Faraon

Bolesław Prus
7.9 /10
Ocena 7.9 na 10 możliwych
Na podstawie 104 ocen kanapowiczów
Faraon
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.9 /10
Ocena 7.9 na 10 możliwych
Na podstawie 104 ocen kanapowiczów

Opis

Nie da się samotnie zmienić świata, nawet jeśli jest się młodym faraonem o pozornie nieograniczonej władzy. Nie wystarczy stanowczość i odwaga, by przeciwstawić się zorganizowanej, wrogiej wszelkim zmianom strukturze państwa i jej urzędnikom. Nie wystarczy moralna słuszność, by zwyciężyć w walce z potężnym, nie przebierającym w srodkach wrogiem.Wydanie z opracowaniem.
Data wydania: 2004
ISBN: 978-83-7327-234-7, 9788373272347
Wydawnictwo: GREG
Cykl: Pisma wybrane B.Prusa, tom 6
Seria: Biblioteka Klasyków tzw. Złota Seria
Stron: 520
Mamy 23 inne wydania tej książki

Autor

Bolesław Prus Bolesław Prus
Urodzony 20 sierpnia 1847 roku w Polsce (Hrubieszów)
Bolesław Prus, właściwie Aleksander Głowacki herbu Prus – polski pisarz, prozaik, nowelista i publicysta okresu pozytywizmu, współtwórca polskiego realizmu, kronikarz Warszawy, myśliciel i popularyzator wiedzy, działacz społeczny, propagator turysty...

Pozostałe książki:

Kamizelka Antek Katarynka Emancypantki Lalka
Wszystkie książki Bolesław Prus

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Nierówna walka z klasykiem

24.07.2021

Czytanie Faraona było dla mnie jak przejażdżka zabytkowym samochodem - poniekąd zachwycająca, ale po dłuższej podróży, człowiek dochodzi do wniosku, że szlag by go trafił, gdyby musiał takim oldtimerem dojeżdżać codziennie rano do roboty. Akcja Faraona rozpoczyna się w schyłkowym okresie panowania egipskiej dwudziestej dynastii. Kraj lata świetno... Recenzja książki Faraon

@Mackowy@Mackowy × 42

Wielka powieść polityczna

18.04.2022

Książka Prusa długo na mnie czekała, ale wreszcie ją wysłuchałem w świetnej interpretacji nieodżałowanego Mariusza Dmochowskiego. Rzecz się dzieje w starożytnym Egipcie, ale egzotyczna sceneria jest tylko mało ważnym (ale pięknie przedstawionym) tłem, tak naprawdę to wielka powieść o polityce. Mamy w książce dwóch protagonistów, z jednej strony m... Recenzja książki Faraon

@almos@almos × 27

Moja opinia o książce

Opinie

@denudatio_pulpae
2020-06-02
8 /10
Przeczytane Klasyka i okolice czyli nie wstyd czytać przy ludziach Lektury szkolne - ponowne starcie 1001 książek, które musisz przeczytać

Intrygi i żądze z piramidami w tle.

"Faraon" był moją lekturą szkolną, ale chyba dopiero teraz jestem w stanie docenić tę książkę. Nie sądzę, żeby piętnastolatków interesowały walki o władzę w Starożytnym Egipcie, moim zdaniem lepiej pasowałaby do liceum, jeżeli już ma być lekturą (o ile dalej jest?).

Głównym bohaterem jest Ramzes, młody i ambitny następca tronu. Nie jest on postacią wyidealizowaną i chwała autorowi za to. Jest porywczy, kochliwy, ale też nie brak mu zalet. Niestety, talentów tych nie docenia wrogo łypiąca z cienia potężna grupa - egipscy kapłani. Plany militarne czy nawet pomysły na poprawę doli chłopstwa, nie spotykają się z ich aprobatą. Kapłani opanowali do perfekcji jak utrzymać zabobonny lud w ryzach dzięki swoim gusłom, nie interesuje ich specjalnie los poddanych, ważne, żeby kasa się zgadzała (chyba niewiele się w tej materii zmieniło od tamtej pory).

Ramzes boleśnie zderzył się z rzeczywistością, w której nie wystarczy być następcą tronu, a nawet Faraonem, żeby móc realizować swoje plany. Wyobrażam sobie, jakie to musiało być dla niego frustrujące, sama mam podobny charakter. Pewnie, że był zbyt pewny siebie, w końcu wychowywali go na boskiego Faraona, albo po prostu nie miał cierpliwości do polityki. Gdyby dane mu było zrealizować swoje zamysły, może byłby wielkim władcą, może poległby w pierwszej wywołanej przez siebie wojnie. Każda z tych opcji i tak jest lepsza niż to, co zrobili m...

× 23 | Komentarze (3) | link |
@zuszka60
2019-12-01
5 /10
Przeczytane

Jeden z najbardziej cenionych przeze mnie autorow, ale jego "Faraon" to najmniej ceniona przeze mnie ksiazka

× 3 | link |
@eR_
2019-12-19
9 /10
Przeczytane Współpraca Posiadam

Bolesław Prus znany jest przede wszystkim z osławionej"Lalki" i męki z nią związane. Oczywiście mam na myśli tych"biednych" uczniów, którzy muszą przedzierać się przez te gąszcze liter, interpretować i domyślać się co też autor miał na myśli pisząc to, a nie tamto. Oczywiście, te wszystkie tortury traktuje z przymrużeniem oka. Bowiem żadna z lektur nie trafiła tak do mnie jak właśnie"Lalka". To już klasyka i pomijając jej zaszczytne miejsce na liście lektur, to znakomita porcja literatury, ot co. A "Faraon"? To już zupełnie inny wymiar.

Autor, który nie znosił powieści historycznych i którego podejrzewano, że"Faraon" właśnie, to być może jakieś nawiązanie do popularnej, w owych czasach, gdy książka ta powstawała, gry karcianej. A tu taka niespodzianka!
Powieść z miejsca zyskała niezwykłą popularność i na nowa rozbudziła w czytelnikach miłość do tego pisarza. I słusznie.

A czego tu nie ma! Niebezpieczna pustynia. Owiane tajemnicą rządy faraonów. Egzotyka i i niemal magiczne tło. Dworskie intrygi, polityka i młody faraon próbujący poradzić sobie z rolą przywódcy. Tę książkę czyta się dla samej przyjemności obcowania z doskonałym dziełem. Historyczna proza, którą trzeba znać, niezależnie od tego, czy próbują ją nam wcisnąć w formie lektury szkolnej. Polecam nieustająco.

× 2 | link |
@Tanashiri
2019-10-31
6 /10
Przeczytane Mistrzowie literatury Historyczne,...

Książka dobra, zaliczana do kanonu wybitnej literatury. Mnie zawsze będzie się jednak kojarzyła z tym, że przeczytałam ją jedyna w klasie. Dzięki temu przez kilka dni, kiedy ją omawialismy byłam oblegana przez wszystkich z mojej klasy.

× 2 | link |
@CyriaNa
2013-10-10
8 /10
Przeczytane Klasyka

"Faraon" jest dla mnie historią upadku. Nie tylko upadku władcy i dynastii, ale upadku ideałów. Młody faraon podejmując walkę z kapłanami, tak naprawdę z góry skazany jest na porażkę; Prus jasno daje czytelnikowi do zrozumienia, że aby odnieść sukces, nie wystarczy walczyć z całych sił. Musimy urodzić się w odpowiednim czasie i miejscu lub umieć się dostosować do otaczającego nas świata. Ramzes XIII tej ostatniej umiejętności nie miał. Mimo to, gdyby nie kilka fatalnych w skutkach błędów, mógłby choć w części zrealizować swą wizję i rządzić Egiptem przez długie lata; z tego właśnie powodu jego śmierć wydaje się jeszcze bardziej tragiczna i bezsensowna.

| link |
@samo_zUo
2009-03-25
Przeczytane

Faktycznie opisy Prusa czasami sprawiają, że dość ciężko przebrnąć przez poszczególne fragmenty [choćby ten o skarabeuszach], jednak jest to fantastyczne dzieło, wiernie oddające klimat starożytnego Egiptu, pobudzające wyobraźnię i ukazujące niezmienne prawdy, dotyczące ludzi antyku jak i nas- współczesnych.

| link |
EL
2007-10-06
Przeczytane Umysł wyzwolony

Prus powinien był dostać nagrodę Nobla, bo prawie wszystkie jego rzeczy są świetne, tylko na różnych poziomach rzeczywistości opisywane. Ja też źle znosiłem szkołę i rzeczywistość (jak crusty), i zaczytywałem się Faraonem, i Lemem. Jednak teraz cały Prus jest w moim starotestamentowym kanonie polskim.

| link |
@MacochaKopciuszka
2009-12-24
Przeczytane Lektury

Wspaniała! mimo, że musiałam przeczytać niemalże z dnia na dzień to bardzo miło wspominam. I myslę, że najtrudniej to jest zacząć tą książkę np opis o tym jak żółw idzie przez pustynie zajmujący ponad 1 str :p ale jak się już zacznie to samo idzie

| link |
@Salama
2010-03-04
10 /10
Przeczytane

Świetna. Osobiście bardziej podobał mi się pierwszy tom. Zakończenie było nieprzewidywalne - i z pewnością nie takie, jak chciałam. Nie mniej gdy książki się tak kończą, na dłużej zostają w pamięci. No i niezwykle polubiłam Tutmozisa ;).

| link |
@MalyMol
2009-09-01
Przeczytane

Mimo najlepszych chęci jakoś nie potrafiłam przez nią przebrnąć... Czytałam co trzy kartki i co ciekawsze momenty... Za to film bardziej przypadł mi do gustu, choć niektórzy stwierdzą, że jest nudny jak flaki z olejem.

| link |
@Zorg
2013-02-16
1 /10

Prus miał chyba większy talent do nowelek niż do powieści. Np. jego nowelka "Z legend dawnego Egiptu" tematyka ta sama, ale dzieło mniej nudne.

| link |
@Anusiekkk
2009-01-29
10 /10
Przeczytane

To również i moja ulubiona epoka :) Po książce spodziewałam się nudnych opisów, ale zostałam mile zaskoczona :) Świetna lekturka, polecam! :))

| link |
ZE
2009-01-31
10 /10

To moja ukochana książka!!! Faraon jest Dziełem !!! a nie zwykłą przeciętną książką sam zaś Bolesław Prus to dla mnie MISTRZ!!! Polecam!!!

| link |
@4lexiss
2011-11-20
5 /10
Przeczytane

Książkę uważam za jedną z ciekawszych. Byłaby lepszą gdyby nie te długie opisy, które mnie nurtują. :]

| link |
@Da-Nutka
2009-08-12
10 /10
Przeczytane

Początkowo nie mogłam przebrnąć przez tę powieść, ale gdy juz mnie wiągnęła, nie mogłam się oderwać

| link |
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

O nie! Książka Faraon. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Pisma wybrane. Tom 1. Nowele
Pisma wybrane. Tom 1. Nowele
Bolesław Prus
9/10
Pierwszy z sześciu tomów cyklu.
Pisma wybrane. Tom 3. Anielka. Placówka. Dzieci
Pisma wybrane. Tom 3. Aniel...
Bolesław Prus
8/10
Obecne w nowelach wątki wiejskie wykorzystane zostały także w dwu większych utworach: Anielce i Plac...
Pisma wybrane. Tom 4. Lalka
Pisma wybrane. Tom 4. Lalka
Bolesław Prus
7.8/10
Powieść społeczno-obyczajowa Bolesława Prusa po raz pierwszy publikowana w odcinkach w latach 1887–...
Pisma wybrane. Tom 5. Emancypantki
Pisma wybrane. Tom 5. Emanc...
Bolesław Prus
8.2/10
Piąty z sześciu tomów cyklu
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl