El año del diluvio

Eduardo Mendoza
7.5 /10
Ocena 7.5 na 10 możliwych
Na podstawie 10 ocen kanapowiczów
El año del diluvio
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.5 /10
Ocena 7.5 na 10 możliwych
Na podstawie 10 ocen kanapowiczów

Opis

«Con todos estos ingredientes (una época agobiante, un paisaje rústico y sombrío, unos protagonistas de singular idiosincrasia, una historia de pasiones violentas y amores imposibles) lo más sensato habría sido renunciar. Pero naturalmente, el riesgo me atrajo.» Eduardo Mendoza

Mendoza narra el conflicto en el que se ve envuelta sor Consuelo, una monja que administra un ruinoso hospital. Para conseguir la financiación, se dirige al cacique de San Ubaldo de Bassora, aunque todo empieza a complicarse cuando éste la seduce. La invención expresiva constante de Mendoza y su inigualada habilidad para la recreación de estilos y géneros, sustentan el cañamazo de una historia rica en hallazgos y sorpresas. Por su maestría narrativa, desplegada en los más variados registros; por el empuje, el poder de convicción con que transmite al lector un mundo propio y unos personajes de contorno imborrable, El año del diluvio se cuenta entre los mayores logros de Eduardo Mendoza.
Data wydania: 2016-09-06
ISBN: 978-84-322-2945-9, 9788432229459
Język: hiszpański
Wydawnictwo: Booket
Stron: 192
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Eduardo Mendoza Eduardo Mendoza
Urodzony 11 stycznia 1943 roku w Hiszpanii (Barcelona)
Hiszpański pisarz związany z Barceloną. Autor m.in. książek o damskim fryzjerze - detektywie amatorze: Sekret hiszpańskiej pensjonarki (1979), Oliwkowy labirynt (1982), Przygoda fryzjera damskiego (2002), Awantura o pieniądze albo życie (2012) i Taj...

Pozostałe książki:

Przygoda fryzjera damskiego Sekret hiszpańskiej pensjonarki Brak wiadomości od gurba Niezwykła podróż Pomponiusza Flatusa Oliwkowy labirynt Król przyjmuje Niewinność zagubiona w deszczu Prześwietny raport kapitana Dosa Miasto cudów Prawda o sprawie Savolty Lekka komedia Mauricio, czyli wybory Awantura o pieniądze albo życie Trzy żywoty świętych Walka kotów Co z tą Katalonią? Mauricio o las elecciones primarias Rok potopu Tajemnica zaginionej ślicznotki
Wszystkie książki Eduardo Mendoza

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

W szponach namiętności

17.07.2024

Po tę książkę sięgnęłam z czystego przypadku. Będąc na wizycie lekarskiej u pani neurolog, jak zawsze wdałyśmy się w pogaduszki, tym razem o książkach. Pani doktor poleciła mi książkę Eduardo Mendozy "Niewinność zagubiona w deszczu". Jej zachwyty pozwalały mi mniemać, że to będzie dobra lektura. I nie zawiodłam się. To opowieść niby prosta, a jedn... Recenzja książki Niewinność zagubiona w deszczu

Co jest grzesznego w miłości?

3.04.2013

Pisarze iberoamerykańscy są wychwalani na całym świecie (oprócz Paulo Coelho). Sama jestem do całej tej hiszpańskojęzycznej zgrai nastawiona entuzjastycznie. Co prawda zapoznałam się tylko z najpopularniejszym dziełem Marqueza „Miłość w czasach zarazy”, jednak polubiłam jego charakterystyczny styl tak bardzo, że sięgnęłam po opowiadanie Mendozy (t... Recenzja książki Niewinność zagubiona w deszczu

@Evocatora@Evocatora

Niewinność zagubiona w deszczu

31.08.2011

Eduardo Mendoza, jak głosi informacja na okładce, to wybitny współczesny pisarz hiszpański. Jest laureatem najważniejszej hiszpańskiej nagrody literackiej – Premio Planeta. Te informacje nie zrobiły na mnie większego wrażenie, gdyż już kilka razy miałam okazję rozczarować się tymi najwybitniejszymi. Jednak po lekturze „Niewinności zagubionej w desz... Recenzja książki Niewinność zagubiona w deszczu

Winny? Niewinny?

12.09.2011

Zastanawiam się, jak nazwać to „coś”, co jest w książkach Mendozy, co decyduje o popularności autora i poczytności jego książek. Pierwsza cecha książek Mendozy, która mi się nasuwa po kilkukrotnym zetknięciu z jego twórczością, to różnorodność. Druga – niebanalność. Trzecia – poczucie humoru. Czwarta – styl i szyk. Piąta – wyobraźnia. Autor imponuj... Recenzja książki Niewinność zagubiona w deszczu

JJ
@jjon

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@karolak.iwona1
2024-07-17
8 /10
Przeczytane Z Biblioteki

"Niewinność zagubiona w deszczu" Eduardo Mendozy to niewielka objętościowo, ale treściwa książka. Opowiada o ludzkich namiętnościach, z którymi trudno walczyć i, z którymi trudno się uporać.
Tłem powieści jest niewielkie katalońskie miasteczko w latach 50. XX wielu. Akcja toczy się podczas upalnego lata, ulewnych deszczy i niszczycielskich powodzi.
Młoda zakonnica i bogaty dziedzic - czy ta relacja ma szanse się rozwinąć? Czy namiętność weźmie górę nad rozsądkiem? Czy siostra zakonna ma prawo zakochać się w bogatym i przystojnym mężczyźnie?
Jedynym mankamentem, który mi przeszkadzał podczas czytania, był brak formatowania tekstu. Całe ściany tekstu, bez podziału na akapity i dialogi, sprawiały, że tę historię czytało mi się niekomfortowo. Pomimo tej niedogodności uważam, że tę krótką opowieść warto przeczytać.
Ta historia mnie zaangażowała, a styl pisarza przypadł do mojego czytelniczego gustu. Chętnie poznam inne książki Mendozy.

× 10 | link |
@Evocatora
@Evocatora
2013-04-03
8 /10
Przeczytane

Książka należy do gatunku melodramatu i autor umiejętnie żongluje tym gatunkiem wyciągając z niego to, co najlepsze i zabawnie mrugając okiem do odbiorcy. Czytając tę książkę otrzymamy niewinne dziewice, schadzki przy blasku księżyca, zdeprawowanych i nieprzyzwoicie przystojnych bogaczy, rozpacz w strugach deszczu, dobrych rozbójników, próby samobójcze… Czyli wszystkie motywy, które posiada każdy szanujący się melodramat. Atmosfera książki jest poważna, lekko ociężała, wręcz natchniona. Jednak nie sposób w odbierać tak tej książki, ponieważ przez wszystko przebija się humor Mendozy. Język to mocna strona tego opowiadania. Każde słowo, każde zdanie, każdy akapit jest przemyślany, wyważony i po prostu idealny. Mendoza przy tym wszystkim ma swój specyficzny styl.

| link |
@Catta
2020-06-21
6 /10
Przeczytane Pożyczone Babskie Lit. hiszpańska
@Madie
@Madie
2013-05-05
8 /10
EW
@Ewwa
2019-11-01
8 /10
Przeczytane
@iusta
@iusta
2011-10-19
8 /10
Przeczytane
JJ
@jjon
2011-09-12
8 /10
Przeczytane
@finkaa
2011-08-31
8 /10
Przeczytane
@nadrektor
@nadrektor
2011-08-11
5 /10
Przeczytane Na mojej półce

Cytaty z książki

Zmierzył zakonnicę wzrokiem, chcąc ją przestraszyć: był z natury uprzejmy, ale nie wątpił, że nasłucha się westchnień, zająkliwego mamrotania i narzekań, i ta perspektywa go irytowała.
Chyba nie jest taka młoda, na jaką wygląda, skoro została przeoryszą wspólnoty zakonnej, pomyślał, i nie taka głupia, za jaką chce uchodzić: ot, dwulicowość i tyle.
Problem starych ludzi to sprawa poważna i coraz bardziej alarmująca, mówiła zakonnica, jeszcze niedawno starcami zajmowały się rodziny, dziadkowie mieszkali razem ze swoimi dorosłymi dziećmi i wnukami, a teraz to się skończyło.
Starcy to duży kłopot, toteż rodziny, co jest rzeczą smutną, próbują się od tego kłopotu uwolnić.
Dzisiaj młodzi idą do pracy w miastach, wyjeżdżają też za granicę i nie mogą zabierać ze sobą starych, a choćby nawet mogli i chcieli, to gdzie by ich umieścili?
Dodaj cytat