Doktor Faustus

Thomas Mann
7.2 /10
Ocena 7.2 na 10 możliwych
Na podstawie 13 ocen kanapowiczów
Doktor Faustus
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.2 /10
Ocena 7.2 na 10 możliwych
Na podstawie 13 ocen kanapowiczów

Opis

Serenus Zeitblom, przyjaciel i powiernik genialnego kompozytora, Adriana Leverkühna, przystępuje do spisania żywota Adriana. Wspomnieniowa biografia kompozytora nasycona jest aktualną refleksją nad podobieństwem historii Adriana i historii narodu niemieckiego. Doktor Faustus już od chwili powstania - a nawet wcześniej jeszcze, w trakcie prezentowania fragmentów powieści - stał się jednym z ważniejszych punktów w powojennej dyskusji na temat niemieckiej tożsamości. Dyskusja ta trwa do dzisiaj; do dzisiaj też książka Tomasza Manna odgrywa w niej istotną rolę. Ale obok tej dyskusji toczy się inna: to dyskusja na temat autonomii sztuki, suwerenności literatury. I tu również powieść autora Wybrańca odgrywa role znaczącą: ta książka bardziej niż wszystkie inne jego dokonania skupia uwagę na etycznym wymiarze dzieła literackiego.
Data wydania: 2008-05-21
ISBN: 978-83-7495-462-4, 9788374954624
Wydawnictwo: Muza
Serie: Klasyka Powieści, Biblioteka Narodowa: Seria II, Kanon Na Koniec Wieku
Stron: 544
Mamy 7 innych wydań tej książki

Autor

Thomas Mann Thomas Mann
Urodzony 6 czerwca 1875 roku w Niemczech (Lubeca)
W spolszczeniu Tomasz Mann– niemiecki prozaik i eseista, laureat literackiej Nagrody Noblaw 1929, uznawany za najwybitniejszego pisarza niemieckiego pierwszej połowy XX wieku i jednego z najwybitniejszych, obok Goethego, w dziejach literatury niemie...

Pozostałe książki:

Śmierć w Wenecji Buddenbrookowie.Dzieje upadku rodziny. Tom 2 Buddenbrookowie. Dzieje upadku rodziny. Tom 1 Buddenbrookowie. Dzieje upadku rodziny Czarodziejska góra
Wszystkie książki Thomas Mann

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Usprawiedliwienie?

8.07.2021

Kiedyś rozmawiałam z egzorcystą i stwierdził, że czasami opętanie jest dobrą wymówką i usprawiedliwieniem swoich czynów. Trudno odpowiadać za swoje czyny, kiedy jest się opanowanym przez złego ducha. Takiej właśnie ekwilibrystyki dokonuje w swojej książce Thomas Mann. Tomasz Mann po dojściu Hitlera opuścił Niemcy i zrzekł się obywatelstwa niemieck... Recenzja książki Doktor Faustus

@jatymyoni@jatymyoni × 24

Moja opinia o książce

Opinie

@Antoniowka
2021-02-12
7 /10
Przeczytane

Nie jest to łatwa książka. Mogłabym napisać, że nudna. Jednak dla klasyka literatury, jakim niewątpliwie jest „Doktor Faustus”, takie stwierdzenie byłoby krzywdzące.

Chwilami podczas lektury czytałam wyrazy, ale mój mózg składając zdania, nie chciał im nadać sensu. Po dłuższych fragmentach nie wiedziałam o czym w ogóle czytam. I nie chodzi o to, że książka jest przekombinowana, dziwnie napisana – jest napisana pięknym literackim językiem.

Narrator opowiada historię swojego przyjaciela, kompozytora Adriana Leverkühna. Jego sposób prowadzenia tej opowieści jest dość monotonny, a także bardzo dygresyjny. Dopiero pod koniec historia ta nabiera rumieńców i wciąga.

Mimo to lektury nie uważam za stracony czas. Może nie jest to typ pisarstwa, który osobiście preferuję, jednak nadal mam zamiar poznawać kanon literatury światowej, gdyż uważam, że to bardzo pouczająca i rozwijająca przygoda.

× 4 | link |
@frodo
2008-12-19
10 /10
Przeczytane

Genialna trawestycja legendy o doktorze Fauscie. Świetna powieść.

× 2 | link |
@PonuryDziadyga
2021-12-26
3 /10
Przeczytane 2017

Dawno nie czytałem takiej książki.

Czegoś tak nudnego, że z trzaskiem zamykałem książkę po dwóch stronach, często nie zawracając sobie głowy zakładką.
Chętnie bym sobie darował czytanie tego germańskiego kloca już na początku, ale gdzieś tu przeczytałem, że od połowy jest lepiej. Jeśli autor to teraz czyta: tak, dałem ci się zrobić w konia. Chociaż przyznaję, gdzieniegdzie trafiało się coś żwawszego.
Pierwszych trzysta stron naświetla osobowość i młodzieńcze lata Adriana Leverkühna - fikcyjnego niemieckiego kompozytora początku XX wieku, który jest personifikacją tegoż narodu. Traktat wersalski, wojny światowe, kryzys gospodarczy - przy dużym nakładzie skupienia jako tako idzie wyczytać te wydarzenia z jego życiorysu, pojawiają się takie nieśmiałe refleksy. Ale... gdybym nie wiedział tego przed przystąpieniem do lektury, to za cholerę bym się nie zorientował.

A więc po kolei: narracja. Zeitblom jako narrator, ma same wady. Przegadany niemiłosiernie, walący dygresję za dygresją, używa zdań tak potężnie złożonych, a jednocześnie tak bardzo pokręconych, że czyta się to ze spoconym czołem. Owszem, przy dobrym warsztacie przyjemnie się czyta tak długie zdania, ale tu dostaje się po potylicy młotem nudy, a ziewanie staje się stałym nawykiem. I nie dajcie się nabrać na to jego częste "i jeszcze wtrącę słówko...", bo Mann z miejsca walnie trzy strony drobiazgowej analizy jakiegoś detalu, który nawet nie ma drugorzędnego znaczenia. Narrator nie sili się ...

× 1 | link |
@spirit87
2022-01-03
6 /10
Przeczytane
@Klementynka
2021-09-06
9 /10
Przeczytane literatura piękna literatura niemieckojęzyczna
@jatymyoni
2021-07-08
9 /10
Przeczytane L. niemiecka i austriacka Fascynująca Audiobook Nagroda Literacka Nobla
@Asamitt
2020-07-23
4 /10
Przeczytane Literatura piękna / Klasyka
@martyna.153
2020-03-14
9 /10
Przeczytane
@oliwa
2019-11-10
9 /10
Przeczytane Nobliści Artyści i "artyści"
@de_merteuil
2011-04-13
1 /10
Przeczytane
@tortoise84
2008-05-09
8 /10
Przeczytane
@witwona
2010-04-07
8 /10
Przeczytane Książki dźwiękowe

Cytaty z książki

O nie! Książka Doktor Faustus. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl