Ferdydurke

Łukasz Grabal, Witold Gombrowicz
7.8 /10
Ocena 7.8 na 10 możliwych
Na podstawie 246 ocen kanapowiczów
Książka Ferdydurke
Książka Ferdydurke
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.8 /10
Ocena 7.8 na 10 możliwych
Na podstawie 246 ocen kanapowiczów

Opis

In this bitterly funny novel, the hero narrates the story of his absurd transformation from confident 30-year-old man into paranoid teenage boy. Awakening one morning in the grip of fear, he receives two unwelcome visitors: a ghost of himself standing in the corner of his room, then Pimko, the diabolic doctor of philosophy. As Pimko talks, the narrator finds himself shrinking and Pimko, in turn, growing larger and larger. So begins a hellish nightmare: Ferdydurke is dragged back to the school playground and forced to experience the cruel outrages which the boys perpetuate on one another all over again.Â
Data wydania: 2005
ISBN: 978-0-7145-3403-9, 9780714534039
Wydawnictwo: Marion Boyars
Serie: Kanon Na Koniec Wieku, Lekcja Literatury, Witold Gombrowicz - Dzieła
Mamy 14 innych wydań tej książki

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Gęba, poza, łydka.

Opowieść o niebanalnym Józiu, który ma 30 lat i postanawia napisać książkę. Akurat w trakcie pracy nad dziełem, pojawia się znikąd w jego mieszkaniu profesor Pimko. Zadaje mu wiele najróżniejszych pytań, po czym stwierdza, że jego wiedza jest niepełna i wysyła go do szkoły – 6 klasy. Ponadto dba on ... czytaj dalej »

@Panda94 @Panda94

[...] przed człowiekiem schronić się można w objęciach innego człowieka.

W moim wielce szanownym Liceum, wszyscy załamywali ręce na słowo Ferdydurke, a Ci którzy pisali rozszerzoną maturę z języka polskiego (w tym ja, tak wiem muszę się pochwalić) wznosili prośby, w stylu: "tylko nie Trans- Atlantyk." Niestety, jak owieczka bez mózgu poszłam za tłumem i dołączyłam się d... czytaj dalej »

KS
@Qlturalna
{} Napisz swoją recenzje

Moja opinia o książce

Opinie
@Panda94
@Panda94 2013-02-19
Opowieść o niebanalnym Józiu, który ma 30 lat i postanawia napisać książkę. Akurat w trakcie pracy nad dziełem, pojawia się znikąd w jego mieszkaniu profesor Pimko. Zadaje mu wiele najróżniejszych pytań, po czym stwierdza, że jego wiedza jest niepełna i wysyła go do szkoły – 6 klasy. Ponadto dba on o nowe zakwaterowanie Józia w domu Młodziaków – ludzi nowoczesnych. W trakcie spędzonego czasu w szkole i „nowym domu” po raz kolejny zostaje wciągnięty w wir bójek, rozterek miłosnych, zdrad i dziecięcego animuszu, który, jak się okazuje jest wszędzie. Gdziekolwiek nie spojrzysz jesteś upupiany. Strzeż się! Szła spokojnie z podniesioną głową, a na twarzy jej widniała szczególna mądrość, rzekłbym ...
serce | link |
@zingela
@zingela 2013-12-31
Przeczytane (2013-12-31) Lektury
O proszę. Zaskoczona jestem bardzo. Zabierałam się kiedyś do tej książki, wymiękłam chyba przed pięćdziesiątą stroną. Cóż, biorąc pod uwagę, że byłam wtedy uczennicą drugiej klasy gimnazjum, i tak nieźle mi poszło. Teraz lektura. Teraz nie ma, że nie, że beznadzieja, że nudy, że bezsens w czystej postaci. Bo trzeba Wam wiedzieć, że nie było lektury, której Asia by nie przeczytała. No, wprawdzie "Granica" i ostatni tom "Chłopów" są mi znane dzięki audiobookowi, ale to nie jest ważne. Myślałam, że "Ferdydurke" będzie tą pierwszą i jedyną, której nie poznam. No chyba że audiobook. Tu przykra niespodzianka, bo audiobook owszem, jest, ale w znacznie skróconej wersji. Asia zaczęła czytać. Gdzieś t...
serce | link |
@Zorg
@Zorg 2012-05-18
cytat z jakiejś strony 'Koniec i bomba, a kto czytał ten trąba. Tak kończy się „Ferdydurke", najsłynniejsza chyba i najczęściej tłumaczona powieść Witolda Gombrowicza' ple, ple, ple... zawiadamiam że udało mi się tego czegoś (podobno powieści) nie przeczytać ani nawet nie zacząć czytać mimo iż próbowano mnie zmusić. W imię czego? Ale są pewne granice. Nawet nie wiem jak je nazwać, estetyczne? Co pisaniny tego rodzaju mają wnieść pozostaje zagadką. Powszechnie znane cytaty mówią same za siebie. Po co to komu? Jedynym chyba sensownym zdaniem było "jak zachwyca skoro nie zachwyca?" będące niezamierzonym autokomentarzem Gombrowicza do jego wesolutkiej tfurczości, przez duże tfu.
serce | link |
@Sun.shine
@Sun.shine 2012-05-18
Muszę się zgodzić z Zorg. Ta lektura, którą czytałam fragmentami jest dla mnie poniżeniem literatury! Sam Gombrowicz jest raczej przedstawicielem postawy, którą gardzę (nie nim, a jego postawą!). Chce zapomnieć o historii i bawić się w głupawe teksty o niczym. Pisze pogardliwie o tradycji i swoim kraju, a sam uciekł z ojczyzny, więc jakim prawem? Bardzo nie lubię tego pana, a jeszcze bardziej nie lubię "Ferdydurke", bo jakoś nie rozumiem tej dziecinady i głupoty, która to niby miała wyrażać bunt. Tylko czy pan Gombrowicz wie przeciw czemu się buntuje? Czy to zna? I czy to w ogóle ma jakąś wartość jako książka. Dla mnie, zdecydowanie nie.
serce | link |
@e_milka
@e_milka 2011-11-27
Przeczytane (2011-11-29)
Popieram całkowicie Nefglarien! Miałam ochotę napisać dokładnie to samo :) Nie lubię twórczości Gombrowicza i nie rozumiem, co wnosi do literatury. Chętnie jednak porozmawiałabym z kimś, kto ma odmienne zdanie, może zdoła mnie przekonać;) Z lektur szkolnych to gustuję w utworach romantycznych (tak, Słowacki :)) "Gombrowicz wielkim artystą był"- ha, ha. Tylko, że nieco "upupionym". Sam przyznał, że "przed pupą nie ma ucieczki" ;p Współczuję tym, którzy ucieczki przed niedojrzałością znaleźć nie mogą i widzą świat w barwach Gombrowicza. Rzeczywistość w Ferdydurke jest pozbawiona ideałów. Gombrowicz to cynik, wg mnie.
serce | link |
@narratorka
@narratorka 2012-10-27
Przeczytane (2012-10-27)
Zastanawiam się ile na temat książki mogą powiedzieć ludzie (wypowiadający się poniżej), którzy, jak sami przyznają, czytali tę książkę we fragmentach. "Ferdydurke" to powieść awangardowa- dlatego dla niektórych może wydawać się bezsensowna. Przyznam szczerze, że jest to jedna z niewielu lektur, które przeczytałam do końca, bo bardzo spodobał mi się pomysł autora. Zakończenie, którego tak wszyscy się czepiają, podoba mi się najbardziej- Gombrowicz stawia dzięki temu swoją książkę nie w świetle "wielkiego dzieła literackiego," ale jako groteskowej i nie całkiem na serio opowieści.
serce | link |
@SYSTEM
@SYSTEM 2007-05-17
Przeczytane (2009-08-06) Niedokończone LEKTURY Noom zbiór własny
cud miód i orzeszki. przeczytane po raz pierwszy jeszcze pod koniec szkoły podstawowej, od tego czasu kilka razy zaliczyłem powtórkę. wbrew temu co mówi roman 'edukator' g. jest to niewątpliwie pozycja obowiązkowa. książka która przeczytana po raz drugi nasuwa troszkę inne wnioski niż przy pierwszej lekturze. za trzecim razem staje się prawdziwie pikantna. język gombrowicza jest bardzo charakterystyczny - w tej książce genialnie przyprawiony dygresyjnością, która nadaje podróży bohatera innego wymiaru.
serce | link |
@Morill
@Morill 2009-12-22
Przeczytane (2007-07-28)
Przyznam, że przeczytałem po to, żeby nie dostać pupy w szkole, bo Gombrowicz wielkim pisarzem był przecież. Na taką lekturę nieświadomie czekałem całe życie, szkoda że mało tak wartościowych pozycji figuruje w kanonie. Polecam wszystkim, którzy z niechęcią czytają książki polskich autorów, oczekując czegoś nietypowego, wielowarstwowego - to jeden z chlubnych wyjątków. Dziwnym trafem niektóre wyrażenia czy wątki znają nawet osoby które wcześniej nie czytały powieści :)
serce | link |
@Maynard
@Maynard 2010-04-09
Przeczytane (2007-07-28) Kanon na koniec wieku
Pisząc obecne komentarze, komentuje tak naprawdę kanon na koniec wieku a nie lektury szkolne, więc pisząc w imieniu czytelników kanonu a nie uczniów byłych czwartych klas liceum, stwierdzam iż powieść to stylistyczne dzieło gdzie autor szydzi z wszelakich konwencji i "upupia" wesoło cały świat. Zdecydowany plus i rozbrajający tytuł brytyjskiej ekranizacji - "3rd-door-key". :-) W dodatku moje trzecie pytanie na maturze dotyczyło właśnie tej książki. Sentyment...
serce | link |
@Nancy
@Nancy 2010-01-27
Przeczytane (2007-07-28)
Jak z reguły uwielbiam wszelkie lektury, tak ta wyjątkowo nie przypadła mi do gustu. To na pewno godna przeczytania pozycja, idealna do szkoły, ale niestety nie w moim stylu. A szkoda... Osobiście ją wymęczyłam, choć przedstawienie na którym byłam parę lat temu, bardzo mi się spodobało i chętnie poszłabym na nie jeszcze raz.
serce | link |
@epka
@epka 2009-01-03
Przeczytane (2009-01-02)
Ciekawie się ją "przerabia" w klasie na lekcji polskiego, kiedy wszyscy tak siedzą z " przyprawionymi gębami". Ale nie tylko dlatego moim ulubionym wątkiem jest wątek szkolny, również z sympatii do Gałkiewicza, którego zdarzyło mi się "grać" na tejże lekcji polskiego. Mnie też Słowacki nie zachwyca.
serce | link |
@Lagneu
@Lagneu 2010-03-14
Przeczytane (2010-01-01)
Dziwna, przerysowana i chora. Wszystko razem i każde z osobna. Monsieur Gombrowicz miał niezłego dilera. Dobra książka. Dobra, tak jak dobry jest żart humanistyczny czy paluszki rybne Kapitana Iglo. Dobra, bo po prostu inaczej się nie da. Dobra - bo tak. łydka łydka łydka.
serce | link |
@Ania.Kitty
@Ania.Kitty 2014-01-04
Przeczytane (2014-01-04)
Pomysł, styl pisania, język - świetne. Po przeczytaniu rozumiem już, dlaczego znalazła się w kanonie lektur. Może wydawać się bezsensowna, ale ma "to coś" co wyróżnia ją spośród innych. Nie ma drugiej takiej książki (przynajmniej ja na żadną podobną nie trafiłam) ;)
serce | link |
AG
@Castiel 2012-03-20
Przeczytane (2012-01-01) Responsabilités scolaires...
Ciekawa, aczkolwiek nie przypadła mi do gustu. Męczyła mnie budowa zdań oraz słownictwo Gombrowicza. Omówienie w szkole znacznie pomogło mi zrozumieć całość, jednakże "Ferdydurke" nie odmieniła niczego w moim życiu, a jedynie potwierdziła prawdy stare jak świat.
serce | link |
@Okapi
@Okapi 2011-12-07
Przeczytane (2011-11-24)
Zdecydowanie jedna z najciekawszych lektur. Najbardziej urzeka oczywiście język, zabawa słowem i konwencjami, choć co do treści i przesłania utworu też nie mam zastrzeżeń, gdyż po prostu trudno się z nim nie zgodzić. Od gęby i pupy nie ma ucieczki.
serce | link |
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Co czytać po książce “Ferdydurke”- Łukasz Grabal

Książka Przedwiośnie
Przedwiośnie Stefan Żeromski
7.3/10
Rodowód. Utwór rozpoczyna zwięzły "Rodowód", stanowiący jak ...
Książka Proces
Proces Franz Kafka
8.1/10
Franz Kafka urodził się w r. 1883 w Pradze, zmarł w r. 1924 ...
Książka Zbrodnia i kara
Zbrodnia i kara Fiodor Dostojewski
8.9/10
Dramat Rodiona Raskolnikowa, ubogiego studenta, który postan...
Książka Lalka
Lalka Bolesław Prus
8.0/10
Napisanie i wydanie u schyłku XIX wieku powieści takiej jak ...
Książka Granica
Granica Zofia Nałkowska
7.0/10
Granica to czołowe osiągnięcie literatury dwudziestolecia m...

Cytaty z książki

Ja nieco więcej niż inni zajmuję się sztuką.

Kategorie

Książki, recenzje, ogłoszenia, społeczność!

Znajdziesz tu wszystko, czego potrzebuje każdy wielbiciel książek. Załóż konto i korzystaj w pełni ze wszystkich możliwości serwisu.
Zarejestruj się