Anna Karenina

Lew Tołstoj
8.6 /10
Ocena 8.6 na 10 możliwych
Na podstawie 136 ocen kanapowiczów
Anna Karenina
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.6 /10
Ocena 8.6 na 10 możliwych
Na podstawie 136 ocen kanapowiczów

Opis

Anna Karenina wiedzie dostatnie, stabilne i nieco nudne życie u boku dużo starszego męża. Piękna młoda kobieta spełnia się jako matka, ale nie stroni też od przyjęć, jest uwielbiana na petersburskich salonach. Spokój znika wraz z pojawieniem się hrabiego Wrońskiego, który wprowadza w życie Anny namiętność, jakiej nigdy nie zaznała. I zniszczenie, którego nie da się cofnąć. To ponadczasowa powieść o uczuciu, które od początku było skazane na potępienie. Uczuciu, dla którego Anna poświęciła wszystko.
Data wydania: 2012-10-15
ISBN: 978-83-240-2215-1, 9788324022151
Wydawnictwo: Znak
Stron: 908
Mamy 18 innych wydań tej książki

Autor

Lew Tołstoj Lew Tołstoj
Urodzony 9 września 1828 roku w Federacji Rosyjskiej (Jasna Polana)
Lew Nikołajewicz Tołstoj, hrabia (ros. Лев Николаевич Толстой wymowa i /lʲev nʲɪkɐˈlaɪvʲɪtɕ tɐlˈstoj/ – rosyjski powieściopisarz, dramaturg, krytyk literacki, myśliciel, pedagog. Jeden z najwybitniejszych przedstawicieli realizmu w literaturze europ...

Pozostałe książki:

Anna Karenina Wojna i pokój t. I i II Sonata Kreutzerowska Wojna i pokój. Tom III i IV Zmartwychwstanie Anna Karenina, tom 2 Szczęście rodzinne Śmierć Iwana Iljicza Anna Karenina, tom 1 Ojciec Sergiusz Spowiedź Aforyzmy Bezimienna miłość. Opowieści z życia pisarzy rosyjskich Diabeł Dzieciństwo Dzieciństwo. Lata młodzieńcze. Młodość. Poranek ziemianina Trzy opowieści Chozjain i rabotnik Droga życia Dzienniki 1847-1894 Tom 1 Dzieła wybrane. Tom 1. Wojna i pokój. Tom 1-2 Dzieła wybrane. Tom 2. Wojna i pokój. Tom 3-4 Dzieła wybrane. Tom 4. Zmartwychwstanie, Hadżi-Murat, Kozacy Dziełą wybrane. Tom 5. Dzieciństwo. Lata chłopięce. Młodość. Opowiadania sewastopolskie. Sonata Kreuzerowska. Zamieć Hadżi Murat Hadżi-murat. Za co How Much Land Does A Man Need? Królowa pocałunków. Opowiadania o miłości Kłamstwo patriotyzmu Myśli o Bogu Opowiadania i nowele. Wybór Opowiadania sewastopolskie i inne Powiesti i Rasskazy Trois Morts War and Peace Wojna i pokój t. III i IV Światłość
Wszystkie książki Lew Tołstoj

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Odnajdując sens istnienia

WYBÓR REDAKCJI
3.01.2020

Lew Tołstoj po raz kolejny wprowadza nas w świat rosyjskiej elity. Wielokrotnie staniemy na rozstaju dróg, by opowiedzieć się za niejednym oksymoronem. Będziemy stawali po stronie bohaterów, broniąc ich prawa do szczęścia lub przeciwnie - osądzimy ich nad podstawie przysporzonych cierpień. Zdaje się, że wszyscy zachwycają się Anną Arkadiewną,... Recenzja książki Anna Karenina

@anetakul92@anetakul92 × 23

Anna Karenina

5.11.2021

"Anna Karenina" towarzyszyła mi wytrwale przez ostatni miesiąc. Arcydzieła Lwa Tołstoja słuchałam w doskonałej interpretacji Marcina Trońskiego który przez ponad 2000 minut czarował mnie nienaganną dykcją i miłym dla ucha tembrem głosu. To oczywiście nie było moje pierwsze spotkanie z tą powieścią bo jako licealistka (wieki temu), będąc zafascynow... Recenzja książki Anna Karenina

@Jezynka@Jezynka × 8

"Ja mogę żyć tylko sercem, wy zaś żyjecie według zasad "

8.05.2020

Powieść zaliczana do kanonu literatury rosyjskiej. Klasyka. Wielu ją uwielbia, równie wielu nienawidzi. Tym razem po dzieło sięgnęłam z polecenia polonistki. Miała rację- tę prozę czyta się jak gdyby poezję. Opisy bywają gęste, lecz ani trochę nie męczą. Wszechobecna tematyka i odnośniki historyczne tez sądzę, że nie będą nikomu przeszkadzać. Hist... Recenzja książki Anna Karenina

Anna Karenina czyli powieść o XIX wiecznej arystokracji

12.12.2012

Już od dawna chciałam przeczytać tę książkę. Powód jest prosty - uważam, że klasyka jest warta poznania, by móc wyrobić sobie odpowiednie zdanie o pozostałej części literatury. Zresztą filmy i inne książki, uwielbiają odniesienia do starych, dobrych lektur. "Anna Karenina" to powieść, która opowiada o losach trzech rosyjskich rodzin z wyższej kla... Recenzja książki Anna Karenina

@Ailis@Ailis × 1

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@denudatio_pulpae
2019-11-11
10 /10
Przeczytane 100 BBC Opowieści, które mają to coś - starocie, groza i nie tylko 100 The Guardian 100 NKK Klasyka i okolice czyli nie wstyd czytać przy ludziach Русская литература 1001 książek, które musisz przeczytać Mam w domu 📚

Cóż my, żyjące współcześnie kobiety, możemy wiedzieć o losie Anny i o jej problemach? Czy ktoś nam nakazuje wyjść za mąż za kogoś, kogo nie kochamy, ale jest dobrą partią? Czy naszym jedynym celem jest jak najszybsze znalezienie odpowiedniego narzeczonego? Możemy uczyć się, realizować swoje pasje, decydować z kim i kiedy chcemy się związać, a przede wszystkim możemy nieszczęśliwy związek zakończyć.

Czasy, w których żyła Anna Karenina, tak bardzo różnią się od naszych. Wyrzucona poza nawias towarzystwa Anna znalazła się tam, gdyż zapragnęła prawdziwej miłości. Ba, nie chciała tego związku traktować jako przelotnego romansu, chciała zmienić swoje życie. Czy można ją winić za to, że stała się ofiarą swojej epoki? Gdyby żyła współcześnie, pewnie nikt nawet nie zauważyłby, że Kareninowie się rozeszli. Zresztą istnieje spora szansa, że Anna nie związałaby się z tym obojętnym głazem, jakim był Karenin, skoro pragnęła namiętności.

Może zabrzmię feministycznie, ale nie znoszę Wrońskiego, bo podwójne standardy, które w niektórych umysłach siedzą do dziś, irytują mnie niemiłosiernie. To Anna poniosła największą część kosztów ich romansu i to tylko dlatego, że była kobietą. Fircykowi Wrońskiemu zaś uwiedzenie mężatki tyko dodawało splendoru.

Można długo mówić o samej Kareninie i Wrońskim, o ich relacji i jej konsekwencjach. Chociaż opinia już przydługa, to wstyd jednak nie wspomnieć o wspaniałym przedstawieniu tamtych czasów, Tołstoj świetnie oddał ich koloryt....

× 9 | link |
@basiaa
@basiaa
2011-05-29
10 /10
Przeczytane

Świetna książka.Wcale się nie dziwię , że to światowa klasyka.Doskonałe studium psychologiczne poszczególnych bohaterów.Lew Tołstoj to mistrz nad mistrze :).Tę książkę musi przeczytać każdy !!!

× 3 | link |
@Selia
2012-12-30
10 /10
Przeczytane

Trudno zaliczyć "Annę Kareninę" do łatwych lektur. Zresztą jak chyba każdą książkę Tołstoja. Jednak wynika to z bardzo psychologicznego opisu każdej postaci. Czytając o nich ma się wrażenie, że żyją naprawdę. Powodują irytację, smutek, zniesmaczenie i ochotę krzyknąć "co ty robisz!?". Niezliczoną ilość razy w głowie uruchamiał mi się mechanizm "ja zrobiłabym inaczej, powiedziałabym inaczej". Zaczynałam się zastanawiać "co by było gdyby...". Na pewno nie jest to lekka lektura, którą przeczyta się w trzy dni i zapomni. "Anna Karenina" wywiera niezwykłe wrażenie, zmusza do zastanowienia się, czasem do powrotu kilku stron wstecz, żeby dokładniej zrozumieć. Wspaniała powieść, którą koniecznie trzeba przeczytać.

× 2 | link |
@jaro82
@jaro82
2011-10-30
8 /10
Przeczytane

Świetna książka. Wiele bardzo dokładnie wykreowanych i różnorodnych postaci. We wszystkich postaciach w Annie Kareninie urocze jest to, że Tołstoj w jednym zdaniu przedstawia ich zalety w drugim wady. Patrząc oczami jednego z bohaterów postać jest nieskazitelna, oczami drugiego wręcz podła. Poza tym na wielki plus tej książki należy zaliczyć dokładnie opisane codzienne życie, mody i poglądu arystokracji rosyjskiej lat 70 XIX wieku.

× 2 | link |
@Inaures
@Inaures
2012-12-08
10 /10
Przeczytane

Uwaga spoiler! Bardzo dobra książka, od której gdy zacznie się czytać, nie sposób się oderwać. Pomijając już historię i bohaterów, sam język Tołstoja jest również cudowny - szczególnie zachwyciło mnie porównanie śmierci Anny do zgaśnięcia świecy, co nawiązywało do jej wcześniejszej myśli: "Dlaczego nie zdmuchnąć świecy(...)?"

× 2 | link |
@Choleryczna
@Choleryczna
2011-07-24
10 /10
Przeczytane

Cudo. Jedynie koniec losów Anny nie przypadł mi do gustu, ale zakończenie wydaje się odpowiednie, jeśli wziąć pod uwagę różne aspekty. Bardzo wiele ciekawych postaci, pięknie oddana osobowość każdej z nich. Naprawdę piękna powieść psychologiczna. Jedna z najlepszych książek, jakie czytałam (chociaż.. co ja tam czytałam; niemniej, myślę, że jeszcze długo będę ją wspominać). Pochwalam dzień, w którym znalazłam ją na strychu, w zbiorach mamy.

× 1 | link |
@LadyEssex
@LadyEssex
2010-04-04
10 /10
Przeczytane

Właśnie skończyłam i muszę powiedzieć, że bardzo mi się podobała. Szczególnie polubiłam fragmenty z życia Kitty i Lewina, bo jakoś sama historia Anny i Wrońskiego miejscami mnie męczyła. Była zbyt smutna i dramatyczna. Ciężko tak czytać o czymś co dąży nieubłaganie do tragedii. Polecam, bo na pewno warto przeczytać.

× 1 | link |
@Nightingale
@Nightingale
2011-07-22
10 /10
Przeczytane

Książka niesamowita, losy Anny i jej romansu nie pozwalają oderwać się ani na moment od tej bardzo wciągającej lektury. Czytając chce się jak najszybciej dowiedzieć się co jeszcze się wydarzy, jak bohaterowie zareagują i co zrobią, co stanie się z Anną i jakich dokona wyborów.

× 1 | link |
@doti.anaconda
@doti.anaconda
2014-03-16
10 /10
Przeczytane

Cudowne opisy sytuacji, postaci, przyrody, oraz najważniejsze rozważań bohaterów. Wydawałoby się że mogą być nużące, ale mistrzowska ręka autora nie pozwoliła na nudę nawet przez chwilę.

× 1 | link |
@aleksandraczarnecka1989
@aleksandraczarnecka1989
2021-03-20
8 /10
Przeczytane

Piękna książka. Płakałam czytając. Smutna i bolesna historia nieszczęśliwej kobiety, niespełnionej miłości, zaborczości i wyidealizowanej wizji życia. Idealny przykład tyrani, zaborczości i toksycznej relacji.

| link |
SY
@syla1388
2009-09-20

Zawila historia kobiety, ktora zrobila mnostwo zametu... a na koniec odebrala sobie zycie. Cos w rodzaju telenoweli pisanej proza... Mimo tego, ze napisal to Tolstoj, naprawde wciaga!

| link |
@julka_141
@julka_141
2009-02-05
Przeczytane

Chyba lubię opowieści utrzymane w tym duchu... nieszcześliwa miłośc... moralny dylemat, kochanek czy szczęście rodziny i oddanie dziecku... tragiczna opowieść, ale cudownie sie czyta.

| link |
ST
@StremowanaSliwka
2010-08-22
Chcę przeczytać

syla1388 - nie rozumiem dlaczego na samym wstepie swojej wypowiedzi umieszczasz tak istotny spoiler. Wlasnie zniechecilas mnie do przeczytania tej ksiazki :(

| link |
@limak11
@limak11
2011-07-22

Mam nadzieję, że będę miała okazje jak najszybciej przeczytać tą książkę. Jak na razie widziałam tylko film :)

| link |
@open_your_eyes
@open_your_eyes
2010-08-24
Przeczytane

Wielowymiarowa i naprawdę świetna . Warto poświęcić czas 'Annie.. ' .

| link |
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

Siły ludzkie mają swoje granice
Uratować się przed ludźmi można tylko wtedy, gdy człowiek ukryje przed nimi swoje rany
Wszystkie rodziny cieszą się tak samo, każda cierpi na swój sposób
Szacunek wymyślono po to, by zasłonić to puste miejsce, gdzie winna się znajdować miłość.
Obrazić można tylko uczciwego człowieka i uczciwą kobietę.
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

© 2007 - 2024 nakanapie.pl