Nagrody Wielkiego Kalibru 2021

Autor: dominika.nawidelcu ·1 minuta
2021-05-31 5 komentarzy 11 Polubień
Nagrody Wielkiego Kalibru 2021

W sobotę, 29 maja, odbyła się gala wręczenia Nagrody Wielkiego Kalibru. Jest to wyróżnienie literackie, które zaczęto przyznawać od 2004. Inicjatorem akcji było Stowarzyszenie Miłośników Kryminału i Sensacji „Trup w szafie” oraz Instytut Książki. Wyróżnienie przyznawane jest za najlepszą polskojęzyczną powieść kryminalną lub sensacyjną.


W tym roku nagrodę otrzymała Anna Kańtoch za książkę „Wiosna zaginionych”. Autorka zadebiutowała w 2004 roku zbiorem opowiadań „Diabeł na wieży”. Obecnie ma już na swoim koncie pięć nagród im. J. Zajdla oraz jedną Nagrodą Literacką im. Jerzego Żuławskiego.

Prof. Omilanowska, Przewodnicząca Kapituły Nagrody Wielkiego Kalibru, wskazała na znakomity styl powieści:

„Ta książka jest napisana w ciszy, napisana w spokojny, wyważony sposób, pozwala czytelnikowi wchodzić w taką atmosferę, która go w pewien sposób obejmuje ze wszystkich stron, otacza, prowadzi przez historię kryminalną, która jest bardzo dobrze skonstruowana. (…) To dobre, interesujące, wszechogarniające literacko przeżycie”.

Z kolei nagroda czytelników została przyznana Tomaszowi Duszyńskiemu za książkę „Glatz. Kraj Pana Boga”. Kolejne wyróżnienie, czyli Nagroda Specjalna im. Janiny Paradowskiej, trafiło do Olgierda Hurki za powieść „Znamię”.

Tegoroczna impreza została też wykorzystana jako okazja do wręczenia zeszłorocznych nagród i swoją zaległą statuetkę odebrał Zygmunt Miłoszewski.

Czytaliście wyróżnione powieści? Co o nich sądzicie?

Dominika Róg-Górecka
× 11 Polub, jeżeli artykuł Ci się spodobał!

Komentarze

@Mackowy
@Mackowy · prawie 3 lata temu
Przeczytałem dwa kryminały Anny Kańtoch i faktycznie, językowo - stylistycznie były naprawdę dobre, do tego intryga trzymała się kupy i tak dalej, tylko oba były strasznie przygnębiające, czyli nie dla mnie :)
× 4
@Rudolfina
@Rudolfina · prawie 3 lata temu
Też przeczytałam dwa kryminały. „Łaska” mi się podobała, ale w „Wierze” autorka odleciała z zakończeniem. Złościła mnie też nonszalancja w opisywaniu socjalistycznych realiów. Zniechęciłam się...
× 6
@Vernau
@Vernau · prawie 3 lata temu
Polecam "Znamię", świetny debiut 2020 roku.
https://nakanapie.pl/ksiazka/znamie-851804
× 2
@Mackowy
@Mackowy · prawie 3 lata temu
Całkiem interesująco się zapowiada.
× 2
@Anna30
@Anna30 · prawie 3 lata temu
Nie miałam możliwości przeczytania wyróżnionych powieści. Gratuluję zwycięzcom.
× 2
@kasiarz1983
@kasiarz1983 · prawie 3 lata temu
Czytałam książki nagrodzonych pisarzy i bardziej podobał mi się "Glatz.Kraj Pana Boga". Lubię kryminał retro, ten sprawił, że nie mogłam zasnąć. Podczas czytania towarzyszyło mi uczucie grozy. Świetna fabuła, zwroty akcji i zakończenie, którego nie udało się przewidzieć. Pisarz bardzo dobrze oddał klimat dawnych lat.

@jorja
@jorja · prawie 3 lata temu
Bardzo lubię pióro Anny Kańtoch! Cieszę się, że wygrała!
© 2007 - 2024 nakanapie.pl