Margit Sandemo

Margit Sandemo

Autorka, zmarła w 2018 (żyła 94 lata) 401 czytelników
Obserwuj
7.8 /10
1203 oceny z 126 książek,
przez 181 kanapowiczów
Urodzona 23 kwietnia 1924 roku w Norwegii (Østre Toten)
Margit Sandemo jest norweską pisarką, znaną przede wszystkim z bestsellerowej serii Saga o Ludziach Lodu. Jej książki łączą w sobie romans, kryminał, powieść historyczną i fantastykę. Margit Sandemo jest drugą córką Andersa Underdala i jego żony Elsy Reuterskiöld. Ojciec Margit był Norwegiem, a matka Szwedką, szlachcianką, spokrewnioną ze szwedzkimi rodami Oxenstierna i Waza. Elsa Reuterskiöld zapłaciła za swoje małżeństwo z Andersem Underdalem utratą tytułu szlacheckiego. Poza Margit, małżeństwo Underdal miało czworo dzieci: najstarszą córkę Evę i trzech synów: Andersa, Axela i Embrika. Anders Underdal kupił drobne gospodarstwa Huldrehaugen w Grunke i Moen niedaleko Fagernes. Tam Margit spędziła najwcześniejsze dzieciństwo, tam nasiąkła norweską kulturą ludową, nauczyła się miłości do natury. Małżeństwo rodziców niestety kulało, matka tęskniła za swoimi stronami i ostatecznie wraz z dziećmi wróciła do rodzinnego kraju. Margit dorastała między Szwecją a Norwegią, co zaowocowało m.in. doskonałą znajomością zarówno norweskiego, jak i szwedzkiego. W dzieciństwie Margit Sandemo trzykrotnie stała się ofiarą gwałtu. Wkrótce po pierwszym gwałcie (miała wówczas mniej więcej osiem lat) pojawiły się wizje. Margit Sandemo dostrzegała postaci zmarłych oraz istoty z innych wymiarów, a także tych, których nazywa się duchami opiekuńczymi ludzi, słyszała głosy. Popełniła jednak, jak twierdzi, błąd, opowiadając o tym i trafiła do szpitala dla psychicznie chorych. Powtórzyło się to kilkakrotnie. Dopiero ostatni lekarz, podszedł do problemu z innej strony. Jego diagnoza była krótka: Margit nie jest chora, nigdy nie była. Ma za to dar jasnowidzenia i jedyne, co może zrobić, by odzyskać spokój, to zaakceptować wrodzone zdolności. Miała dwadzieścia jeden lat, kiedy po wojnie wróciła do Valdres, by szukać swoich korzeni. Tam właśnie poznała Asbjørna Sandemo, starszego od niej o osiem lat hydraulika. Ich ślub odbył się w Strängnäs w Szwecji 29 marca 1946. Jak sama napisała w autobiograficznej części ostatniego tomu Sagi o Ludziach Lodu, nie da się przecenić tego, co mąż dla niej uczynił: pomógł jej uporządkować zawikłane, pełne kłopotów i niejasności życie: "Asbjørn to mój punkt oparcia, moje bezpieczeństwo. Bez niego byłabym bezradna". Przez ponad pięćdziesiąt lat byli nierozłączni. Urodziło im się troje dzieci, córka Tove oraz dwaj synowie, Henrik i Bjørn. Asbjørn Sandemo zmarł w 1999 roku.

Książki (140)

Sortowanie:
Książka Zauroczenie
5 wydań
Zauroczenie
Margit Sandemo
{}8.4/10
O miłości, zdradzie i nienawiści. Fascynująca opowieść o potomkach Tangela Złego, który zawarł pakt z Diabłem. Zdobyła serca czytelników na całym świecie. Silje, córka Arngrima, miała zaledwie 17 l...
Książka Polowanie na czarownice
3 wydania
Polowanie na czarownice
Margit Sandemo
{}8.1/10
Cykl: Saga o Ludziach Lodu, tom 2
O miłości, zdradzie i nienawiści. Fascynująca opowieść o potomkach Tangela Złego, który zawarł pakt z Diabłem. Zdobyła serca czytelników na całym świecie. Silje, szczęśliwa żona Tengela, zamieszkał...
Książka Otchłań
3 wydania
Otchłań
Margit Sandemo
{}8.4/10
O miłości, zdradzie i nienawiści. Fascynująca opowieść o potomkach Tangela Złego, który zawarł pakt z Diabłem. Zdobyła serca czytelników na całym świecie. Dwudziestoletnia Sol Angelica wybierała si...

Obserwujący (25)

@anyzka @adrisha @Rosie @calandria @kwiatsniegu
WE
@Patka55 @patsonek @candylove27 @Lexi @Ygaa @memento_mori @milla @fillemo12 @Wonka
MJ
@littlecuteangel @Azuyano
KB
@Rozchelstana_Owca

Komentarze

@maldon
@maldon · około 12 lat temu
czasami czytając panią Sandemo odczuwam lekkie zażenowanie, że czytam takie romansidła, ale nie mogę się od niej oderwać. Mimo czasem tak niewiarygodnej fabuły (aż ręce opadają) ma w sobie coś przyciągającego :)No i zdarza się, że w chwilach które według pisarki chyba miały być wzniosłe, romantyczne i generalnie seksowne, ja parskam śmiechem.To sprawia, że wszystkie tomy sa urocze, a mi, jak ktoś tam niżej napisał, Skandynaia śni się po nocach :)
{}
@rakija
@rakija · prawie 13 lat temu
Te ksiazki to zlodziej czasu!! Czytalam je pare lat temu, ale nie moglam sie od nich oderwac. Niestety wszystkie serie sa do przeczytania tylko raz, bo pozniej staja sa troszke nuzace. Mila lektura do lozka, pociagu etc.
{}
@Mara
@Mara · prawie 12 lat temu
Niezależnie od tego jaki to gatunek trzeba przyznać, ze zawiera sporo informacji z wierzeń różnych ludów Skandynawii. I pomimo tego, że to tylko romanse naprawdę wciąga ukazując magię tamtych rejonów.
{}
@Thomash
@Thomash · ponad 12 lat temu
coś na zasadzie "złapię i nie dam odejśc".przeczytałem wszystko, raptem w trzy tygodnie.potem zacząłem szukać "wody życia". na Mazowszu nie znałem:-)
{}
@evvi
@evvi · prawie 12 lat temu
Oj, ja podobnie jak maldon:) trochę się wstydzę i nie przyznam w towarzystwie, a czytam z wypiekami i chichram z romantycznych uniesień bohaterów
{}
@Kaawaa
@Kaawaa · ponad 11 lat temu
Rzeczywiście, nie jest to literatura najwyższych lotów...ale dobra, jeśli chcemy przeczytać coś niezobowiązującego, żeby się zrelaksować.
{}
@ssandyy
@ssandyy · ponad 10 lat temu
uwielbiam ją:) duż o zawdzięczam jej i jej książkom... całkowicie zmieniła moje nastawienie do różnych spraw. ma prawdziwy talent
{}
@Aiwlys
@Aiwlys · ponad 11 lat temu
Jej książki są niesamowite, pełne magiii intryg losu. Ale też pisze nieskrępowanie,nie tak sztucznie jak wielu pisarzy.
{}
@candylove27
@candylove27 · ponad 9 lat temu
Saga o ludziach lodu wciąga w całkiem inny świat, z którego nie chce się wyjść. ;) Polecam.
{}
@Akamai
@Akamai · ponad 11 lat temu
To pierwsza autorka skandynawska jakiej książki czytałam i... zakochałam się bez reszty :)
{}
@ssandyy
@ssandyy · ponad 12 lat temu
M.S. jest po prostu booooska:) przez nią mam obsesje na punkcie wyjazdu do Skandynawi...
{}
@memento_mori
@memento_mori · prawie 9 lat temu
Saga o ludziach lodu jest czymś niepojętym. Jestem wdzięczna autorce za tą serię.
{}
@yuuki1
@yuuki1 · prawie 11 lat temu
Ta autorka jest dobra. Najlepiej jej wyszła saga o ludziach lodu.
{}
@adrisha
@adrisha · ponad 10 lat temu
Podziwiam Sandemo. Saga o Ludziach Lodu jest wspaniała!
{}
@asiunia07041994
@asiunia07041994 · ponad 11 lat temu
jest super fascynują mnie jej książki
{}
@asiunia07041994
@asiunia07041994 · ponad 11 lat temu
jest super fascynują mnie jej książki
{}
@asiunia07041994
@asiunia07041994 · ponad 11 lat temu
jest super fascynują mnie jej książki
{}

Serie i Cykle

Cytaty Margit Sandemo

Szczęście nie jest przecież stanem wiecznym. Zresztą też i nie okresowym. Szczęście to po prostu taki skurcz w sercu, którego doznaje się czasami, kiedy człowieka przepełnia taka radość, że wprost trudno ją znieść. Znika równie szybko jak się pojawia. I nie ma go, dopóki nie nadejdzie znowu, by sprawić, że człowiek uzna życie za najwspanialszy dar.
Margit Sandemo
{} Link
Ten ród, którego przodków nie wymieniono, pojawił się około XV wieku, w krótkim czasie przeżył swą świetność, by potem zginąć gdzieś w mrokach zapomnienia.
Był miłością mojego życia, a ja musiałam zostać naprawdę kimś, aby mieć nadzieję, że on spojrzy w moim kierunku.
Wieleci! Słowianie! Zabobony, pomyślał z pogardą, ale dla pewności zrobił znak krzyża i naciągnął czapkę głę­boko na uszy, biegnąc do czekającej łodzi.
Uznawanie przeznaczenia, Boga czy jakichś złych mocy za sprawców naszych nieszczęść jest niczym innym jak samooszukiwaniem się.
Postawa wprawdzie wskazywała na jego wysokie urodzenie, lecz trzymał się zbyt demonstracyjnie prosto, z pogardą odnosząc się do świata. Afektowane gesty świadczyły o niepewności i słabym charakterze.
O nas Kontakt Pomoc Polityka prywatności Regulamin
© 2020 nakanapie.pl
Zrobione z {} na Pradze Południe