Dziewczynka w czerwonym płaszczyku

Roma Ligocka
8.9 /10
Ocena 8.9 na 10 możliwych
Na podstawie 78 ocen kanapowiczów
Dziewczynka w czerwonym płaszczyku
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.9 /10
Ocena 8.9 na 10 możliwych
Na podstawie 78 ocen kanapowiczów

Opis

Najgłośniejsza książka Romy Ligockiej

Impulsem do napisania tej tak dobrze odebranej przez czytelników książki, była postać dziewczynki w czerwonym płaszczyku z filmu "Lista Schindlera", w której Roma Ligocka rozpoznała samą siebie. Z perspektywy dziecka opisała wszystkie bolesne doświadczenia, o których tak bardzo stała się zapomnieć: dzieciństwo spędzone w getcie, strach, upokorzenie, śmierć bliskich. Poznamy również jej powojenne losy: zabawy w towarzystwie kuzyna - Romana Polańskiego i przyjaciela - Ryszarda Horowitza, przelotna fascynacja komunizmem, świat cyganerii artystycznej Krakowa, przyjaźń z Piotrem Skrzyneckim, liczne romanse, a wreszcie emigracja i kariera w show businessie.

Ujawnia też długie zmagania z depresją, będącą rezultatem wojennej traumy, uzależnienie od leków, z którego wielkim wysiłkiem udało jej się uwolnić.
Nie sposób przejść obok tej książki obojętnie. Czytając ją, chciałoby się mieć tę wygodną świadomość, że to tylko fikcja literacka, ale, niestety, to prawdziwa opowieść o złamanym przez wojnę pokoleniu.


Data wydania: 2022-02-23
ISBN: 978-83-08-07029-1, 9788308070291
Wydawnictwo: Literackie
Kategoria: Wspomnienia
Stron: 462
dodana przez: Catta
Mamy 9 innych wydań tej książki

Autor

Roma Ligocka Roma Ligocka
Urodzona 13 listopada 1938 roku w Polsce (Kraków)
Malarka i pisarka. Jej książki: Dziewczynka w czerwonym płaszczyku, Tylko ja sama, a także najnowsza powieść - Dobre dziecko są bestsellerami, nie tylko w Polsce ale i w Europie. Wielokrotnie nagradzana, przez wiele lat pracowała jako kostiumolog i ...

Pozostałe książki:

Kobieta w podróży Wszystko z miłości Księżyc nad Taorminą Tylko ja sama Dobre dziecko
Wszystkie książki Roma Ligocka

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Dziewczynka w czerwonym płaszczyku.

7.04.2022

Wojny nigdy nie powinny wybuchać, nigdy nie powinny mieć miejsca. W wojnach giną niewinni ludzie, ale giną też dzieci, którym nie było dane rozpocząć na dobre życia, a już im ktoś je odebrał. Oczywiście nie wszyscy giną, ale wydarzenia i obrazy z tego czasu zostają w pamięci do końca życia. „Dziewczynka w czerwonym płaszczyku” to nie tylko wstr... Recenzja książki Dziewczynka w czerwonym płaszczyku

Wojna, która niszczy wszystko

22.06.2020

Wojna niszczy wszystko: poczucie bezpieczeństwa , spokój, stabilizację życiową. Wpowadza w życie chaos, strach i niepewność jutra. Cierpią dorośli, cierpią dzieci które muszą pożegnać beztroskie dzieciństwo i przejść przyśpieszoną lekcję dorastania. "Dziewczynka w czerwonym płaszczyku" Romy Ligockiej to niezwykle poruszająca opowieść o wojnie snu... Recenzja książki Dziewczynka w czerwonym płaszczyku

@Jezynka@Jezynka × 1

"Dziewczynka w czerwonym płaszczyku"

2.09.2011

Powstało już wiele książek, wspomnień i autobiografii dotyczących wojny i holocaustu. Wszystkie są wstrząsające, bolesne, trudne w odbiorze, przedstawiające ogrom zła i okrucieństwa, jakiemu poddawani byli ludzie. Każda z nich to forma walki, próba rozliczenia się z przeszłością… Dziewczynka w czerwonym płaszczyku jest tym bardziej przerażająca, b... Recenzja książki Dziewczynka w czerwonym płaszczyku

Dziewczynka w czerwonym płaszczyku

12.02.2013

Jakiś czas temu przeczytałam książkę "Dziewczynka w czerwonym płaszczyku" Romy Ligockiej. Wzruszyła mnie podobnie jak kiedyś Dziennik Anny Frank. Jestem pod wrażeniem obu tych lektur, płakałam jak bóbr czytając je... czułam się, jak one, jak główne bohaterki...bardzo przeżywałam te wszystkie okrutne historie tam opisywane, które przecież są prawd... Recenzja książki Dziewczynka w czerwonym płaszczyku

Moja opinia o książce

Opinie

@jatymyoni
2020-06-28
10 /10
Przeczytane Audiobook Biografie, autobiografie, pamiętniki L. polska Dobra ksiązka

Wspaniała książka napisana pięknym, prostym językiem. Książka ważna, której się nie zapomina. Autobiografia autorki, przedstawia jak dziecko widzi i przeżywa wojnę, każdą wojnę, a więc pod tym względem jest ponadczasowa. Opisuje rzeczy, które czasami nie pojmuje, ale przyjmuje je takie, jakimi są. To jest jedyny świat, jaki zna, świat ciągłego lęku i ludzi, którzy odchodzą. Świat, w którym najlepiej być niewidocznym. Świetnie opisuje Kraków w pierwszych latach po wojnie i pragnienie odcięcia się od przeżyć wojny, aby nareszcie mieć dzieciństwo. Później szkoła średnia, studia i krakowska cyganeria.Czy można odciąć się od tego, co się przeżyło? Czy można wspomnienia zagrzebać głęboko i żyć dalej? Ligocka opisuje jak ona stara sobie radzić z tym, co przeżyła. Jednocześnie przez swoje własne losy ukazuje historię Polski i historia ludzi, którzy jako dzieci przeżyli wojnę i z tym bagażem doświadczeń i uczuć muszą żyć.


× 8 | Komentarze (2) | link |
@bea-ta
2019-11-19
6 /10
Przeczytane przeczytane 2015

No cóż… To wspomnienia. A te, jak wiadomo, rządzą się swoimi prawami. Twórcą fabuły jest los, autorka natomiast decyduje o tym, co i w jaki sposób nam przedstawić, o czym nie wspominać, czemu nadać duże znaczenie, a o czym wspomnieć tylko mimochodem… Mamy tu do czynienia z życiem Romy Ligockiej, polskiej artystki żydowskiego pochodzenia, zaprezentowanym przez nią samą z perspektywy doświadczeń i pamięci dojrzałej kobiety.

Wspomnienia sięgają najwcześniejszych fragmentów pamięci autorki i obejmują okres przebywania malutkiej Romy w krakowskim getcie, późniejsze lata wojenne związane z ukrywaniem się u polskiej rodziny Kierników, dzieciństwo powojenne spędzane z kuzynem Romanem Polańskim i przyjacielem Ryszardem Horowitzem, próby odnalezienia się w szkole, młodzieńczą miłość (Piotr Skrzynecki) i jej dorosłe życie. Wspomnienia kończą się w roku 1994, uroczystym pokazem filmu „Lista Schindlera” w Krakowie, podczas którego w kadrach filmu, autorka odnalazła motywy z życia swojego i swoich bliskich.

Moją szczególną uwagę zwróciły wspomnienia matki autorki, odsłaniające ciekawostki z życia w przedwojennym Krakowie: coniedzielne rodzinne spacery „pokościelne” w okolicach krakowskiego Rynku, podczas których każdy spotykał każdego, kończone tradycyjnie w krakowskich cukierniach, coponiedziałkowe obiady „na mieście”, gdyż w domach w tym dniu odbywało się pranie, które kolidowało z gotowaniem obiadu itp…

Książkę czyta się łatwo. I szybko. Piękny, prosty język. ...

× 2 | link |
@monica
2014-01-12
10 /10
Przeczytane

bardzo poruszająca , autentyczna książka , słowa dziewczynki , która przeżyła holocaust , dają wiele do myślenia . Te trudne czasy zrodziły wielkie osobowości i w pewien sposób je ukształtowały . Dowiemy się wiele o dzieciństwie Romy i jej kuzyna Romana Polańskiego , będziemy stałymi bywalcami powojennego Krakowa , restauracji Wierzynek , śledzimy powstanie Piwnicy pod Baranami i początki działalności wielu artystów . Książka wciąga i jest do bólu autentyczna , lektura obowiązkowa !!!

× 2 | link |
AR
2011-03-07
Przeczytane

Wspaniała książka. Zjadłam ją w ciągu jednego dnia, nawet nie dnia. Polecam serdecznie, jest smutna, prawdziwa, wyobrażenie sobie co może przeżywać 3,4 letnie dziecko... to trudna książka, zapewne napisana z trudnością. ale na chwilę nasze zycie się zatrzymuje, polecam szczerze.

× 2 | link |
@gudrun
2010-10-16
10 /10
Przeczytane

Razem z Romą przeżyłam wojnę, okres jej dzieciństwa, lata szkolne, podróże, artystyczne wojaże; razem z nią byłam w Wenecji, ukrywałam się w starej kamienicy, triumfowałam na scenie. Wszędzie tam, gdzie ona… Tak bardzo pochłonęła mnie jej historia.

× 2 | link |
@chloe
2007-09-25
10 /10
Przeczytane

Niezwykla ksiazka, pisana z perspektywy dziecka, a pozniej juz doroslej kobiety, ktora nie moze poradzic sobie z trauma z dziecinstwa. Bardzo szczera.

× 2 | link |
@Siostra_Kopciuszka
2020-01-06
5 /10
Przeczytane 👨 autor : Ligocka Roma ☘️ Przeniesione z LC

Pomimo moich szczerych chęci i bardzo dobrych ocen innych czytelników , ja nie jestem w stanie wykrzesać z siebie zbyt wiele sympatii dla bohaterki i jednocześnie autorki książki '' Dziewczynka w czerwonym płaszczyku '' . Tak się utarło , przynajmniej w naszym kraju , że wszystkie książki opowiadające o holocauście i martyrologii Żydów w czasie II wojny światowej oceniane są wysoko , niezależnie od tego jaką wartość merytoryczną sobą reprezentują . Wyżej wymieniona książka zaliczona jest do kategorii biografia , czy autobiografia . Od takich pozycji wymagam szczerości i prawdy . Dlatego też , po skończeniu czytania , poszperałam trochę w necie by dowiedzieć się czegoś więcej o autorce , gdyż wydała mi się ciekawą osobą ciężko doświadczoną przez los . Okazało się jednak że są osoby które twierdzą że pani Ligocka mocno '' podkolorowała '' swój życiorys w tej książce . A ja nie lubię być oszukiwana . Żeby nie było , nie mam nic przeciwko Żydom i nie neguję iż autorka przeżyła straszne chwile w krakowskim getcie , jednak czy to co opisuje to jej wspomnienia (miała 3 - 4 lata) , czy konfabulacje ? . Zresztą o pobycie w getcie , niewiele jest w tej książce , tylko trochę na początku . Potem jest już życie w okupowanym Krakowie i lata powojenne . Roma wyrosła na egoistyczną dziewczynę , potem kobietę . Ludzi '' używa '' tylko do chwili póki są jej potrzebni , potem ich rzuca . Kiedy rzuciła swego męża , zabrała dziecko i odeszła do kochanka , który potem ją rzucił , pomyślałam ...

× 1 | link |
@Bazia13
2010-10-27
10 /10
Przeczytane

Książka jest niesamowita :) Jak zaczęłam czytać to nie mogłam się oderwać. Zanurzyłam się w świecie Romy. Gorąco polecam.

× 1 | link |
@Martynka86
2013-04-05
8 /10
Przeczytane

Historia wstrząsająca i przerażająca. Aż trudno uwierzyć, że ludzie mogą być tak okrutni wobec innych.

| link |
@ilonaw68
2008-08-19
Przeczytane

Jak każda książka Ligockiej - piękna, głęboka, wzbudzająca refleksje. Warto przeczytać. Gorąco polecam

| link |
@esm
2010-01-20
Przeczytane

Wstrząsnęła, wzruszyła, powiedziała: "Zatrzymaj się na chwilę, pomyśl Do takich książek wracam.

| link |
KA
2010-12-19
10 /10

Pozycja obowiązkowa.Koniecznie trzeba przeczytać. Polecam:)

| link |
@dorotka0000025
2010-11-13

smutna ksiązka - czasami przerazajaca ale warto przeczytac

| link |
@Dredziara
2011-12-02
10 /10
Przeczytane Liceum

Dałabym na lekturę szkolną. Niesamowita, poruszająca.

| link |
@mea_lacrima
2010-08-11
10 /10
Przeczytane

Książka jakże wstrząsająca ale i prawdziwa. Polecam.

| link |
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

O nie! Książka Dziewczynka w czerwonym płaszczyku. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl