Dwie twarze. Życie prywatne morderców z Auschwitz

Nina Majewska-Brown
6.8 /10
Ocena 6.8 na 10 możliwych
Na podstawie 22 ocen kanapowiczów
Dwie twarze. Życie prywatne morderców z Auschwitz
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6.8 /10
Ocena 6.8 na 10 możliwych
Na podstawie 22 ocen kanapowiczów

Opis

Ann, żona esesmana, która właśnie przeprowadziła się z dziećmi do Auschwitz, nie potrafi odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Jest przerażona, bo jeszcze nigdy nie widziała ukochanego Hansa tak zmęczonego. Nabiera przekonania, że jego praca musi być naprawdę ciężka i wyczerpująca, bo mąż stał się bardzo nerwowy. Najbardziej jednak martwi ją to, że nie chce powiedzieć, czym się zajmuje, co budzi w niej jeszcze większy niepokój. Ann nie ma wątpliwości, że ciągłe przebywanie z tymi kryminalistami w pasiakach odbija się na jego zdrowiu. Po morderczej pracy w obozie Auschwitz esesmani wracali do swoich domów prosto w ramiona stęsknionych żon i dzieci. Tuż za obozowymi drutami uprawiali róże i hodowali króliki, a w ogródkach radośnie poszczekiwały psy. O ich wygodę dbali więźniowie oraz zmuszona do pracy okoliczna ludność. Pili w pobliskiej kantynie, chodzili do burdelu, wyjeżdżali na urlopy i zakochiwali się w okolicznych dziewczynach. Niektórym życie tutaj tak przypadło do gustu, że nie chcieli opuszczać Auschwitz, a co niektórzy nawet po wojnie tu wracali.
Data wydania: 2020-05-20
ISBN: 978-83-11-15900-6, 9788311159006
Wydawnictwo: Bellona
Stron: 360
dodana przez: Justyna_K

Autor

Nina Majewska-Brown Absolwentka UAM w Poznaniu, przez lata związana z reklamą i PR-em. Pracowała w agencjach reklamowych oraz wydawnictwach, promując największe pióra literatury polskiej i zagranicznej. Debiutowała w 2015 roku przebojową powieścią Wakacje. Znana z p...

Pozostałe książki:

Ostatnia ,,więźniarka'' Auschwitz Tajemnica z Auschwitz Anioł życia z Auschwitz Dwie twarze. Życie prywatne morderców z Auschwitz Ocalona z Auschwitz. Pójdę za Tobą na koniec świata Florentyna i Konstanty 1916-1924. Zakładnicy wolności Kłamstewka Cztery siostry 1925-1945. Zakładnicy wolności Z czworaków na salony Grzech Wakacje Mąż na niby Żona na zamówienie Anka i piekło szczęścia Miłość zostawiłam w getcie Tylko dla dorosłych Zwyczajny dzień Jak się nie zakochać? Nina Z powstania do Auschwitz Anka i diabeł stróż Anka. Inne oblicze szczęścia Tylko tu i teraz Zakładnicy wolności 1943-1945. Rodzinne sekrety Notes kuchenny
Wszystkie książki Nina Majewska-Brown

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Kiedy sam pomysł nie wystarczy. Nawet jeśli jest dobry

WYBÓR REDAKCJI
4.09.2020

Dzisiejszą recenzję pozwolę sobie podzielić na trzy części, gdyż ,,Dwie twarze'' Niny Majewskiej-Brown są książką o dość specyficznej strukturze. Część fabularyzowana, czyli historia miłości Ann i Hansa przeplatana jest wstawkami o charakterze typowego historycznego felietonu. Natomiast całość kończy się wspomnieniami osób pracujących w domach SS-... Recenzja książki Dwie twarze. Życie prywatne morderców z Auschwitz

„To nie ludzie, to zwierzęta”

WYBÓR REDAKCJI
17.08.2020

Czasem jedno wydarzenie ma niebagatelny wpływ na dalsze losy świata. Tak było w przypadku największego i najbrutalniejszego konfliktu w dziejach. Niestety, wraz z upływem kolejnych lat, można zaobserwować pewną zależność. To współczesne pokolenie, które powinno znać dzieje swojego kraju, pielęgnować pamięć poległych, coraz częściej w ogóle nie łąc... Recenzja książki Dwie twarze. Życie prywatne morderców z Auschwitz

@Skazananaksiazki@Skazananaksiazki × 9

O małej książeczce, która chciała zostać wielką księgą

22.04.2022

Niestety książki nie dorastają, nie nabierają szlachetności wraz z wiekiem – albo są dobre, albo nie (choć oczywiście o gustach się nie dyskutuje). Tej konkretnej zdecydowanie wiele do ideału brakuje. Najgorsze jest to, że Autorka miała dobre chęci, a wiadomo co jest nimi wybrukowane. Mianowicie Nina Majewska-Brown miała kilkadziesiąt pomysłów ... Recenzja książki Dwie twarze. Życie prywatne morderców z Auschwitz

@Antoniowka@Antoniowka × 23

Jak zarobić na martyrologii?

30.03.2023

Moje pierwsze lub drugie, ale na pewno ostatnie spotkanie z książkami tej autorki. Najciekawszy wydaje się tytuł, który magicznym „Auschwitz” przyciąga pewnego typu czytelników, jak muchy do… lepu. Lekturę można podzielić na 3,5 części. Pierwsza to opowieść o miłości, szczęśliwym małżeństwie i rodzinie esesmana Hansa i Ann, młodej kobiety, ż... Recenzja książki Dwie twarze. Życie prywatne morderców z Auschwitz

@Meszuge@Meszuge × 13

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Bibi1992
@Bibi1992
2021-01-16
Przeczytane

Nina Mejwska Brown - Dwie twarze. Życie prywatne morderców z Auschwitz"
Mam sporo przemyśleń po przeczytaniu tej książki. Po pierwsze, czy żony SS-manów mogły być aż tak ślepe i głupie, że nie wiedziały i nie interesowały się tym, co działo się w obozach> nie przeszło im przez myśl, że krematoryjne piece palą ludzi, a nie mienie więźniów? Nie zastanawiały się, skąd ich mężowie biorą drogie futra i naszyjniki, którymi je obdarowują?
Po drugie, jak żołnierze SS mogli być tak dobrymi aktorami? W domach kochający ojcowie i mężowie, w obozach potrafili mordować z zimną krwią niewinnych ludzi.
Jeśli dobrze zrozumiałam Nina Majewska Brown stworzyła głównych bohaterów na podstawie wspomnień innych osób, które podczas pobytu w obozie były zatrudnione w domach SS-mańskich rodzin. Choć wydawać by się mogło, że był to dla nich prezent od losu, postać Magdaleny jest dowodem na to, że praca poza drutami obozu nie gwarantowała o wiele lepszych warunków.
Ann, żona Hansa, była do tego stopnia niedomyślna i zapatrzona w swoje potrzeby, iż nie zwróciła uwagi, że więźniarka przez cały dzień pracy w jej domu zjada tylko jedną porcję zupy przynoszoną na obiad z obozu. Nie chciała wierzyć, że Magda znalazła się niesłusznie w tym piekle i tak długo jak mieszkała w Auschwitz nie miała pojęcia, za co trafiają tam więźniowie, w jakich warunkach żyją i jaką kanalią potrafi być jej mąż. Liczyły się czyste podłogi, spotkania z nowymi koleżankami i przelotny romans z Josephem.
.
...

× 2 | link |
@madbed
2020-07-13
10 /10



W obozie bezwzględni mordercy, w domu kochający mezowie, czuli kochankowie i troskliwi ojcowie.
Jakim trzeba być człowiekiem, aby bić do nieprzytomności kobiety, dzieci w obozie, a później iść do domu i tulić swoje dzieci, żonę.
Trzeba być albo psychicznie chorym psycholem, ale człowiekiem pozbawionym uczuć.
Tłumaczenie odcięcia się od "pracy" do mnie nie przemawia.
Książka jest pisana z perspektywy żony esesman, który przywozi ją do Auschwitz wraz dziećmi, aby wspólnie tu mieszkać. Ann nie potrafi się odnaleźć w tej rzeczywistości. Jest niczego nie świadomą kobietą, ma swój cudowny świat, dzieci, jedzenie, futra, kosztowności. Nie pyta skąd. Nie ma pojęcia czym zajmuje się jej mąż.
Przypadkiem dowiaduje się od koleżanek skąd są te wszystkie rzeczy. Niby ją to przeraża, ale chętnie idzie do obozu po transportach i wybiera śliczne fatałaszki.
Jej osoba była tak denerwująca, tak ignorancka do pewnych kwestii, tematów. Jej brak szacunku do ludzi. Na początku było mi jej żal, niczego jie świadoma, z czasem nie mogłam znieść jej osoby.
Drugą osobą, która opisuje swoje przeżycia jest Żydówka przyprowadzona przez jej męża do pomocy w domu.
Jest zawszona, śmierdząca, brudna, a przede wszystkim głodna. To jak jest traktowana przez Ann jest nie do czytania na chłodno.
Jednak karta się odwraca kiedy Żydówka poznaje jej sekret i kiedy.... To sobie doczytacie.
-------
Kolejna książka oani Niny bardzo dobrze napisana z użyciem wied...

| link |
KS
@ksiazkowyregal
2021-09-02
7 /10
Przeczytane B/STW 2021

Lubie książki tej autorki. Bardzo dobrze się czyta i historia wciąga.

| link |
@mikakeMonika
2023-09-16
8 /10
Przeczytane E-book
AG
@agunia.b.o.d.o1993
2023-03-01
8 /10
Przeczytane
@jovi
2022-08-12
3 /10
Przeczytane E-booki Historyczne/wojenne/sagi rodzinne/westerny/historia alternatywna
@Antoniowka
2022-04-22
2 /10
Przeczytane
@monikasyska10
@monikasyska10
2022-01-23
6 /10
Przeczytane Historia
@monka7421
@monka7421
2021-04-09
8 /10
Przeczytane
@canis.luna
2021-03-11
7 /10
Przeczytane Posiadam
OL
@olacom1_2
2020-11-15
10 /10
Przeczytane
@dominika.nawidelcu
2020-09-21
7 /10
Przeczytane
@bettypietras
@bettypietras
2020-09-06
7 /10
Przeczytane
@Chassefierre
2020-09-04
4 /10
Przeczytane II wojna światowa Literatura polska
@walczakmonis
2020-08-31
10 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

O nie! Książka Dwie twarze. Życie prywatne morderców z Auschwitz. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat