Kamizelka

6 /10
Ocena 6 na 10 możliwych
Na podstawie 182 ocen kanapowiczów
Książka Kamizelka
Książka Kamizelka
6 /10
Ocena 6 na 10 możliwych
Na podstawie 182 ocen kanapowiczów

Opis

Kolejna doskonała nowela polskiego pisarza - nazwanego „sercem serc” - w ofercie Wydawnictwa Promatek. „Kamizelka” uważana jest za najwybitniejsze dzieło nowelistyki Prusa, a według niektórych nawet całej twórczości nowelistycznej epoki postyczniowej. Badacze literatury wskazują na wielopłaszczyznow...

Kolejna doskonała nowela polskiego pisarza - nazwanego „sercem serc” - w ofercie Wydawnictwa Promatek. „Kamizelka” uważana jest za najwybitniejsze dzieło nowelistyki Prusa, a według niektórych nawet całej twórczości nowelistycznej epoki postyczniowej. Badacze literatury wskazują na wielopłaszczyznow... przeczytaj pełny opis
Data wydania: 2011-9-19
ISBN: 978-83-7756-033-4 ( 9788377560334 )
Wydawnictwo: Promatek
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Autor

Bolesław Prus, właściwie Aleksander Głowacki herbu Prus (ur. 20 sierpnia 1847 w Hrubieszowie, zm. 19 maja 1912 w Warszawie) – polski pisarz, prozaik, ...

Inne książki

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.
Moja Biblioteczka
Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Kamizelka

Nowela opowiada o małżeństwie które mieszka w ubogiej dzielnicy. Oboje pracują jednak zawsze potrafią znaleźć czas dla siebie i spędzić wspólnie wieczór. Całą historię opowiada inny mieszkaniec kamienicy który po wyjeździe Pani nabywa tytułową kamizelkę. Życie małżeństwa jest spokojne do czasu kied... czytaj dalej »

Kamizelka

"Kamizelka" Bolesława Prusa w ogóle mi się nie podobała. Opowiada o sąsiedzie, który obserwował pewna rodzinę. Niby nie był wścibski, ale myślę, że nikt z nas nie chciałby być kontrolowany. Pani i Pan są głównymi bohaterami, kochają się. Na początku wszystko jest idealnie, żyją w prawdzie, ufają... czytaj dalej »

✍️ Napisz swoją recenzje
✍️ Napisz swoją recenzje

Twoja Opinia

Opinie
@ZaczytanaAga
@ZaczytanaAga 2015-08-22
Dałam tej nowelce najwyższą z możliwych ocen, bo bardzo przyjemnie wspominam ją z liceum. Jej przeczytanie nie zajęło mi więcej niż jeden przejazd tramwajem ze szkoły do domu, ale to nie oznacza, że równie szybko uleciała mi ona z pamięci. Prus na paru stronach przedstawił piękną historię o miłości, którą często ciężko nam jest odnaleźć w wielotomowych powieściach. Nie jest to jednak opowieść dla każdego. Myślę, że aby wyciągnąć z niej jej piękno konieczne jest jakieś specyficzne wyczucie emocji i odpowiedni nastrój. Potraktowanie jej wyłącznie jako jedną ze szkolnych lektur na pewno nie pozwoli na odpowiednie w niej zakosztowanie. Cieszę się, że w momencie, gdy zabrałam się za czytanie, wsz...
serce | link
@Wyrysowana_
@Wyrysowana_ 2009-05-24
Przeczytane (2009-05-24)
Jedyna lektura szkolna którą przeczytałam od początku do końca z ciekawością. Najbardziej ostanie zdania zrobiły na mnie wrażenie niesamowite : „Dziś patrząc na starą kamizelkę widzę, że nad jej ściągaczami pracowały dwie osoby. Pan - co dzień posuwał sprzączkę, ażeby uspokoić żonę, a pani co dzień - skracała pasek, aby mężowi dodać otuchy.” Posh ma racje - Prus pisała ogółem świetnie utwory.
serce | link
@Lady_Northman
@Lady_Northman 2013-01-20
Jedyna lektura ,którą czytałam z przyjemnością. Za prostą historią kryje się niesamowite przesłanie i wartość. Po przeczytaniu zostaje na długo w pamięci i sprawia ,że czytelnik zaczyna zastanawiać się nad wieloma aspektami wprowadzonymi w książce. Nadal nie umiem odpowiedzieć sobie na pytanie ,czy postępowanie Pani było właściwe?
serce | link
@Krasnoludek
@Krasnoludek 2012-11-29
Przeczytane (2012-11-29) lektury
Bardzo lubię tę pozycję. Zawsze napawa mnie zadumą, zmusza do refleksji, a przy tym język jakim jest napisana nie jest tak ciężki, jak można by się spodziewać - uczniowie zostawcie opracowania czytajcie całość ( przecież i tak jest króciutka).
serce | link
@Kamcio95
@Kamcio95 2011-05-24
Przeczytane (2011-05-24)
Taka bajeczka... nic ciekawego z niej nie wyciągnąłem, opowiadanie jakiegoś widać wścibskiego sąsiada relacjonującego dokładnie wydarzenia w mieszkaniu obok ;D Szkoda, jakoś mój mózg po niej nie zapracował ;P
serce | link
@Dariaaa
@Dariaaa 2011-02-26
Nie pamiętam już tak dokładnie całej fabuły tej książki, jednakże wiem, że mi się podobała. "Kamizelka", przyznaję, nieco mnie wzruszyła. Bolesław Prus pokazał, że nie tylko zagraniczne książki są ciekawe :)
serce | link
@Ledina
@Ledina 2011-05-21
Czytałam e-booka tej książki, a raczej książeczki. Myślałam, że będzie tragicznie, ale na moje szczęście okazała się bardzo ciekawa i sympatyczna. Świetne i proste przekazanie autora, a do tego ciekawe. ; )
serce | link
@Anelisse
@Anelisse 2009-06-13
Przeczytane (2009-06-13)
Czytaliśmy to na języku polskim i muszę przyznać, że mnie chyba jako jedyną zaciekawiły losy bohaterów owej nowelki. Przyjemna, wzruszająca. Również zgadzam się z Posh, Prus pisał znakomite utwory.
serce | link
@Anusiekkk
@Anusiekkk 2009-02-10
Przeczytane (2009-02-10)
genialna nowela, wzruszyła mnie, jak chyba większość czytelników. Urzekająca radość umierającej osoby... wiara w to, że się uda. Kilka stron treści, ale treści jakże bogatej w emocje.
serce | link
@iziu08
@iziu08 2011-04-15
Przeczytane (2011-01-01)
Nie dość, że cienka, to jeszcze napisana tak, że po prostu się ją połyka. Myślałam, że to będzie kolejne nudnawe opowiadanie, a tu proszę... Po prostu piękna.
serce | link
@Innuendo
@Innuendo 2010-10-12
Przeczytane (2010-10-12)
Nowelka opowiadająca o prawdziwej miłości, która objawia się poprzez troskę o drugą osobę, żeby ona się nie zamartwiała. Moja obecna lektura :).
serce | link
@Kobra94
@Kobra94 2010-11-03
Przeczytane (2010-09-09) Wymienie
Przyzwyczaiłam się, że jak lektura - to nudna. A ta nie była taka zła. Może nie była niesamowita i wogóle, ale na czwórkę się wyrabia
serce | link
@Darcia
@Darcia 2011-03-16
Nie pamiętam już w ogóle fabuły tej książki, ale pamiętam, że baardzo mi się ona nie podobała. Nieprzyjemnie się czytało.
serce | link
@KatarzynaSzwedzka
@KatarzynaSzwedzka 2014-04-19
bardzo smutna i piękna zarazem lektura szkolna, choć spokojnie może być kolejną pozycją w życiu miłośnika książek. :)
serce | link
@TheCherish3
@TheCherish3 2010-07-17
Przeczytane (2010-07-17)
Książka nie więcej jak na 10 minut, ale po tych 10 minutach inaczej można spojrzeć na świat. Urzekająca opowieść
serce | link
Zaloguj się aby zobaczyć więcej
Kategorie

Twórcy strony

puchar @dioxidin2002 @dioxidin2002 pierwsza opinia
Dzięki takim kanapowiczom jak ty, ta strona może się rozwijać.

Książki, recenzje, ogłoszenia, społeczność!

Znajdziesz tu wszystko, czego potrzebuje każdy wielbiciel książek. Załóż konto i korzystaj w pełni ze wszystkich możliwości serwisu.
Zarejestruj się
Reklama

Co słychać?

Konkurs "Mistrzyni nad mistrzyniami"
Konkurs "Mistrzyni nad mistrzyniami"
Zapraszamy na konkurs z okazji Dnia Matki
Renowacja kanapy cz.3
Renowacja kanapy cz.3
Kilka słów o nowościach w serwisie.
Dzieci psychiatryka. Dalsze losy - wywiad z Sarą Romską
Dzieci psychiatryka. Dalsze losy - wywiad z Sarą Romską
Ten wywiad jest inny od wszystkich. Miejscami trudny, ale na pewno godny uwagi.
Znajdź nas na facebooku