E. E.

Olga Tokarczuk
7.5 /10
Ocena 7.5 na 10 możliwych
Na podstawie 47 ocen kanapowiczów
E. E.
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.5 /10
Ocena 7.5 na 10 możliwych
Na podstawie 47 ocen kanapowiczów

Opis

"E.E." jest (...), jak pierwsza powieść Tokarczuk, przypowieścią o tajemnicy ludzkiej osobowości i poszukiwaniu sensu życia, świata. Autorka, mimo fantastycznego kostiumu, okultystycznego, gnostycznego, teozoficznego etc. sztafażu, jest pisarką reprezentującą psychologiczny realizm i sceptycyzm poznawczy. Pisze w możliwie atrakcyjny sposób o rzeczach poważnych i w poważnym tonie. Zwróćmy uwagę, że w jej twórczości w ogóle nie ma ironii, nawet bardziej wyrazistego humoru. Jest chłodna wiwisekcja zdarzeń, życia i osobowości bohaterów, wielostronny ogląd zjawiska i towarzyszących mu okoliczności. Ciekawe jest obserwować jak Tokarczuk zadbała o uatrakcyjnienie swojej powieści, o "wpasowanie" jej w aktualne dyskusje krytyczne i gusty czytelnicze. Jest w "E.E." wątek dziś tak popularny, jak dojrzewanie małych dziewczynek, są tropy feministyczne, jest warstwa "New Age-owska", sięganie do problematyki pogranicza kultur i epok, jest "klasyczna" tradycja powieściowa. Nawet tytuł może być traktowany jako mrugniecie do czytelnika, w którego życiorysie zapisał się skrót "E.T.". Wszystko to wzbudza zaciekawienie, ale w ostatecznym rezultacie jest sprawą drugorzędną. Prawdziwą wartością, jaką ma do zaproponowania autorka "E.E.", jest przywrócenie zainteresowania osobą, jednostką ludzką, w pełni jej duchowych wymiarów i nie dezaktualizującej się tajemniczości. Jest to rodzaj indywidualizmu na miarę epoki, która się otworzyła i nie ma on wiele wspólnego z tzw. indywidualizmem Polaków, jakim dotąd się szczyciliśmy. (Mirosław Ratajczak, "Odra", 1996 nr 2)
Data wydania: 2005
ISBN: 83-08-03796-8, 8308037968
Wydawnictwo: Literackie
Kategoria: Literatura piękna
Stron: 266
Mamy 9 innych wydań tej książki

Autor

Olga Tokarczuk Olga Tokarczuk
Urodzona 29 stycznia 1962 roku w Polsce (Sulechów)
Polska pisarka, eseistka, poetka i autorka scenariuszy, laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 2018. Laureatka The Man Booker International Prize 2018 za powieść Bieguni (Flights) oraz dwukrotna laureatka Nagrody Literackiej „Nike” z...

Pozostałe książki:

Prawiek i inne czasy E.E. Dom dzienny, dom nocny Bieguni Prowadź swój pług przez kości umarłych
Wszystkie książki Olga Tokarczuk

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

E.E.

WYBÓR REDAKCJI
23.10.2021

W ramach wyzwania na LC postanowiłam przeczytać prozę Olgi Tokarczuk, naszej noblistki i padło na E.E. Zaintrygował mnie tytuł oraz okładka. Akcję książki autorka umieściła w przed I wojną w niemieckim jeszcze Wrocławiu, w polsko-niemieckiej rodzinie. Państwo Eltznerowie żyją w miarę dostatnio i spokojnie, mimo tego, że rodzina jest wielodzietna,... Recenzja książki E.E.

@maciejek7@maciejek7 × 24

Moja opinia o książce

Opinie

@bea-ta
2020-12-05
7 /10
Przeczytane Biblioteka domowa Czytane wielokrotnie Dolny Śląsk przeczytane 2020

„Erna Eltzner wyłoniła się z mgły nieokreślenia, jaka zazwyczaj towarzyszy egzystencji średnich córek w wielodzietnej rodzinie, w kilka dni po swoich piętnastych urodzinach, kiedy zemdlała przy obiedzie”

Wrocław. Początek XX wieku. Zamożna mieszczańska rodzina: ojciec zapracowany fabrykant, mama rodząca i wychowująca dzieci i ośmioro rodzeństwa: sześć dziewczynek i dwóch chłopców. Piętnastoletnia Erna nie jest chłopcem, nie jest ani najstarszą, ani najmłodszą córką, nie jest bliźniaczką, nie jest ładnym dzieckiem… Jest chyba najbardziej nijakim, najmniej wzbudzającym uwagę, potomkiem państwa Eltznerów. Do czasu, gdy podczas jednego z rodzinnych obiadów mdleje ujrzawszy wcześniej postać, w opisie której jej matka rozpoznaje swojego dawno zmarłego ojca. Od tej pory Erna jest w centrum zainteresowań jednocześnie dźwigając ciężar ogromnych oczekiwań matki, niespełnionych nadziei rodzeństwa Frommerów, naukowych planów Artura Schatzmanna i doktora Löwe i nadziei wielu osób na uzyskanie odpowiedzi ze świata zmarłych.

„Czucie i wiara” czy „szkiełko i oko”, okultyzm czy psychoanaliza, różne wizje świata, wykluczające się teorie, przemiana (m. in. przepięknie ukazana przemiana z dziewczynki w kobietę), tajemnica, niejednoznaczność.

Do „E. E.” wróciłam po prawie dwudziestu latach. I znowu oczarował mnie klimat opowieści. I znowu zadziwiła mnie niezwykła umiejętność doboru słów: niby wieloznacznych, a w zasadzie jedynych do użycia w danym kontekście. Jak z...

× 11 | link |
@maciejek7
2021-10-23
7 /10
Przeczytane literatura piękna Legimi

Historia opisana prze Olgę Tokarczuk nawet mi się spodobała.
Polecam, bo jest dość ciekawa i intrygująca zarazem.

× 10 | link |
@jatymyoni
2020-05-24
7 /10
Przeczytane Przyjemne i lekkie Nagroda Bookera Nagroda Literacka Nobla Nagrodą Nike L. polska

Dla mnie historia Erny Eltzner jest pretekstem do ukazania obrazu mieszczaństwa na początku XX wieku, jego zachwytu spirytualizmem i rodzącego zainteresowania psychoanalizą. Poznajemy niemiecko- polska rodzina z gromadką dzieci, która dzięki nagle odkrytym zdolnościom Erny skupia wokół siebie na seansach spirytystycznych grono znajomych. Ciekawym zabiegiem jest prowadzenie narracji z pozycji wielu osób, uczestników tych wydarzeń. Dzięki temu możemy poznać historię tych ludzi i ich ocenę wydarzeń w których uczestniczą. Konfrontacja różnych postaw wobec tego co racjonalne, a co nie, rozważania i dyskusje nad ludzką psychiką, lękami, tęsknotami osób w różnym wieku, z różnych środowisk jest interesująca i wciąga. Świat zmierza w pewien sposób ku zagładzie, my to wiemy, a tu niby w szklanej bańce toczy się życie. Ciekawa książka, którą z przyjemnością się czyta.

× 5 | link |
@Exlibris
2007-08-27

Według mnie to najlepsza książka Olgi Tokarczuk. I najbardziej realistyczna. Akcja rozgrywa się w przed wojną w niemieckim Wrocławiu. Poza ciekawą fabułą, czytelnik znajdzie tu także obraz niemieckiego mieszczaństwa. Uwaga: bohaterem jednego epizodu jest sam Zygmunt Freud.

× 3 | link |
@FreeSoul
2009-07-24
8 /10
Przeczytane

Moje pierwsza spotkanie z Tokarczuk i od razu bardzo pozytywne odczucia, zwłaszcza, iż odwołuje się do tekstów i badaczy, których bardzo miło wspominam z zajęć teorii kultury. Poza tym klimat przed wojennego Wrocławia, stylu życia i postrzegania świata, który minął wraz z wielkimi zmianami w Europie nadaje całości przyjemny, melancholijno - nostalgiczny klimat :)

× 2 | link |
@Anjali
2009-04-20
Przeczytane

Wciągająca i piękna, ale jak gdyby tak trochę ucięta hostoria. Nie macie takiego wrażenia? Ja bym na przykład między przedostatnim, a ostatnim rozdziałem chętnie przeczytała kilkadziesiąt dodatkowych stron.Mimo wszystkich uroków i zalet "E. E.", ja osobiście wolę "Prawiek" :-)

× 2 | link |
@manilla
2009-03-25
10 /10
Przeczytane

książka ciekawa, dobrze napisana, Tokarczuk eksploatuje temat po linii swojego wykształcenia (jest psychologiem, prawda?). Najbardziej mnie zastanawia, czy ona przypadkiem raz na jakiś czas nie puszcza oczka do czytelnika... że to taka gra literacka.

× 1 | link |
@saya
2009-06-16
8 /10
Przeczytane

Powrót do korzeni freudyzmu i poczatków psychoanalizy pomieszanej z magnetyzmem zwierzęcym i okultyzmem. No i ciekawie pospacerować po Wrocławiu z początku XX wieku.

× 1 | link |
@frodo
2008-02-18
Przeczytane

A ta natomiast z czasów studenckich bardzo mnie zmęczyła.

| link |
@listonosz
2010-08-06
8 /10
Przeczytane

no no...

| link |
AM
2022-05-09
7 /10
Przeczytane
@beatazet
2021-09-05
8 /10
Przeczytane
N-
2021-08-15
10 /10
Przeczytane
NI
2021-07-18
7 /10
Przeczytane
@jorja
2021-06-25
5 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

“To oczywiste, że widok człowiek, przez którego przebija wzór tapety na ścianie, wydał się jej taki przerażający.”
× 1
#
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl