Początek nowego roku to czas podsumowań, a co za tym idzie, również przyznawania nagród, tak za największą liczbę sprzedanych egzemplarzy, jak i wyróżnień gatunkowych. Również książki popularnonaukowe mają swoją nagrodę. W tym roku o tytuł Mądrej Książki Roku powalczy w sumie piętnaście tytułów: dziesięć dla dorosłego czytelnika i pięć napisanych z myślą o najmłodszych.
Konkurs obejmuje pięć kategorii: Mądra Książka Roku, Mądra Książka dla Dzieci, Nagroda internautów i czytelników Gazety Wyborczej, Nagroda społeczności akademickiej Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Nagroda redaktorów portalu Mądre Książki.
Czym właściwie jest Mądra Książka i jaki cel przyświeca przyznawanym nagrodom, jak możemy przeczytać na stronie organizatrów:
„Konkurs, który uruchamiamy ma na celu zmotywowanie wydawców i autorów do dbania o najwyższy poziom literatury popularnonaukowej wydawanej w języku polskim. Marka, którą mamy nadzieję stanie się z czasem statuetka Euklidesa przyznawana corocznie najlepszym publikacjom, będzie drogowskazem dla czytelników i pomocą w ich księgarskich wyborach, a dla autorów i wydawców stanie się pożądanym potwierdzeniem wysokiego poziomu ich dzieł. Bardzo liczymy także na wsparcie środowiska naukowego, które powinno być nieustającym generatorem treści popularyzatorskich”.
W kategorii „książek dorosłych” nominacje uzyskali:
Joseph LeDoux, Historia naszej świadomości Jak po czterech miliardach lat ewolucji powstał świadomy mózg, tłum. Anna Binder, Marek Binder, Wydawnictwo CCPress
nagroda redaktorów serwisu Mądre Książki powędrowała do Setha Mnookina za Wirus paniki,
nagrodę internautów i czytelników Gazety Wyborczej zdobyli Marcin Jamkowski i Maciej Szymanowicz, za książeczkę: Wielcy naukowcy.
Tegoroczna gala Nagród Mądrej Książki planowana jest na maj, z wiadomych przyczyn odbędzie się online.
Kto czyta książki popularnonaukowe ten wie, że wybór tej właściwej pozycji wcale nie jest łatwą sprawą. Czy waszym zdaniem konkursy takie jak ten na Mądrą Książkę Roku pomagają trafić dobrym książkom w odpowiednie ręce, a może czytaliście coś z wyżej wymienionych książek?
Na portal madreksiazki.org często zaglądam. Kilka tytułów tam znalazłem. Z tej listy 10-ciu, aż 4 czytałem i wybór trudny. Chyba stawiam na którąś z dwóch pierwszych (Życie i Dinozaury). Troche szkoda, że z tekstów o naukach, które mnie interesują piszą opinie głównie dwie osoby - archeolog i historyk.