Antologia współczesnej poezji węgierskiej

Jerzy Snopek
Antologia współczesnej poezji węgierskiej
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Antologię niniejszą można określić mianem autorskiej. Impuls zewnętrzny ograniczył się do propozycji przedstawienia polskim czytelnikom współczesnej poezji węgierskiej. Po namyśle, niewolnym od rozterek, postanowiłem, że wybór mój będzie obejmował poetów urodzonych nie wcześniej niż w roku 1940. Zdaję sobie sprawę, że tego rodzaju cezury mogą się niebezpiecznie zbliżać do cenzury, że tego rodzaju decyzje są umowne, że mogą być uznane za apodyktyczne i nietrafne. Cóż jednak począć, trzeba było horyzont współczesności zakreślić i uznałem, że obejmie on poezję powstałą w ostatnim półwieczu (najstarsi z autorów obecnych w książce debiutowali bowiem około 1960 roku).
Obcuję z nią od dawna. Niektórych przedstawicieli tych generacji tłumaczyłem już wcześniej, śledzę dokonania najmłodszych, ale muszę przyznać, że dopiero w ostatnich dwóch latach, kiedy już przyświecała mi idea wydania antologii, zapoznałem się gruntownie z twórczością poetów, przedtem czytywanych dorywczo. Intensywna lektura dostarczyła mi wielu wrażeń i wzruszeń, owocowała prywatnymi odkryciami. Niekiedy były one zaprawione żalem, że wcześniej nie znalazłem dość czasu i chęci, by należycie zgłębić książki poetyckie, zwłaszcza tych wybitnych twórców, którzy mi je ofiarowali i których przyjaźni przez lata doświadczałem.
ze wstępu
Data wydania: 2010
ISBN: 978-83-60652-88-6, 9788360652886
Wydawnictwo: Studio Emka

Autor

Jerzy Snopek Jerzy Snopek
Urodzony 3 sierpnia 1952 roku w Polsce (Wrząca)
Jerzy Snopek – polski historyk literatury i kultury, tłumacz, dyplomata, nauczyciel akademicki i działacz społeczny. Doktor habilitowany nauk humanistycznych. Profesor nadzwyczajny PAN i WWSH. Ambasador RP na Węgrzech (od 2016). Ukończył studia pol...

Pozostałe książki:

Katechizm dla 3 latka Radosne dzieci Boże Jezus jest z nami. Podręcznik do religii dla klasy 3 szkoły podstawowej Jezus jest z nami. Zeszyt ćwiczeń do religii dla klasy 3 szkoły podstawowej + CD Idziemy do Jezusa. Podręcznik do religii dla klasy 2 szkoły podstawowej + CD Komunikacja wizualna w prasie i w mediach elektronicznych
Wszystkie książki Jerzy Snopek

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Antologia współczesnej poezji węgierskiej aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Antologia współczesnej poezji węgierskiej. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl