Konrad Wallenrod

Adam Mickiewicz
6.2 /10
Ocena 6.2 na 10 możliwych
Na podstawie 114 ocen kanapowiczów
Konrad Wallenrod
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6.2 /10
Ocena 6.2 na 10 możliwych
Na podstawie 114 ocen kanapowiczów

Opis

Średniowieczna Litwa jest zagrożona inwazją Krzyżaków, którzy dążą do jej zniewolenia i obrócenia Litwinów w niewolników. Tymczasem w samym zakonie wychowuje się przyszły mściciel, który doprowadzi najeźdźców do zguby. Nad jego życiem czuwa Halban - litewski wajdelota - śpiewak, poeta. Pozostający pod jego wpływem młody Alf najpierw ucieknie od swoich prześladowców, a potem porzuci piękną żonę i zrezygnuje z osobistego szczęścia, aby powrócić do Zakonu jako Konrad Wallenrod i mścić się za krzywdy własnego narodu.
Data wydania: 2006
ISBN: 978-83-7327-790-8, 9788373277908
Wydawnictwo: GREG
Serie: Koliber, Nasza Biblioteka, Lektury i obrazy, Lektura z opracowaniem [GREG], Biblioteka Lektur Szkolnych
Stron: 86
Mamy 22 inne wydania tej książki

Autor

Adam Mickiewicz Adam Mickiewicz
Urodzony 24 grudnia 1798 roku w Polsce (Nowogródek)
Poeta, publicysta, wieszcz. Po ukończeniu szkoły powiatowej w Nowogródku studiował literaturę na Uniwersytecie Wileńskim, gdzie pobierał stypendium, zobowiązujące go do pracy nauczyciela. Był jednym z założycieli Towarzystwa Filomatów. W latach 1819-...

Pozostałe książki:

Pan Tadeusz Dziady Konrad Wallenrod Ballady Sonety krymskie Dziady. Część III Grażyna Dziady. Część II Dziady. Część IV Pani Twardowska i inne bajki Bajki Reduta Ordona Pani Twardowska Świteź Wiersze Księgi narodu polskiego i pielgrzymstwa polskiego Grażyna / Konrad Wallenrod Dziady II, IV i I Powrót taty Stepy akermańskie To lubię... Diabli wiedzą co... Wiersze i opowiadania polskich pisarzy Oda do młodości Kobieto! Boski diable Sonety krymskie. Sonety odeskie Do D... D... Grażyna; Reduta Ordona Klasyka mistrzów. Adam Mickiewicz. Wybór poezji Kuferek pełen wierszy Myśli, zdania i uwagi Najpiękniejsze wiersze dla dzieci O miłości. Listy pisarzy polskich od Adama Mickiewicza do Marka Hłaski Poezja polska od średniowiecza do współczesności. Antologia Utwory dramatyczne Wiersze dla dzieci Złota księga wierszy polskich Antologia Bajki rymowanki Ballady i romanse. Konrad Wallenrod Dzieła. Tom XVI. Listy. Część trzecia. 1842-1848 Lilje Liryki lozańskie Miej serce Moje życie miało imię dziewczęce... Muzyka płynąca z wierszy Nad wodą wielką i czystą Niezapomniane wiersze dla dzieci O ty, piękno konia Pani Twardowska Powrót taty Powieści poetyckie. Księgi narodu polskiego i pielgrzymstwa polskiego. Wiersze i wierszyki t.2 Wybór poezyj Wybór wierszy Żywila: powiastka z dziejów Litwy Aforyzmy Antologia dramatu polskiego. Od Jana Kochanowskiego do Zygmunta Krasińskiego Antologia poezji polskiej Bajki polskie Ballady polskie Ballady, bajki, wiersze... Dla zakochanych. Wiersze poetów polskich Dzieła. Tom II. Poematy Dzieła. Tom III. Dramaty Dzieła. Tom IX. Literatura słowiańska. Kurs drugi Dzieła. Tom V. Proza artystyczna i pisma krytyczne Dzieła. Tom VI. Pisma filomackie. Pisma polityczne z lat 1832-1834 Dzieła. Tom VII. Pisma historyczne. Wykłady lozańskie Dzieła. Tom VIII. Literatura słowiańska. Kurs pierwszy Dzieła. Tom X. Literatura słowiańska. Kurs trzeci Dzieła. Tom XI. Literatura słowiańska. Kurs czwarty Dzieła. Tom XII. Legion Polski. Trybuna Ludów Dzieła. Tom XIII. Pisma towianistyczne. Przemówienia. Szkice filozoficzne Dzieła. Tom XIV. Listy. Część pierwsza. 1815-1829 Dzieła. Tom XV. Listy. Część druga. 1830-1841 Dzieła. Tom XVII. Listy. Część czwarta. 1849-1855 Klasycy dzieciom Książce Liryki Mickiewicz Najpiękniejsze bajki i ballady Pan Tadeusz XIII Księga, Baśń o trzech braciach i królewnie, Nowoczesna sztuka chędożenia, Mrówki Pan Tadeusz po kaszubsku Pies i wilk Poeci i morze. Antologia poezji o morzu Polscy poeci dla dzieci Polscy poeci dzieciom Polscy poeci. Wiersze dla dzieci Przyjaciele Rozum i wiara Sonety odeskie Ulubione wiersze babci Warszawa Twoje miasto. Antologia. Wiersze dla dzieci Wiersze dla dzieci znane i lubiane Wiersze i powieści poetyckie Wieszcze wieszczą. Najpiękniejsze wiersze dla dzieci Wieszcze wieszczą. Wiersze dla dzieci Wybór pism Złote myśli „Mnie płynąć, płynąć i płynąć”. Brzegi Lemanu
Wszystkie książki Adam Mickiewicz

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Konrad

23.09.2023

Jeśli miałabym stworzyć swój prywatny ranking ulubionych lektur szkolnych, Konrad Wallenrod z pewnością znalazłby się na podium. To wg mnie zachwycająca, przepięknym językiem napisana historia z silnym, niejednoznacznym bohaterem. Mrocznym, posępnym i posągowym. Takim, którego można podziwiać, do którego można wzdychać – i którego można potępiać. ... Recenzja książki Konrad Wallenrod

@OutLet@OutLet × 37

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Lloret
@Lloret
2009-10-01
8 /10
Przeczytane

Ponoć Mickiewicz po upływie lat uważał "Konrada Wallenroda" za tanią broszurę polityczną. Przyszło mi więc nie zgodzić się z Mistrzem. "Konrad Wallenrod" to rzeczywiście dzieło naszpikowane patriotyzmem, ale to akurat atut. Styl Mickiewicza - jak zwykle wspaniały.

× 2 | link |
@Goszka
@Goszka
2015-06-02
Przeczytane

Perełka, zaprawdę. W mojej opinii "Konrad Wallenrod" to jeden z piękniejszych utworów w dorobku Mickiewicza. Choć on sam uważał, że forma tego dziełka jest >>popsuta<

× 2 | link |
SY
@sylwiuszka
2008-07-09
8 /10
Przeczytane

>Jedyna broń niewolników - podstępy< interesująca, romantyczna propozycja. Zależy kto co lubi, ale moim skromnym zdaniem jedna z lepszych książek doby romantyzmu.

× 1 | link |
@Sun.shine
@Sun.shine
2013-11-28
10 /10
Przeczytane Ze mną. Na moich półkach Filologia polska

Kunszt Mickiewicza. Książka, która kończy pewien etap ethosu rycerskiego. Nie tylko o rycerzach, zdradzie i podstępie. Warto odkrywać Wallenroda na nowo.

× 1 | link |
@ziolko
@ziolko
2009-07-14
10 /10
Przeczytane

nie wiem jak może się nie podobać styl mickiewicza, ale jak widać są gusty i gusty :Pdla mnie rewelacjaświetna książka

× 1 | link |
@MacochaKopciuszka
@MacochaKopciuszka
2009-12-29
10 /10
Przeczytane Lektury

Piękna wzruszająca historia. Nie lubię twórczości Mickiewicza, ale akurat "Konrad" przypadł mi do gustu :)

× 1 | link |
@suavemente
@suavemente
2009-06-04
5 /10
Przeczytane Lektury

Świetna historia, ale sposób jej prezentacji dla mnie odpychający.

× 1 | link |
@viki_zm
2021-06-27
5 /10
Przeczytane Posiadam Książka papierowa 2021

Książka to krótka opowieść, którą przeczytałam jako lekturę szkolną.

Mickiewicz opowiada historię, która dzieje się w średniowiecznej Litwie zagrożonej atakiem Krzyżaków. W zakonie pod opieką litewskiego wajdeloty - śpiewaka i poety - Halbana wychowuje się Alf - młody mściciel. Mężczyzna rezygnuje z osobistego szczęścia i miłości do pięknej żony, by ratować swój kraj. Pod nazwiskiem Konrada Wallenroda powraca do zakonu i mści się za krzywdy i stan, w którym znajduje się jego ojczyzna.

W romantycznym dziele wieszcza narodowego ważny jest etos rycerski i bardzo ceniony patriotyzm. Książka jest napisana specyficznym stylem Mickiewicza, ale czyta się szybko i przyjemnie.

| link |
@Lawliett
@Lawliett
2010-01-29
5 /10
Przeczytane

nudaaa..... przebrnęłam przez nią z trudem i to wielkim...

| link |
@Ania1408
@Ania1408
2010-01-31
Przeczytane Posiadam

Książka podobała mi się.

| link |
DA
@Damian11
2024-04-26
5 /10
Przeczytane
@gosiaprive
2024-04-26
7 /10
Przeczytane
@milalettere
2024-01-10
7 /10
Przeczytane
@book_wszechmogacy
2023-11-18
4 /10
Przeczytane
@OutLet
2023-09-23
10 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

Jeśli zrzekłszy się szczęścia, szczęście Aldony zatruwszy…
Jeśli tyle poświęcił i dla niczego poświęcił…
Ja lubię moją kamienną zaciszę,
Mnie dosyć szczęścia, gdy cię widzę żywym
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl