Dziady

6 /10
Ocena 6 na 10 możliwych
Na podstawie 208 ocen kanapowiczów
Książka Dziady
Książka Dziady
6 /10
Ocena 6 na 10 możliwych
Na podstawie 208 ocen kanapowiczów

Opis

Dziady są bez wątpienia największym arcydziełem romantyzmu polskiego. Osobiste przeżycia (nieszczęśliwa miłość do Maryli Wereszczakówny) i aktualne wydarzenia polityczne (śledztwo i aresztowania wśród filomatów oraz martyrologia młodzieży polskiej), przeniósł poeta na płaszczyznę eschatologiczną odw...

Dziady są bez wątpienia największym arcydziełem romantyzmu polskiego. Osobiste przeżycia (nieszczęśliwa miłość do Maryli Wereszczakówny) i aktualne wydarzenia polityczne (śledztwo i aresztowania wśród filomatów oraz martyrologia młodzieży polskiej), przeniósł poeta na płaszczyznę eschatologiczną odw... przeczytaj pełny opis
ISBN: 978-83-7435-672-5 ( 9788374356725 )
Wydawnictwo: ZIELONA SOWA

Autor

Poeta, publicysta, wieszcz. Po ukończeniu szkoły powiatowej w Nowogródku studiował literaturę na Uniwersytecie Wileńskim, gdzie pobierał stypendium, z...

Inne książki

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.
Moja Biblioteczka
Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Dziady nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
Twoja Opinia
Opinie
@Aiwlys
@Aiwlys 2010-12-29
Przeczytane (2010-12-29) Lektury
Zmęczyłam... Mickiewicz ma dosyć specyficzny styl pisania, potrafi przez pięć stron opisywać to samo, na tysiąc różnych sposobów, co jest bardzo męczące. Księga II myślę, że jest najciekawsza, coś się w niej dzieje, mamy szczyptę folkloru i tajemnicy. Księga IV do bólu przypomina mi Wetera, co bynajmniej nie zyskało mojej sympatii. Opłakiwanie swojej ukochanej, walka z samym sobą to nie są moje ulubione tematy. Dlatego jak tylko przez to przebrnęłam bardzo się ucieszyłam. Przeczytałam też Widowisko, ale w sumie to nawet nie wiem o czym to było. Chyba pierwszy raz mam taką sytuację, że nie zrozumiałam przesłania płynącego z tych słów. Było wiele osób, wiele sobie powiedzieli, ale czego to dot...
serce
@Maynard
@Maynard 2010-01-22
Przeczytane (2008-08-18)
Każda część jest ponadczasowa i stanowi kamień milowy literatury polskiej. Ciekawe czy ktoś przeczytał ją nie będąc do tego zmuszany w szkole? Ja niestety nie, nawet odpowiadałem z II części na maturze (jeszcze wtedy starej i normalnej). Po latach stwierdzam, że wszystko jeszcze doskonale pamiętam, a to znaczy że wysiłek polskiego wieszcza nie poszedł na marne. Nadal również cytuję "ciemno wszędzie, głucho wszędzie..." przy każdorazowym braku w dopływie energii elektrycznej zimową porą :-)
serce
@Potania
@Potania 2012-07-20
Czytałam część III, potem poszłam do Teatru na całość "Dziadów", a teraz przesłucham całość i muszę powiedzieć, że nie jest to nudna lektura, choć na początku spektaklu przysypiałam. Myślę, że warto się do niej zabrać nim nas do tego zmuszą wtedy czyta się ją z przyjemnością. Ponadczasowość ? Tak, jak najbardziej jest zawarta w tym utworze "Cicho wszędzie, głucho wszędzie, co to będzie? ... Co to będzie...?" któż po latach nie cytuje tego nadal?
serce
@EvangelinDillariss
@EvangelinDillariss 2009-04-26
Przeczytane (2009-04-26)
Arcydramat Narodowy Mickiewicza - szczególnie III część - jest przepełniony symbolami i swobodną interpretacją... bardzo mi się podobał, a szczególnie Wielka Improwizacja, która była mi naprawdę bliska i do tej pory jest... utożsamienie się z Gustawem-Konradem walczącym z Bogiem wcale nie jest trudne... może sami powinniśmy sobie zadać pytania na które odpowiedzi szukał opętany przez diabła mężczyzna??
serce
AR
@arashi77 2009-03-28
Przeczytane (2009-03-28)
Co to ma być za ocena? 3? Ludzie, nie doceniacie prawdziwego kunsztu literackiego, czy co...? III część Dziadów i Wielka Improwizacja to mistrzostwo świata... Nie wspominając już o IV części i o moim ulubionym monologu, zaczynającego się od "Kobieto, puchu marny..." Coś niesamowitego.
serce
@anatola
@anatola 2011-07-28
A ja lubię Dziady. Fakt, że czasami miałam poczucie, jakbym czytała książkę alkoholika i narkomana w jednej osobie (pokręcona fabuła), ale mimo wszystko uważam, że warto przeczytać całość. Jest dużo fragmentów, które możemy odnieść do naszej rzeczywistości mimo upływu tylu lat.
serce
@Viconia
@Viconia 2008-05-15
Nie przepadam prawie za zadnymi szkolnymi lekturami ale.... no wlasnie..."Dziady" Mickiewicza jako jedna z nielicznych "wymuszonych" na mnie ksiazek zadziwiajaco mnie zainteresowala... Chyba wstyd nazywac sie Polakiem i nie znac tej ksiazki:P
serce
@Deline
@Deline 2010-10-24
Przeczytane (2010-01-01)
Uwielbiam ballady Mickiewicz (NIC nie pobije "Liliji"). Po przeczytaniu drugiej części "Dziadów" mogę stwierdzić, że był on świetnym pisarzem. Na pewno kiedyś z przyjemnością zabiorę się za pozostałe części.
serce
@Salama
@Salama 2011-12-05
Przeczytane (2011-12-05)
II i IV bardzo przypały mi do gustu - ciekawie opisany zwyczaj, groza, klimat... Ale III to coś a'la manifest Mickiewicza. Nie lubię dzieł tak naszpikowanych historią, nie podobało mi się.
serce
@Atreyu
@Atreyu 2008-08-31
Przeczytane (2008-08-31)
Również i moją ulubioną częścią była część III "Dziadów". Czytałam ją z wypiekami na twarzy, choć za Romantyzmem średnio przepadam (moje klimaty to od Młodej Polski wzwyż).
serce
KA
@kaciulka 2008-10-28
Przeczytane (2008-10-28)
W szkole nie przeczytałam ale za jakiś czas sięgnęłam po "Dziady" z powrotem i zmieniłam zdanie. Oczywiście warto ją znać ale nie zmuszajmy się na siłę do czytania...
serce
@pima
@pima 2009-06-10
Przeczytane (2009-06-10)
Po przeczytaniu i omówieniu bodajże II części byłam zawiedziona. Kompletnie mi się nie podobało. Ale coś mnie tknęło i przeczytałam następne części. I świetne są:)
serce
@szarikow
@szarikow 2011-07-10
Jak to czytałam, to kompletnie nie wiedziałam o co chodzi! Masakra, chyba nie te pokolenie... Wiersze Mickiewicza lubię, ale książki (Pana Tadeusza nie czytałam).
serce
@karolcia.p
@karolcia.p 2009-09-05
Przeczytane (2009-09-05)
Dopiero na polonistyce doceniłam ten utwór i odkryłam jego wielowarstwowość.Szkoda,że moja nauczycielka w liceum nie potrafiła pokazać mi jego prawdziwego piękna.
serce
@lukaszlucky
@lukaszlucky 2011-04-02
Przeczytane (2011-04-02)
Książka dotarła i ją przeczytałem. Na początku fantastyczna potem nudno potem znowu ciekawie. Sam koniec książki nudny ale jestem zadowolony że ją przeczytałem.
serce