Recenzja książki Dobra siostra

Róża i paproć

Autor: @gala26 ·4 minuty
2021-08-24 2 komentarze 22 Polubienia

„Rose jest moim drugim człowiekiem. Tak samo jak się ma swojego męża czy żonę albo swoje dziecko. Swojego chłopaka, swojego najlepszego przyjaciela. Kogoś takiego, kogo wpisuje się do różnych formularzy. Kogoś, komu się opowiada, o tym, co ważne. Kogoś, na kim można polegać”.

Rose i Fern to bliźniaczki dwujajowe, które różnią się od siebie pod każdym względem, a ich relacje są niezwykle skomplikowane. Są tak blisko, jak tylko mogą być blisko dwie bliźniacze siostry. Tylko że ta łącząca je więź jest pewnym sensie bardzo dziwna. Tak ściśle są ze sobą powiązane, że chyba same nie wiedzą, gdzie kończy się jedna, a zaczyna druga. „Dobra siostra” to powieść o rodzinnym dramacie, z którym bardzo często można się spotkać.

Narracja poprowadzona jest z punktu widzenia obydwu sióstr. Rose i Fern, łączy nie tylko łono i okropne wspomnienia z dzieciństwa, ale także wielka tajemnica. Jedna z nich prowadzi pamiętnik, by poradzić sobie z bezpłodnością i kłopotami małżeńskimi, a druga racjonalizuje sytuacje na swój własny, niepowtarzalny sposób. We wspomnieniach Fern, wciąż pojawia się jej siostra, którą kocha ponad wszystko, i której bezgranicznie ufa.

Z przemyśleń Fern i pamiętnika Rose można powoli poskładać przeszłość sióstr w jedną całość, często dramatyczną i koszmarną, ale cały czas nie opuszczała mnie myśl, że w tej siostrzanej relacji, coś jest nie tak. Miałam wrażenie, że któraś z nich jest bardziej zaburzona, niż się to wydaje na pierwszy rzut oka. Czy jest to ekscentryczna Fern, podatna na przebodźcowania, bardzo źle reagująca na zmiany, czy pozornie odpowiedzialna Rose? Jedna przywiązana do rutyny, druga zrozpaczona z powodu swej bezpłodności.

Rose ciągle przeczuwa, że wydarzy się coś złego. Wciąż chroni siostrę i nieustannie zwraca jej uwagę na niewłaściwe postępowanie, zaś Fern często nie pojmuje poczynań siostry, ale nie ma powodu, by ją podejrzewać, że wszystko, co robi, nie jest dla niej dobre, bo to ona jak nikt inny przede wszystkim całe życie ją chroniła. Fern tak bardzo jest oddana swojej siostrze i tak bardzo ją kocha, że postanawia urodzić dla niej dziecko i oddać jej na wychowanie. To, co wydawało się dziewczynie proste i oczywiste, komplikuje pojawienie się w jej życiu mężczyzny, który jak nikt ją rozumie i akceptuje jej dziwactwa. W momencie, gdy zachodzi w ciążę, wizja oddania dziecka siostrze zaczyna ją przytłaczać. Zawsze posłuszna i bezkrytycznie słuchająca siostry, nagle zaczyna się buntować. Od tego momentu akcja zaczyna przyspieszać, a z zakamarków wypełzają mroczne sekrety sióstr. Nic nie jest takie, jak wydawało się na początku.

Pojawiło się mnóstwo pytań. Która z sióstr jest tą „dobrą siostrą”? Czy słusznie moja sympatia przechyliła się na stronę jednej z nich? Czy któraś z nich kłamie? Czy można im zaufać, jako narratorkom?

„Dobra siostra” jest dla mnie bardziej dramatem niż thrillerem, ale to nie oznacza, że z tego powodu podobała mi się mniej, a może nawet bardziej. W powieści nie ma nieoczekiwanych zwrotów akcji, nie mniej jednak czyta się tę książkę z dużym zainteresowaniem. Dramat rodzinny z dużą ilością psychologii, z odrobiną tajemnicy, która napędza narrację.

Chociaż w tej książce nic znacząco mnie nie zaskoczyło, to ta historia bardzo mi się podobała. Jestem pod ogromnym wrażeniem kreacji postaci, na których oparta jest cała fabuła. Dysfunkcja między mamą a jej córkami oraz zaburzona relacja między Fern i Rose stworzyły niepokojące napięcie, które utrzymywało moje zainteresowanie przez cały czas. Na uwagę zasługuje też, niezwykła relacja miłosna, piękna i urocza. Bardzo ociepla tę zimną i pokręconą historię i czyta się o niej z dużą przyjemnością.

To jest idealna lektura, która pomogła mi na chwilę uciec od rzeczywistości. Świetna powieść o dysfunkcji rodziny, manipulacjach, skomplikowanych związkach i oczywiście sekretach. Wciągający i trzymający w napięciu dramat o kłamstwach i skomplikowanej więzi między siostrami. Bardzo wciągająca historia pełna napięcia i dramatu, z fascynującymi postaciami i inteligentnym humorem, który dopełnia całości. Losy sióstr są bardzo wciągające. Jedna z nich skradła moje serce i bardzo chciałam, żeby wszystko ułożyło się po jej myśli, natomiast drugiej nie udało mi się polubić i oczekiwałam, że otrzyma to, na co zasłużyła.

Mimo wielu zagadnień są one niesamowicie dobrze splecione ze sobą w niezwykły i delikatny sposób. Powieść jest tak dobrze napisana, że ​​po prostu płynie się przez tę historię. Podobał mi się kontrast między rozdziałami, napisanymi z punktu widzenia Rose w formie pamiętnika, z pewnymi retrospekcjami z ich dzieciństwa oraz z punktu widzenia jej siostry, jako narratora. To ich postacie zdecydowanie tworzą tę książkę. To była emocjonująca lektura o nich, niesamowita przygoda, którą trzeba przeżyć i odkryć samemu wszystkie tajemnice.

„Siostrzane relacje to jednak dziwna rzecz. Mogę być wściekła na Rose i jednocześnie spełniać jej oczekiwania. Mogę się jej bać i pragnąć jej towarzystwa. Mogę jej nienawidzić i kochać ją jednocześnie. Może relacje między siostrami są nieco rozmyte. Może siostry właśnie najlepiej sobie radzą, gdy tak właśnie jest”.

Książkę przeczytałam, dzięki uprzejmości Wydawnictwa Prószyński i S-ka
Moja ocena:

Data przeczytania: 2021-08-19

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
Dobra siostra
Dobra siostra
Sally Hepworth
8/10
Dobra i zła… tylko która jest którą? Siostry Fern i Rose z pozoru łączy więź, jaka może być tylko między prawdziwymi bliźniaczkami. Role są ustalone - Rose to ta odpowiedzialna, podczas gdy Fern uważ...
Komentarze
@maciejek7
@maciejek7 · ponad rok temu
Czekam na tę książkę, ma być w bibliotece. Czytałam "Teściową" tej autorki i podobała mi się, więc myślę, że lektura tej książki będzie równie udana.
× 2
@gala26
@gala26 · ponad rok temu
To ta Ci też przypadnie do gustu 🥰
× 1
@Asamitt
@Asamitt · ponad rok temu
Przeczytałam jedną książkę Sally i nie zachęciło mnie to do dalszych eksploracji jej kunsztu pisarskiego, ale może powinnam się przemóc?;)
× 2
@gala26
@gala26 · ponad rok temu
Nie jest to typowy thriller, bardziej dramat. Mnie akurat się podobał, ale wiadomo ile ludzi, tyle opinii. I to jest wspaniałe w czytaniu książek. :)
× 1
@Asamitt
@Asamitt · ponad rok temu
Dobry dramat jest u mnie w cenie, więc to mnie nie zaboli. Grunt, by fabuła była jędrna;)
× 2
Dobra siostra
Dobra siostra
Sally Hepworth
8/10
Dobra i zła… tylko która jest którą? Siostry Fern i Rose z pozoru łączy więź, jaka może być tylko między prawdziwymi bliźniaczkami. Role są ustalone - Rose to ta odpowiedzialna, podczas gdy Fern uważ...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Zobacz inne recenzje

„Posiadanie siostry jest jak posiadanie duszy podzielonej na dwa ciała”. Macie rodzeństwo? Jak się między Wami układa? Ja mam całkiem sporo, bo dwie siostry i dwóch braci (niestety jestem najstarsza...

@jasminowaksiazka @jasminowaksiazka

Przyznaję, że nie znałam Autorki, nie czytałam ,,Teściowej" jej autorstwa, ponoć dość głośnej książki.... Jednak do mnie te informacje nie dotarły, dopiero biorąc do ręki tę pozycję przeczytałam notę...

