Margit Sandemo

Margit Sandemo

Autorka, zmarła w 2018 (żyła 94 lata) 429 czytelników
Obserwuj
7.7 /10
1641 ocen z 125 książek,
przez 210 kanapowiczów
Urodzona 23 kwietnia 1924 roku w Norwegii (Østre Toten)
Margit Sandemo jest norweską pisarką, znaną przede wszystkim z bestsellerowej serii Saga o Ludziach Lodu. Jej książki łączą w sobie romans, kryminał, powieść historyczną i fantastykę. Margit Sandemo jest drugą córką Andersa Underdala i jego żony Elsy Reuterskiöld. Ojciec Margit był Norwegiem, a matka Szwedką, szlachcianką, spokrewnioną ze szwedzkimi rodami Oxenstierna i Waza. Elsa Reuterskiöld zapłaciła za swoje małżeństwo z Andersem Underdalem utratą tytułu szlacheckiego. Poza Margit, małżeństwo Underdal miało czworo dzieci: najstarszą córkę Evę i trzech synów: Andersa, Axela i Embrika. Anders Underdal kupił drobne gospodarstwa Huldrehaugen w Grunke i Moen niedaleko Fagernes. Tam Margit spędziła najwcześniejsze dzieciństwo, tam nasiąkła norweską kulturą ludową, nauczyła się miłości do natury. Małżeństwo rodziców niestety kulało, matka tęskniła za swoimi stronami i ostatecznie wraz z dziećmi wróciła do rodzinnego kraju. Margit dorastała między Szwecją a Norwegią, co zaowocowało m.in. doskonałą znajomością zarówno norweskiego, jak i szwedzkiego. W dzieciństwie Margit Sandemo trzykrotnie stała się ofiarą gwałtu. Wkrótce po pierwszym gwałcie (miała wówczas mniej więcej osiem lat) pojawiły się wizje. Margit Sandemo dostrzegała postaci zmarłych oraz istoty z innych wymiarów, a także tych, których nazywa się duchami opiekuńczymi ludzi, słyszała głosy. Popełniła jednak, jak twierdzi, błąd, opowiadając o tym i trafiła do szpitala dla psychicznie chorych. Powtórzyło się to kilkakrotnie. Dopiero ostatni lekarz, podszedł do problemu z innej strony. Jego diagnoza była krótka: Margit nie jest chora, nigdy nie była. Ma za to dar jasnowidzenia i jedyne, co może zrobić, by odzyskać spokój, to zaakceptować wrodzone zdolności. Miała dwadzieścia jeden lat, kiedy po wojnie wróciła do Valdres, by szukać swoich korzeni. Tam właśnie poznała Asbjørna Sandemo, starszego od niej o osiem lat hydraulika. Ich ślub odbył się w Strängnäs w Szwecji 29 marca 1946. Jak sama napisała w autobiograficznej części ostatniego tomu Sagi o Ludziach Lodu, nie da się przecenić tego, co mąż dla niej uczynił: pomógł jej uporządkować zawikłane, pełne kłopotów i niejasności życie: "Asbjørn to mój punkt oparcia, moje bezpieczeństwo. Bez niego byłabym bezradna". Przez ponad pięćdziesiąt lat byli nierozłączni. Urodziło im się troje dzieci, córka Tove oraz dwaj synowie, Henrik i Bjørn. Asbjørn Sandemo zmarł w 1999 roku. Margit Sandemo zmarła 1 września 2018 roku w Skillinge w Szwecji.

Książki (136)

Sortowanie:
Zauroczenie
5 wydań
Zauroczenie
Margit Sandemo
8.3/10
O miłości, zdradzie i nienawiści. Fascynująca opowieść o potomkach Tangela Złego, który zawarł pakt z Diabłem. Zdobyła serca czytelników na całym świecie. Silje, córka Arngrima, miała zaledwie 17 l...
Polowanie na czarownice
3 wydania
Polowanie na czarownice
Margit Sandemo
8.0/10
Cykl: Saga o Ludziach Lodu, tom 2
O miłości, zdradzie i nienawiści. Fascynująca opowieść o potomkach Tangela Złego, który zawarł pakt z Diabłem. Zdobyła serca czytelników na całym świecie. Silje, szczęśliwa żona Tengela, zamieszkał...
Otchłań
3 wydania
Otchłań
Margit Sandemo
8.2/10
O miłości, zdradzie i nienawiści. Fascynująca opowieść o potomkach Tangela Złego, który zawarł pakt z Diabłem. Zdobyła serca czytelników na całym świecie. Dwudziestoletnia Sol Angelica wybierała si...

Obserwujący (25)

@adrisha @Rosie @calandria @kwiatsniegu
WE
@Patka55 @candylove27 @Lexi @Ygaa @memento_mori @milla @fillemo12 @Wonka
MJ
@littlecuteangel @Azuyano
KB
@Rozchelstana_Owca @Klementynka

Komentarze

@maldon
@maldon · ponad 14 lat temu
czasami czytając panią Sandemo odczuwam lekkie zażenowanie, że czytam takie romansidła, ale nie mogę się od niej oderwać. Mimo czasem tak niewiarygodnej fabuły (aż ręce opadają) ma w sobie coś przyciągającego :)No i zdarza się, że w chwilach które według pisarki chyba miały być wzniosłe, romantyczne i generalnie seksowne, ja parskam śmiechem.To sprawia, że wszystkie tomy sa urocze, a mi, jak ktoś tam niżej napisał, Skandynaia śni się po nocach :)
@rakija
@rakija · prawie 15 lat temu
Te ksiazki to zlodziej czasu!! Czytalam je pare lat temu, ale nie moglam sie od nich oderwac. Niestety wszystkie serie sa do przeczytania tylko raz, bo pozniej staja sa troszke nuzace. Mila lektura do lozka, pociagu etc.
@Mara
@Mara · prawie 14 lat temu
Niezależnie od tego jaki to gatunek trzeba przyznać, ze zawiera sporo informacji z wierzeń różnych ludów Skandynawii. I pomimo tego, że to tylko romanse naprawdę wciąga ukazując magię tamtych rejonów.
@Thomash
@Thomash · ponad 14 lat temu
coś na zasadzie "złapię i nie dam odejśc".przeczytałem wszystko, raptem w trzy tygodnie.potem zacząłem szukać "wody życia". na Mazowszu nie znałem:-)
@evvi
@evvi · prawie 14 lat temu
Oj, ja podobnie jak maldon:) trochę się wstydzę i nie przyznam w towarzystwie, a czytam z wypiekami i chichram z romantycznych uniesień bohaterów
@Kaawaa
@Kaawaa · ponad 13 lat temu
Rzeczywiście, nie jest to literatura najwyższych lotów...ale dobra, jeśli chcemy przeczytać coś niezobowiązującego, żeby się zrelaksować.
@ssandyy
@ssandyy · ponad 12 lat temu
uwielbiam ją:) duż o zawdzięczam jej i jej książkom... całkowicie zmieniła moje nastawienie do różnych spraw. ma prawdziwy talent
@Aiwlys
@Aiwlys · ponad 13 lat temu
Jej książki są niesamowite, pełne magiii intryg losu. Ale też pisze nieskrępowanie,nie tak sztucznie jak wielu pisarzy.
@candylove27
@candylove27 · ponad 11 lat temu
Saga o ludziach lodu wciąga w całkiem inny świat, z którego nie chce się wyjść. ;) Polecam.
@Akamai
@Akamai · ponad 13 lat temu
To pierwsza autorka skandynawska jakiej książki czytałam i... zakochałam się bez reszty :)
@ssandyy
@ssandyy · ponad 14 lat temu
M.S. jest po prostu booooska:) przez nią mam obsesje na punkcie wyjazdu do Skandynawi...
@memento_mori
@memento_mori · prawie 11 lat temu
Saga o ludziach lodu jest czymś niepojętym. Jestem wdzięczna autorce za tą serię.
@yuuki1
@yuuki1 · prawie 13 lat temu
Ta autorka jest dobra. Najlepiej jej wyszła saga o ludziach lodu.
@adrisha
@adrisha · ponad 12 lat temu
Podziwiam Sandemo. Saga o Ludziach Lodu jest wspaniała!
@asiunia07041994
@asiunia07041994 · ponad 13 lat temu
jest super fascynują mnie jej książki
@asiunia07041994
@asiunia07041994 · ponad 13 lat temu
jest super fascynują mnie jej książki
@asiunia07041994
@asiunia07041994 · ponad 13 lat temu
jest super fascynują mnie jej książki

Serie i Cykle

Pozostałe Serie i Cykle:

Cytaty Margit Sandemo

Samotność – to uczucie, że pod stopami są tylko bezdenne mokradła.
Bo kiedy wychodzi się z ciemności, słońce wydaje się jeszcze jaśniejsze.
Ogień oznacza ciepło. Nawet jeśli pali się zwłoki.
Łzy nie mają nic wspólnego ze słabością.
Nie wiedziałem, że istnieje miłość taka jak ta. Nie zmysłowa, lecz czysta, bez namiętności. taka, która nie zważa na wiek i fizyczne ułomności, nie patrzy na to co powierzchniowe, lecz wypływa z głębokiej prawie nieziemskiej więzi.
Postawa wprawdzie wskazywała na jego wysokie urodzenie, lecz trzymał się zbyt demonstracyjnie prosto, z pogardą odnosząc się do świata. Afektowane gesty świadczyły o niepewności i słabym charakterze.
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl