Ocena 6.2 na 10 możliwych
Na
podstawie 77 ocen kanapowiczów
Popraw tę książkę
|
Dodaj inne wydanie
6.2
/10
Ocena 6.2 na 10 możliwych
Na
podstawie 77 ocen kanapowiczów
Opis
Aby wyjść naprzeciw oczekiwaniom uczniów i rodziców, Oficyna Wydawnicza Promocja wydaje lektury szkolne na wysokim poziomie edytorskim, w rzetelnym opracowaniu, a równocześnie po najniższych cenach.
Urodzony 20 sierpnia 1847 roku w Polsce (Hrubieszów)
Bolesław Prus, właściwie Aleksander Głowacki herbu Prus – polski pisarz, prozaik, nowelista i publicysta okresu pozytywizmu, współtwórca polskiego realizmu, kronikarz Warszawy, myśliciel i popularyzator wiedzy, działacz społeczny, propagator turysty...
Pozostałe książki:
Wszystkie książki Bolesław Prus
Gdzie kupić
Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
Moja Biblioteczka
Już przeczytana? Jak ją oceniasz?
Recenzje
Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Antek? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
Przeczytaneprzeczytane przed 2015 rokiemBiblioteka domowa
"Antek" to smutna nowela o życiu dzieci na dziewiętnastowiecznej wsi w zaborze rosyjskim, gdzie bieda, zacofanie i brak wyboru determinują przyszłość dzieci. Głęboko zapadł mi w pamięć zmarnowany talent Antka, który miast cieszyć, irytował jego matkę, jako czynnik przeszkadzający mu w codziennych obowiązkach, nie mogłam zapomnieć sposobu leczenia chorej Rozalki, polegającego na wsadzeniu chorej na "trzy zdrowaśki" do pieca... Czytałam "Antka", jako lekturę, w piątej klasie. Dla mnie było to chyba za wcześnie...
Jedna z lektur, które nie przypadły mi do gustu. Smutna tematyka nowelki i nudna fabuła przygnębiają i raczej zniechęcają młodego czytelnika do książek, zamiast zachęcać. Lektura ta, dała mi się zapamiętać jako "zmora szkolna" - zaraz obok "Anaruka, chłopca z Grenlandii" i "Starego człowieka i morze".
jak dla mnie zyt drastyczne jak na lekture dla 4 klasy podstawówki, długo nie mogłam się otrzosnąć po tym jak przeczytałam tę książkę, a nawet miałam koszmary.
"Antek" to nowela, która ze wszystkich lektur najbardziej zapadła mi w pamięć. Ten smutny i momentem drastyczny utwór pokazuje niestety w doskonały sposób mentalność i wierzenia wiejskiej ludności, która żyła w XIX wieku. Uważam jednak, że tragiczne sceny tam zawarte nie nadają się dla młodszych dzieci. Lektura ta powinna być jednak obowiązkowa, lecz przeznaczona dla młodzieży lub starszych dzieci.
Nie jest zła, mimo że nie lubię książek, które opisują taki obraz wsi, nędzy i ubóstwa (Nasza Szkapa, Janko Muzykant). Krótka, ale nawet sympatyczna opowieść, choć początek, historia siostry Antka, był przerażający, ale ukazuje też, w jakie bujdy ludzie wierzyli w tamtych czasach.
Smutny, tragiczny i bardzo prawdziwy obraz losu dzieci na wsi w XIXw. Dla Antka największą szansą byłoby to, co my, ludzie XXI wieku mamy, a czego zazwyczaj nie doceniamy - nauka oraz możliwość wyboru przyszłego zawodu. Bez wątpienia jedna z lepszych nowel Prusa.
“- A dobry też z niego profesor? - No, niczego!... On niby, jak z nim gadać, to taki jest trochę głupowaty, ale uczy - jak wypada. Mój przecie chłopak chodzi do niego dopiero trzeci rok i już z...”