Szkaradnica = synanceja (Synanceia verrucosa) prawie niewidoczny mieszkaniec rafy
To drapieżna ryba morska z rodziny skorpenowatych (często zaliczana do rodziny szkaradnicowatych Synanceiidae). Poławiana, hodowana w akwariach. Uważana za jedno z najbardziej jadowitych zwierząt morskich. Ukłucia mogą być śmiertelne dla człowieka.
Uznawana za najbardziej trującą i śmiercionośną rybę na świecie. Ta tzw. ryba kamień jest artystką kamuflażu. Jej ukąszenia są zazwyczaj niespodziewane dla niczego niepodejrzewających pływaków, którzy pojawiają się w środowisku tych stworzeń. Gruczoły jadowe znajdują się w kolcach u podstawy kręgów i zawierają neurotoksyny. Ukąszenie powoduje silny ból i obrzęk. Ostatecznie toksyny mogą spowodować śmierć tkanek i paraliż, w zależności od głębokości penetracji i liczby ukąszeń.
Co ciekawe, po wypuszczeniu jadu, gruczoły w kolcach potrzebują kilku tygodni na ponowne napełnienie się. Ilość wydalanego jadu jest proporcjonalna do stopnia zastosowanego do nich ciśnienia. Jad szkaradnicy może być śmiertelny w dawce zaledwie 18 mg, którą ryba jest w stanie wypuścić, mając tylko sześć z trzynastu kolców.
Duża dawka może być śmiertelna dla ludzi, na ogół małych dzieci, osób starszych i tych z osłabionym układem odpornościowym. Pierwsza pomoc obejmuje zanurzenie dotkniętej kończyny w gorącej wodzie. Uważa się, że pomaga to w denaturacji białek zawartych w jadzie.
Co istotne, szkaradnica nie jest agresywna i nie atakuje, chyba że zostanie przez nas sprowokowana.
Szkaradnica zamieszkuje słone wody morskie. Żyje głównie w strefie przybrzeżnej, na rafach koralowych i wodach o skalistym dnie. Pozostaje blisko swoich dennych kryjówek. Przebywa zagrzebana w podłożu (zagrzebuje się za pomocą płetw piersiowych), czyhając w ukryciu na swoje ofiary. Prowadzi nocny tryb życia. Spotykana jest samotnie lub w małych grupach.
Jest rybą drapieżną. Żywi się małymi rybami oraz bezkręgowcami dennymi, np. skorupiakami i mięczakami. Do jej naturalnych wrogów zaliczyć można płaszczki i rekiny. Poławiana do hodowli w akwariach oraz w celach konsumpcyjnych (jest przysmakiem, np. w Hongkongu).