Dziady

Adam Mickiewicz
6.9 /10
Ocena 6.9 na 10 możliwych
Na podstawie 240 ocen kanapowiczów
Książka Dziady
Książka Dziady
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6.9 /10
Ocena 6.9 na 10 możliwych
Na podstawie 240 ocen kanapowiczów

Opis

Dziady są bez wątpienia największym arcydziełem romantyzmu polskiego. Osobiste przeżycia (nieszczęśliwa miłość do Maryli Wereszczakówny) i aktualne wydarzenia polityczne (śledztwo i aresztowania wśród filomatów oraz martyrologia młodzieży polskiej), przeniósł poeta na płaszczyznę eschatologiczną odwiecznych zmagań dobra i zła oraz relacji świata żywych i świata zmarłych. Starodawny obrzęd ku czci zmarłych przodków, dziady, uczynił łącznikiem pomiędzy poszczególnymi częściami utworu oraz okazją do refleksji nad człowiekiem i człowieczeństwem, miłością, przeznaczeniem, wizją świata i zaświatów, sytuacją Polski i jej przyszłością, tworząc dzieło łączące narodowe z ponadnarodowym, osobiste z ogó...
Data wydania: 2008
ISBN: 978-83-7435-672-5, 9788374356725
Wydawnictwo: Zielona Sowa
Serie: Klasyka Polska, Kanon literatury polskiej, Kolorowa Klasyka, Lektury Wszech Czasów, Wolne Lektury
Stron: 246
Mamy 48 innych wydań tej książki

Autor

Urodzony 24 grudnia 1798 roku w Polsce ( Nowogródek )

Poeta, publicysta, wieszcz. Po ukończeniu szkoły powiatowej w Nowogródku studiował literaturę na Uniwersytecie Wileńskim, gdzie pobierał stypendium, zobowiązujące go do pracy nauczyciela. Był jednym z założycieli Towarzystwa Filomatów. W latach 1819-...

Książki Adam Mickiewicz

Wszystkie książki Adam Mickiewicz

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Dziady cz. 2

Adam Mickiewicz był wieszczem polski. Tworzył w epoce romantyzmu (XIX w.). Do jego najpopularniejszych dzieł należą "Ballady i romanse". Złamał wszystkie zasady dotyczące dramatu. Był poetą, działaczem, publicystą politycznym oraz wykładowcą na uniwersytecie. Jego ciało znajduje się na Wawelu. Dziad... czytaj dalej »

MO
@morelka11

Dziady cz.II

Adam Mickiewicz to poeta, który tworzył w epoce romantyzmu. Dziady część druga, to pierwszy dramat z całego cyklu, który mówi o Dziadach. Utwór jest dość krótki i nie wymaga zbyt dużej wiedzy, niezrozumiałe kwestie są objaśnione w przypisach. Utwór pisarza jest dziełem otwartym i niedokończonym.... czytaj dalej »

✍️ Napisz swoją recenzje
✍️ Napisz swoją recenzje

Moja opinia o książce

Opinie
@Aiwlys
@Aiwlys 2010-12-29
Przeczytane (2010-12-29) Lektury Na półce
Zmęczyłam... Mickiewicz ma dosyć specyficzny styl pisania, potrafi przez pięć stron opisywać to samo, na tysiąc różnych sposobów, co jest bardzo męczące. Księga II myślę, że jest najciekawsza, coś się w niej dzieje, mamy szczyptę folkloru i tajemnicy. Księga IV do bólu przypomina mi Wetera, co bynajmniej nie zyskało mojej sympatii. Opłakiwanie swojej ukochanej, walka z samym sobą to nie są moje ulubione tematy. Dlatego jak tylko przez to przebrnęłam bardzo się ucieszyłam. Przeczytałam też Widowisko, ale w sumie to nawet nie wiem o czym to było. Chyba pierwszy raz mam taką sytuację, że nie zrozumiałam przesłania płynącego z tych słów. Było wiele osób, wiele sobie powiedzieli, ale czego to dot...
serce | link |
@independent
@independent 2012-06-06
Przeczytane (2012-06-06) Przeczytane więcej niż jeden raz
Prolog i Wielka Improwizacja <3 Wielka Improwizacja - Tak wielkie uniesienie poetyckie Konrada ubrać w słowa to było wyzwanie. Odtworzenia uczuć i działalności cierpiących patriotów - geniusz. Jak dla mnie Mickiewicz stworzył coś niesamowitego. Moje ulubione fragmenty: "Język kłamie głosowi, a głos myślom kłamie, Myśl z duszy leci bystro, nim się w słowach złamie" - Zwykłe ludzkie słowa nie są w stanie wyrazić prawdziwych myśli. Nawet te słowa nie są w stanie wyrazić całej prawdy na ten temat, ale tu jest to wyjątkowo dobrze ujęte. "Samotność mędrców mistrzyni. I ty w samotnym więzieniu, Jako prorok na pustyni, Dumaj o twym przeznaczeniu."
serce | link |
@Maynard
@Maynard 2010-01-22
Przeczytane (2008-08-18)
Każda część jest ponadczasowa i stanowi kamień milowy literatury polskiej. Ciekawe czy ktoś przeczytał ją nie będąc do tego zmuszany w szkole? Ja niestety nie, nawet odpowiadałem z II części na maturze (jeszcze wtedy starej i normalnej). Po latach stwierdzam, że wszystko jeszcze doskonale pamiętam, a to znaczy że wysiłek polskiego wieszcza nie poszedł na marne. Nadal również cytuję "ciemno wszędzie, głucho wszędzie..." przy każdorazowym braku w dopływie energii elektrycznej zimową porą :-)
serce | link |
@Potania
@Potania 2012-07-20
Przeczytane (2011-11-01) Lektury Szkolne
Czytałam część III, potem poszłam do Teatru na całość "Dziadów", a teraz przesłucham całość i muszę powiedzieć, że nie jest to nudna lektura, choć na początku spektaklu przysypiałam. Myślę, że warto się do niej zabrać nim nas do tego zmuszą wtedy czyta się ją z przyjemnością. Ponadczasowość ? Tak, jak najbardziej jest zawarta w tym utworze "Cicho wszędzie, głucho wszędzie, co to będzie? ... Co to będzie...?" któż po latach nie cytuje tego nadal?
serce | link |
@EvangelinDillariss
@EvangelinDillariss 2009-04-26
Przeczytane (2009-04-26)
Arcydramat Narodowy Mickiewicza - szczególnie III część - jest przepełniony symbolami i swobodną interpretacją... bardzo mi się podobał, a szczególnie Wielka Improwizacja, która była mi naprawdę bliska i do tej pory jest... utożsamienie się z Gustawem-Konradem walczącym z Bogiem wcale nie jest trudne... może sami powinniśmy sobie zadać pytania na które odpowiedzi szukał opętany przez diabła mężczyzna??
serce | link |
AR
@arashi77 2009-03-28
Przeczytane (2009-03-28)
Co to ma być za ocena? 3? Ludzie, nie doceniacie prawdziwego kunsztu literackiego, czy co...? III część Dziadów i Wielka Improwizacja to mistrzostwo świata... Nie wspominając już o IV części i o moim ulubionym monologu, zaczynającego się od "Kobieto, puchu marny..." Coś niesamowitego.
serce | link |
@anatola
@anatola 2011-07-28
A ja lubię Dziady. Fakt, że czasami miałam poczucie, jakbym czytała książkę alkoholika i narkomana w jednej osobie (pokręcona fabuła), ale mimo wszystko uważam, że warto przeczytać całość. Jest dużo fragmentów, które możemy odnieść do naszej rzeczywistości mimo upływu tylu lat.
serce | link |
@Viconia
@Viconia 2008-05-15
Nie przepadam prawie za zadnymi szkolnymi lekturami ale.... no wlasnie..."Dziady" Mickiewicza jako jedna z nielicznych "wymuszonych" na mnie ksiazek zadziwiajaco mnie zainteresowala... Chyba wstyd nazywac sie Polakiem i nie znac tej ksiazki:P
serce | link |
@Deline
@Deline 2010-10-24
Przeczytane (2010-01-01)
Uwielbiam ballady Mickiewicz (NIC nie pobije "Liliji"). Po przeczytaniu drugiej części "Dziadów" mogę stwierdzić, że był on świetnym pisarzem. Na pewno kiedyś z przyjemnością zabiorę się za pozostałe części.
serce | link |
@Salama
@Salama 2011-12-05
Przeczytane (2011-12-05)
II i IV bardzo przypały mi do gustu - ciekawie opisany zwyczaj, groza, klimat... Ale III to coś a'la manifest Mickiewicza. Nie lubię dzieł tak naszpikowanych historią, nie podobało mi się.
serce | link |
@Wiktoriaaa
@Wiktoriaaa 2014-12-05
Przeczytane (2014-12-05)
Bardzo trudna to była dla mnie lektura i och, jakże się cieszę, że to już za mną! Ja i Mickiewicz się nie polubiliśmy. Boli mnie jednak fakt, że przede mną jeszcze ''Pan Tadeusz''...
serce | link |
@Atreyu
@Atreyu 2008-08-31
Przeczytane (2008-08-31)
Również i moją ulubioną częścią była część III "Dziadów". Czytałam ją z wypiekami na twarzy, choć za Romantyzmem średnio przepadam (moje klimaty to od Młodej Polski wzwyż).
serce | link |
KA
@kaciulka 2008-10-28
Przeczytane (2008-10-28)
W szkole nie przeczytałam ale za jakiś czas sięgnęłam po "Dziady" z powrotem i zmieniłam zdanie. Oczywiście warto ją znać ale nie zmuszajmy się na siłę do czytania...
serce | link |
@pima
@pima 2009-06-10
Przeczytane (2009-06-10)
Po przeczytaniu i omówieniu bodajże II części byłam zawiedziona. Kompletnie mi się nie podobało. Ale coś mnie tknęło i przeczytałam następne części. I świetne są:)
serce | link |
@szarikow
@szarikow 2011-07-10
Jak to czytałam, to kompletnie nie wiedziałam o co chodzi! Masakra, chyba nie te pokolenie... Wiersze Mickiewicza lubię, ale książki (Pana Tadeusza nie czytałam).
serce | link |
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Co czytać po książce “Dziady”- Adam Mickiewicz

Książka Hamlet
Hamlet William Shakespeare
8.7/10
W duńskim zamku Elsynor popełniono straszną zbrodnię. Zamord...
Książka Makbet
Makbet William Shakespeare
7.9/10
Wydawnictwo W.A.B. rozpoczyna edycję dramatów Williama Shake...
Książka Pan Tadeusz
Pan Tadeusz Adam Mickiewicz
7.4/10
„Pan Tadeusz”, to jedno ze słynniejszych dzieł Adama Mickiew...
Książka Lalka
Lalka Bolesław Prus
8.0/10
Napisanie i wydanie u schyłku XIX wieku powieści takiej jak ...
Książka Folwark Zwierzęcy
Folwark Zwierzęcy George Orwell
8.8/10
Orwell pisał: "Folwark zwierzęcy miał być przede wszystkim s...

Cytaty z książki

Nasz naród jak lawa, Z wierzchu zimna i twarda, sucha i plugawa; Lecz wewnętrznego ognia sto lat nie wyziębi, Plwajmy na tę skorupę i zstąpmy do głębi.

Kategorie

Książki, recenzje, ogłoszenia, społeczność!

Znajdziesz tu wszystko, czego potrzebuje każdy wielbiciel książek. Załóż konto i korzystaj w pełni ze wszystkich możliwości serwisu.
Zarejestruj się