turovsky. Autorem pierwszej jest lekarz jednego z polskich szpitali. Oddajmy mu na chwilę głos:

„Ta historia działa się na moich oczach. Znajdziecie tu zarówno humor, niekiedy czarny, jak i tragiczne historie, które zapadły mi głęboko w pamięć. Absurdy organizacyjne, niekończące się dyżury, zagadki medyczne, jak również jedyne w swoim rodzaju relacje pomiędzy personelem medycznym w akcji. To także opowieści o pacjentach, którzy przeżyli koronawirusa bądź też znaleźli się w szpitalu zakaźnym zupełnie przypadkiem, na skutek spychologii i paniki, oraz tych, którym nie udało się pokonać tej strasznej choroby.

Chciałem pokazać, jak było naprawdę, niezależnie od narracji medialnej, propagandy sukcesu czy «koronaspiskowców» niewierzących w epidemię. Przeczytacie tu o tym, co działo się po przekroczeniu progu naszego jednoimiennego szpitala, czyli o rzeczach, których nie dowiecie się z żadnego innego źródła.

Ten dziennik jest subiektywnym zapisem rzeczywistości, którą obserwowałem jako lekarz. Przedstawiam w nim fakty oraz własne spostrzeżenia, opinie i komentarze nie tylko na temat pracy, ale także tego, co działo się w naszym kraju, w mediach i na portalach społecznościowych, no i w moim życiu prywatnym. Zapiski obejmują okres od samego początku pandemii w marcu aż do 1 lipca 2020 roku, kiedy to nasz szpital przestał być placówką jednoimienną”.


W drugiej wymienionej przeze mnie pozycji również znajdziemy historie z pierwszej ręki. Jest to zbiór spisanych przez autorkę relacji pracowników systemu ochrony zdrowia ratujących chorych na COVID-19. Myślę, że to dopiero początek i będziemy mieli okazję przeczytać jeszcze wiele takich relacji.

Pandemia koronawirusa rozpanoszyła się na całym świecie i nie ma się co dziwić, że wielu specjalistów nauk humanistycznych i nie tylko dopisuje swój komentarz do panującej sytuacji. Znany słoweński filozof, socjolog i krytyk kultury Slavoj Zizek wydał w czerwcu książkę zatytułowaną Pandemia! Covid-19 trzęsie światem. Autor dogłębnie analizuje w niej stan rzeczy, w jakim się aktualnie znajdujemy, a robi to w swoim niepowtarzalnym i wciągającym stylu.

Z kolei Debora McKenzie, wybitna dziennikarka naukowa od trzydziestu lat zajmująca się epidemiami, przygotowała dla nas krótki kurs epidemiologii. W swojej propozycji, której tytuł brzmi: Covid-19. Pandemia, która nie powinna była się zdarzyć i jak nie dopuścić do następnej. pokazuje mechanizmy rozprzestrzeniania się wszelkiego rodzaju wirusów, przedstawia historię innych groźnych epidemii oraz ukazuje dramatyczne błędy w służbie zdrowia, które doprowadziły do aktualnego stanu. Radzi również, jakie działania powinniśmy podjąć, aby nie dopuścić do rozwoju innych, być może jeszcze bardziej tragicznych w skutkach pandemii. Wszystko to brzmi bardzo ciekawie, ale czy my naprawdę jesteśmy w stanie wziąć sobie te rady do serca i nie dopuścić do większych katastrof? Na to pytanie każdy z nas musi odpowiedzieć sobie sam.

Debora Mckeznie to nie jedyna epidemiolog, która popełniła książkę na ten zajmujący dziś wszystkich temat. Adam Kucharski, brytyjski specjalista w tej dziedzinie i matematyk, jest autorem Praw epidemii. W swojej publikacji odpowiada między innymi na następujące pytania: dlaczego epidemie rozprzestrzeniają się teraz szybciej niż kiedykolwiek, co nimi rządzi, według jakich zasad się roznoszą i co mówią o naszym życiu? To zaledwie kilka zagadnień, które porusza autor, w jego utworze znajdziemy o wiele więcej informacji na ten temat.

Nie ulega żadnym wątpliwościom, że pandemia koronawirusa wywarła niebagatelny wpływ na całą dzisiejszą rzeczywistość. Nic już nie będzie takie samo, jak jeszcze rok temu. To stwierdzenie odnosi się również do ładu politycznego panującego na świecie. Iwan Krastew, politolog i filozof polityki w swoim najnowszym dziele: Nadeszło jutro. Jak pandemia zmienia Europę? próbuje odpowiedzieć na tytułowe pytanie. Muszę przyznać, że brzmi to bardzo ciekawie i podejrzewam, że wielu z nas zainteresuje ta pozycja, bo wszyscy drżymy z niepokoju o przyszłość, która nas czeka i na pewno chcielibyśmy wiedzieć, jakie będzie to nadchodzące jutro.


Jestem przekonana, że nazwisko Wojciecha Sumlińskiego jest znane wielu z Was. Ten dziennikarz śledczy zgłębiał już tajemnice wielu czołowych, polskich polityków, naszej rodzimej mafii i poruszał wiele innych tematów znanych z pierwszych stron gazet. Teraz „wziął” się za Covid- 19. Razem z majorem ABW Tomaszem Budzyńskim opowiadają historię o naturze zła ujawniającego się w sytuacjach ekstremalnych i odpowiadają na pytania, które dotąd pozostawały bez odpowiedzi. Podejrzewam, że Zapis zarazy znajdzie niejednego czytelnika ciekawego, jakimi spostrzeżeniami chce się z nami tym razem podzielić Wojciech Sumliński.

Z drugiej strony, termin „choroby współistniejące” odmieniany jest dzisiaj przez wszystkie przypadki. Mówi się o nim z ironią, ze złością i oczywiście, jak najbardziej poważnie. Terminu tego w tytule swojej książki użył również Tomasz Michniewicz, dziennikarz i reportażysta. Jego Chwilowa anomalia. O chorobach współistniejących naszego świata to zapis rozmów ze specjalistami, którzy obserwując aktualną sytuację, próbują wyciągnąć wnioski na przyszłość. Psycholog, politolożka, klimatolog i wielu innych ekspertów udowadniają nam w jak nieciekawej sytuacji się znaleźliśmy. Również Tomasz Michniewicz próbuje odpowiedzieć na pytanie, czy wyciągniemy wnioski na przyszłość i spróbujemy naprawić popełnione błędy. Myślę, że to pytanie spędza dzisiaj sen z powiek niejednemu z nas.

Jak widzicie literatura „pandemiczna” to temat rzeka. Książek z podobnego obszaru na rynku księgarskim jest o wiele więcej i wciąż powstają nowe. Przed nami jeszcze jedna część tego cyklu artykułów. Już niedługo przedstawię Wam książki dla dzieci i poradniki (nie obawiajcie się, będzie ich o wiele mniej). Czy mieliście już okazję zapoznać się z którąś z pozycji, o których tu pisałam? Może czytaliście coś, czego nie uwzględniłam w swoim tekście? Jestem ciekawa Waszych wrażeń i przemyśleń, dlatego z niecierpliwością czekam na komentarze!


Dorota Skrzypczak.
{}

Komentarze

@jagodabuch
@jagodabuch · około rok temu
Uważam, że jeszcze niejedna książka i historia wyjdzie. Czy czytać? na pewno warto poznać inne kwestie i koncepcje każdego stawianego przed światem problemu byle nie dać się zwariować tej chorobie :)) Fajnie, że jakaś literatura już jest każdy zainteresowany uważam coś dla siebie znajdzie przekrój jest spory :)
{}× 2
@Renax
@Renax · około rok temu
Te dwie pierwsze brzmią ciekawie.
{}× 1

Zobacz także:

Komentarze

@jagodabuch
@jagodabuch · około rok temu
Uważam, że jeszcze niejedna książka i historia wyjdzie. Czy czytać? na pewno warto poznać inne kwestie i koncepcje każdego stawianego przed światem problemu byle nie dać się zwariować tej chorobie :)) Fajnie, że jakaś literatura już jest każdy zainteresowany uważam coś dla siebie znajdzie przekrój jest spory :)
{}× 2
@Renax
@Renax · około rok temu
Te dwie pierwsze brzmią ciekawie.
{}× 1
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl