Aleja potępienia

Roger Zelazny
6.3 /10
Ocena 6.3 na 10 możliwych
Na podstawie 18 ocen kanapowiczów
Aleja potępienia
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6.3 /10
Ocena 6.3 na 10 możliwych
Na podstawie 18 ocen kanapowiczów

Opis

Klasyka literatury postapo. Kultowa powieść wielokrotnego zdobywcy nagród Hugo i Nebula. Wojna nuklearna spustoszyła świat. W Ameryce Północnej ocalali ludzie usiłują przetrwać w niewielkich enklawach, pozostałościach dawnych stanów. Hell Tanner, brutalny członek gangu motocyklowego, otrzymuje szansę odkupienia swych win. Na wschodzie wybuchła epidemia i ktoś musi dostarczyć szczepionkę z Los Angeles do Bostonu. Tanner rusza Aleją Potępienia, by mierzyć się z promieniowaniem, gniewem natury, zmutowanymi zwierzętami i jeszcze gorszymi niż one ludźmi. Powieść nominowana w 1968 r. do nagrody Hugo. Na jej podstawie powstał w 1977 r. film, była też inspiracją dla utworu legendarnej grupy Hawkwind.  
Tytuł oryginalny: Damnation Alley
Data wydania: 2019-05-28
ISBN: 978-83-8062-224-1, 9788380622241
Wydawnictwo: Rebis
Serie: Science Fiction (Alkazar), Wehikuł czasu [Rebis]
Stron: 200
dodana przez: bookkeeper
Mamy 2 inne wydania tej książki

Autor

Roger Zelazny Roger Zelazny
Urodzony 13 maja 1937 roku w USA (Euclid)
Amerykański pisarz science fiction i fantasy. Używał również pseudonimu Harrison Denmark. Urodził się w Euclid w Ohio, jako jedyne dziecko Josephine Sweet oraz Josepha Franka Zelazny’ego (Żelaznego). Jego ojciec był emigrantem z Polski, z miejscowo...

Pozostałe książki:

Dworce chaosu Pan Światła Dziewięciu książąt Amberu Ręka Oberona Karabiny Avalonu
Wszystkie książki Roger Zelazny

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Aleja - dokąd zmierza ta aleja? Do głębi siebie, wgłąb jestestwa.

29.10.2011

prywatne tagi: fantastyka, mocny klimat, wybory, akcja, sensacja, książka drogi, wyzwanie, przygoda dla młodzieży i dorosłych, wizje alternatywne, fantastyka z domieszką dramaturgii "Mad Max wysiada"; i wszystkie te madmaksowo~podobne lub kopio~wtórne próby naśladownictwa; czy to powieści, opowiadania, czy to obrazy filmowe (filmy, clipy metalow... {} Recenzja książki Aleja Potępienia

Aleja Potępienia, recenzja

19.08.2019
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Powieść liczy 197 stron jednak pomimo swej skromnej objętości czytelnik może dzięki niej zagłębić się w bardzo zróżnicowany, mroczny i brutalny krajobraz Ameryki Północnej po III wojnie światowej. Główny bohater książki – Czort Tanner – jako skazaniec otrzymuje od rządu Kalifornii zadanie z gatunku mission impossible. On jak i inni kierowcy z jeg... {} Recenzja książki Aleja Potępienia

Moja opinia o książce

Opinie

@Meszuge
2020-07-19
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 4 /10

Długie opowiadanie z 1969 roku, które po polsku w „Fantastyce” ukazało się, jeśli dobrze pamiętam, w maju 1983. Inne czasy, inne okoliczności; zimna wojna trwała wtedy w najlepsze, a wizja atomowej zagłady wydawała się wysoce prawdopodobna. Dziś opowiadanie to rodzi… mieszane uczucia.

Czart Tanner (Hell Tanner) morderca i gwałciciel, członek motocyklowego gangu, świetny kierowca prowadzący po mistrzowsku każdy pojazd, jeden z niewielu, którzy przeżyli Wielki Atak, to jest bliżej niesprecyzowaną wojnę atomową, po której z Ameryki zostało niewiele – pojedyncze skupiska ludzkie, a między nimi pustkowia, ruiny, promieniotwórcze kratery, szalejące siły natury, zmutowane zwierzęta i rośliny, bandyci na motorach itp.

Państwo Kalifornijskie obiecuje Czartowi Tannerowi pełne ułaskawienie, jeśli dowiezie do Bostonu surowicę – w mieście panuje epidemia, bez tego leku wszyscy umrą. Wyruszają trzy specjalne, opancerzone wozy, ale wkrótce Tanner zostaje sam. Dokonuje się w nim pewna przemiana, o ile wcześniej palcem by nie kiwnął, żeby uratować Boston, to teraz zaczyna mu zależeć na wykonaniu zadania. Droga, którą musi przebyć, w poprzek kontynentu, to ok. 3000 mil, nazywanych Aleją Potępienia.

{}× 1 | link |
@MichalL
2020-04-19
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane 2019 Posiadam

Zupełnie nieświadomie wdepnąłem w kolejną serię książek, bo jak się okazało, "Aleja potępienia" wchodzi w skład klasycznych powieści science fiction wydanych przez Rebis pod wspólnym tytułem "Wehikuł czasu". Na szczęście, poza gatunkiem, treść książek nie łączy się ze sobą, co pozwala na dowolność przy sięganiu po kolejne tytuły. Roger Zelazny i "Aleja potępienia" to nie tyle klasyka SF, co przede wszystkim, klasyka literatury postapo, która od kilku lat nie traci na popularności.

Trzy dni, które zmieniły Ziemię. Trzy dni, w których wszystko się zaczęło a zarazem skończyło. To jednak tylko wspomnienia i niewielu jest tych, którzy potrafią je jeszcze przywołać. Obraz zniszczenia trwa już od ponad dwudziestu lat, a Ameryka (bo tę będziemy przemierzać) zmieniła się w istne piekło. Czego nie zmiotły bomby, dopełniło promieniowanie powodując zarazy oraz koszmarne mutacje. Monstrualne nietoperze, węże, agamy wielkości samochodów, to tylko część nowo odrodzonej, ziemskiej fauny. Cyklicznie występujące, kilkudniowe huragany miotają praktycznie wszystkim co znajdzie się na ich drodze, a erupcje wulkaniczne na bieżąco dostarczają im należytego materiału. Wszędzie tylko pył, piasek, gruz i rozpadliny, a gdzieś pomiędzy nimi czeka ona - Aleja potępienia.

Na tle zarysowanego krajobrazu poznajemy głównego bohatera - Czorta Tannera - człowieka z wyrokiem i jedyną szansą na swoje odkupienie. Jeden cel, jedno zadanie, którym jest dostarczenie szczepionki z Los Angeles do B...

{} | link |
@eR_
2019-12-19
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane Współpraca Posiadam

Roger Zelazny to jeden z najsłynniejszych pisarz z nurtu science fiction. Jego dzieła przetłumaczono na wiele języków. O jego talencie nie świadczy sześć nagród Hugo i trzy Nebula. Autor ponad 50 powieści, oraz wielu opowiadań. Dla mnie najbardziej znany ze swojego cyklu „Kroniki Amberu”, czy też „Deus Irae” - którą to powieść napisał z kolejną legendą czyli Philipem Dickiem. Ostatnio wpadła w moje ręce książka nosząca tytuł „Aleja potępienia”.

O książce można dowiedzieć się że:
Czort Tanner, brutalny członek gangu motocyklowego, otrzymuje szansę odkupienia swych win. Na wschodzie wybuchła epidemia i ktoś musi dostarczyć szczepionkę z Los Angeles do Bostonu. Tanner rusza Aleją Potępienia, by mierzyć się z promieniowaniem, gniewem natury, zmutowanymi zwierzętami i jeszcze gorszymi niż one ludźmi. Zachęcam do lektury.

Klasyczna powieść drogi przywodząca od razu na myśl Mad Maxa. Ciekawi bohaterowie i ich próba przetrwania w odmiennych świecie. Człowiek rusza w drogę, a na przeszkodzie stoi mu nie tylko zabójcze promieniowanie, czy zmutowane zwierzęta i owady, ale i inni ludzie. W tym świecie zasady praktycznie nie istnieją, a zwycięzcą może być tylko ktoś silniejszy. Jako że nie mam w zwyczaju zagłębiać się zbytnio w rozważania co autor chciał powiedzieć – powiem tylko jedno – na pewno warto.
Książka ta powstała z opowiadania, które Zelazny napisał w latach 60.

{} | link |
@frodo
2008-11-23
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Przyjemnie się czyta. Taki Mad Max w literaturze. Klasyk gatunku.

{} | link |
@janusz.szewczyk
2021-11-21
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Chcę przeczytać PRZENIESIONE Safety 2021 Posiadam
@temptershell
2021-09-21
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane
@nelareads
2021-03-30
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 2 /10
Przeczytane
@misia_be
2020-07-28
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 5 /10
Przeczytane
@Adam84
2019-12-23
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane Przeczytane, Posiadam
@Chassefierre
2019-11-20
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane Literatura amerykańska Postapokalipsa i antyutopia wszelkiego rodzaju
@BagatElka
2019-11-13
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 2 /10
Przeczytane 2019 📚 Posiadam
@fprefect
2019-11-12
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane Posiadam A Roger Zelazny
@Beata_
2019-11-12
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane Papierowe Posiadam
@SFsince2018
2019-08-19
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
WW
2012-02-14
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 5 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

O nie! Książka Aleja potępienia. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl