Dobra siostra recenzja

Róża i paproć

Autor: @gala26 ·4 minuty
2021-08-24
2 komentarze
22 Polubienia

„Rose jest moim drugim człowiekiem. Tak samo jak się ma swojego męża czy żonę albo swoje dziecko. Swojego chłopaka, swojego najlepszego przyjaciela. Kogoś takiego, kogo wpisuje się do różnych formularzy. Kogoś, komu się opowiada, o tym, co ważne. Kogoś, na kim można polegać”.

Rose i Fern to bliźniaczki dwujajowe, które różnią się od siebie pod każdym względem, a ich relacje są niezwykle skomplikowane. Są tak blisko, jak tylko mogą być blisko dwie bliźniacze siostry. Tylko że ta łącząca je więź jest pewnym sensie bardzo dziwna. Tak ściśle są ze sobą powiązane, że chyba same nie wiedzą, gdzie kończy się jedna, a zaczyna druga. „Dobra siostra” to powieść o rodzinnym dramacie, z którym bardzo często można się spotkać.

Narracja poprowadzona jest z punktu widzenia obydwu sióstr. Rose i Fern, łączy nie tylko łono i okropne wspomnienia z dzieciństwa, ale także wielka tajemnica. Jedna z nich prowadzi pamiętnik, by poradzić sobie z bezpłodnością i kłopotami małżeńskimi, a druga racjonalizuje sytuacje na swój własny, niepowtarzalny sposób. We wspomnieniach Fern, wciąż pojawia się jej siostra, którą kocha ponad wszystko, i której bezgranicznie ufa.

Z przemyśleń Fern i pamiętnika Rose można powoli poskładać przeszłość sióstr w jedną całość, często dramatyczną i koszmarną, ale cały czas nie opuszczała mnie myśl, że w tej siostrzanej relacji, coś jest nie tak. Miałam wrażenie, że któraś z nich jest bardziej zaburzona, niż się to wydaje na pierwszy rzut oka. Czy jest to ekscentryczna Fern, podatna na przebodźcowania, bardzo źle reagująca na zmiany, czy pozornie odpowiedzialna Rose? Jedna przywiązana do rutyny, druga zrozpaczona z powodu swej bezpłodności.

Rose ciągle przeczuwa, że wydarzy się coś złego. Wciąż chroni siostrę i nieustannie zwraca jej uwagę na niewłaściwe postępowanie, zaś Fern często nie pojmuje poczynań siostry, ale nie ma powodu, by ją podejrzewać, że wszystko, co robi, nie jest dla niej dobre, bo to ona jak nikt inny przede wszystkim całe życie ją chroniła. Fern tak bardzo jest oddana swojej siostrze i tak bardzo ją kocha, że postanawia urodzić dla niej dziecko i oddać jej na wychowanie. To, co wydawało się dziewczynie proste i oczywiste, komplikuje pojawienie się w jej życiu mężczyzny, który jak nikt ją rozumie i akceptuje jej dziwactwa. W momencie, gdy zachodzi w ciążę, wizja oddania dziecka siostrze zaczyna ją przytłaczać. Zawsze posłuszna i bezkrytycznie słuchająca siostry, nagle zaczyna się buntować. Od tego momentu akcja zaczyna przyspieszać, a z zakamarków wypełzają mroczne sekrety sióstr. Nic nie jest takie, jak wydawało się na początku.

Pojawiło się mnóstwo pytań. Która z sióstr jest tą „dobrą siostrą”? Czy słusznie moja sympatia przechyliła się na stronę jednej z nich? Czy któraś z nich kłamie? Czy można im zaufać, jako narratorkom?

„Dobra siostra” jest dla mnie bardziej dramatem niż thrillerem, ale to nie oznacza, że z tego powodu podobała mi się mniej, a może nawet bardziej. W powieści nie ma nieoczekiwanych zwrotów akcji, nie mniej jednak czyta się tę książkę z dużym zainteresowaniem. Dramat rodzinny z dużą ilością psychologii, z odrobiną tajemnicy, która napędza narrację.

Chociaż w tej książce nic znacząco mnie nie zaskoczyło, to ta historia bardzo mi się podobała. Jestem pod ogromnym wrażeniem kreacji postaci, na których oparta jest cała fabuła. Dysfunkcja między mamą a jej córkami oraz zaburzona relacja między Fern i Rose stworzyły niepokojące napięcie, które utrzymywało moje zainteresowanie przez cały czas. Na uwagę zasługuje też, niezwykła relacja miłosna, piękna i urocza. Bardzo ociepla tę zimną i pokręconą historię i czyta się o niej z dużą przyjemnością.

To jest idealna lektura, która pomogła mi na chwilę uciec od rzeczywistości. Świetna powieść o dysfunkcji rodziny, manipulacjach, skomplikowanych związkach i oczywiście sekretach. Wciągający i trzymający w napięciu dramat o kłamstwach i skomplikowanej więzi między siostrami. Bardzo wciągająca historia pełna napięcia i dramatu, z fascynującymi postaciami i inteligentnym humorem, który dopełnia całości. Losy sióstr są bardzo wciągające. Jedna z nich skradła moje serce i bardzo chciałam, żeby wszystko ułożyło się po jej myśli, natomiast drugiej nie udało mi się polubić i oczekiwałam, że otrzyma to, na co zasłużyła.

Mimo wielu zagadnień są one niesamowicie dobrze splecione ze sobą w niezwykły i delikatny sposób. Powieść jest tak dobrze napisana, że ​​po prostu płynie się przez tę historię. Podobał mi się kontrast między rozdziałami, napisanymi z punktu widzenia Rose w formie pamiętnika, z pewnymi retrospekcjami z ich dzieciństwa oraz z punktu widzenia jej siostry, jako narratora. To ich postacie zdecydowanie tworzą tę książkę. To była emocjonująca lektura o nich, niesamowita przygoda, którą trzeba przeżyć i odkryć samemu wszystkie tajemnice.

„Siostrzane relacje to jednak dziwna rzecz. Mogę być wściekła na Rose i jednocześnie spełniać jej oczekiwania. Mogę się jej bać i pragnąć jej towarzystwa. Mogę jej nienawidzić i kochać ją jednocześnie. Może relacje między siostrami są nieco rozmyte. Może siostry właśnie najlepiej sobie radzą, gdy tak właśnie jest”.

Książkę przeczytałam, dzięki uprzejmości Wydawnictwa Prószyński i S-ka
Moja ocena:

Data przeczytania: 2021-08-19
× 22 Polub, jeżeli recenzja Ci się spodobała!

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
Dobra siostra
Dobra siostra
Sally Hepworth
8.0/10

Dobra i zła… tylko która jest którą? Siostry Fern i Rose z pozoru łączy więź, jaka może być tylko między prawdziwymi bliźniaczkami. Role są ustalone - Rose to ta odpowiedzialna, podczas gdy Fern uważ...

Komentarze
@maciejek7
@maciejek7 · ponad 2 lata temu
Czekam na tę książkę, ma być w bibliotece. Czytałam "Teściową" tej autorki i podobała mi się, więc myślę, że lektura tej książki będzie równie udana.
× 2
@gala26
@gala26 · ponad 2 lata temu
To ta Ci też przypadnie do gustu 🥰
× 1
@Asamitt
@Asamitt · ponad 2 lata temu
Przeczytałam jedną książkę Sally i nie zachęciło mnie to do dalszych eksploracji jej kunsztu pisarskiego, ale może powinnam się przemóc?;)
× 2
@gala26
@gala26 · ponad 2 lata temu
Nie jest to typowy thriller, bardziej dramat. Mnie akurat się podobał, ale wiadomo ile ludzi, tyle opinii. I to jest wspaniałe w czytaniu książek. :)
× 1
@Asamitt
@Asamitt · ponad 2 lata temu
Dobry dramat jest u mnie w cenie, więc to mnie nie zaboli. Grunt, by fabuła była jędrna;)
× 2
Dobra siostra
Dobra siostra
Sally Hepworth
8.0/10
Dobra i zła… tylko która jest którą? Siostry Fern i Rose z pozoru łączy więź, jaka może być tylko między prawdziwymi bliźniaczkami. Role są ustalone - Rose to ta odpowiedzialna, podczas gdy Fern uważ...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Zobacz inne recenzje

Siostra to największe szczęście jakie może przydarzyć się nam w życiu. A siostra bliźniaczka, to pokrewna dusza i więź jakiej nawet naukowcy wytłumaczyć nie potrafią. No po tej lekturze, to jedna...

@eva.root.recenzje @eva.root.recenzje

„Posiadanie siostry jest jak posiadanie duszy podzielonej na dwa ciała”. Macie rodzeństwo? Jak się między Wami układa? Ja mam całkiem sporo, bo dwie siostry i dwóch braci (niestety jestem najstarsza...

@jasminowaksiazka @jasminowaksiazka

Pozostałe recenzje @gala26

Dziewięć kołatek Troya
Gang seniorów

[…] 𝑡𝑟𝑎𝑔𝑒𝑑𝑖𝑎 𝑝óź𝑛𝑒𝑔𝑜 𝑤𝑖𝑒𝑘𝑢 𝑝𝑜𝑙𝑒𝑔𝑎 𝑛𝑖𝑒 𝑛𝑎 𝑡𝑦𝑚, ż𝑒 𝑠𝑖ę 𝑗𝑒𝑠𝑡 𝑠𝑡𝑎𝑟𝑦𝑚, 𝑎𝑙𝑒 𝑛𝑎 𝑡𝑦𝑚, ż𝑒 𝑠𝑖ę 𝑗𝑒𝑠𝑡 𝑤𝑐𝑖ąż 𝑚ł𝑜𝑑𝑦𝑚. – Władysław Kopaliński – 𝑀ó𝑗 𝑝𝑟𝑧𝑦𝑗𝑎𝑐𝑖𝑒𝑙 𝐼𝑑𝑧𝑖 – ( cytat umieszczon...

Recenzja książki Dziewięć kołatek Troya
Sekret starych fotografii
Ocalić od zapomnienia

[…] 𝐻𝑖𝑠𝑡𝑜𝑟𝑖𝑎 𝑡o 𝑙𝑢𝑑𝑧𝑖𝑒. 𝐷𝑜𝑝𝑖𝑒𝑟𝑜 𝑤 𝑧𝑏𝑙𝑖ż𝑒𝑛𝑖𝑢 𝑤𝑖𝑑𝑎ć 𝑤𝑦𝑟𝑎ź𝑛𝑖𝑒, 𝑗𝑎𝑘 𝑜𝑘𝑟𝑢𝑡𝑛𝑒 𝑏𝑦ł𝑦 𝑤𝑜𝑗𝑛𝑦. Małgorzata Lis dała się poznać w znakomitych 𝑂𝑝𝑜𝑤𝑖𝑒ś𝑐𝑖𝑎𝑐ℎ 𝑧 𝑤𝑖𝑎𝑟𝑦 , ale tym razem n...

Recenzja książki Sekret starych fotografii

Nowe recenzje

Krwawe przeznaczenie
Smoki, smoki, więcej smoków!
@maitiri_boo...:

„Smocze kryształy: Krwawe przeznaczenie” to kontynuacja jedynej w swoim rodzaju serii Joanny Karyś, która już od pierws...

Recenzja książki Krwawe przeznaczenie
Dni krwi i światła gwiazd
Kontynuacja lepsza od pierwszego tomu!
@Radosna:

Na początku tego roku Laini Taylor zachwyciła mnie swoją książką pt. ,,Córka dymu i kości". Historią napisaną ponad 12 ...

Recenzja książki Dni krwi i światła gwiazd
Uniwersum Metro 2033. Paryż: Lewy Brzeg
Przeszywająca postapokaliptyczna wizja!
@Z_fascynacj...:

Życie pod ziemią, w ciemności, rozmaite odmiany mutacji u dzieci, bezprawie i karygodne traktowanie kobiet oraz dziewcz...

Recenzja książki Uniwersum Metro 2033. Paryż: Lewy Brzeg
© 2007 - 2024 nakanapie.pl