Dzieci Sybiru

Agnieszka Lewandowska-Kąkol
7.5 /10
Ocena 7.5 na 10 możliwych
Na podstawie 8 ocen kanapowiczów
Dzieci Sybiru
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.5 /10
Ocena 7.5 na 10 możliwych
Na podstawie 8 ocen kanapowiczów

Opis

Wywiezione na „nieludzką ziemię”, rzucone w surowe, barbarzyńskie warunki, z dala od ojczyzny, rodziny, bliskich. Zmuszone do walki o przetrwanie i zbyt wczesnej dorosłości, do życia z piętnem przeszłości.

Zbiór jedenastu opowieści o polskich dzieciach, które, wywiezione na Wschód, osierocone, musiały same poukładać sobie życie. Choć z ich historii wyłania się pewien schemat, kiedy spojrzeć w głąb: na wiek, okoliczności, miejsce zesłania czy napotykanych ludzi, potrafią się one szalenie różnić od siebie.

Punktem wyjścia są zawsze sowieckie deportacje, głównie z 1940 roku. Rodziny lub ich części trafiają albo na daleką Północ, albo do Kazachstanu, gdzie, żyjąc w skrajnych warunkach, skazane są na wegetację bądź śmierć. Dzieciom udaje się niekiedy przetrwać właśnie dlatego, że są dziećmi.

Czasem starsze, innym razem zupełnie maleńkie, zachowały w pamięci obrazy wyrywkowe. I w takiej też formie je przytaczają. W większości nie kończą jednak swych wspomnień na wyzwoleniu z „ziemi sowieckiej”, lecz toczą dalszą opowieść o swoich losach. Niekiedy ponurą, kiedy indziej zaskakującą, znajdującą szczęśliwe zakończenie.

Wydanie 1 - Wyd. Replika
Data wydania: 2024-01-16
ISBN: 978-83-67867-20-7, 9788367867207
Wydawnictwo: Replika
Kategoria: Wspomnienia
Stron: 328
dodana przez: Vernau

Autor

Agnieszka Lewandowska-Kąkol Muzykolog i dziennikarz. Przez piętnaście lat pracowała w redakcji muzycznej Polskiego Radia. Potem wybrała drogę „wolnego strzelca” i współpracowała m.in. z pismami: „Tygodnik Kulturalny”, „Poradnik Muzyczny”, „Twoja Muza”, „Przegląd Powszechny”. P...

Pozostałe książki:

Skradziona tożsamość Dzieci Sybiru Na końcu czeka miłość Tytani Wojny Dziewczyny od Andersa Na skraju piekła Opowiadania i reportaże z Kresów Niezłomna Rodzinne fatum Arystokracja. Powojenne losy polskich rodów Siostry. Kresy. Zsyłka. Wielki świat Zemsta doskonała Złota epopeja Dziewczyny z konspiry Dźwięki, szepty, zgrzyty Gdzie diabeł nie mógł... Kedywianki w akcji
Wszystkie książki Agnieszka Lewandowska-Kąkol

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Dzieci Sybiru.

WYBÓR REDAKCJI
28.01.2024

"Dzieci Sybiru" Agnieszki Lewandowskiej Kąkol to poruszający zbiór jedenastu opowieści, które ukazują dramatyczne losy polskich dzieci wywiezionych na Wschód w czasie sowieckich deportacji z 1940 roku. Autorka przeplata różnorodne historie, podkreślając zarówno wspólne elementy, jak i unikalne doświadczenia każdego bohatera. Książka rzuca czyteln... Recenzja książki Dzieci Sybiru

@Malwi@Malwi × 27

"Dzieci Sybiru"

12.02.2024

“Wiele rzeczy w tamtym czasie tłumaczono prawami wojny. Miłość we wszystkich jej wymiarach jest chyba na nie odporna". Sowieckie deportacje z 1940 roku mogły dotknąć każdego, nikt nie mógł czuć się bezpieczny. Polskie dzieci, sieroty nie omijał ten straszny los. Wywożone siłą w głąb Rosji, na daleką Północ, czy odległy Kazachstan, były czę... Recenzja książki Dzieci Sybiru

Dzieci Sybiru - pamiętamy o Was

8.05.2024

Dziennikarka i autorka opowiadań i reportaży Agnieszka Lewandowska-Kąkol w swojej twórczości opisuje historie Polaków zamieszkujących przed II wojną światową Kresy Wschodnie. Książka „Dzieci Sybiru” jest zbiorem jedenastu opowiadań przedstawiających historię jedenastu rodzin wywiezionych z tych terenów w głąb Rosji . Powstała ona na podstawie roz... Recenzja książki Dzieci Sybiru

@emol@emol × 3

Dzieci Sybiru

28.03.2024

,,Dzieci Sybiru" Agnieszki Lewandowskiej-Kąkol to moje drugie podejście do wydań autorki. Momentami wręcz bałam się czytać te historie dalej... Jednocześnie niesamowite i wstrząsające historie dzieci i rodzin, których nie jestem w stanie zrozumieć. Nawet pisząc tę recenzję mam ciarki na plecach. Podczas czytania tej lektury zdarzały mi się noce, k... Recenzja książki Dzieci Sybiru

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@ewfor
2024-08-21
7 /10
Przeczytane

Jak już wiadomo z opisu, jest to książka reportażowa będąca zbiorem jedenastu opowiadań, których bohaterami są polskie rodziny, a w szczególności dzieci.

Fabuła odnosi się do roku 1940, ale zahacza również o lata 1949-1950.

Autorka na podstawie wywiadów dostępnych w Archiwum Muzeum II wojny światowej oraz licznych książek opisujących wspomnienia z okresu wojny, stworzyła niezwykle ważny dokument.

W dramatycznych dla wielu rodzin zsyłkach do Kazachstanu, na Syberię, do Republiki Komi czy okręgu irkuckiego, bardzo mocno cierpiały dzieci.

Agnieszka Lewandowska-Kąkol w trudny do zaakceptowania, ale ciekawie reporterski sposób przedstawiła nam przeżycia dzieci będących wówczas w różnym wieku. Przeżycia te dotyczyły zarówno podróży w często ekstremalnych warunkach, jak i życia w miejscach, w których nie można było normalnie funkcjonować z powodu głodu, ciężkich warunków bytowych, ciężkich warunków pracy i zabójczej dla tych małych organizmów pogody, która była tak samo groźna jak ludzie, którzy byli wykonawcami deportacji.

To trudna w odbiorze, ale bardzo ważna książka, to historia, o której nie uczą nas w szkołach, historia dotycząca dzieci, szczególnie z Kresów wschodnich, które w roku 1940 w brutalny sposób zostały wyrwane ze swoich domów doświadczając wszystkiego co najgorsze może być dla dziecka.

Głód, strach, niewyobrażalne zimno i często praca ponad dz...

| link |
@wiktoria.wasilewska
2024-02-28
9 /10
Przeczytane

Cześć
Przedstawiam Wam kolejną książkę, która zdecydowanie jest warta uwagi.

Ostatnio pojawia się coraz więcej książek o wywózkach na Sybir. Są to fakty często pomijane np w szkołach nad czym bardzo ubolewam.
Wydaje mi się, że jest to historia, o której kiedyś się nie mówiło, tak samo jak Rzeź Wołyńska.

Zawsze staram się sięgać po książki typu wspomnienia ocalałych, bądź przynajmniej próbuję selekcjonować napływające do mnie informacje, na te prawdziwe oraz wymyślone na potrzeby fabuły.

Dzieci Sybiru są zbiorem jedenastu tragicznych opowiadań Polskich dzieci wywiezionych ma Wschód.
"Wywiezione na „nieludzką ziemię”, rzucone w surowe, barbarzyńskie warunki, z dala od ojczyzny, rodziny, bliskich. Zmuszone do walki o przetrwanie i zbyt wczesnej dorosłości, do życia z piętnem przeszłości."

Nieprawdopodobne wręcz historie, wzruszające, wywołujące na czytelniku żal, wzruszenie, smutek i współczucie.

"Czasem starsze, innym razem zupełnie maleńkie, zachowały w pamięci obrazy wyrywkowe. I w takiej też formie je przytaczają. W większości nie kończą jednak swych wspomnień na wyzwoleniu z „ziemi sowieckiej”, lecz toczą dalszą opowieść o swoich losach. Niekiedy ponurą, kiedy indziej zaskakującą, znajdująca szczęśliwe zakończenie."

Pani Agnieszka ma dar pisania tak, by inni chcieli czytać nie mogąc się oderwać.
Nie zawsze jest łatwo - głównie pisze ona trudne książki opisujące historię Polski. Jednak mimo wszystko c...

| link |
@paulaczyta
2024-01-30
7 /10
Przeczytane

Tragiczne losy polskich dzieci na wschodzie

Ta książka to zbiór aż jedenastu opowieści. Każdy z nich dotyczy polskich dzieci, siłą wywiezionych na Wschód.

Osieroconych, samotnych, zdane jedynie na siebie.
To bardzo przykre i smutne okoliczności, ciężko się o tym czyta, szczególnie że dotyczy to dzieci. To bardzo przejmująca, wręcz bolesna książka.

Do tego dodatkowo bolesna, że nie są to historia wymyślone, a prawdziwe. Dotyczą sowieckich deportacji z 1940 roku i ciężkich losów rozdzielanych rodzin, żyjących w ciężki w warunkach.

To historia wywołująca emocje.

| link |
@emol
2024-05-08
7 /10
Przeczytane
@karolareads
2024-03-28
8 /10
Przeczytane
@tatiaszaaleksiej
2024-02-12
8 /10
Przeczytane
@DZIKA_BESTIA
2024-02-06
7 /10
Przeczytane
@Malwi
2024-01-28
7 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Dzieci Sybiru. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat