Kamizelka

Bolesław Prus
7.2 /10
Ocena 7.2 na 10 możliwych
Na podstawie 231 ocen kanapowiczów
Kamizelka
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.2 /10
Ocena 7.2 na 10 możliwych
Na podstawie 231 ocen kanapowiczów

Opis

Kolejna doskonała nowela polskiego pisarza - nazwanego „sercem serc” - w ofercie Wydawnictwa Promatek. „Kamizelka” uważana jest za najwybitniejsze dzieło nowelistyki Prusa, a według niektórych nawet całej twórczości nowelistycznej epoki postyczniowej. Badacze literatury wskazują na wielopłaszczyznowość utworu, którego treść oprócz warstwy dosłownej posiada również „drugie dno”, warstwę symboliczną i paraboliczną. Doskonały talent pisarski i kunszt autora, których przykładem jest właśnie to opowiadanie, to pozycja obowiązkowa na liście każdego miłośnika literatury polskiej.
Utwór w wykonaniu aktora Waldemara Cudzika dedykowany jest nie tylko miłośnikom dobrej literatury i najwyższej jakości interpretacji lektorskiej. To propozycja również dla tych, którzy cenią sobie profesjonalną oprawę muzyczną, jaką może poszczycić się to wydanie noweli Prusa.
Data wydania: 2011-09-19
ISBN: 978-83-7756-033-4, 9788377560334
Rodzaj: e-book
Wydawnictwo: Promatek
Mamy 7 innych wydań tej książki

Autor

Bolesław Prus Bolesław Prus
Urodzony 20 sierpnia 1847 roku w Polsce (Hrubieszów)
Bolesław Prus, właściwie Aleksander Głowacki herbu Prus – polski pisarz, prozaik, nowelista i publicysta okresu pozytywizmu, współtwórca polskiego realizmu, kronikarz Warszawy, myśliciel i popularyzator wiedzy, działacz społeczny, propagator turysty...

Pozostałe książki:

Faraon Antek Katarynka Emancypantki Lalka
Wszystkie książki Bolesław Prus

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Miłość objawia się w prostych czynnościach

3.04.2020

Okazuje się, że nie trzeba tysiąc stronnicowej powieści, żeby pięknie pisać o miłości. Dopiero po latach zrozumiałam, że uwielbiam Prusa i jego sposób pisania. Do pewnego momentu kojarzył mi się tylko z nudnymi lekturami szkolnymi, interpretacjami, sprawdzianami i maturą. Aż w końcu przeczytałam Lalkę. I byłam głupcem. Wielkim głupcem. Do tej pory... Recenzja książki Kamizelka

@izvbelv@izvbelv × 2

Kamizelka

30.06.2012

Nowela opowiada o małżeństwie które mieszka w ubogiej dzielnicy. Oboje pracują jednak zawsze potrafią znaleźć czas dla siebie i spędzić wspólnie wieczór. Całą historię opowiada inny mieszkaniec kamienicy który po wyjeździe Pani nabywa tytułową kamizelkę. Życie małżeństwa jest spokojne do czasu kiedy Pan dowiaduje się o swojej śmiertelnej chorobie.... Recenzja książki Kamizelka

Kamizelka

29.04.2010

"Kamizelka" Bolesława Prusa w ogóle mi się nie podobała. Opowiada o sąsiedzie, który obserwował pewna rodzinę. Niby nie był wścibski, ale myślę, że nikt z nas nie chciałby być kontrolowany. Pani i Pan są głównymi bohaterami, kochają się. Na początku wszystko jest idealnie, żyją w prawdzie, ufają sobie. Jednak po jakimś czasie mąż bohaterki chor... Recenzja książki Kamizelka

Moja opinia o książce

Opinie

@zooba
2019-11-27
8 /10
Przeczytane Posiadam

Była to nowela, która w czasach szkolnych zrobiła na mnie największe wrażenie. Historia małżeństwa, które oszukuje się nawzajem skracając tasiemki w kamizelce, by oszczędzić małżonkowi zmartwień. Pamiętałam tylko to i że oboje byli już starsi (w końcu młodzi ludzie nie umierają, prawda?).
Przeczytałam ją wczoraj, po circa 25 latach.

Bohaterami jest młode(!) małżeństwo, ona nauczycielka, on urzędnik niższego szczebla. Mąż w ciągu trzech miesięcy od pierwszego krwotoku umiera na gruźlicę, do ostatniej chwili mając nadzieję na wyzdrowienie.
Najciekawsze dla mnie były fragmenty pokazujące życie w epoce. Na przykład ten: "Mąż nie chodził już do biura, co mu tym mniej robiło kłopotu, że jako urzędnik najemny nie potrzebował brać urlopu, a mógł wrócić, kiedy by mu się podobało - o ile znalazłby miejsce.[...] pani wystarała się jeszcze o kilka lekcji na tydzień i za ich pomocą opędzała domowe potrzeby."
Zupełnie jak młode małżeństwo na śmieciówkach...
Teraz przerażająca dla mnie w "Kamizelce" nie jest śmierć, ale zupełna niemoc bohaterów i spokój, z jakim przyjmowali swój los. Niczego nie można było zrobić oprócz prób chronienia się nawzajem przed bólem.

"Łagodny spokój żony był przecie najlepsza dla chorego wskazówką, że stan jego nie jest zły. Bo i z jakiej racji miał byc zły? Był wprawdzie kaszel, ale - to z kataru oskrzeli. Czasami, skutkiem długiego siedzenia, pokazywała się krew - z nosa. No, miewał też jakby gorączkę, ale właściwie nie była t...

× 1 | link |
@ZaczytanaAga
2015-08-22
Przeczytane Literatura polska

Dałam tej nowelce najwyższą z możliwych ocen, bo bardzo przyjemnie wspominam ją z liceum. Jej przeczytanie nie zajęło mi więcej niż jeden przejazd tramwajem ze szkoły do domu, ale to nie oznacza, że równie szybko uleciała mi ona z pamięci. Prus na paru stronach przedstawił piękną historię o miłości, którą często ciężko nam jest odnaleźć w wielotomowych powieściach. Nie jest to jednak opowieść dla każdego. Myślę, że aby wyciągnąć z niej jej piękno konieczne jest jakieś specyficzne wyczucie emocji i odpowiedni nastrój. Potraktowanie jej wyłącznie jako jedną ze szkolnych lektur na pewno nie pozwoli na odpowiednie w niej zakosztowanie. Cieszę się, że w momencie, gdy zabrałam się za czytanie, wszystko odpowiednio ze sobą zagrało i mogłam się rozkoszować każdym słowem.

| link |
@Wyrysowana_
2009-05-24
Przeczytane

Jedyna lektura szkolna którą przeczytałam od początku do końca z ciekawością. Najbardziej ostanie zdania zrobiły na mnie wrażenie niesamowite : „Dziś patrząc na starą kamizelkę widzę, że nad jej ściągaczami pracowały dwie osoby. Pan - co dzień posuwał sprzączkę, ażeby uspokoić żonę, a pani co dzień - skracała pasek, aby mężowi dodać otuchy.” Posh ma racje - Prus pisała ogółem świetnie utwory.

| link |
@Lady_Northman
2013-01-20
10 /10

Jedyna lektura ,którą czytałam z przyjemnością. Za prostą historią kryje się niesamowite przesłanie i wartość. Po przeczytaniu zostaje na długo w pamięci i sprawia ,że czytelnik zaczyna zastanawiać się nad wieloma aspektami wprowadzonymi w książce. Nadal nie umiem odpowiedzieć sobie na pytanie ,czy postępowanie Pani było właściwe?

| link |
@Krasnoludek
2012-11-29
8 /10
Przeczytane klasiczne lektury

Bardzo lubię tę pozycję. Zawsze napawa mnie zadumą, zmusza do refleksji, a przy tym język jakim jest napisana nie jest tak ciężki, jak można by się spodziewać - uczniowie zostawcie opracowania czytajcie całość ( przecież i tak jest króciutka).

| link |
@Kamcio95
2011-05-24
3 /10
Przeczytane

Taka bajeczka... nic ciekawego z niej nie wyciągnąłem, opowiadanie jakiegoś widać wścibskiego sąsiada relacjonującego dokładnie wydarzenia w mieszkaniu obok ;D Szkoda, jakoś mój mózg po niej nie zapracował ;P

| link |
@Dariaaa
2011-02-26
Przeczytane Lektury Moja domowa biblioteczka

Nie pamiętam już tak dokładnie całej fabuły tej książki, jednakże wiem, że mi się podobała. "Kamizelka", przyznaję, nieco mnie wzruszyła. Bolesław Prus pokazał, że nie tylko zagraniczne książki są ciekawe :)

| link |
@Ledina
2011-05-21
10 /10

Czytałam e-booka tej książki, a raczej książeczki. Myślałam, że będzie tragicznie, ale na moje szczęście okazała się bardzo ciekawa i sympatyczna. Świetne i proste przekazanie autora, a do tego ciekawe. ; )

| link |
@Anelisse
2009-06-13
8 /10
Przeczytane

Czytaliśmy to na języku polskim i muszę przyznać, że mnie chyba jako jedyną zaciekawiły losy bohaterów owej nowelki. Przyjemna, wzruszająca. Również zgadzam się z Posh, Prus pisał znakomite utwory.

| link |
@Anusiekkk
2009-02-10
10 /10
Przeczytane

genialna nowela, wzruszyła mnie, jak chyba większość czytelników. Urzekająca radość umierającej osoby... wiara w to, że się uda. Kilka stron treści, ale treści jakże bogatej w emocje.

| link |
@iziu08
2011-04-15
8 /10
Przeczytane

Nie dość, że cienka, to jeszcze napisana tak, że po prostu się ją połyka. Myślałam, że to będzie kolejne nudnawe opowiadanie, a tu proszę... Po prostu piękna.

| link |
@lusia.piotrowska
2020-07-06
10 /10

Bardzo piękna książka o miłości. Polecam ją każdemu kto nie ma cierpliwości, bo książka jest króciutka a opowiada piękną historię.

| link |
@Innuendo
2010-10-12
10 /10
Przeczytane

Nowelka opowiadająca o prawdziwej miłości, która objawia się poprzez troskę o drugą osobę, żeby ona się nie zamartwiała. Moja obecna lektura :).

| link |
@Kobra94
2010-11-03
8 /10
Przeczytane Posiadam Wymienie

Przyzwyczaiłam się, że jak lektura - to nudna. A ta nie była taka zła. Może nie była niesamowita i wogóle, ale na czwórkę się wyrabia

| link |
@Darcia
2011-03-16
Przeczytane Nielubiane Wypożyczone Bolesław Prus Lektury szkolne

Nie pamiętam już w ogóle fabuły tej książki, ale pamiętam, że baardzo mi się ona nie podobała. Nieprzyjemnie się czytało.

| link |
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

“Niebo prawie już nie było nad ziemią. Padał tylko śnieg tak gęsty i zimny, że nawet w grobach marzły ludzkie popioły. Któż jednak powie, że za tymi chmurami nie ma słońca?”
#
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl