Narzeczona nazisty

Barbara Wysoczańska
8.6 /10
Ocena 8.6 na 10 możliwych
Na podstawie 58 ocen kanapowiczów
Narzeczona nazisty
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.6 /10
Ocena 8.6 na 10 możliwych
Na podstawie 58 ocen kanapowiczów

Opis

Czym była miłość w obliczu gigantycznej nienawiści, śmierci i poniżenia?

Czy miała prawo się z niej cieszyć, podczas gdy tylu straciło życie?

Jest koniec sierpnia 1938 roku. Polka Hania Wolińska, na co dzień studentka germanistyki, jest damą do towarzystwa zamożnej niemieckiej hrabiny. Poznaje wnuka swojej pracodawczyni, hrabiego Johanna von Richter. W młodych rodzi się wzajemna fascynacja. W rodzinnej posiadłości von Richterów w Monachium, Polka naocznie styka się z hitlerowskim fanatyzmem, który ogarnia całe Niemcy.

Na tle rosnącego w siłę nazizmu i niechybnej wojny w Europie, Hania i Johann zakochują się w sobie. Dziewczyna wkracza na niemieckie salony jako narzeczona hrabiego i poznaje najwyższych rangą przywódców III Rzeszy. Równocześnie zostaje zwerbowana przez polskie władze do przekazywania tajnych planów Hitlera dotyczących Polski i Europy…

Z CZASEM OBOJE ZOSTAJĄ ZMUSZENI STOCZYĆ MORALNĄ WALKĘ O MIŁOŚĆ, STOJĄC PO OBU STRONACH BARYKADY.

„Przepiękna, cudowna, idealna. Jedna z najpiękniejszych książek, jakie czytałam. To będzie największe odkrycie tego roku!”

Justyna Chaber / ONA CZYTA

„Genialna. Powieść dla fanów Słowika Kristin Hannah. Ta historia pochłonie cię bez reszty. Nigdy jej nie zapomnisz.”

Magda Sobczak, Radio Pogoda

Data wydania: 2021-06-30
ISBN: 978-83-8195-529-4, 9788381955294
Wydawnictwo: Filia
Stron: 584
dodana przez: chudini0505

Autor

Barbara Wysoczańska Barbara Wysoczańska
Urodzona w 1980 roku w Polsce (Nowa Sól)
Obecnie mieszkanka Zielonej Góry. Absolwentka historii na Uniwersytecie Zielonogórskim. Polska autorka i matka dwóch córek. Historyk z pasji i wykształcenia, miłośniczka dobrej literatury, muzyki i kina. Wrażliwiec kochający ludzi i życie. Od trzyn...

Pozostałe książki:

Siła kobiet
Wszystkie książki Barbara Wysoczańska

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Miłość Ci wszystko wybaczy...

5.07.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Miłość Ci wszystko wybaczy Smutek zamieni Ci w śmiech. Miłość tak pięknie tłumaczy: Zdradę i kłamstwo i grzech. Choćbyś ją przeklął w rozpaczy, Że jest okrutna i zła, Miłość Ci wszystko wybaczy Bo miłość, mój miły, to ja. Jeśli pokochasz tak mocno jak ja, Tak tkliwie, żarliwie, tak wiesz, Do ostatka, do szału, do dna, To zdradzaj mnie wtedy i gr... {} Recenzja książki Narzeczona nazisty

Miłość nie pyta o czas

28.06.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Literatura wojenna od lat pozostaje w kręgu moich zainteresowań. Jednak na to, co się dzieje ostatnio, patrzę nie tyle, co z przymrużeniem oka, ale z nutką zażenowania. Mam wrażenie, że gatunek ten idzie w bardzo złą stronę. Zaczynamy fantazjować na temat wojny, pisząc bzdury, które nie mają nic wspólnego z historią. Zamiast ekscytacji podczas lek... {} Recenzja książki Narzeczona nazisty

Narzeczona nazisty.

10.08.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Temat drugiej wojny dla nikogo nie jest łatwy tym bardziej dla osób, które dotyczy to osobiście i dotkliwie. To były czasy, w którym zło zebrało chyba największe plony, ale na miłość zło nie ma szans. Nasza historia kraju w tym okresie wymaga ciągłego przypomnienia żebyśmy nigdy nie zapomnieli, komu zawdzięczamy wolność. Zawsze, ale to zawsze p... {} Recenzja książki Narzeczona nazisty

@mamawmkesie@mamawmkesie {}× 4

W sercu wojenna zawierucha

28.07.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Z niecierpliwością czekałam na sięgniecie po „Narzeczoną nazisty” Barbary Wysoczańskiej. Dałam się ponieść fali instagrama, która książkę zachwalała. To raz. Dwa, z własnych powodów tkwię od ponad roku wśród literatury wojennej, zarówno beletrystyki jak i literatury faktu. Nie mogłam zatem przejść obok tego tytułu obojętnie. Czy te wszystkie „o... {} Recenzja książki Narzeczona nazisty

@canis.luna@canis.luna {}× 3

Moja opinia o książce

Opinie

@Malwi
2021-07-22
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 4 /10
Przeczytane

Lubię czytać książki w których akcja toczy się podczas ll wojny światowej. Jednak z tą powieścią od dnia premiery było mi nie po drodze. Czemu? Nie wiem. Sięgnęłam po nią dopiero wtedy gdy okazało się że ma bardzo dobre opinie.

Główni bohaterowie to Polka i Niemiec którzy zakochali się w sobie w bardzo niedogodnym czasie bo u progu rozpoczęcia wojny. Fabuła ciekawa ale gorzej z wykonaniem. Wszystkie postaci występujące w powieści niczym żywcem przeniesione z harleqina. Akcja nudna, schematyczna i banalna. Książka przegadana. Myślę że gdyby autorka ograniczała się do 300 stron to znacząco wpłynęłoby na płynność i energię wydarzeń.

Według mnie powieść jest dobra ale aż lub tylko dobra. Chciałbym zrozumieć tych którzy piszą o niej " genialna " ale niepotrafię. Czy polecam? Tak, ale proszę się liczyć z tym że nie wszystkich ta książka zachwyci.

{}× 6 | link |
@gosia_myst
2021-07-03
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane

Jest rok 1938 studentka germanistyki Hania jest dama do towarzystwa Hrabiny Irene. Swoje ostatnie dni przed powrotem na studia spędza w Gdańsku, gdzie trafia w ręce Gestapo. Dzięki pomocy wnuka Hrabiny prawnika Johanna von Richtera udaje się jej wyjść na wolność. Młodzi od początku nie mogą oderwać od siebie oczu. Dzielące ich kilometry czy wcześniejsze zobowiązania nie są przeszkodą dla rodzącego się uczucia. Niestety ich nadzieje na wspólne życie niszczą nazizm oraz wojna.

"Narzeczona nazisty " to książka pełna emocji i wzruszeń. Ciężko się od niej oderwać gdyż zachwyca i porusza do granic. Wzbudza szereg emocji i można podczas lektury niejednokrotnie wzruszyć się do łez. To historia o ludziach którym przyszło żyć w trudnych czasach, o trudnych wojennych latach, o miłości która nie miała racji bytu i została wystawiona na wiele prób, o trudnych wyborach i decyzjach. Autorka pokazała również rolę kobiet podczas wojny, to jak walczyły często ryzykując własnym życiem. Świetnie pokazany wątek historyczny jest kolejnym plusem. Dzięki temu można było wyczuć się atmosferę i poczuć realia tamtych czasów. Pokazanie iż nie każdy Niemiec zgadzał się z ideologią Hitlera i nie każdy był zły było fantastycznym pomysłem. To cudowna wielowymiarową historia po która zdecydowanie warto sięgnąć. Za każdym razem podkreślam ze uwielbiam sięgać po debiuty bo można trafić na prawdziwą perełkę, a ta książka niewątpliwie nią jest.

{}× 5 | link |
@visa77
2021-07-10
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane Filia Posiadam Recenzenckie

"Tylko ona trzymała go przy życiu. Tylko myśli i wspomnienia ich miłości stawiały go do pionu podczas tej parszywej wojny (...) Był jednak pewien, że nadejdzie dzień, kiedy znowu ją zobaczy i powie jej, że kocha ją najbardziej na świecie".

Hania to studentka germanistyki, po raz kolejny spędzająca wakacje w Gdańsku jako dama do towarzystwa hrabiny Irene von Richter. To tam poznaje wnuka starszej pani -Johanna. Od pierwszych chwil spotkania widać ich wzajemną fascynację. Ot tak zaczyna się ich historia. Wbrew wszystkiemu i wszystkim starają się aby ich miłość przetrwała. Czy się to uda?

"Narzeczona nazisty" to debiut jakich mało na rynku czytelniczym. Barbara Wysoczańska doskonale stanęła na wysokości zadania kreując wspaniałych bohaterów, tworząc niesamowitą powieść. Widać że wszystko było doskonale przemyślane, wątki idealnie się ze sobą łączą.
Zapewniła doskonały wachlarz emocji, sprawiła że było mi ciężko odłożyć książkę. Gdy już tak się zdarzyło, to mój wzrok ciągle do niej wędrował, a myśli krążyły wokół losów bohaterów. Bo czy miłość może przetrwać w obliczu wojny, gdy kochankowie stoją po wrogich stronach? Czy wszystkich ludzi mierzy się jedną miarą?
Czy można powiedzieć że historia Hani i Johanna jest piękna, cudowna, wspaniała gdy jest w niej tyle zła i ludzkiej podłości?
Zdecydowanie można. Dostałam w ręce fantastyczną, chwytającą za serce powieść, którą czytałam z zapartym tchem, ze łzami w oczach i pochłaniałam stronę za stroną.
...

{}× 3 | link |
@Iwona_Nocon
2021-06-21
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

📙Premiera książki 30.06.2021!!! 📙
Książka wita nas prologiem w marcu 1950. Jednak właściwą datą rozpoczęcia historii jest rok 1938. Polka Hania Wolińska na co dzień, oprócz studiowania germanistyki, jest damą do towarzystwa Hrabiny Irene. Obecnie przebywają w Gdańsku, gdzie podczas jednego ze spacerów dziewczyna zostaje aresztowana przez żołnierzy SS. Dzięki pomocy wnuka Hrabiny Johanna von Richtera, który jest prawnikiem udaje się jej wyjść na wolność.
Po tym zdarzeniu Hania wraca do Warszawy, gdzie czeka na nią narzeczony Władek, a hrabina wraca do Monachium. Pod pretekstem pogorszenia się jej stanu zdrowia, wzywa z powrotem Hanię do siebie. Zależy jej na tym, by zbliżyć ją do Johanna, co wcale nie jest trudne, ponieważ tych dwoje ma się ku sobie. Oboje zrywają zaręczyny ze swoimi połówkami, nie wiedzą jeszcze jak wiele przyjdzie im zapłacić za swoją miłość. Hania mają do wyboru miłość do ojczyzny i swojego mężczyzny, stawia na to pierwsze, przekazując tajne informacje o niemieckich planach, polskiej władzy. Johann, również nie mając wyboru zaczyna pracować dla NSDAP. Kiedy wybucha wojna, oboje muszą stoczyć walkę o siebie, swoją miłość, stojąc po obu stronach barykady.
Co to była za książka... Brakuje mi słów by opisać to, co czuję... Zgadam się z informacją na okładce, że jest to odkrycie tego roku. Nawet bym zaryzykowała stwierdzenie, że nie tylko tego. Tak genialnej książki pod względem fabuły, postaci, języka, stylistyki, umiejscowienia akcji, obudowan...

{}× 3 | link |
@kasia.rzymowska
2021-07-06
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane

Ach co to za książka! Aż dziw, że jest debiutem literackim. Historia kompletna, porywająca, urzekająca i nieodkładalna. Opowieść równie piękna co przejmująca. Napisana w pięknym stylu literackim, który docenią najbardziej wybredni czytelnicy.

Ona Polka, on Niemiec - dzieli ich pochodzenie, zamieszkanie, przeszłość. Łączy natomiast miłość - ta nagła, gwałtowna. Ta, z powodu której gotowi są podjąć wszelkie ryzyko by być razem. Razem mimo i na przekór wszystkiemu.

Los jednak nie jest dla nich łaskawy. Z jednej strony naziści, z drugiej Polacy. Dwie nacje, przeciwne strony barykady, polityczne podziały i w konsekwencji wojna. Hanna i Johann niczym Romeo i Julia są kochankami, naznaczonymi miłością, która nie powinna mieć miejsca. Miłością, która dostarcza im bólu, stawia przed wyborami - własnego szczęścia czy szczęścia ojczyzny.

Fabuła tej powieści porwie Was i otoczy swoim cudownym przekazem. Ja zatraciłam w niej zupełnie. Razem z Hanią drżałam pod dotykiem hrabiego. Razem z Johannem wściekałam się na niesprawiedliwość zaślepionych dygnitarzy. Kibicowałam im, bałam się o nich, cierpiałam z nimi. I gdybym miała możliwość zapomnieć i jeszcze raz sięgnąć po tę powieść - zrobiłabym to samo.

Ta książka to jedna z tych, dla których zarwałam noc. Nie żałuję jednak ani jednej minuty.

Powiedzieć o niej cudowna, to jakby nie powiedzieć nic.

{}× 3 | link |
@MargaritaCzyta
2021-06-30

Nadszedł ten upragniony 30 czerwca, gdy to ta porywająca serca i umysły książka ma swoją premierę!
Ja już miałam możliwość zapoznania się z nią, więc serdecznie mogę ją polecić innym z całą odpowiedzialnością za swój wybór :)

{}× 3 | link |
@juswita_op.pl
2021-08-23
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Czy na drodze do szczęścia dwojga ludzi może stanąć obłąkany rządzą nienawiści fanatyk? Jak silne uczucie musi łączyć dwoje ludzi, żeby przetrwać nienawiść jaką w Europie wywołała II wojna światowa? Barbara Wysoczyńska napisała książkę, która pokazała piękne uczucie, które zrodziło się między Niemcem a Polką, ludźmi, którzy nie chcieli wikłać się w żadne rozgrywki polityczne, a mimo to dopadła ich tragedia II wojny światowej.
Pytanie tylko czy nieszczycielska siła wojny jest większa niż prawdziwa, czysta miłość, która nie ma względu na wiek, narodowość czy pochodzenie.
To niezwykle emocjonalna książka, jedna z tych, które pamięta się latami. Trochę przypomnia mi "Słowika" ale chyba wywołuje jeszcze więcej emocji niż książka Hannah.
Tu jest tyle rozpaczy i cierpienia, tyle rozczarowań i żalu. Ta książka chwyta za serce w każdym zdaniu, to kolejna z tych pozycji, które niosą przesłanie "nigdy więcej wojny"
Cieszę sie, że są autorzy, którzy potrafią o II wojnie światowej pisać ciekawie i odkrywczo, choć wydawać by się mogło, że powiedziano już wszystko. Czekam na kolejne piękne książki autorki

{}× 2 | link |
@jovi
2021-12-15
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane E-booki Historyczne/wojenne/sagi rodzinne/westerny/historia alternatywna

Myślałam, że po "Czerni i purpurze" Wojciecha Dutki żadna książka o II wojnie nie będzie w stanie wywołać tylu emocji, a jednak się myliłam.
Debiut Barbary Wysoczańskiej to prawdziwa literacka uczta! "Narzeczona nazisty" napisana jest przepięknym stylem, Autorka rewelacyjnie buduje napięcie, prowadzi Czytelnika przez okrutny świat wojny, doprowadza do wielu wzruszeń.
Historia życia Hani Wolińskiej poprowadzona jest dwutorowo. Poznajemy ją jako dojrzałą i doświadczoną przez los i wojnę kobietę w latach 50, a potem cofamy się w czasie do roku 1938, gdy pracuje jako dama do towarzystwa bogatej Niemki Irene von Richter. Hania w dość dramatycznych okolicznościach poznaje jej wnuka Johanna. Od tej pory oboje nie mogą o sobie zapomnieć. I choć Hania doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że tego rodzaju miłość w przededniu II wojny to kompletne szaleństwo, ulega temu uczuciu.
Skazana na ostracyzm w towarzystwie - zarówno wśród Niemców jak i Polaków, gdy wybuchnie wojna, a Johann zostanie siłą wcielony do wojska, Hania będzie zmuszona dokonać wielu tragicznych wyborów, które położą się cieniem na jej dalszym życiu. Przede wszystkim będzie musiała zdecydować czy jest Niemką czy nadal Polką i po której stronie barykady ma walczyć. Czy wybrać miłość do Niemca czy do rozdartej wojną Ojczyzny.
Przepiękna książka, która na długo zapada w pamięć. Pełna smutku, tęsknoty, ale i straszliwych opisów wojny, rzezi, pożogi, szaleństwa, które ogarnęło całe państwa.
Dałabym ni...

{}× 1 | link |
@WolneLitery
2021-06-30
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10

Książki z historią w tle od zawsze mnie zachwycają i tak też było i z tą historią!


Przeniesiemy się do roku 1938, gdzie młoda Polka Hania Wolińska, która jest studentką germanistyki zakochuje się w Niemcu Johannie von Richterze, który jest synem jej pracodawczyni. Ich uczucie wybucha niespodziewanie, chociaż tak naprawdę nigdy nie powinno mieć miejsca. Oboje są zaręczeni, pochodzą z innych środowisk i poza tym nagłym pożądaniem nie łączy ich tak naprawdę nic. Miłość nie wybiera, prawda? Ta książka nam to pokaże!


W tej powieści, która jest wspaniałym debiutem mamy dwa oblicza. Jednym z nich jest ta piękna, lekka i radosna miłość, a drugim jest brutalna, krwawa i bezlitosna wojna. Które wygra? W książce widzimy narastający konflikt, między Niemcami, a Polską., widzimy nadzieję ludzi, którzy liczą na to, że do najgorszego nigdy nie dojdzie i widzimy ból jaki niesie ze sobą wojna. Mnie ta powieść oczarowała! Jest to prawie 600 stron książki od której ciężko jest się oderwać i która nie raz Was poruszy. Z tymi bohaterami nie da się nie zżyć! Mamy tutaj bardzo dobrze oddane i przedstawione realia tamtych czasów i zdecydowanie jest to pozycja po którą warto jest sięgnąć!

{}× 1 | link |
@esclavo
2021-08-10
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Czytam

Już dawno nie czytałam tylu zachwytów nad powieścią. Masa dobrych ocen, ogrom pozytywnych recenzji. I też chciałam być w tym gronie. Jednak coś nie wyszło.

Opowieść o zakazanej miłości z wojną w tle. Ona, Polka z niższych warstw społecznych, on, Niemiec, dobrze sytuowany z szanowanej rodziny. Jedno krótkie spotkanie wystarczy, żeby młodzi oszaleli na swoim punkcie. Jednak nadchodzi wojna, a natroje nie są optymistyczne. Już po prologu wiemy jak się skończy ta historia, ja nie lubię tego zabiegu w książkach, bo niszczy to całą tajemnicę. Podobało mi się pokazanie, że nie wszyscy Niemcy byli źli. Na wojnie nie ma wygranych i autorka dobitnie nam to opisuje. Jest to największy plus tej powieści, bo fabularnie nie jest już tak super. Czytałam ją długo, bo jest obszerna, jednak też dlatego, że podczas lektury nie czułam tego swoistego przymusu, jaki mam przy wciągających pozycjach. Trochę przegadana, z wieloma opisami, momentami mnie nudziła.

Jest to bardzo przyzwoita powieść, napisana pięknym jezykiem. Dopracowana pod względem stylistycznym, czyta się całkiem przyjemnie. Jest to powieść wojenna, więc cieżko mówić o jej lekkości, jednak nie niesie ona wielkiego ładunku emocjonalnego. Jeśli podejdziecie do tej historii bez wygórowanych oczekiwań - będziecie zadowoleni.

{}× 1 | link |
@mrsbookbook
2021-07-06
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane Do recenzji Na mojej półce


Jeśli tylko jesteście ciekawi tamtych czasów i miłości pomiędzy Polką a Niemcem to koniecznie musicie przeczytać tę książkę, ja wam gorąco polecam. I gratuluję autorce świetnego debiutu oraz czekam na kolejne wyśmienite historie.


{}× 1 | link |
@paula1456
2021-12-04
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

II Wojna Światowa. Brutalny okres w naszej historii. Wywołujący morze wzruszenia, ale i gniewu na to, jak człowiekowi mógł zgotować takie piekło. Czytając tego typu literaturę jedyne nad czym potrafię się zastanawiać, to to, co sama bym zrobiła, gdybym pewnego dnia zbudziła się odgłosami nadlatujących samolotów wojskowych. Ale jak to bywa w tego typu książkach jednym autorom wychodzą one lepiej, a innym gorzej. A jak było w przypadku Barbary Wysoczańskiej? W tej recenzji postaram się wam odpowiedzieć na to pytanie.
Hania Wolińska spędza lato 1938 roku w ukochanym Gdańsku. Przebywa tam jako dama do towarzystwa starszej pani Irene von Richter. Kobieta ta nie może słuchać swoich rodaków, wychwalających Hitlera i bardzo lubi towarzystwo młodziutkiej dziewczyny. Ostatniego dnia swego pobytu w mieście Hania wybiera się na spacer, aby po raz ostatni przywitać wschód słońca. Niestety, natyka się na patrol gestapo i zostaje aresztowana. Z opresji ratuje ją niezwykle przystojny wnuczek pani Irene, Johann von Richter. Pomiędzy tym dwojgiem rodzi się powoli uczucie. Tylko, czy ma rację bytu? Czy Polka może pokochać Niemca? Nazistę?
Powieść ta jest przesiąknięta emocjami. Nie da się jej przeczytać w ciszy i nastawionym zupełnie neutralnie. Od samego początku polubiłam Hanię, chociaż miejscami zdawała się być ona niezwykle naiwna. Próbowała z początku bronić się przed uczuciem do młodego nazisty, ale nie potrafiła go zwalczyć. W końcu miłość nie wybiera, prawda? Ch...

{} | link |
@ewfor
2021-09-12
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

Ta książka to debiut pisarski autorki, ale jeżeli mogę to określić bombą literacką, to tak właśnie chciałabym zachęcić innych do sięgnięcia po tę lekturę. Dla mnie to niezaprzeczalne BUM!

Woja pokazana w powieści to przede wszystkim obraz Niemiec, przygotowujących się do niej a potem uczestniczących w niej. To obraz fanatyzmu jaki ogarnął niektórych Niemców, ale również obraz ludzi narodowości niemieckiej, którzy jej nienawidzili.

Głównym tematem jest jednak romans. Piękny i zakazany jednocześnie. Uczucie, które nie powinno mieć miejsca w tamtym czasie i przy współudziale tamtych ludzi.

Pięknie pokazana miłość, taka niby niewinna, ale trudna i zakazana. Myślę, że takich par było więcej i gdyby nie wojna i „chore” podejście Hitlera i nazistów do wyczyszczenia świata z ludzi różnych społeczności nikt nie walczyłby z uczuciami tak jak wymusiła to wojenna rzeczywistość.

Autorka pokazała na przykładzie rodziny głównego bohatera jak różnie w jednej rodzinie układały się relacje. Że nawet najbliżsi sobie ludzie, spokrewnieni w pierwszej linii często stali na dwóch oddalonych od siebie końcach postrzegania życia, gdzie ojciec fanatyczny nazista siadał przy stole obok córki zdecydowanej przeciwniczki ideologii Hitlera i jego partii.

W tło wątku dotyczącego łączącego uczucia Polki i Niemca wplecione zostały obrazy historycznie nawiązujące do tego co działo się w Niemczech. Na przykł...

{} | link |
@milosnikksiazkowy
2021-07-17
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10

Najpiękniejszą i najbardziej bolesną książką wojenno-romantyczna była dla mnie ‘’Czerń i Purpura’’, i pomimo, że przeczytałam ją ponad rok temu to nadal o niej pamiętam i za każdym razem robi mi się ciepło na sercu. Sięgałam później po inne książki tego gatunku ale żadna inna mnie nie zachwyciła i nie złapała ze serce aż tak bardzo. Niektóre z nich byłam w stanie kartkować bez zbędnego wczuwania się w akcje bo były to książki nienaturalnie mdłe.

‘’Narzeczona Nazisty’’ to moje drugie-pierwsze miejsce zaraz obok ‘’Czerni i Purpury’’. Ta książka mnie w sobie rozkochała. Od pierwszej strony dzielnie kibicowałam Hani i Johannowi. Przeżywałam razem z nimi rosterki, przez które musieli przejść. Wspierałam ich kiedy było to potrzebne.

Nie sądziłam, że jeszcze kiedyś zapoznam się z lekturą, która na tyle mnie wzruszy bo sądziłam, że już się nie da tego zrobić. I pomimo, że w liście od autorki w którym sama przyznała, że o wojnie jeszcze nie wszystko zostało napisane to powątpiewałam czy jest to prawda. Teraz już wiem, że rzeczywiście tak jest. ‘’Narzeczona Nazisty’’ to nie tylko piękna historia uwiana – w tamtych czasach nieprawdopodobnym romansem. To książka o odwadze, o pewności siebie, a co najważniejsze jest to powieść o przyjaźni i o walce o swoje. Uzmysławia nam też to, że jednak nie każdy nazista był głodny ludzkiej krwi.

‘’Wojna zabrała im wszystko – miłość, przyszłość. Nawet dziecko, które stra...

{} | link |
@czytam_book
2021-07-22
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane

Książki z wojną w tle jest to jedna z trudniejszych lektur jakie czytam. I aby napisać tą recenzje musiałam nabrać dystansu. Dlaczego? Bo z jednej strony ciekawy pomysł na fabułę książki i dobrze mi się ją czytało, bardzo polubiłam głównych bohaterów. A z drugiej strony realia historii drugiej wojny światowej, która nie jest mi obca i nie kupiłam tego co jest w książce.
Czy możliwa jest miłość jeśli świat nie sprzyja? Polka i Niemiec czy ten związek ma rację przetrwać, gdy miedzy tymi państwami jest krok od wojny?
Hania oraz Johann to młodzi ludzie, których ciągnie do siebie niewidzialny magnes. Obie rodziny patrzą na ten związek nie przychylnie, a oni starają być w tym wszystkim razem, szczęśliwi. Niestety los ma w stosunku do nich inne plany. Czy ich drogi się jeszcze zejdą?
Powieść podzielona jest na trzy części. W pierwszej czasy przed wojną poznajemy bohaterów ich środowisko, otoczenie, rodziny. Druga cześć to okres wojny. Patriotyzm, szpiegostwo, przetrwanie, płynąca krew niewinnych ludzi. Trzecia część powojenna. Stabilizacja, próba poukładania życia w nowej rzeczywistości, walka o miłość. Jednak oprócz plusów dopatrzyłam się kilku minusów, które ni jak mają się do historii i pomimo, że książka jest fikcją literacką nie powinny się zdarzyć. Na pewno nie zgadzał mi się fakt udziału Hani na kolacji u Himmlera, który był zagorzałym przeciwnikiem wszystkiego co nie jest związane z narodem niemieckim. Raczej jest mało prawdopodobne aby Pol...

{} | link |
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

“Oducz się naiwności, Haniu. Jesteś jeszcze młoda, a młodość rządzi się swoimi prawami, jednak na pewne rzeczy nie można być ślepym, nawet będąc zakochanym.”
{}
#
“Była twarda i silna. Tak ją wyszkolono i taka pozostała. To była jedyna skuteczna tarcza obronna przed złymi ludźmi i przed sobą samą.”
{}
#
“Zdrajcą jest się tylko wtedy, kiedy świadomie złamie się przysięgę wierności. Ja nic nie przysięgałem, bo siłą wcielono mnie do wojska. Jestem tu tylko ze względu na ciebie. Nie obchodzi mnie ...”
{}
#
“Tylko ona trzymała go przy życiu. Tylko myśli i wspomnienia ich miłości stawiały go do pionu podczas tej parszywej wojny (...) Był jednak pewien, że nadejdzie dzień, kiedy znowu ją zobaczy i p...”
{}
#
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl