2 miliony za Grunwald

Joanna Jodełka
7.6 /10
Ocena 7.6 na 10 możliwych
Na podstawie 11 ocen kanapowiczów
2 miliony za Grunwald
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.6 /10
Ocena 7.6 na 10 możliwych
Na podstawie 11 ocen kanapowiczów

Opis

Pasjonująca powieść o wojennych losach Bitwy pod Grunwaldem Jana Matejki

Jesienią 1939 roku na ziemie polskie wkraczają hitlerowcy. Przyświeca im jeden cel: zniszczyć ślady polskości. Na ich celowniku znajduje się obraz Bitwa pod Grunwaldem. Dzieło Jana Matejki,przedstawiające klęskę Krzyżaków, godzi w niemiecką dumę narodową. Za wskazanie miejsca ukrycia płótna władze III Rzeszy wyznaczają nagrodę w wysokości 2 milionów marek. Tak rozpoczyna się śmiertelnie niebezpieczna gra. Ludzie pragnący zniszczyć obraz kontra ludzie gotowi zaryzykować życie, by go ocalić.

2 miliony za Grunwald to powieść inspirowana prawdziwymi wydarzeniami. Efekt jest znany – Bitwa pod Grunwaldem została uratowana i dotrwała do naszych czasów. Ale jak to się stało?
Poznaj tę fascynującą historię.

Joanna Jodełka – pisarka, autorka m.in. powieści Polichromia. Zbrodnia o wielu barwach, Grzechotka, Kryminalistka, Wariatka, Rektorski czek.

Data wydania: 2024-03-19
ISBN: 978-83-8335-183-4, 9788383351834
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Stron: 376
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Joanna Jodełka Joanna Jodełka
Urodzona 2 października 1973 roku w Polsce (Siedlce)
Polska pisarka i przedsiębiorca. Ukończyła studia na Wydziale Historii Sztuki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i związała się z tym miastem. Prowadziła hotel, restaurację i sklep z kosmetykami. Była twarzą reklamową jednego z poznański...

Pozostałe książki:

Zabójcze święta Córka nieboszczyka Kamyk 2 miliony za Grunwald Rewers Grzechotka Kryminalistka Pamiętnik karła Polichromia Wariatka Zbrodnia w operze Ars Dragonia Kulminacje Zatrute pióra. Antologia kryminału Żony Gniewu Rektorski czek. Romans kryminalny Zabójstwo w kraju. Thai crime Na ratunek aniołom, diabłom, świętym i grzesznikom. Przewodnik po kościołach, pałacach i ciekawostkach Wielkopolski.
Wszystkie książki Joanna Jodełka

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Bitwa pod Grunwaldem

7.05.2024

Chyba nie ma osoby, która nie słyszałaby o Janie Matejce i jego obrazie Bitwa pod Grunwaldem. Na pewno wiele osób miało możliwość podziwiania obrazu w Muzeum Narodowym w Warszawie. Sama historia powstania obrazu, jak i jego losy, to znakomita historia, która pokazała, że nie raz słynne dzieło mogło zostać zniszczone. Do tego nie dopuszczono! Warto... Recenzja książki 2 miliony za Grunwald

życie czy sztuka?

24.04.2024

Sklejanie prawdziwej historii wątkami fikcyjnymi tak, by nie było widać fastrygi, to wcale nie jest łatwa rzecz. Niejednokrotnie odrzucało mnie od podobnie skonstruowanej książki, bo drażniła mnie nieudolność zastosowanego zabiegu. Nie jest łatwo wpasować fikcyjnych bohaterów w często powszechnie znane i powtarzane wątki tak, by dialogi nie brzmia... Recenzja książki 2 miliony za Grunwald

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Kate77
2024-02-29
7 /10

Czytałam pierwsze wydanie tej powieści i bardzo mi się podobała. Miłośnikom sztuki i sensacji, z domieszką faktów - polecam.

× 3 | link |
@Eli1605
2019-11-11
6 /10
Przeczytane 2019

Na okładce znajduje się informacja, że jest to książka sensacyjna osadzona w realiach II Wojny Światowej. Dla mnie to bardziej powieść historyczna, w której prawdziwe wydarzenia i prawdziwi ludzie mieszają się z fikcja literacką. Całe szczęście, że " Bitwę pod Grunwaldem" udało się uratować. Wielu kosztowało to życie ale taka spuścizna narodowa nie zginęła. I chwała wszystkim, którzy brali jakikolwiek udział w obronie tego obrazu za to, że o niego walczyli i ocalili. A ile dóbr narodowych, kulturowych zagrabionych przez Niemców nigdy do Polski nie wróciło? Dziękuję autorce, że ubierając te wydarzenie ( częściowo fikcyjne)w słowa pozwoliła mi poznać losy " Bitwy pod Grunwaldem".

× 2 | link |
@Bibliotecznie
2018-12-17
8 /10

"- Co jest właściwie na tym obrazie? - niespodziewanie przerwał mu Dziurawiec, leżąc z zamkniętymi oczami.
- Nie wiesz?! - zdziwił się chłopak. - Jak to? Nigdy nie widziałeś Bitwy pod Grunwaldem? Nigdy? Ani razu? Nawet na zdjęciu? Nawet w gazecie? Na pocztówce też nie? Żartujesz, prawda?"

