Na jakie książki czekamy w 2021 roku?

Autor: dagmarasaagan ·7 minut
2020-11-09 7 komentarzy 17 Polubień
Na jakie książki czekamy w 2021 roku?
Zbliżający się nowy rok pozwala nam snuć czytelnicze plany na 2021 roku i podejmować pierwsze czytelnicze postanowienia. Jest to tym łatwiejsze, że wydawcy powoli podają, jakie premiery szykują dla czytelników w pierwszych miesiącach 2021 roku. O jakie książki warto będzie uzupełnić swoją biblioteczkę w nowym roku? Przygotowałam przegląd gorących premier, na które czeka każdy mól książkowy. Wy też ich wypatrujecie? Czy może myślicie, że to inne tytuły zdobędą miano bestsellerów?


  • Bill Gates o kondycji naszej planety
Ekologia z roku na rok staje się coraz ważniejszym tematem dla społeczności na całym świecie. Na pytania o to, jaki jest stan naszej planety, starają się odpowiedzieć rozmaici eksperci. Swoimi przemyśleniami często dzielą się w formie pisanej. Jedną z najbardziej wyczekiwanych premier 2021 roku będzie Książka Billa Gatesa. How to avoid a climate disaster (pl. Jak uniknąć katastrofy) ma być ważnym głosem w dyskusji o ochronie środowiska naturalnego. Czy Gates zaproponuje rozwiązanie ważkich problemów, takich jak zbyt wysoka emisja gazów cieplarnianych? O tym dowiemy się 21 lutego 2021 roku. Na ten dzień zaplanowana jest premiera zarówno światowa, jak i polska. W Polsce książka ukaże się nakładem Wydawnictwa Agora, a za jej przekład odpowiedzialny będzie Michał Rogalski.

O tym, że na Jak unikać katastrofy warto czekać, przemawia fakt, że przygotowanie książki zajęło autorowi ponad 10 lat. Pracował on nad nią z wieloma ekspertami z dziedziny fizyki, chemii, biologii, inżynierii, nauk politycznych i finansów. Głos wpływowych tego świata będzie na pewno ważny i warty wysłuchania. Szczególnie że to właśnie oni (bez względu, jakie skrajne emocje budzą) wpływają na współczesny świat.

  • Ziemia obiecana – wspomnienia Baracka Obamy
Na te wspomnienia czeka cały świat. Historia Baracka Obamy rozpaliła wyobraźnie wielu i pokazała, że amerykański sen może się spełnić. Przepis na jego realizację, a przynajmniej kilka podpowiedzi, jak to zrobić na pewno znajdziemy we wspomnieniach 44. prezydenta USA.

Książka, której oryginalny tytuł brzmi A Promised Land jest książką opowiadającą o wspomnieniach pierwszego Afroamerykanina sprawującego najwyższy urząd w USA. Ma ona opowiadać o zmianie jaka zaszła w samym Baracku. Prezydent podzieli się z czytelnikami jak z młodego, poszukującego człowieka zmienił się w silnego i wpływowego przywódcę. We wspomnieniach ukazane mają być pierwsze chwile prezydentury, a także dalsze lata sprawowania przez Obamy urzędu prezydenta.

W książce nie zabraknie też osobistych akcentów – myśli, uczuć i przemyśleń 44. prezydenta na temat globalnego kryzysu finansowego, reformy systemu opieki zdrowotnej w USA, konfliktu z generałami odnośnie zaangażowania w Afganistanie, operacji Trójząb Neptuna (operacja zabicia Osama bin Ladena). Oprócz politycznych rozterek, dylematów i kulisów zarządzania najpotężniejszym krajem świata Barack Obama zapowiada, że zdradzi tajemnice życia w Białym Domu, a także opowie z czym dla rodziny wiąże się sprawowanie takiego urzędu.

Ogólnoświatowa premiera wspomnień zaplanowana jest na 17 listopada tego roku, jednak na polskie wydanie I tomu musimy poczekać aż do 17 marca 2021 roku. Data wydania kolejnego tomu nie jest jeszcze znana, plotki głoszą, że będzie to jesień 2021. Wspomnienia ukażą się nakładem Wydawnictwa Agora. Smaczku tej premierze dodaje fakt, że wraz ze na jesień mają zostać też ogłoszone szczegóły trasy promocyjnej prezydenta Obamy. Jeśli okaże się, że nie ominie ona również Polski, to ustawicie się w kolejce po autograf?

  • Pamiętniki Sharon Stone – już w marcu w Polsce!
Znana jest z takich filmów jak Nagi instynkt, Pamięć absolutna, Kobieta – kot, Kasyno. Na swoim koncie ma wiele prestiżowych nagród, wyróżnień i tytułów. O kim mowa? O jednej z najbardziej popularnych aktorek XX wieku – Sharon Stone. Chociaż dziś nie angażuje się ona w wiele projektów, to z jednym z nich wróci w marcu 2021 (data polskiej premiery nie jest jeszcze znana). Tym razem zagości nie na szklanych ekranach, ale w biblioteczkach. Na przyszły rok zaplanowana jest premiera pamiętników gwiazdy. Już dziś można powiedzieć, że będzie to lektura fascynująca i obowiązkowa dla fanów biografii i literatury faktu. Zgodnie z zapowiedziami książka będzie nosić tytuł The Beauty of Living Twice i jak zdradziła sama aktorka, będzie opisywać różne etapy jej życia – od dzieciństwa w Pensylwanii przez sławę w Hollywood. W książce ma nie zabraknąć trudnych i kontrowersyjnych tematów. Poruszony będzie m.in. temat udaru mózgu, który przeszła Sonte i czas powrotu do zdrowia, który zajął aż 7 lat.

  • Klara i słońce – nowa historia od Kazuo Ishiguro
2021 rok będzie tym szczęśliwym dla fanów twórczości Kazuo Ishiguro. Na marzec 2021 roku zaplanowana została światowa premiera najnowszego dzieła pisarza pod tytułem Klara and the Sun. Autor znany jest z nietuzinkowej literatury, która jest ciekawą analizą ludzkich zachowań i funkcjonowania człowieka w społeczeństwie. O czym będzie najnowsza historia? Tytułowa Klara jest sztuczną przyjaciółką, którą każdy może kupić w sklepie. Stojąca na wystawie Klara obserwuje przechodniów i klientów. Jakie wyciągnie z tego wnioski? O tym przekonamy się już niedługo. Możemy być jednak pewni, że talent i przenikliwość autora dostarczy nam sporą dawkę dobrej literatury.

  • Tajemniczy projekt prezydenta
Wygląda na to, że w 2021 roku czeka nas nie jedna, ale dwie premiery prezydenckich książek. Na czerwiec 2021 roku zapowiadana jest premiera najnowszej książki Billa Clintona. Ten jednak, kto czeka na kolejną biografię czy wspomnienia srogo się rozczaruje. Bill Clinton rozsmakował się w sensacji i thrillerze. Po sukcesie Gdzie jest prezydent postanowił napisać kolejną sensacyjną powieść wspólnie z Pattersonem. Ma ona nosić tytuł The President’s Daughter, czyli po prostu Córka prezydenta. Autorzy zapowiadają, że książka nie będzie kontynuacją tej pierwszej. Ma ona opowiadać o byłym prezydencie, który stracił szansę na drugą kadencję, zaszywa się więc w wiejskim domu w regionie New Hampshire. Tam zamierza wieść spokojne życie w otoczeniu rodziny i natury. Niebezpieczeństwo, które grozi jego córce, może mu w tym jednak przeszkodzić.

  • Lost Children Archive po polsku
Wszystko wskazuje na to, że w 2021 roku doczekamy się też polskiego wydania Lost Children Archive, czyli powieści autorstwa Valerii Luiselli. Chociaż książka miała swoją światową premierę już w 2019 roku, to dla polskich czytelników nadal była dostępna tylko w obcojęzycznych wydaniach. Teraz fani takich historii jak Historia moich zębów będą mogli przeczytać jedną z najlepszych książek 2019 roku po polsku. Powieść Luiselli opowiada o rodzinie 2+2, która wyrusza z Nowego Jorku do Arizony, pod meksykańską granicę. Tam mają udokumentować co dzieje się z dziećmi, które próbują przekroczyć granicę Meksyk – USA, a także odnaleźć ślad rdzennych Amerykanów. Zadania te mają łączyć z opieką nad własnymi dziećmi i trudami podróży. Czytelnik otrzymuje więc swoisty dziennik podróży będący dogłębnym studium małżeńskich oraz rodzinnych relacji. Warto też zaznaczyć, że Lost Children Archive to także analiza programu meksykańskich imigrantów w USA.

  • Pierwsza biografia Susan Sontag
W 2021 roku czeka nas też premiera jednej z książek nominowanej do tegorocznej nagrody Pulitzera. Nakładem Wydawnictwa Agora na początku przyszłego roku ma ukazać się biografia Sontag. Życie i twórczość autorstwa Benjamina Mosera. Jego książka to opowieść o życiu wybitnej amerykańskiej intelektualistki i pisarki, która wypowiadała się na takie tematy jak polityka, a feminizm, homoseksualizm, medycyna, narkotyki, faszyzm, freudyzm, komunizm, amerykanizm. Sontag była autorką wielu książek, sesji, artykułów dzienników. Jednym z jej najpilniejszych dzieł jest Choroba jako metafora.

Benjamin Mosera stworzył pierwszą biografię Susan Sontag opartą na jej prywatnych, nieznanych dotąd archiwach. W książce Mosera pisze o kulisach życia te wybitnej pisarki, analizuje jej dzieła, a także dzieli się z czytelnikami ponad 100 zdjęciami. Autor przy pisaniu książki nie tylko przeglądał archiwa i zapoznał się z twórczością Sontag, ale i rozmawiał z jej bliskimi m.in. życiową partnerką Annie Leibovitz.

  • Stephen King na 2021 rok
Na marzec 2021 roku zaplanowana jest światowa premiera najnowszej powieści Mistrza Literatury Grozy, czyli Stephena Kinga. Książka Later będzie oczywiście kryminałem z elementami horroru. Głównym bohaterem najnowszej powieści jest chłopiec o niezwykłych zdolnościach – Jamie Conklin. Wychowany przez samotną matkę nie ma łatwego życia, ma jednak dar – widzi i wie znacznie więcej niż normalni ludzie. Swoje umiejętności ukrywa przed światem, oczywiście do czasu. Zostają one wykorzystane przez kochanka matki Jamiego. Angażuje on chłopca do rozwiązania sprawy nowojorskiego morderstwa. Jak zakończy się ta pomoc? O tym anglojęzyczni czytelnicy przekonają się już w marcu. Data polskiej premiery nie jest jeszcze ogłoszona, jednak patrząc na historię – możemy spodziewać się jej w drugiej połowie 2021 roku.


Czytelniczo rok 2021 zapowiada się ciekawie. Daty premier kolejnych książek na pewno będą pojawiać się bliżej końca roku. Jednak już teraz jest w czym wybierać. Czy któraś z propozycji znajdzie miejsce w Waszej biblioteczce? A może czekacie na nie wymienioną przez mnie premierę? Jeśli tak, koniecznie się nią podzielcie.


Dagmara Sagan

Komentarze

@jatymyoni
@jatymyoni · ponad rok temu
Moje zainteresowanie wzbudziła książka Kazuo Ishiguro. Mogę przeczytać tą ostatnią, jeszcze nie czytaną i czekać na nową. Nie interesują mnie książki byłych prezydentów, którzy chcą dzięki temu powiększyć majątek i pamięć o sobie, tak jak książka Billa Gatesa, który stara się być alfą i omegą świata. Po resztę pozycji może sięgnę, ale ich nie oczekuję.
× 7
@Airain
@Airain · ponad rok temu
Nie mogę spokojnie czytać, jak te psy się tak na mnie gapią. XD
× 7
@Jagrys
@Jagrys · ponad rok temu
To tak jak z karaibskim menu. Też łypie ślipiem z talerza. o.O
× 1
@Airain
@Airain · ponad rok temu


× 1
@chomiczek71
@chomiczek71 · ponad rok temu
Ja czekam na "Czarnego Lamparta i Czerwonego Wilka" Marlona Jamesa, myślę, że to może być duże wydarzenie, a zapowiedzi tej książki tej książki widziałam już chyba 3 lub 4 lata temu. Z takich mniej głośnych tytułów to gdzieś mi mignęło, że będą nowości od Siri Pettersen i Leigh Bardugo- to na pewno też będą piękne książki
× 2
@aga.kusi_poczta.fm
@aga.kusi_poczta.fm · ponad rok temu
Akurat te, które przedstawiliście mnie jakoś specjalnie nie pociągają - ale przecież to jest zaledwie kropla w morzu książkowych nowości, dlatego mam nadzieję, że każde moje odwiedziny księgarni zakończą się dobrym połowem;)
× 2
@tsantsara
@tsantsara · ponad rok temu
Jeden literat (Ishiguro) i banda celebrytów....Signum temporis? Poza tym reportaż i biografia o pisarzu. Po tę biografię Sonntag może sięgnę, ale wolę książki jej autorstwa, nie sensacyjki, które ktoś wykopał o niej.
ZA
@zaczytanalala · około rok temu
W tym miesiącu czekałam na "Sieroty wojny" i w końcu książkę udało mi się przeczytać :) Zdecydowanie warto zwrócić na nią uwagę :)
@pollyann_20
@pollyann_20 · ponad rok temu
Ja osobiście czekam na "Felix Ever After" wydawnictwa We need YA *-*

Zobacz także:

Komentarze

@jatymyoni
@jatymyoni · ponad rok temu
Moje zainteresowanie wzbudziła książka Kazuo Ishiguro. Mogę przeczytać tą ostatnią, jeszcze nie czytaną i czekać na nową. Nie interesują mnie książki byłych prezydentów, którzy chcą dzięki temu powiększyć majątek i pamięć o sobie, tak jak książka Billa Gatesa, który stara się być alfą i omegą świata. Po resztę pozycji może sięgnę, ale ich nie oczekuję.
× 7
@Airain
@Airain · ponad rok temu
Nie mogę spokojnie czytać, jak te psy się tak na mnie gapią. XD
× 7
@Jagrys
@Jagrys · ponad rok temu
To tak jak z karaibskim menu. Też łypie ślipiem z talerza. o.O
× 1
@Airain
@Airain · ponad rok temu


× 1
@chomiczek71
@chomiczek71 · ponad rok temu
Ja czekam na "Czarnego Lamparta i Czerwonego Wilka" Marlona Jamesa, myślę, że to może być duże wydarzenie, a zapowiedzi tej książki tej książki widziałam już chyba 3 lub 4 lata temu. Z takich mniej głośnych tytułów to gdzieś mi mignęło, że będą nowości od Siri Pettersen i Leigh Bardugo- to na pewno też będą piękne książki
× 2
@aga.kusi_poczta.fm
@aga.kusi_poczta.fm · ponad rok temu
Akurat te, które przedstawiliście mnie jakoś specjalnie nie pociągają - ale przecież to jest zaledwie kropla w morzu książkowych nowości, dlatego mam nadzieję, że każde moje odwiedziny księgarni zakończą się dobrym połowem;)
× 2
@tsantsara
@tsantsara · ponad rok temu
Jeden literat (Ishiguro) i banda celebrytów....Signum temporis? Poza tym reportaż i biografia o pisarzu. Po tę biografię Sonntag może sięgnę, ale wolę książki jej autorstwa, nie sensacyjki, które ktoś wykopał o niej.
ZA
@zaczytanalala · około rok temu
W tym miesiącu czekałam na "Sieroty wojny" i w końcu książkę udało mi się przeczytać :) Zdecydowanie warto zwrócić na nią uwagę :)
@pollyann_20
@pollyann_20 · ponad rok temu
Ja osobiście czekam na "Felix Ever After" wydawnictwa We need YA *-*
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl