Cień burzowych chmur

Edyta Świętek
7.3 /10
Ocena 7.3 na 10 możliwych
Na podstawie 21 ocen kanapowiczów
Cień burzowych chmur
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.3 /10
Ocena 7.3 na 10 możliwych
Na podstawie 21 ocen kanapowiczów

Opis

Cień burzowych chmur to pierwszy tom pięcioczęściowej sagi Spacer Aleją Róż, traktującej o losach rodziny Szymczaków. To epicka opowieść mocno osadzona na płaszczyźnie społeczno-obyczajowej. Fikcja literacka przeplata się z autentycznymi zdarzeniami, a postaci wykreowane przez pisarkę ocierają się o osoby, które dzisiaj spoglądają na nas z kart książek historycznych.Autorka poczytnych powieści w brawurowy sposób serwuje osadzoną w realiach wczesnego PRL-u historię rodzinną ze zbrodnią i zemstą w tle. Jest rok 1949. W małopolskiej wsi Pawlice zamieszkują zamożni gospodarze, którzy od dawna byli solą w oku najpierw okolicznego ziemiaństwa – Pawłowskich, a po II wojnie światowej przedstawicieli nowej władzy. Pomiędzy głową rodziny, Bronisławem, a Bartłomiejem Marczykiem, bratem wysoko postawionego funkcjonariusza UB, dochodzi do konfliktu. Marczyk poprzysięga zemstę. Na skutek reformy rolnej Szymczakowie tracą gospodarstwo będące owocem pracy kilku pokoleń. We wsi zostaje utworzona spółdzielnia rolnicza, której zarząd obejmuje Bartek. Mężczyzna zaprowadza własne porządki, uprzykrzając życie ograbionej z majątku rodzinie. Z braku perspektyw Bronek postanawia szukać szczęścia w świecie. Porzuca dotychczasowe życie rolnika i podejmuje pracę przy budowie Nowej Huty. Po pewnym czasie dołącza do niego młodsza siostra Julia, uciekająca przed nienawiścią Marczyka.
Data wydania: 2017-02-14
ISBN: 978-83-7674-573-2, 9788376745732
Wydawnictwo: Replika
Cykl: Spacer Aleją Róż, tom 1
Stron: 352
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Edyta Świętek Edyta Świętek
Urodzona 18 grudnia 1975 roku w Polsce
Wychowała w Krakowie, gdzie ukończyła Liceum Ekonomiczne w ZSE Nr 2. Po zdaniu matury zamieszkała w Podłężu. Z wyróżnieniem ukończyła Zarządzanie Firmą na Krakowskiej Akademii im.A.Frycza-Modrzewskiego. Jest aktywna zawodowo, jednocześnie tworząc po...

Pozostałe książki:

Łąki kwitnące purpurą Echa niewierności Rzeka kłamstw Cień burzowych chmur Sekrety kobiecych dusz
Wszystkie książki Edyta Świętek

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Cień burzowych chmur aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@ewfor
2018-11-25
10 /10

Cień burzowych chmur to pierwsza część sagi Spacer Aleją Róż, powieść obyczajowa, której fabuła umiejscowiona została w powojennej Polsce.

Szymczakowie to dość zamożni gospodarze mieszkający we wsi Pawlice. Po zakończeniu wojny, głową rodziny został najstarszy brat Bronisław, który stał się odpowiedzialny za matkę, i młodsze rodzeństwo. Niestety mieszkający we wsi Bartłomiej Marczyk, brat wysoko postawionego funkcjonariusza UB stwarza Bronkowi i jego rodzinie, co rusz jakieś problemy. Kiedy dochodzi do poważnego konfliktu między młodymi mężczyznami, a na skutek reformy rolnej Szymczakowie tracą prawie całe gospodarstwo, Bronek postanawia wyjechać, brak perspektyw na utrzymanie rodziny stawia go w bardzo niezręcznej sytuacji. Porzuca życie na roli i zatrudnia się, jako pracownik na budowie w Nowej Hucie. Po pewnym czasie dołącza do niego młodsza siostra Julia, skrzywdzona przez znienawidzonego Marczyka. Czy Julia i Bronek wrócą kiedyś do rodzinnej wsi? Jak poradzi sobie matka i reszta rodzeństwa po wyjeździe najstarszego syna?

Jest to moja pierwsza książka tej autorki, po którą sięgnęłam głównie dzięki poleceniom znajomych. Mam nadzieję, że wkrótce poznam kolejne losy rodziny Szymczaków, bo nie ukrywam, że historia tej rodziny bardzo mnie zaciekawiła.

Jak już wspomniałam wcześniej, fabuła zaczyna się po wojnie na terenie polskiej wsi. Moim zdaniem autorka bardzo wnikliwie wczuła się w role swoich bohaterów, między innymi wkładając w ich usta orygina...

× 2 | link |
@Pandemonium
2019-11-02
Przeczytane

Czytałam całą sagę. Cudownie i jednocześnie przykro czytać o dawnych czasach. Z jednej strony były ciężkie, ale ludzie potrafili się jednoczyć. Szanowali rodzinę, wartości, dążyli do dobrych zmian, o problemach (owocnie) rozmawiali z bliskimi, a nie płacili złodziejom - psychologom, jak to teraz modnie. Nie było zmyślonych chorób, zblazowanej młodzieży, bezstresowego wychowania. Telewizja raczkowała, dzieci spędzały czas na dworze.
Żal łapie, kiedy zestawiam treść sagi z obecną rzeczywistością.
Oczywiście polecam.
Przykre, że

× 2 | link |
@Zuell_Zuell
2019-11-12
5 /10
Przeczytane

Spacer po Nowej Hucie. Historia młodego Bronisława Szymczaka, ambitnego gospodarza z małopolskiej wsi, który wskutek powojennej reformy rolnej – wywłaszczania i nacjonalizowania dóbr ziemskich – traci swój majątek, po czym, aby ratować rodzinę przed upadkiem finansowym i społecznym, wyjeżdża w poszukiwaniu lepszego jutra. Wybiera – jak wielu zwabionych propagandową wizją – pracę przy budowie podkrakowskiej Nowej Huty – socjalistycznego idealnego miasta.

Książka jest przystępną w odbiorze, pisaną prostym językiem opowieścią, o nieskomplikowanej treści i delikatnym rysie historycznym. Nie, nie delikatnym. Wydelikaconym. Bo historia powstawania Nowej Huty nie była taka sielankowa. Edyta Świętek omawia "budowanie socjalizmu" bardzo ogólnikowo i pośpiesznie. Ogranicza się do najbardziej charakterystycznych obrazów: murarskich rekordów, kreowania ideału przodownika pracy, wspólnych stołówek i barowych uciech.
Natomiast po łebkach ukazuje podłe warunki życia w barakach Meksyku i bardzo pobieżnie rysuje brudną obyczajowość i wątpliwą moralność mieszkańców. Ogólnie brzmi infantylnie, jakby kierowała swoją opowieść do dziecka, które delikatnie wprowadza w arkana historii Polski powojennej.

Jednakże. Przecież nie oceniam tu powieści historycznej, ale kobiecą literaturę obyczajową. Nie tło historyczne ma stanowić o wartości. Zatem o stylu. Świat przedstawiony opiera się na prostej fabule, z szablonowymi postaciami i schematycznymi wątkami. Brakuje jakiejkolwiek anal...

× 1 | link |
@reniarenia
2020-11-20
8 /10
Przeczytane

Uwielbiam powieści historyczne, gdzie fikcja miesza się z prawdziwą historią. Pierwszy tom sagi bardzo mnie wciągnął. Losy bohaterów realistyczne, co bardzo mi się podoba, osadzone w pierwszych latach powojennych. Co ciekawe na kartach powieści znajdziemy fakty historyczne, w które doskonale wręcz są wplecione życiorysy rodzeństwa Szymczaków. Warto przeczytać...

× 1 | link |
@agawastag
2022-09-21
10 /10
Przeczytane

,,Cień burzowych chmur" to pierwszy tomu sagi pt.,,Spacer Aleją Róż" autorstwa Edyty Świętek. Opowiada o rodzinie Szymczakow mieszkającej we wsi Pawlice. Po wojnie głową rodziny staje się Bronisław najstarszy brat. Na jego barkach spoczywa obowiązek zadbania o rodzeństwo i gospodarkę. Niestety spokój rodziny zakłóca Bartłomiej Marczyk brat wysoko postawionego funkcjonariusza UB. Przez Marczyka rodzeństwo zmuszone jest wyjechać do Nowej Huty w poszukiwaniu lepszego życia. Saga osadzona jest w czasach PRLu. Książka bardzo ciekawa i niesamowicie wciągająca.

| link |
@ainaz
2022-10-03
7 /10
Przeczytane
AM
2022-04-18
6 /10
Przeczytane
@hag
2022-02-06
8 /10
Przeczytane
@Remma
2022-10-23
9 /10
Przeczytane saga
@KingaP
2021-04-01
8 /10
Przeczytane
@Morella
2021-03-18
6 /10
Przeczytane Posiadam
@malgosia311
2020-07-30
8 /10
Przeczytane
HA
2020-04-30
8 /10
Przeczytane
@Lela
2020-04-13
7 /10
Przeczytane
@Oktaryna
2020-02-26
6 /10
Przeczytane > Legimi 2019
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

O nie! Książka Cień burzowych chmur. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Łąki kwitnące purpurą
Łąki kwitnące purpurą
Edyta Świętek
7.5/10
Rodzina Szymczaków, którą pokochały tysiące czytelników, powraca w II tomie sagi Spacer Aleją Róż. T...
Drzewa szumiące nadzieją
Drzewa szumiące nadzieją
Edyta Świętek
8/10
Edyta Świętek z właściwą sobie lekkością nakreśliła przejmujący obraz nowohuckiej społeczności żyjąc...
Szarość miejskich mgieł
Szarość miejskich mgieł
Edyta Świętek
8/10
Czwarty tom sagi „Spacer Aleją Róż” przenosi czytelników do przełomu lat 60. i 70. Tym razem do głos...
Powiew ciepłego wiatru
Powiew ciepłego wiatru
Edyta Świętek
7.6/10
W powieści Powiew ciepłego wiatru Edyta Świętek po raz ostatni zabiera czytelników na Spacer Aleją R...
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl