Afery i Skandale

Sławomir Koper
6.5 /10
Ocena 6.5 na 10 możliwych
Na podstawie 11 ocen kanapowiczów
Afery i Skandale
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6.5 /10
Ocena 6.5 na 10 możliwych
Na podstawie 11 ocen kanapowiczów

Opis

Kolekcja "XX-lecie międzywojennenne" to wyjątkowa seria 22 książek o świecie, który przeminął, ale który wart jest przypomnienia. Zapraszamy czytelników do sentymentalnej podróży, w której postaramy się przedstawić najważniejsze aspekty życia w tamtych czasach. Opowiemy o tym jak Polacy pracowali i odpoczywali, co ich wzruszało, interesowało czy bulwersowało. W naszej serii nie zapominamy także o poważniejszych tematach takich jak: polityka, rozwój nauki i przemysłu, czy stosunek do mniejszości narodowych. Autorem kolekcji jest znany i ceniony znawca II Rzeczypospolitej - Sławomir Koper, twórca wielu bestselerowych książek opisujących okres przedwojenny. Zatem cytując słowa znanego szlagieru z 1935 roku - "powróćmy jak za dawnych lat..."  
Data wydania: 2013
ISBN: 978-83-7769-528-9, 9788377695289
Wydawnictwo: Bellona
Cykl: Dwudziestolecie międzywojenne, tom 3
Kategoria: Historia Polski
Stron: 131
dodana przez: bookkeeper
Mamy 4 inne wydania tej książki

Autor

Sławomir Koper Sławomir Koper
Urodzony 21 listopada 1963 roku w Polsce (Warszawa)
Polski pisarz, autor książek historycznych, publicysta, radiowy i telewizyjny ekspert historyczny.

Pozostałe książki:

Wpływowe kobiety Drugiej Rzeczypospolitej Życie prywatne elit drugiej Rzeczypospolitej Sekretne życie autorów lektur szkolnych Wielcy zdrajcy. od Piastów do PRL Życie prywatne elit artystycznych Drugiej Rzeczypospolitej
Wszystkie książki Sławomir Koper

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Dwudziestolecie afer i skandali

12.07.2011

Sławomir Koper z wykształcenia jest historykiem, w życiu prywatnym także pisarzem, a jego twórczość jest mi w pewnym stopniu już znana. Miałam okazję przeczytać wcześniej "Tajemnice i sensacje świata antycznego"- książkę z dziedziny, w której Koper jest specjalistą - historia starożytnej Grecji i Rzymu. Oczywiście nie jest to jedyne świadectwo dor... Recenzja książki Afery i skandale Drugiej Rzeczypospolitej

Moja opinia o książce

Opinie

@jatymyoni
2020-06-05
3 /10
Przeczytane Audiobook Czytadła Historyczne L. polska

Bardzo ostrożnie podchodzę do książek historycznych. Może dlatego, że wychowywałam się w swoistym rozdwojeniu jaźni. Jednej wersji historii uczyłam się w szkole, drugiej w domu i te wersje bardzo się różniły.
Autor znalazł swoją niszę i wypełnia ją kolejnymi książkami. Jednak dla mnie, przynajmniej w tej, za dużo stereotypów i za mało obiektywizmu. Przez całą książkę przebija negatywny stosunek do Marszałka Piłsudskiego. Niektóre historie są oklepane i nic nowego ani ciekawego nie przedstawiają. Może przykładem niech będzie Lwowska Szkoła Matematyczna. Nagrody za rozwiązanie problemów matematycznych w postaci żywych gęsi lub obiadów nie były ekstrawagancją lecz życiową koniecznością. Zeszyt do zapisywania problemów matematycznych w Kawiarni Szkocka nie kupił barman, ale jedna z żon matematyków i po wojnie zabrała go do Wrocławia. Przykładem na stereotypowość niech będzie przedstawienie postaci Stefana Banacha. Wymienia tylko genialną postać Rudolfa Weigla. Z urodzenia Niemiec, z wyboru Polak i Lwowianin, twórca szczepionki na tyfus. W czasie I Wojny Światowej więcej żołnierzy zmarło na tyfus niż zginęło w działaniach wojennych. Miał prawie 100 % szansę dostania Nagrody Nobla. Niestety wybuchła wojna, a po wojnie władze komunistyczne wycofały jego kandydaturę. Dzięki temu, że w czasie wojny mógł zatrudniać karmicieli wszy do produkcji szczepionki ratował kwiat inteligencji Lwowa przed opresjami hitlerowców. Przykładem właśnie jest Stefan Banach. Piękna postać i mało z...

× 2 | Komentarze (1) | link |
@zooba
2019-11-27
7 /10
Przeczytane Z historią w tle

Nihil novum sub sole*

Tak jednym zdaniem mogłabym podsumować moje refleksje podczas czytania "Afer i skandali Drugiej rzeczypospolitej". Ten okres w historii Polski stanowi dość luźny zlepek paru postaci, COP, Gdynia, entuzjazm po odzyskaniu niepodległości. I krzyżują mi się tez die narracje o tym okresie. Pierwsza, szkolna, a do szkoły chodziłam w PRL-u, mówiła biedzie, analfabetyzmie, sporach politycznych (zawsze myliły mi się partie i frakcje), złym Piłsudskim itd. Druga narracja wychwalała tamte czasy mówiąc o wielkim wodzu Piłsudskim, niesamowitym rozwoju kraju, państwowości, która powinna być wzorem dla nas dzisiaj.

Oczywiście prawda jest gdzieś pośrodku. Sławomir Koper, choć przedstawia raczej niechlubne momenty II RP, robi to w sposób wyważony i bez taniej sensacji. Fakt, że sympatie polityczne autora widać w książce, co niektórzy mu zarzucają.

Dla mnie najciekawsze były rozdziały o sprawach obyczajowych: proces Gorgonowej oskarżonej o zabójstwo, drugie małżeństwo Mościckiego, czy kampanie Boya-Żeleńskiego. Równie ciekawa była historia afery żyrardowskiej, ciekawe jakie afery teraz mają miejsce, o których tacy maluczcy jak ja nie mają pojęcia.

Rozdziały polityczne wiały grozą - metody uciszania przeciwników politycznych, manipulacja, zastraszanie a nawet pobicia - zdecydowanie nie były demokratyczne i cywilizowane. Bardzo dobry był też rozdział o zabójstwie Narutowicza.

Słowem, polecam serdecznie, nawet gdybyście nie byli s...

| link |
@Remma
2021-03-26
7 /10
Przeczytane historia/fakty
EW
2021-01-17
7 /10
Przeczytane
@polokokta
2021-02-04
7 /10
Przeczytane 2021
@eR_
2019-12-19
6 /10
Przeczytane
@e-ela55
2019-12-18
6 /10
Przeczytane F/audiobook
@ReginaCatta
2019-11-24
7 /10
Przeczytane Mieszka z M&J 1914 - 1953. Lit. faktu Półka M
@Betsy59
2019-11-18
6 /10
Przeczytane
@deana
2014-03-23
10 /10
Przeczytane
@Tsumetai
2011-07-11
5 /10
Przeczytane Z własnej półki Małe recenzorium Książki od czerwonej kanapy ;)

Cytaty z książki

O nie! Książka Afery i Skandale. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Arystokracja
Arystokracja
Sławomir Koper
7/10
Kolekcja XX-lecie międzywojenne to wyjątkowa seria 22 książek o świecie, który przeminął, ale który ...
Kino Teatr Kabaret
Kino Teatr Kabaret
Sławomir Koper
6/10
Kolekcja "XX-lecie międzywojennenne" to wyjątkowa seria 22 książek o świecie, który przeminął, ale k...
Morze, nasze Morze
Morze, nasze Morze
Sławomir Koper
7/10
Tom zawiera opisy najważniejszych wydarzeń tego okresu, począwszy od utworzenia Polskiej Marynarki W...
Walka o Granice 1918-21
Walka o Granice 1918-21
Sławomir Koper
7/10
Kolekcja "XX-lecie międzywojennenne" to wyjątkowa seria 22 książek o świecie, który przeminął, ale k...
Mniejszości
Mniejszości
Sławomir Koper
Kolekcja "XX-lecie międzywojennenne" to wyjątkowa seria 22 książek o świecie, który przeminął, ale k...
Zabawa i odpoczynek
Zabawa i odpoczynek
Sławomir Koper
7/10
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl