Dziady

Adam Mickiewicz
6.7 /10
Ocena 6.7 na 10 możliwych
Na podstawie 295 ocen kanapowiczów
Dziady
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6.7 /10
Ocena 6.7 na 10 możliwych
Na podstawie 295 ocen kanapowiczów

Opis

Dziady to cykl dramatów romantycznych Adama Mickiewicza. Podzielony na cztery części:

- Dziady. Część II – utwór przedstawiający pogańską ceremonię dziadów, w której to Guślarz przywołuje duchy zmarłych.

- Dziady. Część IV – utwór przedstawiający dialog Gustawa, nieszczęśliwie zakochanego młodzieńca, z dawnym nauczycielem Księdzem.

- Dziady. Część III – dramat narodowy przedstawiający przemianę Gustawa w Konrada.

- Dziady. Część I niedokończona część Dziadów.

Niniejsza publikacja to pełne wydanie Dziadów, bez skrótów.

W publikacji czytelnik znajdzie biogram autora, wstęp oraz podpowiedzi, na co zwrócić szczególną uwagę podczas lektury tekstu.

Data wydania: 2018-03-21
ISBN: 978-83-7887-627-4, 9788378876274
Wydawnictwo: Dragon
Stron: 288
dodana przez: chudini0505
Mamy 49 innych wydań tej książki

Autor

Adam Mickiewicz Adam Mickiewicz
Urodzony 24 grudnia 1798 roku w Polsce (Nowogródek)
Poeta, publicysta, wieszcz. Po ukończeniu szkoły powiatowej w Nowogródku studiował literaturę na Uniwersytecie Wileńskim, gdzie pobierał stypendium, zobowiązujące go do pracy nauczyciela. Był jednym z założycieli Towarzystwa Filomatów. W latach 1819-...

Pozostałe książki:

Pan Tadeusz Dziady Konrad Wallenrod Ballady Sonety krymskie Dziady. Część III Grażyna Dziady. Część II Dziady. Część IV Pani Twardowska i inne bajki Bajki Reduta Ordona Pani Twardowska Świteź Wiersze Księgi narodu polskiego i pielgrzymstwa polskiego Dziady II, IV i I Grażyna / Konrad Wallenrod Powrót taty Stepy akermańskie To lubię... Diabli wiedzą co... Wiersze i opowiadania polskich pisarzy Oda do młodości Kobieto! Boski diable Sonety krymskie. Sonety odeskie Do D... D... Grażyna; Reduta Ordona Klasyka mistrzów. Adam Mickiewicz. Wybór poezji Kuferek pełen wierszy Myśli, zdania i uwagi Najpiękniejsze wiersze dla dzieci O miłości. Listy pisarzy polskich od Adama Mickiewicza do Marka Hłaski Poezja polska od średniowiecza do współczesności. Antologia Utwory dramatyczne Wiersze dla dzieci Złota księga wierszy polskich Antologia Bajki rymowanki Ballady i romanse. Konrad Wallenrod Dzieła. Tom XVI. Listy. Część trzecia. 1842-1848 Lilje Liryki lozańskie Miej serce Moje życie miało imię dziewczęce... Muzyka płynąca z wierszy Nad wodą wielką i czystą Niezapomniane wiersze dla dzieci O ty, piękno konia Pani Twardowska Powrót taty Powieści poetyckie. Księgi narodu polskiego i pielgrzymstwa polskiego. Wiersze i wierszyki t.2 Wybór poezyj Wybór wierszy Żywila: powiastka z dziejów Litwy Aforyzmy Antologia dramatu polskiego. Od Jana Kochanowskiego do Zygmunta Krasińskiego Antologia poezji polskiej Bajki polskie Ballady polskie Ballady, bajki, wiersze... Dla zakochanych. Wiersze poetów polskich Dzieła. Tom II. Poematy Dzieła. Tom III. Dramaty Dzieła. Tom IX. Literatura słowiańska. Kurs drugi Dzieła. Tom V. Proza artystyczna i pisma krytyczne Dzieła. Tom VI. Pisma filomackie. Pisma polityczne z lat 1832-1834 Dzieła. Tom VII. Pisma historyczne. Wykłady lozańskie Dzieła. Tom VIII. Literatura słowiańska. Kurs pierwszy Dzieła. Tom X. Literatura słowiańska. Kurs trzeci Dzieła. Tom XI. Literatura słowiańska. Kurs czwarty Dzieła. Tom XII. Legion Polski. Trybuna Ludów Dzieła. Tom XIII. Pisma towianistyczne. Przemówienia. Szkice filozoficzne Dzieła. Tom XIV. Listy. Część pierwsza. 1815-1829 Dzieła. Tom XV. Listy. Część druga. 1830-1841 Dzieła. Tom XVII. Listy. Część czwarta. 1849-1855 Klasycy dzieciom Książce Liryki Mickiewicz Najpiękniejsze bajki i ballady Pan Tadeusz XIII Księga, Baśń o trzech braciach i królewnie, Nowoczesna sztuka chędożenia, Mrówki Pan Tadeusz po kaszubsku Pies i wilk Poeci i morze. Antologia poezji o morzu Polscy poeci dla dzieci Polscy poeci dzieciom Polscy poeci. Wiersze dla dzieci Przyjaciele Rozum i wiara Sonety odeskie Ulubione wiersze babci Warszawa Twoje miasto. Antologia. Wiersze dla dzieci Wiersze dla dzieci znane i lubiane Wiersze i powieści poetyckie Wieszcze wieszczą. Najpiękniejsze wiersze dla dzieci Wieszcze wieszczą. Wiersze dla dzieci Wybór pism Złote myśli „Mnie płynąć, płynąć i płynąć”. Brzegi Lemanu
Wszystkie książki Adam Mickiewicz

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Dziady aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Aiwlys
@Aiwlys
2010-12-29
5 /10
Przeczytane Na półce Lektury

Zmęczyłam... Mickiewicz ma dosyć specyficzny styl pisania, potrafi przez pięć stron opisywać to samo, na tysiąc różnych sposobów, co jest bardzo męczące. Księga II myślę, że jest najciekawsza, coś się w niej dzieje, mamy szczyptę folkloru i tajemnicy. Księga IV do bólu przypomina mi Wetera, co bynajmniej nie zyskało mojej sympatii. Opłakiwanie swojej ukochanej, walka z samym sobą to nie są moje ulubione tematy. Dlatego jak tylko przez to przebrnęłam bardzo się ucieszyłam. Przeczytałam też Widowisko, ale w sumie to nawet nie wiem o czym to było. Chyba pierwszy raz mam taką sytuację, że nie zrozumiałam przesłania płynącego z tych słów. Było wiele osób, wiele sobie powiedzieli, ale czego to dotyczyło... Nie pytajcie. III księga, lektura w liceum, powiem szczerze, że momentami nie taka najgorsza. Po omówieniu tej części na lekcjach dostrzegam jej wartość. Każdy powienien zdawać sobie sprawę z walki młodzieży z Rosją, z jej trudem i konsekwencjami. Ogółem całe Dziady, hm... dla ludzi cierpiących na bezsenność ;)

| link |
@independent
@independent
2012-06-06
8 /10
Przeczytane Przeczytane więcej niż jeden raz

Prolog i Wielka Improwizacja <3 Wielka Improwizacja - Tak wielkie uniesienie poetyckie Konrada ubrać w słowa to było wyzwanie. Odtworzenia uczuć i działalności cierpiących patriotów - geniusz. Jak dla mnie Mickiewicz stworzył coś niesamowitego. Moje ulubione fragmenty: "Język kłamie głosowi, a głos myślom kłamie, Myśl z duszy leci bystro, nim się w słowach złamie" - Zwykłe ludzkie słowa nie są w stanie wyrazić prawdziwych myśli. Nawet te słowa nie są w stanie wyrazić całej prawdy na ten temat, ale tu jest to wyjątkowo dobrze ujęte. "Samotność mędrców mistrzyni. I ty w samotnym więzieniu, Jako prorok na pustyni, Dumaj o twym przeznaczeniu."

| link |
@Maynard
@Maynard
2010-01-22
Przeczytane

Każda część jest ponadczasowa i stanowi kamień milowy literatury polskiej. Ciekawe czy ktoś przeczytał ją nie będąc do tego zmuszany w szkole? Ja niestety nie, nawet odpowiadałem z II części na maturze (jeszcze wtedy starej i normalnej). Po latach stwierdzam, że wszystko jeszcze doskonale pamiętam, a to znaczy że wysiłek polskiego wieszcza nie poszedł na marne. Nadal również cytuję "ciemno wszędzie, głucho wszędzie..." przy każdorazowym braku w dopływie energii elektrycznej zimową porą :-)

| link |
@Potania
2012-07-20
10 /10
Przeczytane Lektury Szkolne

Czytałam część III, potem poszłam do Teatru na całość "Dziadów", a teraz przesłucham całość i muszę powiedzieć, że nie jest to nudna lektura, choć na początku spektaklu przysypiałam. Myślę, że warto się do niej zabrać nim nas do tego zmuszą wtedy czyta się ją z przyjemnością. Ponadczasowość ? Tak, jak najbardziej jest zawarta w tym utworze "Cicho wszędzie, głucho wszędzie, co to będzie? ... Co to będzie...?" któż po latach nie cytuje tego nadal?

| link |
@EvangelinDillariss
@EvangelinDillariss
2009-04-26
Przeczytane

Arcydramat Narodowy Mickiewicza - szczególnie III część - jest przepełniony symbolami i swobodną interpretacją... bardzo mi się podobał, a szczególnie Wielka Improwizacja, która była mi naprawdę bliska i do tej pory jest... utożsamienie się z Gustawem-Konradem walczącym z Bogiem wcale nie jest trudne... może sami powinniśmy sobie zadać pytania na które odpowiedzi szukał opętany przez diabła mężczyzna??

| link |
@werkabooks
2024-03-17
Przeczytane

Dziady” Adama Mickiewicza to bardzo znana lektura szkolna klas starszych i nie tylko.
To tej lektury z pewnością trzeba dorosnąć . Czytając ją jako dziecko w klasach 5-6 nie bardzo rozumiałam o co chodzi. Wydaje się pozbawiona sensu jednak po przeczytaniu całości niesie ze sobą pewne wartości. Jakich ? Przekonajcie się sami 

| link |
AR
@arashi77
2009-03-28
10 /10
Przeczytane

Co to ma być za ocena? 3? Ludzie, nie doceniacie prawdziwego kunsztu literackiego, czy co...? III część Dziadów i Wielka Improwizacja to mistrzostwo świata... Nie wspominając już o IV części i o moim ulubionym monologu, zaczynającego się od "Kobieto, puchu marny..." Coś niesamowitego.

| link |
@anatola
2011-07-28
8 /10

A ja lubię Dziady. Fakt, że czasami miałam poczucie, jakbym czytała książkę alkoholika i narkomana w jednej osobie (pokręcona fabuła), ale mimo wszystko uważam, że warto przeczytać całość. Jest dużo fragmentów, które możemy odnieść do naszej rzeczywistości mimo upływu tylu lat.

| link |
@Viconia
@Viconia
2008-05-15

Nie przepadam prawie za zadnymi szkolnymi lekturami ale.... no wlasnie..."Dziady" Mickiewicza jako jedna z nielicznych "wymuszonych" na mnie ksiazek zadziwiajaco mnie zainteresowala... Chyba wstyd nazywac sie Polakiem i nie znac tej ksiazki:P

| link |
@Deline
@Deline
2010-10-24
Przeczytane

Uwielbiam ballady Mickiewicz (NIC nie pobije "Liliji"). Po przeczytaniu drugiej części "Dziadów" mogę stwierdzić, że był on świetnym pisarzem. Na pewno kiedyś z przyjemnością zabiorę się za pozostałe części.

| link |
@Salama
@Salama
2011-12-05
5 /10
Przeczytane

II i IV bardzo przypały mi do gustu - ciekawie opisany zwyczaj, groza, klimat... Ale III to coś a'la manifest Mickiewicza. Nie lubię dzieł tak naszpikowanych historią, nie podobało mi się.

| link |
@Wiktoriaaa
2014-12-05
1 /10
Przeczytane

Bardzo trudna to była dla mnie lektura i och, jakże się cieszę, że to już za mną! Ja i Mickiewicz się nie polubiliśmy. Boli mnie jednak fakt, że przede mną jeszcze ''Pan Tadeusz''...

| link |
@Atreyu
@Atreyu
2008-08-31
8 /10
Przeczytane

Również i moją ulubioną częścią była część III "Dziadów". Czytałam ją z wypiekami na twarzy, choć za Romantyzmem średnio przepadam (moje klimaty to od Młodej Polski wzwyż).

| link |
KA
@kaciulka
2008-10-28
Przeczytane

W szkole nie przeczytałam ale za jakiś czas sięgnęłam po "Dziady" z powrotem i zmieniłam zdanie. Oczywiście warto ją znać ale nie zmuszajmy się na siłę do czytania...

| link |
@pima
@pima
2009-06-10
Przeczytane

Po przeczytaniu i omówieniu bodajże II części byłam zawiedziona. Kompletnie mi się nie podobało. Ale coś mnie tknęło i przeczytałam następne części. I świetne są:)

| link |
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

Nasz naród jak lawa, Z wierzchu zimna i twarda, sucha i plugawa; Lecz wewnętrznego ognia sto lat nie wyziębi, Plwajmy na tę skorupę i zstąpmy do głębi.
Dodaj cytat