Dziady. Część IV

Adam Mickiewicz
6.6 /10
Ocena 6.6 na 10 możliwych
Na podstawie 22 ocen kanapowiczów
Dziady. Część IV
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6.6 /10
Ocena 6.6 na 10 możliwych
Na podstawie 22 ocen kanapowiczów
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Adam Mickiewicz Adam Mickiewicz
Urodzony 24 grudnia 1798 roku w Polsce (Nowogródek)
Poeta, publicysta, wieszcz. Po ukończeniu szkoły powiatowej w Nowogródku studiował literaturę na Uniwersytecie Wileńskim, gdzie pobierał stypendium, zobowiązujące go do pracy nauczyciela. Był jednym z założycieli Towarzystwa Filomatów. W latach 1819-...

Pozostałe książki:

Pan Tadeusz Dziady Konrad Wallenrod Ballady Sonety krymskie Dziady. Część III Grażyna Dziady. Część II Dziady. Część IV Pani Twardowska i inne bajki Bajki Reduta Ordona Pani Twardowska Świteź Wiersze Księgi narodu polskiego i pielgrzymstwa polskiego Dziady II, IV i I Grażyna / Konrad Wallenrod Powrót taty Stepy akermańskie To lubię... Diabli wiedzą co... Wiersze i opowiadania polskich pisarzy Oda do młodości Kobieto! Boski diable Sonety krymskie. Sonety odeskie Do D... D... Grażyna; Reduta Ordona Klasyka mistrzów. Adam Mickiewicz. Wybór poezji Kuferek pełen wierszy Myśli, zdania i uwagi Najpiękniejsze wiersze dla dzieci O miłości. Listy pisarzy polskich od Adama Mickiewicza do Marka Hłaski Poezja polska od średniowiecza do współczesności. Antologia Utwory dramatyczne Wiersze dla dzieci Złota księga wierszy polskich Antologia Bajki rymowanki Ballady i romanse. Konrad Wallenrod Dzieła. Tom XVI. Listy. Część trzecia. 1842-1848 Lilje Liryki lozańskie Miej serce Moje życie miało imię dziewczęce... Muzyka płynąca z wierszy Nad wodą wielką i czystą Niezapomniane wiersze dla dzieci O ty, piękno konia Pani Twardowska Powrót taty Powieści poetyckie. Księgi narodu polskiego i pielgrzymstwa polskiego. Wiersze i wierszyki t.2 Wybór poezyj Wybór wierszy Żywila: powiastka z dziejów Litwy Aforyzmy Antologia dramatu polskiego. Od Jana Kochanowskiego do Zygmunta Krasińskiego Antologia poezji polskiej Bajki polskie Ballady polskie Ballady, bajki, wiersze... Dla zakochanych. Wiersze poetów polskich Dzieła. Tom II. Poematy Dzieła. Tom III. Dramaty Dzieła. Tom IX. Literatura słowiańska. Kurs drugi Dzieła. Tom V. Proza artystyczna i pisma krytyczne Dzieła. Tom VI. Pisma filomackie. Pisma polityczne z lat 1832-1834 Dzieła. Tom VII. Pisma historyczne. Wykłady lozańskie Dzieła. Tom VIII. Literatura słowiańska. Kurs pierwszy Dzieła. Tom X. Literatura słowiańska. Kurs trzeci Dzieła. Tom XI. Literatura słowiańska. Kurs czwarty Dzieła. Tom XII. Legion Polski. Trybuna Ludów Dzieła. Tom XIII. Pisma towianistyczne. Przemówienia. Szkice filozoficzne Dzieła. Tom XIV. Listy. Część pierwsza. 1815-1829 Dzieła. Tom XV. Listy. Część druga. 1830-1841 Dzieła. Tom XVII. Listy. Część czwarta. 1849-1855 Klasycy dzieciom Książce Liryki Mickiewicz Najpiękniejsze bajki i ballady Pan Tadeusz XIII Księga, Baśń o trzech braciach i królewnie, Nowoczesna sztuka chędożenia, Mrówki Pan Tadeusz po kaszubsku Pies i wilk Poeci i morze. Antologia poezji o morzu Polscy poeci dla dzieci Polscy poeci dzieciom Polscy poeci. Wiersze dla dzieci Przyjaciele Rozum i wiara Sonety odeskie Ulubione wiersze babci Warszawa Twoje miasto. Antologia. Wiersze dla dzieci Wiersze dla dzieci znane i lubiane Wiersze i powieści poetyckie Wieszcze wieszczą. Najpiękniejsze wiersze dla dzieci Wieszcze wieszczą. Wiersze dla dzieci Wybór pism Złote myśli „Mnie płynąć, płynąć i płynąć”. Brzegi Lemanu
Wszystkie książki Adam Mickiewicz

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Dziady. Część IV aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Marcela
2023-05-21
7 /10
Przeczytane

Chronologicznie jest to druga część "Dziadów", aczkolwiek nie jestem pewna czy przypadkiem jej akcja nie toczy się tuż przed drugą częścią... Pustelnik prawdopodobnie jest Upiorem podążającym za pasterką, który pojawia się w końcówce drugiej części.

Akcja powieści rozgrywa się w Dzień Zaduszny, czyli 2 listopada. Miejscem akcji jest mieszkanie greckokatolickiego księdza, który jest wdowcem (w kościele greckokatolickim księży nie obowiązuje celibat) i samotnie mieszka z dwójką dzieci. W noc zaduszną odwiedza go Pustelnik-Gustaw. Jest to dramat o tematyce miłosnej, w którym głównym bohaterem jest nieszczęśliwy kochanek – Gustaw. Tajemnicze widmo, które pojawia się na zakończenie uroczystości, jest łącznikiem między II i IV częścią Dziadów. Akcję tej części autor zamknął w trzech godzinach, między dziewiątą wieczorem a północą. Te trzy godziny zostały przez Mickiewicza dokładnie rozplanowane i określone jako:
godzina pierwsza - miłości;
godzina druga - rozpaczy;
godzina trzecia - przestrogi.
W przełomowych momentach tej historii mają miejsce zjawiska szczególne: gdy zegar wybija kolejną pełną godzinę, pieje kur i gasną świece. Są to tak zwane pogranicza godzin, wyznaczające rytuał przejścia ze świata żywych do świata umarłych.

Tematem utworu jest wielka, nieszczęśliwa miłość głównego bohatera - Gustawa, który przybywa w noc Dziadów do domu Księdza i opowiada mu w ciągu trzech godzin smutną historię swojego uczucia.

"Dziady cz...

× 6 | link |
@__Booksayah__
2023-08-04
3 /10
Przeczytane

Dodatkowa gwiazdka za przyjaźń z gałęzią, bo doceniam oryginalny pomysł

Pominęłam większość wypowiedzi Gustawa, bo i tak wiem, że niczego nowego oprócz tego, że ,,zostawiła mnie dziewczyna, jest mi źle" bym się nie dowiedziała
(Tak serio to nie wiem kto kogo zostawił, ale to nie ma znaczenia)

| link |
DA
@Darou
2024-10-31
8 /10
Przeczytane
@autodydaktyczna
2024-07-18
7 /10
Przeczytane
JK
@jkhkowalska
2022-05-08
7 /10
Przeczytane Posiadam
@Brzezina
@Brzezina
2022-01-17
7 /10
Przeczytane
@Rudzik_Czyta
@Rudzik_Czyta
2021-12-29
7 /10
Przeczytane
@rimland
2021-12-25
7 /10
Przeczytane Proza polska
@AgaCeee
2021-11-03
10 /10
Przeczytane
EL
@Elia
2021-08-30
6 /10
Przeczytane
@Klementynka
2021-07-19
7 /10
Przeczytane klasyka literatura polska poezja
@milalettere
@milalettere
2021-05-22
6 /10
Przeczytane
@franciszekdebicki03
@franciszekdebicki03
2021-04-13
6 /10
Przeczytane
@pa.strzalka
@pa.strzalka
2021-04-11
7 /10
Przeczytane
@AgataGrabowska
2020-11-13
6 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

O nie! Książka Dziady. Część IV. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat