Czas Wagi

Aleksander Sowa
7.3 /10
Ocena 7.3 na 10 możliwych
Na podstawie 13 ocen kanapowiczów
Czas Wagi
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.3 /10
Ocena 7.3 na 10 możliwych
Na podstawie 13 ocen kanapowiczów

Opis

Mocny kryminał o przerażającej zbrodni, inspirowany najgłośniejszym porwaniem w historii III RP!

W połowie 1997 roku na warszawskiej Pradze zostaje porwana córka milionera. Jest torturowana, gwałcona i trzymana w nieludzkich warunkach. Ojciec powiadamia policję, wynajmuje znanego detektywa i robi wszystko, aby uwolnić córkę. Po przekazaniu okupu Sara jednak nie wraca. Kiedy zrozpaczona rodzina informuje dziennikarzy, wybucha skandal. Pod presją mediów w ministerstwie zapadają pospieszne decyzje. Emil Stompor zostaje zmuszony do udziału w sprawie. Rozpoczyna się gra, w której stawką jest nie tylko życie uprowadzonej, ale także interesy wielu ludzi…

Tę brutalną, prawdziwą do bólu i osadzoną w realiach historię opowiada Aleksander Sowa – czynny policjant, a zarazem autor „Gwiazd Oriona” – „Kryminału Roku 2019” wg serwisu granice.pl.

Data wydania: 2020-03-25
ISBN: 978-83-66503-13-7, 9788366503137
Wydawnictwo: Lira
Cykl: Seria astronomiczna, tom 4
Stron: 416
dodana przez: Justyna_K

Autor

Aleksander Sowa Aleksander Sowa
Urodzony w 1979 roku w Polsce
Aleksander Sowa – polski pisarz niezależny (self-publisher). Jeden z pierwszych autorów w Polsce, który wykorzystał do samopublikowania serwisy Amazon oraz Smashwords. Jego debiutancka powieść jest pierwszą polską powieścią wydaną na papierze a nast...

Pozostałe książki:

Zła miłość Książki Moja Miłość Gwiazdy Oriona Wenus umiera Wielki Pies
Wszystkie książki Aleksander Sowa

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Układy wszędzie układy

23.09.2020

Ile warte jest ludzkie życie. Kilka a może kilkanaście tysięcy dolarów? Co czujesz, kiedy słyszysz w słuchawce telefonu, że twoje dziecko będzie wolne, jeśli zapłacisz dużą sumę pieniędzy. Złość, smutek, strach? A co jeśli przedmiotem sporu nie jest gruba kasa, a miłość i poczucie odrzucenie przez drugą osobę. Czas wagi to dalsze losy Emila Stomp... Recenzja książki Czas Wagi

Dobro i zło w czystej postaci nie istnieje..

10.04.2020

„Czas wagi” to druga część serii z Emilem Stomporem oraz pierwsza jaką miałam okazję przeczytać autorstwa Aleksandra Sowy. Główny bohater jest policjantem, który zostaje wbrew własnej woli wmieszany w wyjaśnienie sprawę porwania Sary, córki warszawskiego milionera. I tu muszę przyznać, że Emil mnie zachwycił. Autor przedstawił nam go jako świetne... Recenzja książki Czas Wagi

Moja opinia o książce

Opinie

@Eli1605
2021-03-03
7 /10
Przeczytane Polscy autorzy 2021 Posiadam E-book 2021

To kolejna przeczytana przeze mnie książka autorstwa Aleksandra Sowy. Książka jest brutalna, napisana prostym językiem z dużą ilością wulgaryzmów. Zdaję sobie jednak sprawę, że tak rozmawia się w policji i organach ścigania. Fabuła inspirowana została rzeczywistymi wydarzeniami. Jak widać źle jest gdy się nie ma pieniędzy ale gdy się ma w ogromnych ilościach to może być jeszcze gorzej. Pieniądze to władza a dla niej niektórzy zrobią wszystko. Kolejny dobry kryminał autora.

× 21 | link |
MA
2023-02-19
7 /10
Przeczytane KRYMINAŁ

Sięgając po drugi tom z Emilem Stomporem pod tytułem Czas Wagi nie wiedziałem do końca czego spodziewać się po niej. Chociaż oparta na prawdziwych wydarzeniach autor zręcznie mieszał jak w pierwszej części fakty i fikcje ze sobą. Miałem nadzieje na kryminał osadzony w klimatach policyjno-milicyjnych z ciekawą zagadką kryminalną. Upłynęło sporo czasu od wydarzeń jakie spotkały wtedy Stompora i został przydzielony jako wywiadowca badający sprawy wraz ze swoim partnerem. Niestety zmiany kadrowe i zaginięcie dziewczyny rzutują bardzo na jego karierę. Zostaje zmuszony do wzięcia udziału w dochodzeniu, w którym zagrożenie jest realne od samego początku. Będzie musiał wraz ze swoim zespołem w toku prowadzonego śledztwa odkryć prawdę i poznać motywy.

Książka Czas wagi skupia się na kilku wątkach dotyczących samych policjantów i prowadzonej sprawy. Autor jako policjant ukazuje świat po drugiej stronie, gdzie ukazuje zawirowania i powiązania jakie występują, naciski z góry o jak najszybsze zakończenie sprawy są na porządku dziennym. Ciężka i trudna praca policji w odkrywaniu poszlak, śladów lub informacji prowadzi do mozolnego odkrycia prawdy. Jednak droga do celu jest najeżona trudnościami w postaci pani komendant, która potrafi wkurzyć każdego w czasie czytania swoją niekompetencją. Jednocześnie jej postawa ukazuje model wrzucania osób z rodzinny na każde stanowisko mimo nie posiadanych kwalifikacji. Rozmowy z policjantami jakie zostają przeprowadzone, nacisk...

× 5 | link |
@kryminal_na_talerzu
2021-05-02
5 /10

„Czas Wagi” Aleksandra Sowy to czwarty tom serii astronomicznej o policjancie Emilu Stomporze. Fabuła powieści osadzona jest na prawdziwej historii, a właściwie dwóch porwań, do których doszło kilkanaście lat temu. Tu akcja toczy się w 1997 roku, a realia tamtych czasów są dobrze oddane. Zaginęła córka milionera, nie pomógł okup ani prywatny detektyw, więc teraz swoją szansę ma specjalna grupa śledcza. Książka składa się z króciutkich rozdziałów które naprzemiennie opowiadają o działaniach policji i rodziny, a także samej porwanej, przez co fabuła jest bardzo dynamiczna. Do tego wrażenia przyczynia się też naprawdę duża liczba dialogów. Do nich niestety mam zastrzeżenia – moim zdaniem były za bardzo jednolite – wszystkie agresywne, co powodowało narastanie mojej złości, a takiego złego naładowania emocjonalnego nie chcę nawet w kryminałach. To trochę zepsuło mi efekt całej lektury, bo podejrzewam, że gdyby dialogi były napisane z większym wyczuciem, to przecież i fabuła i bohaterowie i przedstawienie sytuacji biznesu w pierwszych latach po PRLu było naprawdę ciekawe. A tak niestety uznaję książkę za średnią.

× 4 | link |
@Vernau
2020-05-24
8 /10
Przeczytane Kryminał

"Czas Wagi" to świetna powieść kryminalna mocno osadzona w polskich realiach.

Jest rok 1997. Porwano Sarę Wagniewską, córkę jednego z najbogatszych Polaków, z branży mięsnej. Śledztwo prowadzi zespół policjantów z Komisariatu Praga Południe w Warszawie tzw. siedmiu wspaniałych, wśród nich jest sierżant Emil Stompor. Śledztwo jest trudne, ciągle ktoś rzuca policjantom kłody pod nogi, dwóch z nich zginęło w zamachu przed komisariatem, za wszystkim stoi układ polityczno-towarzysko-biznesowy, a w sprawę są zamieszani wysoko postawieni policjanci.

Aleksander Sowa jest policjantem Prewencji i bardzo dobrze sportretował służbę policjantów w swojej powieści. Jego komentarze są prawdziwe do bólu i uderzają w punkt.
Stworzył galerię ciekawych postaci, doprawił humorem.

Lektura "Czasu Wagi" budzi duże emocje, takie są najlepsze powieści kryminalne.
Szczerze polecam.× 4 | link |
CZ
2020-09-01
7 /10
Przeczytane

Akcja książki toczy się w roku 1997 przede wszystkim na warszawskiej Pradze. Porwana zostaje córka milionera, Sara. Nad sprawą pracuje grupa policjantów pod dowództwem Emila Stompora. W sprawę zamieszani są wysoko postawieni politycy.

Mamy świetny kryminał - autorem jest policjant w służbie czynnej. Autor pokazał atmosferę panującą wśród policjantów w tamtym czasach. Kieruje nimi nieudolnie bardzo agresywna komisarz Stefańska.

Świetny kryminał - inspirowany prawdziwymi wydarzeniami. Trzyma w napięciu do ostatnich stron. Szybka akcja, brutalna rzeczywistość lat 90-tych. Zachęcam do lektury!

× 3 | link |
@andrzej.trojanowski
2021-01-24
8 /10

To moje drugie spotkanie z Emilem Stomporem w powieści Aleksandra Sowy „Czas wagi”. Autor sam w sobie jest ciekawą postacią, nie tylko gliniarzem, czynnym gliniarzem ale i prekursorem samodzielnego wydawania własnych książek, o czym wspominałem przy poprzedniej powieści. Powieść inspirowana jest najgłośniejszym porwaniem w III RP, o ile nie najgłośniejszym w historii polskiej kryminalistyki mając na względzie co działo się wokół tej sprawy. Wręcz zjawiska paranormalne i jakby osadzić w innych realiach można by je śmiało nazwać cudami. Sowa perfekcyjnie odtwarza środowisko policyjne, gwarę gliniarzy czy ich życiowe problemy a mistrzostwem jest rozmowa na temat komputeryzacji i funkcjonowania telefonii komórkowej. Tu prawie się popłakałem przypominając sobie pewne sytuacje i rozmowy z „mojej” fabryki. Sowa w latach dziewięćdziesiątych czuje się jak u siebie a to przekłada się na jakość powieści, która jest swoistym dziennikiem ulicy, może trochę na wyrost ale powieść zasługuje na to a przez to i sam autor. Nie ma tu skomplikowanych hipotez, policjantów z gwiazdami szeryfa, miłości do ojczyzny. Jest twarda rzeczywistość lat 90. Sprzedajni gliniarze rodem z epoki minionej, ubecy na stołkach, ubabrany po łokcie wymiar sprawiedliwości, politycy dbający o swoje stołki i wszechobecny brak kompetencji poparty szantażem a w najlepszym razie kolesiostwem. Ale jest też gliniarz, który przyszedł tu aby bronić słabszych …

× 1 | link |
@teskonieczna
2022-06-02
7 /10
Przeczytane
@e-ela55
2020-11-03
4 /10
Przeczytane F/audiobook
@w.moich.kregach
2020-08-10
8 /10
Przeczytane
@Zaczytane_koty
2020-09-22
10 /10
Przeczytane
@polokokta
2020-07-02
8 /10
Przeczytane 2020
@Sargento_Garcia
2020-07-26
7 /10
Przeczytane Sensacja kryminał
@karolkaczyta
2020-04-10
9 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

“Wiesz, czego wtedy się nauczyłem? Szczerość to słabość. Chciałeś być kryminalnym, to bądź jak kryminalny. Im o tobie mniej wiedzą, tym jesteś silniejszy. W naszej robocie na pewnym etapie lepi...”
× 1
#
“ W policji lepiej nie mieć przyjaciół. Ich strata boli bardziej niż w cywilnym życiu.”
× 1
#
“– Policja jest w komendzie głównej, w galowych mundurach, na uroczystościach z okazji Święta Policji, na mszach z kapelanami, z szoferami i służbowymi limuzynami za wypłatę pięć razy większą n...”
× 1
#
“ Najbardziej niebezpieczną bronią nie jest siła, lecz wiedza. A każdy ma jakieś słabości.”
#
“Nie po raz pierwszy w karierze, patrząc na przełożonego, stwierdził, że policja jest idealnym miejscem dla nieudaczników, psychopatów i zwykłych durni, którzy pną się po szczeblach kariery, a ...”
#
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Era Wodnika
Era Wodnika
Aleksander Sowa
7/10
Zabijać mogą nawet wspomnienia. Wydawałoby się, że to typowy kryminał. Niespodziewanie jednak fabuł...
Punkt Barana
Punkt Barana
Aleksander Sowa
7.3/10
Nadszedł czas wyrównania rachunków. Oparta na prawdziwych wydarzeniach brutalna, do bólu realist...
Gwiazdy Oriona
Gwiazdy Oriona
Aleksander Sowa
7.8/10
Kryminał milicyjno-policyjny, inspirowany prawdziwymi wydarzeniami! U schyłku PRL przez Śląsk i ...
Wenus umiera
Wenus umiera
Aleksander Sowa
7.6/10
Dwa ciała na sudeckim szlaku. Ofiary to Miss Polski i syn generała… Ta podwójna zbrodnia wydarzyła ...
Wielki Pies
Wielki Pies
Aleksander Sowa
7.2/10
Kraków, rok 2001. Z Wisły zostaje wyłowiona spreparowana skóra zaginionej studentki. Śledczy podejr...
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl