Ale historia… Stasiu, co ty robisz?

Grażyna Bąkiewicz
9.4 /10
Ocena 9.4 na 10 możliwych
Na podstawie 7 ocen kanapowiczów
Ale historia… Stasiu, co ty robisz?
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
9.4 /10
Ocena 9.4 na 10 możliwych
Na podstawie 7 ocen kanapowiczów

Opis

Cześć, jestem Słoniu i jestem super! Sto razy lepszy niż inni. Mam muskuły i tatę dyrektora. Tata lubi, jak zwyciężam, więc się staram. Jedno, co mnie martwi, to moje jutrzejsze urodziny. Mam zaprosić kolegów. Rzecz w tym, że ich nie mam…
Grupa nastolatków przenosi się do osiemnastowiecznej Polski. Mają sprawdzić, kto odpowiada za upadek Rzeczypospolitej. Źli sąsiedzi? Beznadziejny król? A może po prostu pech? Dziwne? Wcale nie! W niedalekiej przyszłości nauka historii wygląda zupełnie inaczej… Szczególnie gdy nauczycielem jest pan Cebula.
Bogato ilustrowana seria „Ale historia…” z humorem przekazuje fakty historyczne i ciekawostki. Z piątej części dowiecie się między innymi, czy liberum veto to czarodziejskie zaklęcie, na co Stanisław August Poniatowski wydawał pieniądze i po czym poznać fałszywych przyjaciół.

Grażyna Bąkiewicz – historyczka, nauczycielka, pisarka. Łodzianka. Ukończyła wydział filozoficzno-historyczny na Uniwersytecie Łódzkim. Autorka kilkunastu książek. Za debiutancką powieść „O melba!” otrzymała I nagrodę IBBY – Książka Roku 2002. Dwie kolejne: „Stan podgorączkowy” (2003) i „Będę u Klary” (2004), także skierowane do młodego odbiorcy, równie dobrze przyjęte zostały przez dorosłych czytelników. „Korniszonek” (2004), powieść dla dzieci, został uhonorowany przez Poznański Przegląd Nowości Wydawniczych i Bibliotekę Ossolińskich jako Książka Jesieni 2004 r. „Muchy w butelce”, powieść przeznaczona dla nastolatków, nominowana została do nagrody literackiej „Srebrny kałamarz 2008”. „Ale historia… Mieszko, ty wikingu!” otrzymała wyróżnienie w 23. edycji Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego 2016. Grażyna Bąkiewicz pisze z ogromną przyjemnością zarówno dla dorosłych, jak i młodych czytelników. Prowadzi też warsztaty pisania bajek.

Artur Nowicki – jako chłopiec marzył, żeby zostać pilotem, dlatego najczęściej rysował samoloty. Później chciał być czołgistą i zaczął rysować same bitwy pod Studziankami. Myślał też o karierze krawca, ale nic z tego nie wyszło. Tata łamał sobie głowę, co z niego wyrośnie, a mama często mówiła, że chyba ksiądz, lecz nieznane są źródła tego pomysłu. Ostatecznie ukończył szkołę średnią jako mechanizator rolnictwa. Nie zdążył jednak popracować w zawodzie, bo zrozumiał, że to, co lubi najbardziej, to malowanie. Dlatego zdecydował się na studia na Wydziale Wychowania Artystycznego WSP w Częstochowie (obecnie Akademia Jana Długosza). W 1993 roku otrzymał dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Jerzego Filipa Sztuki. Od ponad dwudziestu lat tworzy ilustracje do czasopism i książek dla dzieci. Organizuje i prowadzi spotkania oraz warsztaty twórcze dla dzieci i młodzieży. Mieszka z rodziną na wsi. Spędza dużo czasu w pracowni, gdzie wymyśla i rysuje bohaterów kolejnych książek.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.
Data wydania: 2022-09-21
ISBN: 978-83-10-13904-7, 9788310139047
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Seria: Ale historia...
Stron: 224
dodana przez: Catta
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Grażyna Bąkiewicz
Urodzona w 1955 roku w Polsce (Łódź)
Łodzianka, historyk, pedagog, autorka książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Ukończyła historię na Uniwersytecie Łódzkim. W trakcie studiów prowadziła badania prasy międzywojennej i pamiętników pisanych przez młodzież w latach 30. Po uzyskaniu t...

Pozostałe książki:

O melba! Opowiadania letnie, a nawet gorące Stan podgorączkowy Będę u Klary Ale historia… Stasiu, co ty robisz? Muchy w butelce Opowieści wigilijne Ale historia... Jadwiga kontra Jagiełło Ale historia... Mieszko, ty wikingu! Ale historia… Kazimierzu, skąd ta forsa? Ale historia… Mamy niepodległość! Bajkoterapia, czyli bajki-pomagajki dla małych i dużych Ale historia… Ta potworna wojna Zygmuncie, i kto tu rządzi? Bursztynowy szlak Opowiadania z dreszczykiem Ada strażniczka skarbu Husarskie skrzydła. 10 opowiadań z czasów Rzeczpospolitej Szlacheckiej Opowiadania pełne pasji Syn złodziejki Ale historia… Skąd te krzywe usta, Bolesławie? Coś za coś Mikołaju, sam ruszyłeś Ziemię? Mówcie mi Bezprym O króliczku wędrowniczku historia prawdziwa Odzyskana niepodległość. 10 opowiadań z XX wieku Opowieść z perłą w tle Piastowskie Orły Walka o wolność. 10 opowiadań z czasów rozbiorów Ada i sześć palców Warneńczyka Ale historia… Ta śmieszna i straszna PRL Bolko Mały Dobranocki na Gwiazdkę Dobranocki na pogodę i niepogodę Korniszonek Król bawełny Kto tu rządzi? Demokracja od podwórka Na psa urok! Opowiadania o psach Od morza do morza. 10 opowiadań z czasów Jagiellonów Opowiadania pod psem i kotem Opowiadania szkolne Opowiadania z kluczem Sposób na koronaświrusa Wielka historia małych miast województwa łódzkiego 1:0 dla Korniszonka A u nas w domu Ada i tajemnica Galla Anonima Ale historia… Jak zdobyłeś koronę, Bolesławie Chrobry? Ale kino Bajki dla dorosłych Bezpieczna bajka Kosmiczni odkrywcy. Franio i jego babcia Opowiadania o zwierzętach Ostatnia sztuczka Uniejowskie duchy Złoty dukat Łódzkie czary- mary
Wszystkie książki Grażyna Bąkiewicz

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Ale historia… Stasiu, co ty robisz? aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Wiejska_biblioteczka
2021-09-26
10 /10
Przeczytane Przeczytane z synem Z biblioteki

Bardzo fajnie opisane przygody Polski, trochę z humorem, ze sporą dawką ciekawych faktów, które dzieci chętnie zapamiętają. Wszystko jasne, przejrzyście, lekko i proste, tak by najmłodsi zrozumieli. Polecam.

× 9 | link |
@MariDa
@MariDa
2018-12-08
10 /10

W moje ręce wpadła ostatnio bogato ilustrowana książka Grażyny Bąkiewicz. Jest to piąty tom serii „Ale historia…”, który – tak jak pozostałe – przekazuje wiele ciekawostek oraz faktów historycznych. Nie czytaliście? Gorąco polecam nadrobić! A teraz wróćmy do tytułowego Stasia…

Podczas lekcji historii grupa nastolatków zasiada w specjalnie skonstruowanych ławkach i ponownie przenosi się w czasie. Tym razem głównym bohaterem, wokół którego kręci się akcja jest Stanisław August Poniatowski – król Polski w latach 1764–1795. Ciekawscy uczniowie pana Cebuli żądni są wiedzy i nie stronią od ingerencji w życie naszych przodków.

Narratorem, który przeprowadza nas przez akcję jest Słoniu, mięśniak, syn dyrektora, który w perspektywie ma urodziny i żadnych zaproszonych kolegów. Czy zdobędzie ich podczas podróży w czasie, której tematem jest „Upadek Rzeczypospolitej w XVIII wieku”?

Z książki dowiemy się między innymi, jaka była Polska, zanim zniknęła z mapy, jakie były rodzaje strojów szlacheckich, jaką rolę odegrała caryca Rosji, co kolekcjonował Stanisław August Poniatowski czy też co to jest liberum veto. To tylko kilka perełek, a jest ich naprawdę sporo. Ta lektura to świetny sposób na naukę historii, ale również jej powtórkę. Opuszczając szkołę, wielu z nas zapomina o ważnych dla Polski datach czy wydarzeniach. Warto choć w niewielkim stopniu przypomnieć sobie najważniejsze z nich.

Tak jak w przypadku poprzednich książek z serii „Ale historia…”, t...

× 2 | Komentarze (1) | link |
@sandrajasona
@sandrajasona
2019-11-02
10 /10
Przeczytane Dzieci, młodzież Historia Przeczytane w 2019

Cześć mam na imię Słoniu, jestem synem dyrektora, nie mam kolegów, bo wszystkim dokuczam, niedługo mam urodziny i chcę dostać latający rower. Jestem uczniem w szkole w przyszłości, więc mam możliwość przenosić się w czasie, tym razem mam zamiar zasłużyć na pochwałę i zgodnie z poleceniem naszego historyka pana Cebuli dowiedzieć się, kto był mordercą Polski w XVIII wieku.
Piąty tom serii dotyczy czasów rozbiorów, tych trudnych wydarzeń, które sprawiają uczniom dużo trudności podczas nauki. Mamy, więc strukturę społeczeństwa: chłopów, mieszczan i szlachtę, ich przywileje, a raczej ich brak. Mamy ostatniego króla Polski, jego miotanie się między carycą Katarzyną, szlachtą a chęcią naprawy kraju. Mamy wydarzenia: rozbiory, insurekcję, targowicę, uchwalenie konstytucji, zamachy na króla i spiskowców. Wszystko to połączone w bardzo sympatyczny sposób z przygodami Słonia, kolegów i koleżanek z jego klasy, a wierzcie mi sporo się dzieje. Artur Nowicki jak w poprzednich częściach umiejętnie to wszystko narysował, czasami w humorystyczny, czasami w poważny sposób. Na końcu autorzy pozostawili nam czytelnikom samodzielne ocenienie tamtych wydarzeń i po części wytypowania winnych.

× 1 | link |
EP
@Elena_Pan
2023-04-22
10 /10
Przeczytane
@apo
2021-12-28
8 /10
Przeczytane
KA
@karolinastolarczyk3
2021-07-06
8 /10
Przeczytane
@kinga.stolarczyk1
@kinga.stolarczyk1
2021-05-08
10 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Ale historia… Stasiu, co ty robisz?. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl