Dobra siostra

Sally Hepworth
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 22 ocen kanapowiczów
Dobra siostra
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 22 ocen kanapowiczów

Opis

Dobra i zła… tylko która jest którą? Siostry Fern i Rose z pozoru łączy więź, jaka może być tylko między prawdziwymi bliźniaczkami. Role są ustalone - Rose to ta odpowiedzialna, podczas gdy Fern uważana jest za ekscentryczną.

Mimo różnic są sobie jednak bardzo oddane i chronią się nawzajem od najmłodszych lat. A poczucie bezpieczeństwa było im szczególnie potrzebne, gdyż ich matka była socjopatką ukrywającą przed całym światem swoją okrutną naturę. Jedynie Rose to widziała - Fern zawsze dostrzegała w ludziach tylko dobrą stronę.

Wiele lat temu Fern zrobiła jednak coś bardzo, bardzo złego, a Rose nikomu o tym nie powiedziała. I zapomniała o tym, póki siostra nie zaoferowała jej pomocy przy realizacji marzenia o dziecku. I choć zauważa z przerażeniem, że wybory siostry mogą nie skończyć się dobrze dla nich obu, to nie widzi, że Fern szuka w tym wszystkim jednego - klucza do tajemnic, które Rose okazuje się również skrywać przed światem.
A gdzieś w tle nadal pozostaje potwór z dzieciństwa - okrutna matka.
Tytuł oryginalny: The Good Sister
Data wydania: 2021-08-10
ISBN: 978-83-8234-212-3, 9788382342123
Wydawnictwo: Prószyński Media
Kategoria: Sensacja Thriller
dodana przez: Vernau

Autor

Sally Hepworth Sally Hepworth
Urodzona w 1980 roku w Australii
Jest australijską pisarką, której powieści zostały do tej pory przetłumaczone na piętnaście języków. Liane Moriarty i Emily Giffin chwalą jej twórczość jako prozę kobiecą w najlepszym wydaniu oraz lekturę uzależniającą. Autorka mieszka w Melbourne. ...

Pozostałe książki:

To, co nam zostaje Słodkie sekrety Teściowa
Wszystkie książki Sally Hepworth

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Róża i paproć

24.08.2021

„Rose jest moim drugim człowiekiem. Tak samo jak się ma swojego męża czy żonę albo swoje dziecko. Swojego chłopaka, swojego najlepszego przyjaciela. Kogoś takiego, kogo wpisuje się do różnych formularzy. Kogoś, komu się opowiada, o tym, co ważne. Kogoś, na kim można polegać”. Rose i Fern to bliźniaczki dwujajowe, które różnią się od siebie pod... Recenzja książki Dobra siostra

@gala26@gala26 × 22

Dobra czy zła siostra?

12.09.2021

"Dobra siostra" premierę miała miesiąc temu, ale do mnie przyjechała z podróżniczymi kłopotami i dlatego dopiero niedawno wpadła w moje ręce. Zapewne domyślacie się, że skoro na nią czekałam, to Legimi poszło w ruch i przeczytałam na czytniku. Dzięki temu, poszłam na spacer, pstryknęłam zdjęcia i dzisiaj nareszcie mam, po urlopie, dla Was o niej p... Recenzja książki Dobra siostra

Ciemna strona siostrzanej relacji.

23.08.2021

Fern i Rose są bliźniaczkami, które wychowała samotna matka. Często nie miały stałego miejsca zamieszkania, przez co brakowało im poczucia bezpieczeństwa i nie mogły mieć spokojnego i beztroskiego dzieciństwa. Rolę odpowiedzialnej siostry przyjęła Rose, natomiast Fern była ekscentryczną i szaloną bliźniaczką. Gdy były już nastolatkami, doszło do t... Recenzja książki Dobra siostra

Siostrzana miłość

27.09.2021

„Posiadanie siostry jest jak posiadanie duszy podzielonej na dwa ciała”. Macie rodzeństwo? Jak się między Wami układa? Ja mam całkiem sporo, bo dwie siostry i dwóch braci (niestety jestem najstarsza!). I między nami jest różnie. Chociaż im jestem starsza, tym bardziej doceniam każdą chwilę z nimi spędzoną. Wiecie, to całkiem inna więź niż z kimko... Recenzja książki Dobra siostra

Moja opinia o książce

Opinie

@monika8905
2021-08-25
7 /10
Przeczytane

Autorka bestsellerowej książki "Teściowa", którą miałam okazję przeczytać, i która bardzo mi się podobała, powraca z najnowszą książką "Dobra siostra".

"... ludziom się czasem wydaje, że mieć siostrę jest wyłącznie fajnie i uroczo albo tylko strasznie i beznadziejnie. Tak naprawdę oba te doświadczenia występują naraz".

Fern i Rose to siostry bliźniaczki. Są bardzo różne, ale chronią się nawzajem i łączy je specyficzna więź. Jedna z nich jest dobra, a druga ta zła. Tylko, która jest która?

Ta książka pokazuje jak trudne potrafią być siostrzane relacje. Rose stara się chronić siostrę, która jest dosyć ekscentryczna. Tylko pytanie, czy oby na pewno ją chroni, czy próbuje ją omotać.

Co jakiś czas w książce pojawiają się fragmenty pamiętnika Rose, z których dowiadujemy się jakim potworem była matka, która je wychowywała. Ale, żeby przekonać się, co jest prawdą, a co mylnym obrazem rzeczywistości musicie sami przeczytać tę książkę.

Ja wam ją bardzo gorąco polecam. Jest to świetna książka, która trzyma w napięciu i dużo nas może nauczyć. Przede wszystkim nie należy słuchać tylko jedynej strony oraz trzeba wierzyć w siebie i swoje możliwości.× 4 | link |
@Mirka
2021-11-01
Przeczytane

Dobra siostra” to doskonale napisany thriller psychologiczny, który można zaliczyć do domestic noir, gdyż akcja dzieje się w obrębie rodziny, w której nie brakuje tajemnic. Nie jest to wprawdzie dreszczowiec, w którym od razu odczuwamy grozę, ale jej fabuła została poprowadzona tak, że trudno oderwać się od poznawania kolejnych stron powieść. W pewnym momencie opada zasłona, a wtedy na całą sytuację patrzymy z nie małym zaskoczeniem.

Pani Sally Hepworth oparła swoją najnowszą powieść o elementy suspensu i psychologii, ukazując doskonale postrzeganie rzeczywistości przez osobę nadwrażliwą na bodźce i odbiegającą o uznawanej przez społeczeństwo normalności. Autorka wraz ze stworzoną historią sprawia, że wnikamy w obszar mentalny bohaterów i w przewrotny sposób pokazuje, że czasami ludzie uważani za chorych psychicznie, okazują się być bardziej zdrowi na umyśle, niż tzw. osoby całkowicie poczytalne.

Cała recenzja:https://ezo-ksiazki.blogspot.com/2021/11/936-dobra-siostra.html

Książkę przeczytałam, dzięki wydawnictwu: Prószyński i S-ka


× 2 | link |
@Bibliotecznie
2021-08-15
8 /10
Przeczytane

Opis powieści "Dobra siostra" Sally Hepworth bardzo mnie zainteresował. Czasami zdarza się, że zarys fabuły zupełnie nie przystaje do tego, co oferuje książka, ale postanowiłam zaryzykować.


Fern i Rose to bliźniaczki dwujajowe. Bardzo różne bliźniaczki. Rose jest neurotypowa, a Fern nie do końca radzi sobie ze światem zewnętrznym, jego światłami, dźwiękami i zapachami. Obie kobiety od zawsze są ze sobą mocno związane, właściwie nierozłączne. Rose broni siostry przed złą matką. Kiedy Fern staje przed jakimś problemem, zwraca się do Rose, która zawsze ratuje ją z opresji. Czy jednak można normalnie funkcjonować, opierając się wciąż na drugiej osobie?

Pewnego dnia mąż Rose, Owen, wyjeżdża w delegację. Rose w końcu jedzie go odwiedzić. Przy okazji zwierza się siostrze, jak boli ją to, że nie może dać mężowi upragnionego potomka. Fern boi się zostać sama i szybko okazuje się, że jej obawy były uzasadnione. Zapomina o psie siostry, którym miała się zaopiekować. To jednak trochę dziwne, że kobieta w ogóle nie przypomina sobie rozmowy na ten temat...

Fern pracuje w miejskiej bibliotece. Pewnego dnia pojawia się tam nieznajomy mężczyzna. Fern dopiero po pewnym czasie orientuje się, że źle zinterpretowała jego niedbały strój. Sam Rocco, który swoim wyglądem przypomina wszystkim postać z książki "Gdzie jest Wally?", okazuje się być sympatycznym, ale również dość specyficznym człowiekiem. Kiedy orientują się...

| link |
@aniabex
2021-09-19
8 /10

„Świat niestety nie zawsze jest dobrym miejscem do życia, zwłaszcza jeśli ktoś nie wpisuje się w stereotypowy wzorzec normalności”.

Jak to jest mieć siostrę?
Kto ma, ten wie, że specyfika tej relacji czasami daje siłę, a innym razem osłabia. Tak więc siostrzana więź bywa wspaniała i straszna zarazem.
Rose i Fern to siostry, bliźniaczki dwujajowe. Choć łączą je więzy krwi, różni je wiele: wygląd, charakter, osobowość, podejście do życia...
Fern od dziecka ma problem z przetwarzaniem bodźców zmysłowych. Jest nadwrażliwa na dźwięk, światło, dotyk i zapach. Gdy ją poznajemy ma niespełna 30 lat i jest singielką. Pracuje bibliotece i kocha rutynę. Ona daje jej spokój i stały kontakt z rzeczywistością. Fern przedkłada planowanie nad spontaniczność i dobrze jej z tym.
Rose z kolei jest mężatką – odpowiedzialną i zorganizowana kobietą, która aktualnie marzy o macierzyństwie. To pragnienie zdominowało jej świat, a niemożność spełnienia, stała się jej głodem, bólem i żałobą.
Życie każdej z sióstr toczy się w alternatywnej, równoległej rzeczywistości. Łącząca je jednak więź jest niezwykle silna. Inni ludzie pojawiają się w ich życiu i znikają, a one zawsze są dla siebie – niekiedy powodem do szczęścia, innym razem do smutku.


Traumatyczne przeżycia z dzieciństwa oraz pewien mroczny sekret sprawiają, ze siostrzana miłość jest dla każdej z nich priorytetem.
Co się stanie, gdy ...

| link |
@etiudyliterackie
2021-09-09
8 /10

Siostrzana miłość to coś wyjątkowego. Wiem z własnego doświadczenia 🙂 Choć wiadomo, że zdarzają się momenty kiedy nie zgadzamy się ze sobą, to jest to osoba, której mogę bezgranicznie zaufać i powierzyć swoje troski, ale czy wszyscy mają takie szczęście jak ja…

Fern i Rose to bliźniaczki, które mimo wszystko bardzo różnią się od siebie. Jedna poukładana, odpowiedzialna, druga zamknięta w sobie i swoim świecie, ale która to która?

Początkowo myślałam, sobie: jak to dobrze mieć takiego drugiego człowieka obok siebie, w pełni oddanego, siostrę, która dba o Ciebie w każdej, ale to w każdej kwestii. Z pewnością miało to związek z ich dzieciństwem, okrutną matką, brakiem zwykłej młodocianej radości i tym, że mogły liczyć tylko na wzajemne wsparcie. Później zaczęłam się zastanawiać, czy to, aby nie lekka przesada, ale podobno więź między bliźniętami jest inna, specjalna, niemalże telepatyczna…

Z każdą stroną klimat stawał się coraz bardziej duszny, momentami sama czułam się osaczona tymi wszystkimi wydarzeniami.
Finał i rozwiązanie wszystkich moich wątpliwości i pytań - po prostu rewelacja!

Książka opisuje wydarzenia tu i teraz, pewne retrospekcje z przeszłości. Znajdziemy w niej również zapiski z pamiętnika Rose, które w pewnym momencie staja się kluczowe.

To historia o tym, jak wiele ludzie mogą przed nami ukryć, jak wiele może dziać się w ludzkiej głowie, tego dobrego i tego złego. O tym, że trzeba wiedzieć, kto tak naprawdę z...

| link |
@ixzca
2021-08-12
6 /10

10 sierpnia miała swoją premierę najnowsza książka autorki „Teściowej” - Sally Hepworth.

Przyznam szczerze, że chyba liczyłam na coś zupełnie innego. Po moim świetnym odbiorze „Teściowej” spodziewałam się równie dobrej historii. Jednak ta historia nie przebiła pierwszego spotkania z piórem autorki.

Sam pomysł na fabułę był bardzo dobry - gorzej już z wykonaniem. Książka sama w sobie jest dobrze napisana, jednak nie trzyma w napięciu tak jak można się było tego spodziewać po thrillerze. Jest to bardziej dramat rodzinny. Opisy nie nudzą i nie są przydługie, dialogi są zrozumiałe, a przez całą historię się płynie. Stopniowo autorka wprowadza Nas w świat dzieciństwa i dorosłości głównych bohaterek {Rose i Fern}. Mam jednak wrażenie, że przez większość książki zupełnie nic się nie dzieje, a jedynie wszystko ratuje pamiętnik Rose. Bo to właściwie on napędza w nas poczucie ciekawości. Jednak towarzyszenie Fern w jej codzienności staje się po pewnym czasie nużące. Moim zdaniem bardzo dobrze zostało opisane jej nadwrażliwość sensoryczna. Chociaż niektóre sytuacje były dla mnie zbyt przerysowane - na przykład to co wydarzyło się w autobusie.

Do samych bohaterów nie żywiłam większych uczuć. Byli oni mało charakterystyczni, a miejscami bardzo infantylni. Nie wzbudzali oni we mnie jakiś konkretnych uczuć.
Zakończenie dobre, jednak też bez większego efektu zaskoczenia. Jednak spędziłam z nią naprawdę miło czas i nie żałuję, że ją przeczytałam.

| link |
@ogrod.ksiazek
2021-09-12
9 /10
Przeczytane

Przyznaję, że nie znałam Autorki, nie czytałam ,,Teściowej" jej autorstwa, ponoć dość głośnej książki.... ale ja nie o tym, do brzegu, do brzegu...

Poznajemy dwie dorosłe bliźniaczki Fern i Rose, które łączy niezwykle silna więź. Obecne wydarzenia są opowiadane przez pierwszą z nich, natomiast o przeszłości i dzieciństwie sióstr możemy przeczytać w pamiętniku Rose. To ona wprowadza nas w świat rządzony przez psychopatyczną matkę... i w tajemnicę z dzieciństwa Fern.

Dla mnie była to powieść obyczajowa z elementami thrillera. Jednak tak napisana, że ja nie miałam ochoty jej odkładać. Mamy mroczne dzieciństwo, morderstwo - inaczej tego co się zdarzyło nie można nazwać i mamy manipulantke, po prostu mistrzynię, ale szszsz..... nie powiem Wam kto nią jest.

Cóż to była za rewelacyjna lektura. Ja jestem zakochana w Fern, co za cudowna postać. Autorka tak doskonale nakreśliła jej osobowość, że czuję się jakbym ją znała. Ma swoje znaczenie również to, że większość książki jest pisana z jej perspektywy, więc jeszcze łatwiej można było ją poznać.
Zapewniam, że to nie jest tuzinkowa postać i ja wiem, że działy się w książce dość złe rzeczy, ale były momenty, że śmiałam się jak dziecko. Autorka tak komicznie opisywała niektóre sytuacje, że nie było sposobu na powstrzymanie śmiechu. Dotyczy to części obyczajowej, nie, nie jestem psychopatką, nie śmiałam się z okropności.

Chcecie książki, która odetnie Was od świat? Sięgnijcie po ,,Dobrą siostrę"...

| link |
AL
2021-10-16
10 /10

Ależ to było dobre! Wiedziałam, że Dobra siostra zgarnia same pozytywne opinie, ale nie spodziewałam się, że aż tak mnie zachwyci 🔥

Po książkę sięgnęłam w podróży powrotnej z Bieszczad i nawet nie zauważyłam kiedy z samochodu przesiadłam się na kanapę, tak byłam w nią zapatrzona. Skończyłam ją w ten sam dzień, bo tak w niej przepadałam, że nic innego się nie liczyło 🙊

Fern i Rose, jak to bliźniaczki, od dziecka są ze sobą bardzo zżyte. Dojrzała i opiekuńcza Rose od lat chroni nieco ekscentryczną i wyjątkową na tle innych Fern, która w dzieciństwie dopuściła się złego czynu. Wdzięczna siostrze Fern, chciałaby zrobić dla niej coś wyjątkowego. Kiedy dowiaduje się o nieudanych próbach poczęcia dziecka przez Rose, postanawia zostać jej surogatką. W tym celu nawiązuje romans z przypadkowo poznanym mężczyzną.

Fabułę poznajemy dzięki narracji Fern i zapiskom z pamiętnika młodej Rose. Teraźniejszość przeplata się z przeszłością, obnażając obraz siostrzanej solidarności w życiu z socjopatyczną matką. Rose stara się chronić siostrę przed całym światem, a nawet przed nią samą. Czy aby na pewno jest to dobre dla Fern? Muszę przyznać, że nie spodziewałam się takiego finału, jaki zaserwowała nam autorka, ale od samego początku zapałałam ogromną sympatią do jednej z sióstr, a do drugiej podeszłam z dystansem - może więc podświadomie czułam co jest na rzeczy...?

Fanom thrillerów psychologicznych gorąco polecam tę historię.

| link |
@zaczytany.bebenek
2021-08-19
7 /10
Przeczytane

Dobra siostra to książka, która mnie zaskoczyła. Pozytywnie oczywiście.
Dwie siostry, bliźniaczki. Dobra i zła. Która to która? Ciężko to odkryć.
*
Manipulacja to dobre słowo, które określa książkę. Siostry manipulują sobą wzajemnie, a autorka manipuluje czytelnikiem.
W książce nie dzieje się dużo. Jednak czytało mi się ją bardzo przyjemnie. Wciąż czułam swojego rodzaju napięcie. Historia przedstawiona jest z dwóch perspektyw. Fern i pamiętnika Rose. Fern jest osobą, która bodźce sensoryczne odbiera dużo bardziej od innych osób. Dlatego też może wydawać się dość ekscentryczna (jeśli ktoś jej nie zna). Rose wydaje się twardo stąpać po ziemi i trzymać wszystko w ryzach.
*
Powieść mnie zaskoczyła. Nawet nie wiecie jak bardzo. Końcówka wymiata. Z niedowierzaniem czytałam kolejne strony i śledziłam historię stworzoną przez autorkę z rozdziawioną buzią. Wszystko było zupełnie inne, niż zakładałam. Do tego otwarte zakończenie nie wyjaśnia jednoznacznie, jak ta historia się skończyła. Można snuć w głowie wiele różnych rozwiązań.
*
Podobała mi się warstwa psychologiczna bohaterów. Najwięcej możemy dowiedzieć się o Fern, choć z pamiętnika Rose możemy wnioskować, dlaczego życie ukształtowało ją tak, a nie inaczej.
Co mogę Wam powiedzieć. Czytajcie, będziecie zaskoczeni.

| link |
MA
2021-08-27
Przeczytane


Ktoś powie siostra to siostra.
Co jeśli Twoja siostra ma tajemnice, a ty jesteś jej częścią.

Mamy dwie siostry. Bliźniaczki. Jak nie trudno się domyśleć jedna dobra, a druga zła. Fern i Rose pozornie łączy nierozerwalna więź. Rose jest odpowiedzialna, a Fern ekscentryczna.
Wychowywane przez matkę, która miała wypaczoną psychikę. Była socjopatką ukrywającą się przed światem, a najbardziej cierpiały jej córki.
Wiele lat temu Fern zrobiła coś bardzo złego, a Rose zachowała to w tajemnicy. Jednak pamięć wróciła w najmniej oczekiwanym momencie.
Kiedy jedna prosi drugą o przysługę nic już nie będzie takie jak było.
Czy siostrzana miłość przetrwa? Czy prawda wyjdzie na jaw? Co z matką? Kim jest pewien nieznajomy z biblioteki?

Książka pisana jest z przeplatającym się pamiętnikiem Rose i to było najciekawszym elementem. To z niego dowiadujemy się tak naprawdę o tym jaka była ich matka i ile przez nią przeszły. A może tylko jedna cierpiała?

O samej fabule nic więcej nie można napisać by nie zepsuć Wam czytania.
Autorka w piękny sposób ukazała oddanie sióstr względem siebie, siostrzaną miłość, ból i cierpienie.
Stworzyła świetny thriller psychologiczny. Bardzo oryginalną fabułę z nieprzewidywalnym zakończeniem.
Jeśli chcecie dowiedzieć się co jest prawdą, a co iluzją polecam przeczytać osobiście. Zakończenie wymiata.

| link |
@emilka1984
2021-10-10
8 /10

Dobrą siostrę zaczęłam czytać na Legimi, zupełnie zapominając że czekam na egzemplarz od wydawnictwa @proszynski_wydawnictwo Czytałam i nie mogłam się oderwać. Mam ostatnio szczęście do dobrych książek.

Dwie siostry bliźniaczki, tak różne. Rose to ta zaradna, odpowiedzialna, Fern to tak ekscentryczna, nie radząca sobie bez pomocy Rose. Jedna z nich to ta zła, tylko która?
W dzieciństwie Fern zrobiła straszną rzecz, wie o niej tylko Rose, nikomu o tym nie powiedziała i nie ma zamiaru tego robić.
Rose pragnie dziecka którego nie może mieć, czy układ z siostrą która urodzi dziecko dla niej na pewno jest dobry?
Czytając pamiętnik Rose dowiadywałam się co czuje i jakim potworem była dla bliźniaczek była ich matka.

Autorka zręcznie manipuluje czytelnikiem, kiedy już znałam prawdę, wszystko obracało się tak że moja prawda okazywała się kłamstwem. Portret psychologiczny bohaterek jest niesamowicie złożony, z każdą stroną wgłębiałam się w nie coraz bardziej, a emocji które temu towarzyszyły nie da się opisać. Kolejna moja książka gdzie fabuła tworzy się powoli, gdzie może nie ma efektu wow ale wszystko jest tak ułożone, posplatane że ciągle byłam ciekawa co będzie dalej i nie mogłam się doczekać odkrycia która siostry okaże się tą złą.

| link |
KS
2021-10-04
8 /10
Przeczytane B/STW 2021

Bardzo fajnie napisana historia. Czytało mi się to bardzo szybko i nie znudziła mi się. To moje pierwsze spotkanie z tą autorką, ale nie ostatnie. Muszę nadrobić jej poprzednie książki.

| link |
@w.moich.kregach
2022-10-25
8 /10
Przeczytane
@florenka
2022-08-16
8 /10
Przeczytane
@nellik29
2022-03-28
8 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

“Często zdarza mi się myśleć o tym, jak ludzie bezrefleksyjnie podążają ścieżkami wydeptanymi przez swoich przodków i znajdują sobie pracę, żeby kupić dom, a potem harować aż do śmierci.”
#
“- Złość to maska, za którą kryje się smutek - wyjaśniła mi Janet. - Z moich doświadczeń wynika, że w dziewięciu przypadkach na dziesięć, gdy jest się życzliwym dla rozgniewanych ludzi, to oni ...”
#
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl