Egzekutor

Marcel Woźniak
8.3 /10
Ocena 8.3 na 10 możliwych
Na podstawie 9 ocen kanapowiczów
Egzekutor
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.3 /10
Ocena 8.3 na 10 możliwych
Na podstawie 9 ocen kanapowiczów

Opis

Felix Landau lubił przesiadywać na balkonie okazałej willi i strzelać do przechodzących Żydów. W listach miłosnych do żony szczegółowo opisywał sadystyczne czyny, jakich się dopuścił. Brał też udział w masakrze profesorów lwowskich w nocy z 3 na 4 lipca 1941 we Lwowie.

Landau to zbrodniarz nazistowski, który organizował pracę Żydów w Drohobyczu. Na jego łasce był Bruno Schulz, którego nazista zmusił do namalowania w swojej willi obrazów inspirowanych baśniami. Wkrótce to za jego sprawą, Schulza spotkała okrutna śmierć.

U boku wiernie towarzyszyła Landauowi ukochana Gertrude. Urządzała z nim wystawne przyjęcia w drohobyckiej willi, w dzielnicy oddzielonej od getta aleją jabłonek i ładnych domów. Gertrude szybko znalazła się pod wpływem Feliksa.

TO HISTORIA O SADYSTACH, KTÓRZY NIE COFNĘLI SIĘ PRZED NICZYM.
Data wydania: 2022-06-29
ISBN: 978-83-8280-058-6, 9788382800586
Wydawnictwo: Filia
Seria: Filia na faktach
Stron: 392
dodana przez: ReginaCatta

Autor

Marcel Woźniak Marcel Woźniak
Urodzony 7 czerwca 1984 roku w Polsce
Pisarz, autor powieści kryminalnych, biograf Leopolda Tyrmanda. Ukończył z wyróżnieniem Uniwersytet Mikołaja Kopernika. Kontynuuje badania, jako doktorant w Instytucie Literatury. Absolwent adaptacji scenariuszowej w Warszawskiej Szkole Filmowej. U...

Pozostałe książki:

Mgnienie Balladyna Powtórka Seryjni mordercy Zbrodnia i kara
Wszystkie książki Marcel Woźniak

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Fikcja oparta na prawdziwych wydarzeniach

8.07.2022

Zastanawialiście się kiedyś czy po świecie chodzą ludzie bezwzględni, mający za nic ludzkie życie? Czy ludzie ślepo wierzą we wszystko, co powiedzą ich mentorzy? Czy człowiek jest zdolny zabić z własnych, bliżej nieokreślonych, pobudek? Czy można zabijać w imię miłości? Historia pokazuje, że na wszystkie pytania możemy odpowiedzieć twierdząco. Co ... Recenzja książki Egzekutor

@aalexbook@aalexbook × 7

Egzekutor

2.07.2022

"Ta praca jest tak nudna! Zapowiadali im ważną misję, tymczasem pracują jak zwykli urzędnicy, tyle że zamiast maszyn do pisania mają pistolety, a zamiast dokumentów stemplują kulami ludzi. Każdy mógłby to robić za niego.” „Egzekutor” Marcela Woźniaka to powieść będąca fikcją inspirowaną prawdziwymi wydarzeniami i dokumentami. To historia życia Fe... Recenzja książki Egzekutor

Egzekutor

6.08.2022

"[...] zło nie ma skali, a ludzkie cierpienie - kresu." Kolejna książka o tematyce II wojny światowej, którą miałam ostatnio okazję przeczytać. "Egzekutor" to nie jest łatwa lektura, jak wszystkie, które dotyczą tego okresu. Czytanie o nazistowskich zbrodniarzach wywołuje ciary na ciele i mnóstwo negatywnych emocji. Marcel Woźniak przybliża post... Recenzja książki Egzekutor

Skuteczny Egzekutor

18.10.2022

“ Nie ma nacji wyjątkowych, tylko wyjątkowe bzdury, powtarzane w koło by się stały prawdą. Abyś zaczął nienawidzić ludzi, którzy nic Ci nie zrobili…” “Egzekutor” Marcela Woźniaka to opowieść o Felixie Landau, aniele śmierci, diabłu wcielonym, a nie człowieku. Jest to powieść inspirowana prawdziwymi wydarzeniami. Zawsze, gdy sięgam po książki spis... Recenzja książki Egzekutor

@florenka@florenka × 1

Moja opinia o książce

Opinie

@WolneLitery
2022-06-30
9 /10

Książka, która wzrusza, szokuje i nie daje o sobie długo zapomnieć. Jest to poruszająca historia i fakty, które zostały nam przedstawione w formie powieść obyczajowej. Fikcja przeplata się tutaj z rzeczywistością, chociaż czytając ją mamy wyobrażenie, że nic z niej nie mogło wydarzyć się naprawdę! To szokujące i niewyobrażalne, jak człowiek potrafi traktować drugiego człowieka.

'Egzekutor" to przedstawienie nam życiorysu Felixa Landau. To właśnie on był zbrodniarzem wojennym, bez wahania więził, karał i rozstrzeliwał drugiego człowieka. Autor bardzo dobrze skupił się na pokazaniu nam jego osoby i dostajemy to wraz ze świetnie zbudowanym obrazem psychologicznym tego człowieka. Książka pochłania całkowicie. Zaczyna się od wydarzeń, które miały miejsce w Lwowie i dotyczyły masowego mordu profesorów. To przerażające, że Ci ludzie działali z taką "lekkością"!

Jeśli szukacie lekkiej i przyjemnej lektury - źle trafiliście. Jeśli szukacie czegoś MOCNEGO, DOBREGO i PORUSZAJĄCEGO - to zdecydowanie jest książka dla Was! Ja z całego serca ją polecam. To ważne, aby ta historia była nam powtarzana, przybliżana, bo jak widzimy wszystko lubi zataczać koło i sam autor wspomina o tym na samym końcu swojego dzieła.

× 2 | link |
@ladypasja
2022-06-29
9 /10

„Egzekutor” autorstwa Marcela Woźniaka to niesamowita powieść, to mocny głos o nazistowskim zbrodniarzu, to opowieść przybliżająca postawę, motywację i działania okrutnej bestii.

Wyobraźcie sobie co się dzieje, gdy człowiek, który spadł na samo dno, zdobywa nieograniczoną władzę nad życiem i śmiercią… człowiek, który zapisze „Nie mogłem wychodzić z domu po godzinie dwudziestej, nie mogłem korzystać z telefonów ani środków transportu zbiorowego. Zostałem pozbawiony zasiłku dla bezrobotnych, nie mogłem podjąć pracy. Pozbawiono mnie po prostu możliwości życia!” Gdy nienawistne nazistowskie słowa padły na taki grunt… zrodził się potwór.

Felix Landau

Potwór, który nie czół nic mordując, gwałcąc, grabiąc… wykorzystując ludzi do katorżniczych prac, kłamiąc, manipulując, bogacąc się kosztem innych… przyczyniając się do śmierci Schulza, uczestnicząc w egzekucji profesorów lwowskich w 1941… był ślepo posłuszny. Władca życia i śmierci… bezlitosny, nieubłagany, dziki… marionetka w szponach ideologii nazistowskiej.

Felix Landau

Mężczyzna, którego listy miłosne do najdroższej Gertrude stanowiły brutalne raporty dotyczące mordowania Żydów… który wije miłosne gniazdko w drohobyckiej willi, oddzielonej od getta aleją jabłonek… który rozkazał Shulzowi ozdobić pokoje dziecięce baśniowymi rysunkami.

Gorąco polecam lekturę… by pamiętać o ofiarach zbrodni, by zbliżyć się do ...

× 1 | link |
@aellirenn
2022-08-08
8 /10
Przeczytane

Felix Landau miał hobby - przesiadywanie na balkonie i strzelanie do przechodzących Żydów.
Oparta na faktach historia zbrodniarza nazistowskiego, na łasce którego był Bruno Schulz.

Przesłuchałam tę książkę i nie wiem co powiedzieć. To było mocne, trudne do przełknięcia i niemożliwe do zaakceptowania. Autor wybitnie dobrze pokazuje na ile zła stać człowieka, jeśli mu tylko na to pozwolić. Przerażajace.

Nie ma co się rozwodzić, bo słowa tego nie oddadzą. Przeczytajcie.

× 1 | link |
ZA
2022-07-05
10 /10

Bezlitosny morderca, psychopata i kat w jednym- taki właśnie był „Egzekutor”. Feliks Landau, bo o nim mowa był zafascynowany faszyzmem, bezgranicznie oddany Hitlerowi i III Rzeszy. Jego umysł został całkowicie omamiony nazistowskimi ideami, robiąc z niego samego kata wielu niewinnych Żydów, kreśląc przy tym wyjątkowo plugawy obraz kawałka naszej historii. Historii, która nigdy nie miała mieć miejsca.

Marcel Woźniak pisząc „Egzekutora” po mistrzowsku wręcz oddał realizm tamtejszych czasów, pokazując niewyobrażalne bestialstwo diabła, który lubował się w zabijaniu przy okazji nierzadko poniżając, torturując i gwałcąc. Ten przerażająco fantastyczny obraz ludzkiego okrucieństwa, wszechobecnego cierpienia i heroicznej walki o każdy oddech nie pozwala absolutnie na jakiekolwiek refleksje poza odrazą w stosunku do wojennych oprawców.

Fabułę książki można podzielić na kilka części, na które składają się młodzieńcza lata Feliksa, późniejsze dążenie tego sadystycznego zwyrodnialca do wiernego żołnierza całkowicie oddanemu ideologii Hitlera, a także jego dalsze losy po zakończeniu działań wojennych, z których dowiedzieć się możemy jaką karę przyjdzie mu zapłacić za dokonane zbrodnie. „Egzekutor” to książka absolutnie dla każdego, jakkolwiek groteskowo to brzmi, mając na uwadze jej szokującą fabułę. Marcel Woźniak używając prostych słów przekazał treść, która pozostanie z czytelnikiem z pewnością na bardzo, bardzo długo co jakiś czas tworząc w...

| link |
@z_ksiazka_w_plecaku
2022-06-30
8 /10

Może niektórzy znają postać Feliksa Landaua, a jeśli nie to z tej książki można o nim wiele się dowiedzieć. Rozpoczyna się sceną balkonową. Sam Feliks na pierwszych stronach nie wydaje się takim potworem. Ma narzeczoną, którą kocha. I ciężko uwierzyć, że ten młody kochający facet okazuje się zupełnie innym człowiekiem. Okrutnym, bezwzględnym katem. Jego ulubionym zajęciem było strzelanie do niepracujących Żydów w jego ogrodzie. Nienawidził jednak strzelać im w głowę, bo mózg się rozbryzgiwał. Dlatego jego cel to serce. Bez wątpienia można było go nazwać Aniołem, ale Aniołem śmierci.

Jak sam o sobie mówił: Kochał żoną sercem, ale Fuhrer zajmował mu myśli. Oddany i wierny III Rzeszy. Pewnego dnia zapragnął by Żyd – Bruno Schulz namalował do jego willi obrazy. Do tego nie byle jakie. Inspirowane baśniami między innymi Braci Grimm. Czytając myślałam, że dzięki temu Bruno ocaleje. Niestety, ale nasz oprawca miał inne plany.

„Egzekutor” to na pewno nie jest łatwa lektura. Pełno w niej okrucieństwa, przemocy, nieludzkich zachowań … Lektura wywołuje dużo emocji i niestety bardziej negatywnych.

Czytając książkę wciąż zadawałam sobie pytanie: Ile trzeba mieć w sobie nienawiści do ludzi, którzy nic nikomu nie zrobili? Jak można być tak pozbawionym wszelkich emocji człowiekiem? Jak można w ogóle pisać do ukochanej listy, które ociekają okrucieństwem? I jak jego wybranka serca czuła się czytając te miłosne listy?

...

| link |
MA
2022-07-08
Przeczytane

"Egzekutor" to powieść oparta na historii Feliksa Landau, który był policjantem gestapo, a przede wszystkim zbrodniarzem nazistowskim.
Organizował pracę Żydów w Drohobyczu.
Brał czynny udział w masakrze profesorów lwowskich w nocy z 3na 4 lipca 1941 we Lwowie.
Osobiście brał udział w rzeziach ludności żydowskiej, miał w zwyczaju strzelać z balkonu swojego domu do Żydów, którzy przerwali pracę.
Swoje czyny opisywał w listach do żony oraz spisywał w pamiętnikach.
Na jego łasce był Bruno Shulz, którego talent plastyczny wykorzystywał do wykonywania licznych prac malarskich np ozdabiania baśniowymi kompozycjami ścian pokoju dziecięcego w swej willi.
Wkrótce Shulz zostaje zabity za sprawą Landau.
Jeśli jesteście ciekawi jak wyglądała ta nędza kreatura zerknijcie na Google. Na pierwszy rzut oka widać, że to zakompleksiona i mizerna imitacja człowieka.
Powieść napisana przez autora jest fikcją,, która opiera się na prawdziwych wydarzeniach oraz dokumentach.
Jako całość tworzy powieść kompletną, która pokazuje jak wiele istnień może zależeć od jednej osoby.
Jak jeden naród uważa się za lepszy od innych, jak fanatyzm potrafi przenikać i wpływać na ludzi.

| link |
@florenka
2022-10-18
7 /10
Przeczytane
@gdzie_ja_tam_ksiazka
2022-08-06
6 /10
@aalexbook
2022-07-08
8 /10
Przeczytane
@recenzja_na_tacy
2022-07-02
10 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Egzekutor. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl