Egipt: haram halal

Piotr Ibrahim Kalwas
8.2 /10
Ocena 8.2 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów
Egipt: haram halal
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.2 /10
Ocena 8.2 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów

Opis

Polak-muzułmanin, mieszkaniec Aleksandrii Piotr Ibrahim Kalwas opisuje swój Egipt. Współpracujący z "Dużym Formatem" - dodatkiem do "Gazety Wyborczej", reporter odkrywa przed nami to wszystko, co frapuje w Egipcie przyjezdnych, ale nie mają do tego dostępu. Otwiera przed nami świat "haram" i "halal". "Haram" - to zakaz, "halal" - przyzwolenie. Niektóre lakiery do paznokci są dla muzułmanek halal, niektóre haram, ale ciężko się w tym zorientować nawet Egipcjanom. Kalwas pisze zajmująco i ze znawstwem. Często patrzy na Egipt ze swojego ulubionego balkonu, ale to nie znaczy, że ma perspektywę człowieka, który nie jest swój i się wysferzył. Balkon jest bowiem w Egipcie ważnym miejscem rodzinnych i społecznych relacji. To świetna książka dla tych, którzy wyjeżdżają do Egiptu na wakacje, a ci którzy tam nie byli, po tej lekturze zapragną tam zaraz pojechać.  
Data wydania: 2015-05-20
ISBN: 978-83-941461-7-7, 9788394146177
Wydawnictwo: Dowody na Istnienie
Seria: Seria Reporterska
Kategoria: Literatura faktu
Stron: 224
dodana przez: Mirko

Autor

Piotr Ibrahim Kalwas Piotr Ibrahim Kalwas
Urodzony 4 listopada 1963 roku w Polsce (Warszawa)
Piotr Ibrahim Kalwas – polski powieściopisarz, dziennikarz. Jest synem Andrzeja Kalwasa. W swojej twórczości literackiej zajmuje się głównie Egiptem, gdzie mieszkał (od 2008 do 2016) w Aleksandrii i gdzie przebywał w czasie rewolucji. Publikuje w „G...

Pozostałe książki:

Czas Salam Rasa mystica Gozo. Radosna siostra Malty Dziecko Księżyca
Wszystkie książki Piotr Ibrahim Kalwas

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Egipt: haram halal aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@Mackowy
2021-03-31
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane

Bardzo dobre reportaże. Piotr Ibrahim Kalwas opisuje Egipt w sposób zupełnie inny niż ten znamy z kolorowych folderów, gdy próbują nam go sprzedać jako potencjalną "destynację" (co za paskudne słowo) turystycznych wypadów*.
Kalwas opisuje Egipt jako miejsce dziwaczne i zacofane ze swoim - z naszego punktu widzenia - średniowiecznym, Afrykańskim, pojmowaniem religijności i obyczajowością (niezależnie od religii), gdzie życie polityczne kołem się toczy od rewolucji świeckiej do duchownej, a w dobrym guście jest obrzezanie kobiet i brutalny rytualny ubój zwierząt.
Przygnębiająca to była lektura, trochę może momentami przeintelektualizowana, ale na pewno warta przeczytania, bo Kalwasowi udało się w niej pokazać skrawek Egipskiej duszy.


*szczerze nie wiem, czy korona i rewolucje nie zadusiły na amen rynku turystycznego nad Nilem.

{}× 32 | Komentarze (3) | link |
@aleksiunka
2021-01-13
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane e-book 2021


"To cudowny, nieodgadniony, pojebany kraj."

Tymi słowami autor książki określił Egipt - kraj, w którym zamieszkał wraz z rodziną. To zdanie zawiera w sobie również esencję treści książki i jej języka.
Piotr Kalwas podjął próbę pokazania czytelnikowi Egiptu od środka, czyli oczami jego mieszkańców. Wiele wypowiedzi zostało przez autora dosłownie "wyciągniętych" od jego rozmówców, którzy niechętnie opowiadali o tym, co w ich kulturze jest haram - zakazane.
Muszę przyznać, że książkę czytałam z zaciekawieniem i przerażeniem, ponieważ - zgadzając się z autorem - w Egipcie "rzeczywistość jest trudna do przeniknięcia racjonalnym umysłem." Jak przejść obojętnie wobec faktów takich jak np.:
- raport Narodowej Rady Kobiet, w którym podano, że ponad 90% Egipcjanek jest obrzezanych ( chociaż w statystykach rządowych jest to tylko(!) 75%)
- stwierdzenie, że o zwierzęta należy dbać, ale za wyjątkiem czarnych psów będących wcieleniem diabła, które należy zabijać bez dotykania - najlepiej kamionować
- lub to, że o atrakcyjności płci przeciwnej decyduje jak najjaśniejsza karnacja skóry, bo ogólnie wiadomo, że czarniejszy jest we wszystkim gorszy?

Egipt to kraj kultu stałości i sprawdzonego niezmiennego od 1500 lat dziedzictwa (zresztą jak większość krajów muzułmańskich), a dzisiejszy "orient to morze zacofania i ocean wstecznictwa".

{}× 9 | Komentarze (1) | link |
@tsantsara
2019-11-26
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane O islamie Literatura polska (współczesna) Reportaż, proza dokumentalna

Fantastyczny reportaż o Egipcie ale przede wszystkim - krytycznie! - o islamie. Przy czym najcenniejsze są tu a). motywacja i b). perspektywa: a).z miłości do tego kraju i do tej religii (dlatego z wielką pasją!) i - b). od wewnątrz. Bo autor, choć jest Polakiem, jest też muzułmaninem i mieszka w Egipcie. A to jedyna też chyba sytuacja, w której Egipcjanie z prześladowanych, odrzucanych bądź lekceważonych kręgów społeczeństwa w arabskim islamie (Koptowie, szyici, wyznawcy religii spoza formalnie akceptowanego kanonu: islam&judaizm&chrześcijaństwo - np. bahaici, agnostycy, ateiści, zespoły rockowe, ale też w ogóle kobiety czy wegetarianie), często ukrywający swoje przekonania przed władzami, tajnymi służbami i sąsiadami, są skłonni rozmawiać z obcym, ale jednocześnie miejscowym. Nikt inny by do nich nie dotarł. W dodatku muzułmanie nie cierpią krytyki ze strony obcych - a tu pisze muzułmanin. I pisze z miłości, bo po prostu nie chce takiego archaicznego i nietolerancyjnego islamu, jaki Arabowie fundują światu. Język książki - pełen pasji, nie stroniący od grubiańskich słów - w takim kontekście nie razi. Książka sprawia wrażenie pisanej na gorąco, na dużych emocjach - jest zapisem zwykłych rozmów z ludźmi. A autor rozmawia z wszystkimi: sąsiadami, przyjaciółmi - profesorami i straganiarzami - o najbardziej drażliwych sprawach, o których w islamie nie rozmawia się nie tylko z obcymi, ale nawet w rodzinie. Ro...

{}× 5 | link |
@Thea
2020-02-29
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane orientalne
@oliwa
2019-11-13
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane Polska

Cytaty z książki

O nie! Książka Egipt: haram halal. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl