Cudowne przygody pana Pinzla rudego (powieść fantastyczna)

Krzysztof Kamil Baczyński
Książka Cudowne przygody pana Pinzla rudego (powieść fantastyczna)
Książka Cudowne przygody pana Pinzla rudego (powieść fantastyczna)
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Stary, zielony zeszyt, z odręcznym rysunkiem mężczyzny z jamnikiem i globusem na okładce, z nieukończonym tekstem „powieści fantastycznej” pt. Cudowne przygody pana Pinzla rudego. Do kogo należał? Kto był autorem sztubackiego opowiadania? Badacze długo byli przekonani, że skoro znajduje się w zbiorze rękopisów Jerzego Kamila Weintrauba (poety niesłusznie zapomnianego, serdecznego przyjaciela K. K. Baczyńskiego), to zostało zapisane jego ręką. Olśnienie, że jest to nieznane dzieło Baczyńskiego przyszło nagle, dopiero po kilkunastu latach od pierwszego opracowania archiwum. Jak doszło do tego sensacyjnego odkrycia? Więcej tajemnic o losach zielonego zeszytu oraz przyjaźni obu poetów (i ich jamników) zdradza w swoim wstępie do książki kustosz Małgorzata Wichowska. Ze wspomnień szkolnych kolegów Baczyńskiego wynika, że nie należał on do prymusów, miał problemy z matematyką, doceniano za to jednak jego cięty humor. Fantastycznie ponoć naśladował nauczycieli i z zacięciem satyrycznym redagował własny dział w klasowym pisemku. Pan Pinzel, profesor geografii w powiatowym mieście Kulków, bohater „powieści fantastycznej”, może śmiało dołączyć do grona karykaturalnie przedstawionych nauczycieli znanych chociażby z Ferdydurke czy Wspomnień niebieskiego mundurka. Na uwagę i uśmiech czytelnika zasługuje zwłaszcza jego wykład o „faunie i florze Australii” oraz niedoszłym „poświęceniu obywatelskim” kangura, który chciał służyć na wojnie… Książka ukazała się jako drugi tom serii „Biblioteka Muzeum Literatury”, w której publikujemy utwory literackie ze zbiorów Działu Rękopisów naszego muzeum, zestawiając wydrukowany tekst z podobizną jego autografu. Czytelnik w prezencie otrzymuje również zakładkę wg oryginalnego projektu K.K. Baczyńskiego.  
Data wydania: 2017
ISBN: 978-83-947500-4-6, 9788394750046
Wydawnictwo: Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza
Seria: Biblioteka Muzeum Literatury
Kategoria: Dla dzieci
dodana przez: bookkeeper

Autor

Krzysztof Kamil Baczyński urodził się 22.01.1921, zmarł 04.08.1944 Należał do pokolenia urodzonego w Ojczyźnie wolnej i niepodległej( Pokolenie Kolumbów). Z księgi parafialnej wynika, że Krzysztof urodził się 22.I.1921 o godzinie 6 rano. Ochrzczony 7...

Książki Krzysztof Kamil Baczyński

Wszystkie książki Krzysztof Kamil Baczyński

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Cudowne przygody pana Pinzla rudego (powieść fantastyczna) nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Cudowne przygody pana Pinzla rudego (powieść fantastyczna). czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj

Książki, recenzje, ogłoszenia, społeczność!

Znajdziesz tu wszystko, czego potrzebuje każdy wielbiciel książek. Załóż konto i korzystaj w pełni ze wszystkich możliwości serwisu.
Zarejestruj się
{}