Dziś, 23 kwietnia, przypada Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Święto to obchodzone jest corocznie tego samego dnia. Ustanowiono je w 1995 roku przez UNESCO, w celu promocji literatury i czytelnictwa, a także problematyki związanej z ochroną praw autorskich.
Dlaczego właśnie ta data?
Data wydarzenia została wybrana symbolicznie. Wpływ na tę decyzję miały przełomowe wydarzenia ze świata literatury, które przypadały właśnie na ten dzień. Wśród nich wymienia się m.in. śmierć Williama Szekspira czy narodziny Vladimira Nabokova, autora znanego w Polsce głównie za sprawą budzącej kontrowersję Lolity.
O czym jeszcze warto pamiętać?
To jednak nie wszystko, co powinniśmy wiedzieć o 23 kwietnia. Ze Światowym Dniem Książki i Praw Autorskich łączy się inne, równie ważne wydarzenie. Tego dnia corocznie przyznawany jest tytuł Światowej Stolicy Książki. Wybrane miasto przez kolejnych 12 miesięcy podejmuje działania związane z promocją literatury. Aby otrzymać to prestiżowe wyróżnienie należy przygotować najlepszy program promujący czytelnictwo.
Czytelnicza stolica – kto był pierwszy?
Po raz pierwszy tytuł Światowej Stolicy Książki przyznano w 2001 roku, a wybór książkowego miasta padł wówczas na Madryt. W kolejnych latach wśród miejsc przyjaznych miłośnikom literatury nie zabrakło także polskiego akcentu. Pamiętacie, że w 2016 roku do tego zaszczytnego grona dołączył Wrocław?
W tym roku Światową Stolicą Książki została mianowana Akra, stolica Ghany i właśnie dziś rozpoczyna się tam trwające przez cały rok święto książki.
A Wy? Z jaką książką spędzacie ten dzień? A może wybieracie się na jedno z wielu wydarzeń, organizowanych w większych i mniejszych polskich miastach? Koniecznie dajcie znać!