Dobry Omen

Terry Pratchett, Neil Gaiman
7.8 /10
Ocena 7.8 na 10 możliwych
Na podstawie 86 ocen kanapowiczów
Dobry Omen
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.8 /10
Ocena 7.8 na 10 możliwych
Na podstawie 86 ocen kanapowiczów

Opis

Powieść napisana wspólnie przez Terry'ego Pratchetta i Neila Gaimana. Jest to parodia słynnego cyklu filmów "Omen".
Tytuł oryginalny: Good Omens
Data wydania: 1997
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Kategoria: Fantasy
Stron: 416
Mamy 12 innych wydań tej książki

Autor

Terry Pratchett Terry Pratchett
Urodzony 28 kwietnia 1948 roku w Wielkiej Brytanii (Beaconsfield)
właśc. Terence David John Pratchett brytyjski pisarz fantasy i science fiction, najbardziej znany jako autor cyklu Świat Dysku. Inne jego dzieła to m.in. Trylogia Johnny’ego Maxwella i Trylogia Nomów. Współpracował także przy adaptacjach swojej twórc...

Pozostałe książki:

Mort Blask fantastyczny Równoumagicznienie Kosiarz Straż! Straż! Trzy wiedźmy Dobry omen Wiedźmikołaj Muzyka duszy Na glinianych nogach Czarodzicielstwo Kot w stanie czystym Zbrojni Eryk Piramidy Wyprawa czarownic Kolor magii Maskarada Prawda Pomniejsze bóstwa Ciekawe czasy Ruchome obrazki Panowie i damy Carpe Jugulum Bogowie, Honor, Ankh-Morpork Wolni Ciut Ludzie Złodziej czasu Kapelusz pełen nieba Ostatni kontynent Piekło pocztowe Zadziwiający kot Maurycy Piąty elefant Zimistrz Potworny regiment Nacja Łups! Dywan Ostatni Bohater. Opowieść ze Świata Dysku Świat finansjery W północ się odzieję Niewidoczni Akademicy Dysk Długa Ziemia Nauka Świata Dysku I Nomów Księga Wyjścia Nomów Księga Odlotu Czarnoksiężnicy z Krainy Osobliwości Nomów Księga Kopania Johnny i zmarli Ciemna strona Słońca Księgi nomów Tylko ty możesz uratować ludzkość Niuch Spryciarz z Londynu Opowieści o Johnnym Maxwellu Pasterska korona Pociągnięcie pióra. Zagubione opowieści Nauka Świata Dysku II. Glob Para w ruch Warstwy wszechświata Smoki na zamku Ukruszon Straż nocna Sztuczna broda Świętego Mikołaja Humor i mądrość świata dysku Kiksy klawiatury Mgnienie ekranu Długa wojna Legendy Nauka Świata Dysku III. Zegarek Darwina Obłędni Rycerze Świat Dysku. Mappa Długi Mars Długa Utopia O jaskiniowcu, który podróżował w czasie Poważnie zabawne, nieskończenie cytowalne Żółw przypomniany A Tourist Guide To Lancre Czarujące obiekty latające Długi kosmos Folklor Świata Dysku Guards! Guards! (komiks) Nauka Świata Dysku IV. Dzień sądu Odkurzacz czarownicy Przewodnik Pani Bradshaw. Ilustrowany informator o drogach żelaznych Terminarz (Zreformowanych) Wampirów Świata Dysku 2005 Terminarz Gildii Skrytobójców Świata Dysku 2002 The Streets of Ankh-Morpork Świat kupek Gdzie moja krówka? Hogfather Kompendium i atlas Świata Dysku Nanny Ogg's Cookbook Sztuka Świata Dysku Terminarz Gildii Złodziei Świata Dysku 2004 Wintersmith
Wszystkie książki Terry Pratchett

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Armagedon

20.05.2022

"Niekiedy patrząc na spełnianie się w życiu boskich planów, pozostaje tylko mieć nadzieję, że jednak ktoś to wszystko przemyślał". Jak będzie wyglądał koniec świata? Przyjdzie z wielkim hukiem i tak jak w biblijnej Apokalipsie ziemia spłynie krwią? Czy może przyjdzie do nas po cichu i wszystko padnie od razu? „Dobry omen” to książka, która... Recenzja książki Dobry omen

Wszystko na opak

15.08.2022

Co się stanie, gdy na Ziemi pojawi się jedenastoletni Antychryst, a Niebo i Piekło chcą ze sobą wojny? Czy jeden anioł i jeden demon, zaprzyjaźnieni od sześciu tysięcy lat, będą w stanie zapobiec końcowi świata? Co robią czterej jeźdźcy Apokalipsy (w nieco innym wydaniu)? I jaką rolę odgrywają w tym wszystkim wiedźmy i ich przepowiednie? Odpowi... Recenzja książki Dobry omen

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@denudatio_pulpae
2022-08-24
7 /10
Przeczytane Mam w domu 📚 100 BBC FANTAS...tycznie, ogólnie

Koniec świata!

No serio, to nie żarty, apokalipsa nadchodzi! A wraz z nią On – Antychryst, znaczy się Wielki Adwersarz, Pogromca Królów, Anioł Bezdennej Otchłani, Książę Ciemności, Ojciec Kłamstwa, Szatański Pomiot i Bestia zwana Smokiem. Właściwie to nadchodzi, albo i nie nadchodzi. Generalnie dość skomplikowana sprawa, zależy kto pyta. W realizacji planu nastąpiły drobne utrudnienia i konieczne były korekty. Piekielny agent Crowley, wraz ze swoim anielskim kolegą Azirafalem, będą mieli pełne ręce roboty, żeby ogarnąć ten apokaliptyczny koszmar!

Wieki już minęły, odkąd miałam w rękach jakąkolwiek książkę Pratchetta, ale nadal działa na mnie to poczucie humoru :) „Dobry omen” to była bardzo dobra rozrywka. Jestem bardzo ciekawa, jak wypadnie serial. Duet David Tennant i Michael Sheen zapowiada się fenomenalnie.


Prawdę powiedziawszy, jedynymi rzeczami w mieszkaniu, które Crowley darzył jakimś osobistym zainteresowaniem, były rośliny doniczkowe. Były olbrzymie, zielone i wspaniałe z błyszczącymi, zdrowymi, jaśniejącymi liśćmi.

Działo się tak dlatego, że raz w tygodniu Crowley obchodził mieszkanie z zielonym, plastikowym spryskiwaczem, opryskując liście
i przemawiając do roślin.

O rozmawianiu z roślinami dowiedział się w latach siedemdziesiątych
z czwartego programu radiowego i uznał to za znakomity pomysł. Chociaż rozmawianie nie j...

× 19 | Komentarze (3) | link |
@mewaczyta
2022-10-31
8 /10
Przeczytane

Książka przeleżała na mojej półce lata. Lata, gdy co krok ktoś próbował mi o niej przypomnieć, ale nawet serialowi nie udało się mojej lektury przyspieszyć. Wiedziałam, że i to, i to może mi się spodobać, ale wciąż w dłonie brałam inne tytuły, aż w końcu nadszedł dzień, gdy byłam wszystkim przytłoczona i potrzebowałam złapać oddech. „Dobry omen" był strzałem w dziesiątkę.

Fabuła kręci się wokół nadchodzącej apokalipsy, której obie strony (Niebo oraz Piekło), wypatrywały, ale gdy już na świecie pojawił się Antychryst... Cóż. Jak zrezygnować z Ziemi, gdzie są szybkie samochody, dobra muzyka i alkohol? W centrum wydarzeń jest Azirafal (anioł z słabością do starych ksiąg, szczególnie tych z proroctwami) i Crowley (Agent Piekła, który odegrał rolę TEGO Węża), czyli duet barwny i ujmujący. Wokół nich natomiast pełno jest innych równie ciekawych bohaterów, a sam Antychryst to jedenastoletni chłopiec, który ma na głowie ważniejsze sprawy niż koniec świata. Każdy ma swoje priorytety, ale jeden jest kluczowy — trzeba powstrzymać Czterech Motocyklistów Apokalipsy i dalej dobrze bawić się na Ziemi.

Mój humor, moi bohaterowie, mój poziom sarkazmu. Wszystko tutaj było tak bardzo MOJE, że choć na pewno w powieści były jakieś wady — ja ich nie dostrzegam. Mam za to ochotę na więcej tytułów Neila Gaimana czy Terry'ego Pratchetta, bo potrzebuję ich w moim życiu. Najlepiej w nadmiarze.


przekł. Juliusz Garztecki, Jacek Gałązka


Psst, ta kiczowata...

× 8 | Komentarze (1) | link |
@Lorian
2022-07-25
7 /10
Przeczytane Moje!

No tak. Apokalipsa. Wszyscy się do niej przygotowywali przez tysiąclecia, wszystkie drobne zwycięstwa prowadziły właśnie do tej chwili, do chwili w której... pewien diabeł nie dopilnował, a pewna satanistyczna zakonnica... spartoliła w zasadzie całe przedsięwzięcie.

Oj posypią się pióra, powypadają rogi. Męki piekielne czekają.

Jestem fanką dobrego kina grozy, a Omen to jeden z moich ulubionych filmów. Postać Damiena to już postać kultowa. Ale w tej książce zasady nieba i piekła stają na głowie, Antychryst ma na imię Adam (choć niewiele brakowałoby a byłby Asmodeuszem bądź Kainem) i jest dzieckiem nad wyraz kochającym swoje miasteczko, a niejaka Agnes Nutter, czarownica, przepowiedziała wszystko już dawno temu.

A wszystko wiążę się - w ostateczności - z dwoma osobnikami. Azirafal jest aniołem bibliofilem o dość niskiej hierarchii, Crowley to wąż - dosłownie - który, jest odpowiedzialny za całe zamieszanie. Tylko grając zespołowo mogą nie dopuścić Apokalipsy do głosu. Bo Crowley i Azirafal lubią dwudziesty wiek, a przynajmniej tę jego część, która odpowiada za książki i silnik z napędem na cztery koła.

"Dobry Omen" to przezabawna, przesiąknięta pierwszorzędnym humorem, błyskotliwa satyra na Apokalipsę Świętego Jana. Gaiman i Pratchett stworzyli duet, który sprawił, że odpowiedzialne za humor trybiki w mojej głowie, kręciły się i kręciły, do upadłego. Jest to jednak humor specyficzny, trochę chaotyczny, pełno w nim nawiązań do brytyjskie...

× 6 | Komentarze (1) | link |
@mysilicielka
2023-08-03
7 /10
Przeczytane Posiadam Fantastyka Anioły i demony Religie i mitologie Audiobooki

Najpierw obejrzałam serial, potem przesłuchałam książkę i prawdopodobnie to był mój błąd. Na ekranie historia nabrała kolorów, wszyscy zaangażowani dali z siebie 200%. Każda z postaci zostawiła swoją cegiełkę w pamięci (a było ich sporo, jak to u tych autorów często bywa). Przed premierą drugiego sezonu miałam ochotę obejrzeć wszystko jeszcze raz. Wersja papierowa jest, chcąc nie chcąc, o te wszystkie "kolorowe" elementy uboższa.

Sama historia jest bardzo dobra, uwielbiam motyw apokalipsy, a tutaj zagrano nim w świeży i zabawny sposób. Powieść jest jednocześnie lekka i dająca do myślenia. Kto nigdy nie spotkał się z twórczością Gaimana i Pratchetta, może czuć się trochę zagubiony wielością wątków, ale spokojnie, można się do tego przyzwyczaić. Wydaje mi się, że to bardzo dobry tytuł, żeby zacząć dłuższą przygodę z tymi świetnymi pisarzami.

Polecam fanom fantastyki i powieści pełnych humoru.

× 1 | link |
@mag85
2021-07-18
8 /10
Przeczytane

Nie jestem fanką Pratchetta, za to jestem fanką Gaimana. Nie wiem jak praca nad tą książką została podzielona pomiędzy autorami. Wiem za to że niemiłosiernie się nudziłam przez pierwsze 120 stron. Odłożyłam książkę na półkę z myślą by nie doczytać jej do końca. Ale coś klikało od "Czwartku"! I poszło jak z górki. Polecam fanom fantastyki, zakręconych historii i niecodziennych przyjaźni.

× 1 | link |
@banan
@banan
2008-09-17
10 /10
Przeczytane

Wśród tych wszystkich krytycznych komentarzy czuje się jakaś taka inna... Problem w tym, że do twórczości Terry'ego Pratchetta oraz Neila Gaimana podchodzę bezkrytycznie, a co za tym idzie, książkę napisaną przez obydwu uznaję za przejaw absolutnego geniuszu, zarówno pod względem formy, jak i treści. Poleciłabym wszystkim, ale mojej oceny przy najszczerszych chęciach nie da się uznać za obiektywną ;)

× 1 | link |
@divide
@divide
2009-02-15
8 /10
Przeczytane

A może to kwestia tłumaczenia? Ja czytałem w oryginale i jestem absolutnie zachwycony. (Może poza słabą końcówką, ale ja zawsze jestem zawiedziony końcówką, więc to się nie liczy.)

× 1 | link |
@Senthe
@Senthe
2008-08-06
Przeczytane

Właśnie Gaimana był pomysł, a Pratchetta większość wykonania, co niestety rzutuje na jakość książki. Dużo lepsza byłaby, gdyby napisał ją sam Gaiman, nie mieszając w to nieszczęsnego PTerry'ego. A tak występuje wyraźna rozbieżność między stylem a treścią.Nie sugerujcie się "Dobrym Omenem", prawdziwy Pratchett ze Świata Dysku pisze dużo, dużo lepiej i zupełnie inaczej. Nie zniechęcajcie się do niego!Sama książka jest naprawdę niezła, pomysły też przemyślane i niegłupie, ale duet Pratchett-Gaiman jednak nie pomaga ani jednemu, ani drugiemu w "wyrażaniu siebie". Pratchett potrafi obudować genialny pomysł na akcję warstwami humoresek, nastrojów, klimacików, w które można się radośnie, rozrywkowo zagłębiać, jednocześnie nie tracąc poważniejszych i głębszych wątków. Gaiman to typowy storyteller i opiera się na ciekawych pomysłach, akcji, nietypowych rozwiązaniach sztampowych sytuacji. Dlatego w "Dobrym Omenie" wyraźnie wyczuwalna jest pewna, hmm, dwoistość intencji piszących.

| link |
TO
@toomex
2011-07-15
5 /10
Przeczytane

Książka nie jest zła, ale... No właśnie, ale po przeczytaniu niemal wszystkich książek cyklu Świata Dysku i kilku książek Gaimana, spodziewałem się czegoś lepszego. Czytając "Dobry Omen" uśmiechnąłem się parę razy, ale Terry pisał jak gdyby "nie był u siebie". Stylu Gaimana jakoś nie mogłem się dopatrzeć, ale to pewnie dlatego, że czytałem tylko 2 jego książki. Jest parę niedociągnięć w tłumaczeniu i dosyć sporo przypisów tłumacza, z powodu wielu typowo brytyjskich gier słownych. Tym niemniej "Dobry Omen" czyta się przyjemnie, choć nie porywa on tak jak dzieła autorów osobno.

| link |
@enedtil
@enedtil
2010-01-11
10 /10
Przeczytane Terry Pratchett Fantastyka U mnie na półce ...

“Dobry Omen” – ciekawe połączenie dwóch różnych stylów. Paradoksy, absurd, szaleni bohaterowie + elementy grozy, ludzkie lęki. Dla mnie książka jest naprawdę świetna. Dobry humor, ciekawe wątki, śmieszne dialogi … i koniec świata oczywiście ;)

| link |
@SYSTEM
@SYSTEM
2007-05-31
5 /10
Przeczytane Pratchett nie lubię

Wszyscy dookoła zachwycają się Pratchett'em, to może i ja powinnam go poznać? Chwyciłam za "Dobry Omen" i nie znalazłam nic, czym można by się zachwycić. Nie lubię Pratchett'a, zraziłam się. Jestem inna?

| link |
@cezio
@cezio
2007-09-01
3 /10
Przeczytane

Według mnie, kiepska książka. Humor prostacki i chyba do docenienia tylko dla kogoś, kto wielbi się w 'Egzorcyście' i 'Omenie'. Inaczej pisząc - dość hermetyczna.

| link |
@szumo
@szumo
2007-05-31
5 /10
Przeczytane

Nie tyle inna, co po prostu Dobry Omen to nie najlepsza rzecz popełniona przez Pratchetta. Zacznij od Świata Dysku - w miarę możliwości od początku nie wyrywkowo.

| link |
@Craen
@Craen
2011-07-13
10 /10
Przeczytane Na moich półkach...

Apokalipsa w najlepszym wydaniu. Podoba mi się połączenie stylów obu autorów, w tej książce zebrali, to co sprawia, że ich twórczość ma tylu fanów ;)

| link |
@Salama-chan
@Salama-chan
2009-11-07
Przeczytane

Bardzo lubię zarówno Pratchetta, jak i Gaimana, ale moim zdaniem Dobry Omen (chociaż nie najgorszy) jest słabszy niż osobne książki tych panów

| link |
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

Azirafal to wróg. Ale wróg po sześciu tysiącach lat staje się kimś w rodzaju przyjaciela.
Na chwilę zapadłą cisza. Wszyscy zadumali się nad stratą tylu dobrych UFO.
Wszystkie triumfy i katastrofy tego świata ludzie powodują nie dlatego, że są z gruntu źli albo z gruntu dobrzy, lecz dlatego, że są z gruntu ludźmi.
Na pierwszy rzut oka nie przekroczył trzydziestki. Na drugi rzut oka nie zasługiwał.
Coś mu mówiło, że coś się kończy. Nie świat. Tylko lato. Będą jeszcze inne lata, ale nie będzie już takiego jak to. Już nigdy.
Dodaj cytat