@ogrod.ksiazek @ogrod.ksiazek

Pozostałe recenzje @gala26

Tajemnica pustego kufra. Świąteczne śledztwo
Bożonarodzeniowa pisanka

„𝑇𝑜 𝑗𝑒𝑗 𝑜𝑑𝑤𝑖𝑒𝑐𝑧𝑛𝑎, 𝑛𝑖𝑒𝑢s𝑡ę𝑝𝑙𝑖𝑤𝑎 𝑑𝑢𝑚𝑎. 𝑀𝑖𝑎ł𝑎𝑏𝑦 𝑠𝑝𝑟𝑧𝑒𝑑𝑎ć 𝑗𝑒𝑑𝑦𝑛𝑒 𝑝𝑎𝑚𝑖ą𝑡𝑘𝑖 𝑠𝑤𝑜𝑗𝑒𝑗 𝑚𝑖𝑛𝑖𝑜𝑛𝑒𝑗 𝑤𝑖𝑒𝑙𝑘𝑜ś𝑐𝑖, 𝑗𝑒𝑑𝑦𝑛𝑦 𝑛𝑎𝑚𝑎𝑐𝑎𝑙𝑛𝑦 𝑑𝑜𝑤ó𝑑, ż𝑒 𝑏𝑦ł𝑎 𝑛𝑖𝑒𝑔𝑑𝑦ś 𝑝𝑟𝑎𝑤𝑑𝑧𝑖𝑤ą 𝑘𝑠𝑖ęż𝑛ą? 𝑂 𝑛𝑖𝑒, 𝑡𝑜 𝑤𝑦...

Recenzja książki Tajemnica pustego kufra. Świąteczne śledztwo
Suknia z wilgotnej mgły
Magiczne miejsce

„𝐾𝑖𝑒𝑑𝑦 𝑝𝑎𝑡𝑟𝑧𝑦ł𝑎𝑚 𝑛𝑎 𝑡𝑒𝑛 𝑧𝑎𝑐𝑧𝑎𝑟𝑜𝑤𝑎𝑛𝑦 𝑘𝑟𝑎𝑗𝑜𝑏𝑟𝑎𝑧, 𝑝𝑟𝑧𝑦𝑐ℎ𝑜𝑑𝑧𝑖ł 𝑚𝑖 𝑡𝑦𝑙𝑘𝑜 𝑑𝑜 𝑔ł𝑜𝑤𝑦 𝐻𝑜𝑏𝑏𝑖𝑡o𝑛 𝑧 ”𝑊ł𝑎𝑑𝑐𝑦 𝑝𝑖𝑒𝑟ś𝑐𝑖𝑒𝑛𝑖”. 𝑇𝑟𝑢𝑑𝑛𝑜 𝑜𝑝𝑖𝑠𝑎ć 𝑑𝑧𝑖𝑘ą 𝑢𝑟𝑜𝑑ę 𝑡𝑒𝑔𝑜 𝑚𝑖𝑒𝑗𝑠𝑐𝑎, 𝑎 𝑗𝑒𝑠𝑧𝑐𝑧𝑒 𝑡𝑟𝑢𝑑𝑛𝑖𝑒𝑗 𝑠...

Recenzja książki Suknia z wilgotnej mgły

Nowe recenzje

Jeszcze jeden uśmiech
Jeszcze jeden uśmiech
@akwasniowsk...:

Prawie każda nastolatka marzy o przyszłości, mając kochajcego męża, dom i zdrowe dzieci. Oto historia czterech kobiek k...

Recenzja książki Jeszcze jeden uśmiech
Anioł łez. Wiatr w skrzydłach
„Kontynuacja pięknej opowieści o miłości, która...
@zaczytana.a...:

„Anioł łez. Wiatr w Skrzydłach” autorstwa Layla Wheldon to kontynuacja losów Diany oraz Daniela, których miałam okazję ...

Recenzja książki Anioł łez. Wiatr w skrzydłach
Barbarzyńca
barbarzyńca
@lalkabloguje:

Muszę przyznać, że ta książka mnie zaskoczyła. Autorka stworzyła coś zupełnie nieoczekiwanego, choć w swoim stylu. Ksią...

Recenzja książki Barbarzyńca
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl