Te historie wydarzyły się naprawdę

Autor: ·4 minuty
2020-09-10 4 komentarze 19 Polubień
Te historie wydarzyły się naprawdę
„Z zabijaniem tak już jest, że dopóki się tego nie zrobi, nigdy nie można mieć pewności, czy jest się do tego zdolnym” – pisał Rick Yansen w „Piątej fali”. Zaczynam od cytatu z książki fantazy, ale nie o tym gatunku będziemy dzisiaj rozmawiać. Okrutne morderstwo, psychoza bohatera, zagadka, która mrozi krew w żyłach, reportaż z miejsca zbrodni. Wyobraźnia autorów nie zna granic, ale bywa też tak, że nie zawsze ona odgrywa kluczową rolę w procesie tworzenia. Z pewnością wielbiciele kryminałów i thrillerów nie będą zaskoczeni tytułami, które Wam zaproponuję. Na tapet biorę dzisiaj 13 przerażających książek opartych na faktach.

Fenomenalna i trzymająca w napięciu fabuła nie jest jedynie zasługą wyobraźni autorki. Wiele wątków tej powieści zostało opartych na prawdziwych wydarzeniach. W roku 1932, czyli dwa lata przed publikacją książki, miało miejsce porwanie, a później zabójstwo syna Karola Lindbergha, jednego z pionierów lotnictwa.

W 1947 roku autor powieści wraz z żoną zatrzymał się w znanym ówcześnie hotelu Stanley w Colorado Rockies. Krążyły pogłoski, że hotel jest nawiedzony. Podczas pobytu w nim, King miał koszmarny sen, który stał się inspiracją do powstania książki.


Stanley Hotel. Źródło - Wikipedia.

Autor przedstawił książkę, która jest fenomenalnym dokumentem zbrodni. Opowiada o morderstwie popełnionym przez dwóch recydywistów na czteroosobowej rodzinie farmera z Kansas. Capote dokładnie opisuje całe zajście, śledztwo, pościg, proces, a także losy przestępców aż do egzekucji.

Inspiracją tej powieści był doktor Salazar. Odsiadywał on w meksykańskim więzieniu karę brutalne okaleczenie i zamordowanie swojego przyjaciela. Autor, będąc początkującym dziennikarzem, został oddelegowany do przeprowadzenia wywiadu z więźniami i w ten sposób poznał tego mordercę.

Główny bohater, Ed Gein, istniał naprawdę. Morderca, zwany Rzeźnikiem z Plainfield, stał się pierwowzorem dla postaci Normana Batesa. Podobnie jak wcześniejsze tytułu, i ta powieść została zekranizowana. Słynna scena zabójstwa pod prysznicem zapewne niejednemu zapadła w pamięć.

W 1916 roku u wybrzeży New Jersey doszło do ataków rekinów. Zginęły wtedy 4 osoby, w tym dziecko. Do tej pory nie ma pewności, który gatunek był odpowiedzialny za ten atak. Wydarzenia te stały się inspiracją do powstania książki niespełna 60 lat później.




Inspiracją tej książki stali się dwa nastolatkowie, którzy w Columbine High School w 1999 roku zamordowali i ranili kilkadziesiąt osób. Powieść ta to doskonała analiza psychologiczna chłopca, który dopuszcza się okropnych czynów. Ukazana zostaje także matka – widzi sadystyczne skłonności swojego dziecka, ale nie może poradzić sobie ze sprzecznymi uczuciami, które się w niej rodzą.

Inspiracją tej powieści stał się Josef Fritzel. Przez wiele lat więził i gwałcił swoją córkę. Był także oskarżony o zabójstwo syna oraz pedofilię. Autorka prezentuje losy młodej dziewczyny zamkniętej w pokoju ze swoim synem. Kobieta więziona jest przez Starego Nicka. Postanawia jednak uciec. Udaje jej się to?

To autobiograficzna powieść somalijskiej modelki. Autorka opowiada swoje trudne dzieciństwo, proces obrzezania i plany wydania jej za mąż. Prezentuje trudną ucieczkę do Europy w poszukiwaniu lepszego życia.

To reportaż opowiadający o Edmundzie Kolanowskim, poznańskim nekrofilu z lat 80. XX wieku. Autorzy skrupulatnie rekonstruują wydarzenia i portret psychologiczny sprawcy. Nie brakuje także relacji osób zaangażowanych w sprawę.

To reportaż przedstawiający brutalną zbrodnię, która miała miejsce w Szczecinie. 11 września 1952 roku milicja została wezwana do mieszkania Józefa Cyppka. Znajdują tam poćwiartowane i bezgłowie zwłoki kobiety, jak się później okazało sąsiadki mordercy – 20-letniej Ireny Jarosz. Zbrodniarza okrzyknięto pierwszym seryjnym mordercą w powojennej Polsce. Wraz z tą historią narodziła się legenda o psychopacie i kanibalu, który zabił kilkadziesiąt osób, ich ciała mielił i sprzedawał niemieckim handlarzom. O jej szczegółach dowiedzie się z tej książki.


Kuchnia Józefa Cyppka, w której poćwiartował swoją ofiarę.

To niewyobrażalnie trudna i prawdziwa historia chłopca, którego życie było istnym piekłem. Dopóki żył jego ojciec, chronił go przed matką i jej torturami. Gdy zginął w płomieniach na oczach chłopca, pięcioletni Joe stracił mowę. Wraz z odejściem taty, matka stała się bezkarna. Zarówno ona, jak i bracia Joe bili go, kazali mu jeść resztki z podłogi, zamknęli go w piwnicy na trzy lata. Po czasie pojawił się przyjaciel matki, który gwałcił chłopca na jej oczach. Ale najgorsze miało dopiero nadejść…

Ta książka to świadectwo ofiary zbrodni honorowej. W Cisjordanii kobiety są mniej warte od zwierząt domowych. I ona się o tym doskonale przekonała. Pokochała mężczyznę prawdziwą miłością, wierząc, że się z nią ożeni. On zniknął, ona została sama w ciąży. Ojciec wydał na nią wyrok, a szwagier go wykonał. Gdy wieszała pranie, podszedł do niej, polał ją benzyną i podpalił. Co było dalej? Przeczytajcie, jeśli nie znacie tej historii.

Bez wątpienia książki oparte na faktach czyta się inaczej. To literatura niezwykle trudna, ale ma swoich fanów. Znajda się tu kolekcjonerzy serii „Zdarzyło się naprawdę”?


Ewelina Kaczmarska
× 19 Polub, jeżeli artykuł Ci się spodobał!

Komentarze

@Airain
@Airain · ponad 3 lata temu
Te trzy panie wgapiające się w książkę są super :D
× 1
@promyk1
@promyk1 · ponad 3 lata temu
Zaczynam książkę "Łowca nastolatek".To reportaż o działającym w Trójmieście "Krystku"
@Bookinka
@Bookinka · ponad 3 lata temu
Jest tu pare pozycji, ktore chcialam przeczytac. Teraz tym bardziej musze!
@Renax
@Renax · ponad 3 lata temu
Ciekawy artykuł.
© 2007 - 2024 nakanapie.pl