Cena wolności

Barbara Wysoczańska
9.1 /10
Ocena 9.1 na 10 możliwych
Na podstawie 15 ocen kanapowiczów
Cena wolności
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
9.1 /10
Ocena 9.1 na 10 możliwych
Na podstawie 15 ocen kanapowiczów

Opis

W KRAJU, KTÓRY JEST ZNIEWOLONY, GDZIE LUDZIE WALCZĄ O BYT I O WOLNOŚĆ, GDZIE NIE WOLNO NAM MÓWIĆ PUBLICZNIE PO POLSKU, NIE MA MIEJSCA NA PRAWA KOBIET.
POCZUŁAM, ŻE COŚ GWAŁTOWNIE ŚCISNĘŁO MNIE ZA GARDŁO. (...) WŁAŚNIE DO TAKIEGO NARODU, KTÓRY WALCZY O WOLNOŚĆ, NALEŻY SZCZEGÓLNIE MÓWIĆ O KOBIETACH. BO KOBIETA TO POTENCJAŁ. TO SIŁA I NIEZŁOMNOŚĆ. TO HART DUCHA.

Warszawa, 1904 rok. Klara Tyszkowska, młoda feministka i aktywistka, buntuje się przeciwko tradycji oraz uciskowi carskiego reżimu. Jej życie skupia się wokół studiów na tajnym Latającym Uniwersytecie i pracy dla gazety „Bluszcz”. Przyjaźni się z synem warszawskiego fabrykanta, Jędrzejem Witebskim.
Jednak gdy spotyka Aleksandra Kirsanova, pewnego siebie rosyjskiego kapitana, jej życie przewraca się do góry nogami. Po tragicznych wydarzeniach na placu Grzybowskim Klara jest zmuszona zapłacić wysoką cenę za swoją niezależność i miłość, do której wcześniej nie chciała się przyznać. Polacy walczą o niepodległość, a Klara, będąc w centrum tej walki, zaczyna rozumieć, że prawdziwa wolność to nie tylko niepodległy kraj, ale i serce bez okowów.
Data wydania: 2023-10-25
ISBN: 978-83-8357-036-5, 9788383570365
Wydawnictwo: Filia
Stron: 576
dodana przez: Asamitt

Autor

Barbara Wysoczańska Barbara Wysoczańska
Urodzona w 1980 roku w Polsce (Nowa Sól)
Obecnie mieszkanka Zielonej Góry. Absolwentka historii na Uniwersytecie Zielonogórskim. Polska autorka i matka dwóch córek. Historyk z pasji i wykształcenia, miłośniczka dobrej literatury, muzyki i kina. Wrażliwiec kochający ludzi i życie. Od trzyn...

Pozostałe książki:

Narzeczona nazisty Siła kobiet Świat na nowo Aktoreczka Rozdzieliła nas wojna Cena wolności
Wszystkie książki Barbara Wysoczańska

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Za wolność moją i twoją

15.11.2023

Ile kosztuje wolność? Milion, dziesięć milionów złotych? Czy możliwe jest wycenienie naszego spokoju, bezpieczeństwa i poczucia, że nic nam nie grozi? Czy możliwa jest zapłata za niezależność? Ile jesteśmy w stanie dla niej poświęcić? Czy możemy na swoje barki wziąć odpowiedzialność za nie tylko swoje, ale i czyjeś życie? Klara Tyszkowska to młod... Recenzja książki Cena wolności

Kobieta i dążenie do wolności

29.10.2023

Twórczość Barbary Wysoczańskiej śledzę od jej debiutanckiej powieści "Narzeczona nazisty". Już wtedy zainteresowała mnie świetnym zbudowaniem tła historycznego, przystępnym stylem i interesującą, silną kobiecą bohaterką. Wraz z kolejnymi powieściami tej autorki podróżowałam w miejscu i czasie, poznawałam fascynujące postacie, zwłaszcza te kobiece,... Recenzja książki Cena wolności

Cena wolności

9.11.2023

"[...] Kobiety potrzebują wyrzucić z siebie swoje dramaty. [...]" Biorąc do ręki najnowszą powieść Barbary Wysoczańskiej pod tytułem "Cena wolności" nie spodziewałam się, że otrzymam tak genialne dzieło, które tak mocno mnie wzruszy. Dosłownie płakałam jak bóbr. Tak psychologicznie mocna historia zasługuje na ekranizację. Podziwiałam główną bohat... Recenzja książki Cena wolności

Cena wolności

5.11.2023

Warszawa rok 1904, Klara Tyszkowska to młoda feministka i buntowniczka. Skupiona jest na studiach na tajnym Uniwersytecie Latającym, oraz pracy dla gazety. Wolne chwile spędza z przyjaciółkami bądź z przyjacielem Jędrzejem Witebskim. Jednak ojciec postanawia wziąć sprawy w swoje ręce i decyduje, że jego córka ma wyjść za mąż w przeciągu roku. Młod... Recenzja książki Cena wolności

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@gosia_myst
2023-11-06
Przeczytane

Jest rok 1904 gdy młoda feministka i aktywistka Klara buntuje się przeciwko tradycji oraz uciskowi carskiego reżimu. Jej życie skupia się wokół studiów na tajnym Latającym Uniwersytecie i pracy dla gazety „Bluszcz”. Przyjaźni się z synem warszawskiego fabrykanta, Jędrzejem. Gdy przypadkiem poznaje Aleksandra Kirsanova, pewnego siebie rosyjskiego kapitana, jej życie przewraca się do góry nogami. Klara jeszcze nie wie jak wysoką cenę zmuszona będzie zapłacić za swoją ale i Jędrzeja wolność.

„Cena wolności” to historia, która dostarcza wielu emocji. Unaocznia również jak wyglądało życie kobiet, jak mało liczono się z ich zdaniem czy poglądami. Obserwujemy panujące konwenanse i podejście do feministek, które w sposób jawny odrzucały utartą w społeczeństwie obyczajowość, narażając się tym na ostracyzm. Pomimo, iż akcja powieści osadzona zostało przeszło 100 lat temu to nie trudno oprzeć się wrażeniu, że niektóre problemy są nadal aktualne. Przedstawiona historia pokazuje jednocześnie zawiłe ścieżki miłości, upór, nienawiść, brak poszanowania czyjegoś zdania czy godności. Ta historia chwyta za serce ale co istotne zmusza do refleksji i zastanowienia. Autorka po raz kolejny pokazała siłę kobiet, które muszą walczyć o siebie. Ta wielowarstwowa opowieść to również historia miłości z góry skazanej na porażkę gdzie nie brakuje głęboko skrywanych tęsknot, pragnień i trudnych wyborów ludzi żyjących w niewoli.

Całość jest niezwykle dopracowana i napisana pięknym języ...

× 7 | link |
@KsiazkowoCzyta
2024-01-08
9 /10
Przeczytane

Myślę, że twórczości tej autorki nie trzeba już nikomu specjalnie przedstawiać. Jeśli lubicie świetnie wykreowane opowieści z charyzmatycznymi bohaterkami i bohaterami, a wszystko to osadzone w historycznych klimatach to powieści Barbary Wysoczańskiej będą według mnie dla Was świetnym czytelniczym wyborem.

Dziś opowiem Wam o najnowszej pozycji autorki. Książka nosi tytuł „Cena wolności” i opowiada o burzliwych losach Klary Tyszkowskiej. Ta młoda kobieta wie, czego chce, dąży do obranych przez siebie celów i wymyka się wszelkim konwenansom, co spędza sen z powiek jej rodzicom, którzy z kolei wiodą życie według utartych społecznie, klasowo i kulturowo schematów.

Oprócz perypetii Klary śledzimy koleje jej przyjaźni z Jędrzejem Witebskim, która trwa od najmłodszych lat tej dwójki. Jednakże z biegiem czasu okazuje się, iż ze strony mężczyzny przyjaźń przeradza się w coś więcej… Niestety kobieta jest przeciwniczką instytucji małżeństwa, która kojarzy jej się wyłącznie z patriarchatem i ograniczaniem kobiet. W związku z powyższym bagatelizuje ona coraz bardziej widoczne zaangażowanie wieloletniego przyjaciela. Fakt ten okaże się początkiem wielu zawirowań w jej życiu, lecz co takiego i dlaczego się wydarzy? Tego dowiecie się sięgając po niniejszą powieść.

Pewnego dnia Klara przez przypadek poznaje rosyjskiego kapitana Aleksandra Kirsanova, wtedy nie przypuszcza nawet jak brzemienna w skutki i momentami trudna do udźwignięcia okaże się owa znajomość. O...

× 1 | link |
@Iwona_Nocon
2023-10-23
9 /10
Przeczytane

Z twórczością pani Barbary jestem związana od samego początku. Za każdym razem, kiedy dociera do mnie informacja o kolejnej powieści, moje czytelnicze serce ogromnie się cieszy.
Akcja powieści zaczyna się w 1904 roku w Warszawie. Główną bohaterką jest Klara Tyszkowska, młoda aktywistka i feministka, która sprzeciwia się uciskowi carskiego reżimu. Na co dzień studiuje na tajnym Uniwersytecie i pracuje dla gazety Bluszcz oraz przyjaźni się z Jędrzejem Witebskim, synem warszawskiego fabrykanta. Życie dziewczyny komplikuje się, kiedy przypadkowo na swojej drodze spotyka rosyjskiego kapitana Aleksandra Kirsanova. Podczas tragicznych wydarzeń na placu Grzybowskim, Jędrzej zostaje aresztowany. Klara zrobi wszystko, by uratować mężczyznę przed śmiercią. W tym celu udaje się do kapitana, który w perfidny sposób korzysta z nadarzającej się okazji i wykorzystuje dziewczynę. Jak wysoką cenę jest w stanie zapłacić Klara za niezależność i miłość, do której wcześniej nie chciała się przyznać?
Przeczytanie książki zajęło mi 3 godziny, co mnie samą zaskoczyło, bo nie pamiętam, bym w ostatnich miesiącach tak bardzo była pochłonięta lekturą, której nie sposób odłożyć na bok. Wpływ na to miał zapewne język, jakim posługuje się autorka, co podkreślam za każdym razem i historia głównej bohaterki, której los bardzo mnie poruszył. Początkowo nie byłam do niej pozytywnie nastawiona, ponieważ nie do końca było mi po drodze z jej przemyśleniami i zachowaniem. Ale z czasem zyskała w moich o...

× 1 | link |
@etiudyliterackie
2024-01-11
8 /10

Znacie książki Barbary Wysoczańskiej?

Autorka ma na swoim koncie sześć pozycji i uwierzcie mi, że każda z nich jest wyjątkowa! Czytałam wszystkie 🙂

ℂ𝔼ℕ𝔸 𝕎𝕆𝕃ℕ𝕆Śℂ𝕀 to najnowsza historia autorki, która tak jak pozostałe powieści chwyta za serce…
Kolejny raz poznajemy wyjątkową kobietę, silną, dążącą do swoich celów, niezwykle waleczną, ale też delikatną, subtelną, momentami kruchą i potrzebującą wsparcia. Klara Tyszkowska to młoda feministka, walcząca o to, aby kobiety miały prawo głosu, o to aby liczyć się z ich zdaniem. Walczy niemalże z całym światem, z reżimem, walczy o wolność, która może mieć wysoką cenę.

Każda historia, która przedstawia nam @barbara.wysoczanska ma szeroko rozrysowane tło historyczne i tu też tak jest. Poznajemy codzienność ludzi, a przede wszystkim kobiet, w trudnym dla nich czasie, bowiem akcja rozpoczyna się w 1904 roku. Klara studiuje na tajnym uniwersytecie, pracuje w tygodniku Bluszcz… a każdy jej dzień to pokaz siły i niezłomności. Dziewczyna ma mnóstwo planów, które pragnie zrealizować i pomimo przeszkód, jakie każdego dnia napotyka, nie traci nadziei.

Autorka mówi o kobietach, pokazuje ich siłę w niezwykle poetycki sposób. Droga Czytelniczko, może bohaterka pokaże Ci drogę, którą możesz iść, a z pewności da Ci dużo nadziei na to, że nigdy nie należy wątpić, bo po drodze może się wiele wydarzyć. Twoje plany mogą zostać zdeptane,...

| link |
@kamafama0713
2023-11-05
10 /10

Konwenanse są jak kajdany, szczególnie te, dotyczące praw kobiet. Głos przedstawicielek płci pięknej jest tłamszony na wszelkie możliwe sposoby. A przecież dziewczęta mają swoje marzenia. I to nie tylko te dotyczące posiadania męża i dzieci.

Klara Tyszkowska nie boi się konsekwencji swoich czynów. Otwarcie mówi co myśli. Uczęszcza też na zajęcia Uniwersytetu Latającego, podobnie jak niegdyś Maria Skłodowska-Curie.
Jej codzienność jest w miarę spokojna i przewidywalna a dziewczyna ma wokół siebie życzliwych ludzi- przede wszystkim zakochanego w niej Jędrzeja Witebskiego, Mariannę Wąsowicz oraz Marię Domańską.
Samobójcza śmierć tej ostatniej oraz protesty na Placu Grzybowskim wywracają świat młodej emancypantki do góry nogami. A to nie wszystko.. na jej drodze staje bowiem wysokiej rangi rosyjski oficer -Aleksander Kirsanov.
Jak to się zakończy? Czy Klara poradzi sobie w niełatwej rzeczywistości?
Czy w imię wolności można poświęcić wszystko, nawet miłość?

Sięgając po książki pani Barbary wiem,że otrzymam lekturę wielowarstwową, złożoną i niesamowicie emocjonującą.
Tak było również w tym przypadku. Historia spisana na kartach powieści "Cena wolności " jest niezwykła. To przede wszystkim losy młodej kobiety wyprzedzającej swą epokę. Opowieść o trudnych wyborach, o niebezpiecznej obsesji , walce o siebie. Poświęceniu osobistego szczęścia dla wyższych celów. Nie chcę zdradzać więcej, ponieważ żadne słowa nie są adekwatne by oddać misternoś...

| link |
@z_ksiazka_w_plecaku
2023-11-04
10 /10

„Cena wolności” to kolejna książki pani Barbary Wysoczańskiej, która sprawiła, że nie mogłam jej odłożyć puki nie poznałam zakończenia. Autorka po raz kolejny oddała w ręce czytelników wspaniała historię, która chociaż nie jest cienka, czyta się ją bardzo szybko i przyjemnie. Dostarcza wielu emocji oraz refleksji, nad tym jak kiedyś wyglądało życie kobiet, a jak dzisiaj. Jest idealna na długie jesienne i zimowe wieczory.

Przenosimy się do Warszawy, do roku 1904. Główna bohaterka to Klara Tyszkowska to młoda dziewczyna, która buntuje się przeciwko tradycją i uciskowi carskiego reżimu. Studiuje na Tajnym Uniwersytecie. Jest feministką i aktywistką. Przyjaźni się z Jędrzejem Witebskim. Ze strony mężczyzny nie jest to jednak tylko przyjaźń. Chciałby by dziewczyna została jego żoną. Klara ma inne plany na życie. Nie chce wychodzić za mąż. Chce być niezależną kobietą. Pewnego dnia spotyka rosyjskiego kapitana Aleksandra Kirsanova, ale jeszcze wtedy nie wie, jak znajomość z tym mężczyzną zmieni jej życie. Po tragicznych wydarzeniach na placu Grzybowskim Klara zmuszona jest zapłacić wysoką cenę za wolność. Jaką? I czym dla niej jest wolność? Przekonacie się sami.

Pani Basia wspaniale wykreowała bohaterów. Zadziorna buntowniczka, Klara stałą się moją ulubienicą. Żyła w niełatwych czasach. Nie tylko ze względu na reżim caratu, ale również ze względu na prawa kobiet. Klara nie raz pokazała swoją odwagę, upór i chęć zrobienia czegoś więcej.
...

| link |
@caly_swiat_patrzy
2024-03-10
8 /10
Przeczytane
@gabi_feliksik
@gabi_feliksik
2023-12-30
10 /10
@Du_dzik94
@Du_dzik94
2023-11-28
9 /10
@fascynacja_ksiazka
2023-11-16
9 /10
@mommy_and_books
2023-11-09
10 /10
Przeczytane
@mrsbookbook
2023-11-05
10 /10
Przeczytane Na mojej półce Do recenzji
MA
@Madmad35
2023-11-05
8 /10
Przeczytane
@Zaczytane_koty
2023-11-08
10 /10
Przeczytane
@paulina.orkisz
@paulina.orkisz
2023-10-31
10 /10
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

O nie! Książka Cena wolności. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat