Anglicy i inne eseje

George Orwell
6.5 /10
Ocena 6.5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Anglicy i inne eseje
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6.5 /10
Ocena 6.5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Dziennik z chmielobrania.
Tygodniki dla chłopców.
Sztuka Donalda McGilla.
Karol Dickens. Wells, Hitler i państwo światowe.
Mark Twain – licencjonowany kpiarz.
Czy socjaliści mogą być szczęśliwi?
Arthur Koestler. Antysemityzm w Wielkiej Brytanii.
Dobre złe książki.
Ośrodek rozkoszy i wypoczynku.
Refleksje nad Jamesem Burnhamem.
Polityka przeciw literaturze: analiza "Podróży Guliwera".
Lir, Tołstoj i Błazen.
Anglicy.
Data wydania: 2002-10-01
ISBN: 978-83-7319-221-8, 9788373192218
Wydawnictwo: Muza
Stron: 376
Mamy 2 inne wydania tej książki

Autor

George Orwell George Orwell
Urodzony 25 czerwca 1903 roku w Indiach (Motihari)
George Orwell, mimo początku początku w typowej rodzinie klasy średniej, wytyczył sobie niezwykłą ścieżkę. Był synem urzędnika administracji brytyjskiej (Richarda Walmesley Blaira) i Idy Mabel Blair. Miał dwie siostry. Urodzony w Motihari w Bengalu,...

Pozostałe książki:

1984 Folwark zwierzęcy Brak tchu Czy naprawdę schamieliśmy? Córka proboszcza Rok 1984 Na dnie w Paryżu i Londynie Droga na molo w Wigan Wiwat aspidistra! Anglicy i inne eseje Birmańskie dni Lew i jednorożec Hołd dla Katalonii i inne teksty o hiszpańskiej wojnie domowej I ślepy by dostrzegł Kilka myśli o ropusze zwyczajnej oraz inne nieznane szkice, opowiadania i eseje Literatura na świecie 5/1986 (178) Black Gold Coming Up for Air Decline of the English Murder Dziennik z Jury Dzienniki wojenne Fighting in Spain Gandhi w brzuchu wieloryba George Orwell Essays Hitler, Stalin, Dali i Czerwony Kapturek Jak mi się podoba Eseje, felietony, listy Język angielski a polityka Król Karol II Notes on Nationalism Orwell Reader Shooting an Elephant The Lion and the Unicorn
Wszystkie książki George Orwell

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Anglicy i inne eseje? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@PonuryDziadyga
@PonuryDziadyga
2021-12-25
6 /10
Przeczytane 2014

Na Orwella przywykło się patrzeć przez pryzmat fantastyki antyutopijnej ("Rok 1984"), czy gorzkiego, alegorycznego przedstawienia drabiny społecznej i wyzysku jednych przez drugich ("Folwark zwierzęcy"). Tu jednak przeistacza się w błyskotliwego analityka, popisującego się ogromną wiedzą i bogactwem językowym, co pozwala mu w swoich esejach zawrzeć wiele celnych spostrzeżeń socjologicznych, a przy okazji pisać w sposób dosadny i bez owijania w bawełnę. Utwory właściwie pisane są podług konkretnego klucza: rozłożyć na czynniki pierwsze dane zagadnienie, każdy kawałek obejrzeć dokładnie, a na fajrant ustalić jakąś zgrabną konkluzję na stronę, lub półtorej.
Świetnie się go czyta, gdy pisze o Dickensie, Koestlerze, Twainie i innych pisarzach, czy luźno wspomina o swojej robocie na plantacji chmielu, włóczędze, lub niektórych elementach życia codziennego w czasach przedwojennego Albionu (tygodniki dla młodzieży, dowcipne pocztówki etc.). Lecz gdy podwija rękawy i skacze na główkę w odmęty polityki, to robi się nieciekawie. Pomimo najszczerszych chęci, w końcu dałem sobie spokój z czytaniem o wadach i zaletach socjalizmu marksistowskiego, demokracji, totalitaryzmu, ich rokowaniach na przyszłość i tym podobnych. Jest to szczególnie męczące, gdy czyta się esej o takim na przykład Burnhamie- płaszczącym się lizusie i człowieku- chorągiewce, który składa czołobitny hołd raz panu H, a raz panu S.
Absolutnie subiektywnie na to patrząc, warto sięgnąć po eseje Orwella, ale tyl...

| link |
@Klementynka
2021-08-05
7 /10
Przeczytane publicystyka

Cytaty z książki

„Dowcip żydowski”, zawsze jakoś bardziej złośliwy od „dowcipu szkockiego”, szybko zniknął po dojściu Hitlera do władzy w Niemczech.
Dodaj cytat