Lektura kolejnej powieści Joanny Jodełki, w której autorka połączyła emocjonującą historię z przeszłości z sensacyjną fabułą, już za mną. Nie była to pierwsza książka pisarki, którą przeczytałam. Wcześniej miałam okazję sięgnąć po "Kamyk" i "Polichromię", które niesamowicie mnie wciągnęły i wspominam je bardzo pozytywnie do dziś. Czy z historyczną odsłoną twórczości pani Jodełki było podobnie? No cóż, może będę nudna, ale znów muszę rozdzielić ocenę na dwie części: fabuła i bohaterowie oraz warstwa techniczna, czyli korekta...

Powieść "2 miliony za Grunwald" opowiada historię ratowania przed zniszczeniem monumentalnego dzieła Jana Matejki, słynnego obrazu Bitwa pod Grunwaldem. Kto tak bardzo nienawidził tego wybitnego dzieła polskiego malarstwa, że chciał je unicestwić?


Podczas lektury przenosimy się w czasie kilka razy. Najpierw, we wstępie, obserwujemy samego mistrza Matejkę przy tworzeniu gigantycznej sceny bitwy. Równocześnie autorka nakreśla atmosferę w kraju i nastroje panujące wśród Polaków. Następnie przeskakujemy o 60 lat do przodu i lądujemy w 1938 roku, czyli niemal w przededniu II wojny światowej, by śledzić dalsze losy malowidła i walkę niewi...

× 1 | link |
@WolneLitery
2018-12-06
10 /10
Przeczytane

Książka jest bardzo dynamiczna! Cały czas przenosimy się z miejsca na miejsce i między innymi mamy tutaj Wiedeń, Warszawę, Wrocław, Lublin... Jest mnóstwo nazwisk, miejsc, faktów i zdecydowanie na czytaniu tej książki trzeba się skupić i na spokojnie do niej przysiąść. Ja miałam w niej momenty, że musiałam wrócić 2-3 strony do tyłu, bo miałam wrażenie, że pominęłam jakiś ważny fakt czy nazwisko. Mimo to czytało mi się ją bardzo dobrze i jak najszybciej chciałam wiedzieć, jak cała sytuacja się zakończy.
Książka podzielona jest na części i po każdej mamy historyczną wstawkę od autorki. Ogromny plus za to! Dla mnie były to zupełnie nowe i bardzo ciekawe informacje.
Całość daje do myślenia! Ja nie zdawałam sobie sprawy, że nasze dobra kulturalne musiały przejść taką drogę. Pani Joanna poruszyła tak ważny temat, a tak bardzo pomijany, że aż przykro o tym pomyśleć! O tym kompletnie się nie mówi! Ci ludzie DOSŁOWNIE poświęcali swoje życie, swoje rodziny, po to, żebyśmy my teraz mogli na spokojnie pójść do Muzeum Narodowego i podziwiać twórczość naszych przodków. Oni walczyli o to, żeby pamięć narodowa cały czas trwała i była żywa., żeby ważne wydarzenia nie zostały zapomniane. Oni walczyli, a o nich kompletnie się nie mówi, nie pamięta. CZEMU?! Czemu nikt o tym nie wspomina w szkole, na wykładach, czy podczas ważnych uroczystości narodowych? Gdyby nie te osoby, gdyby oni nie walczyli o ten obraz to dzisiaj możliwe, że nawet nie wiedzielibyśmy o jego istnieniu. Ten obraz pr...

× 1 | link |
GU
@gulinka
2019-05-11
6 /10
Przeczytane

„Bitwa pod Grunwaldem” Jana Matejki – obraz, o którym było głośno jeszcze przed jego namalowaniem. Wzbudzający ogromne emocje – w Polsce symbol zwycięstwa, w Niemczech uważany za obrazę. I Wojnę Światową przetrwał ukrywany poza granicami Polski i można by mieć nadzieje, że po powrocie do kraju będzie mógł dumnie wisieć na jednej ze ścian warszawskiej Zachęty. Ale wojna wybuchnła ponownie. A w jej czasie nie brakowało ludzi chcących odnaleźć najsłynniejsze dzieło Matejki. I zniszczyć.

W książce nie brakuje bohaterów. Pojawiają się postaci prawdziwe, takie jak Stanisław Mikulicz-Radecki i Stanisław Ejsmond – dyrektor i wiceprezes Zachęty oraz inne autentyczne osoby zaangażowane w ratowanie obrazu, czy też czołowe postaci niemieckiej polityki tego okresu, jak Himmler i Göring. Pojawiają się też bohaterowie fikcyjni – przede wszystkim Gerhard von Lossow i Dziurawiec. Ten pierwszy – oficer SS, którego głównym celem w czasie II Wojny Światowej jest odnalezienie i zniszczenie „Bitwy pod Grunwaldem”. Ten drugi – mężczyzna obracający się w mocno podejrzanym towarzystwie Lublina. Początkowo nie wiadomo dlaczego ta dość niejasna postać otrzymuje w książce sporo miejsca i chyba właśnie ta niepozorność i niejednoznaczność jest później jego siłą. Jednak najważniejszym bohaterem tej powieści jest bez wątpienia sam obraz. To wokół jego losów toczy się cała akcja.

Powieść Joanny Jodełki z całą pewnością wciąga i ciekawi, choć przecież wszyscy znamy jej zakończenie. Ale to, j...

| link |
@daka_portal
2024-04-24
7 /10
@biegajacy_bibliotekarz
2024-05-01
8 /10
Przeczytane Powieść historyczna
MA
@Maja77
2024-02-11
6 /10
Przeczytane
@nemo
2021-04-23
10 /10
Przeczytane
JA
@janina26
2019-11-15
8 /10
Przeczytane
KS
@Kseniula
2019-09-23
8 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka 2 miliony za Grunwald. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl