Fikołki na trzepaku. Wspominki z podwórka i nie tylko?

Małgorzata Kalicińska
6.8 /10
Ocena 6.8 na 10 możliwych
Na podstawie 12 ocen kanapowiczów
Fikołki na trzepaku. Wspominki z podwórka i nie tylko?
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6.8 /10
Ocena 6.8 na 10 możliwych
Na podstawie 12 ocen kanapowiczów

Opis

Tym razem Autorka bestsellerowej mazurskiej sagi postanowiła, wykorzystując doskonałą pamięć, spisać dla własnych dzieci wspominki z podwórka, wakacji, uroczystości oraz zwykłych zajść rodzinnych. Smak lodów z prawdziwą wanilią, bary mleczne czy fikołki na trzepaku dzisiaj urastają już do nostalgicznych wspomnień. Jest tam też kilka rodzinnych historii, a nade wszystko koloryt bezpiecznych podwórek; wieś, na której autorka spędzała wakacje biorąc udział w sianokosach, żniwach; zakola Biebrzy, grzybne lasy i dziecięca beztroska.

Fikołki na trzepaku to zbiór literackich pocztówek z dzieciństwa. Zapamiętane i „zatrzymane w kadrze pamięci” podwórko, szkoła, wakacje i życie rodzinne. Ta pamięć jest utkana ze szczegółów - kolorów, kształtów, zapachów smaków, zdarzeń. W miarę możliwości widziana oczami, umysłem dziecka - spisywana bez komentarza mnie (autorki) dzisiejszej. Jest tu klimat domu, zwykłej podstawówki na Kępie, przyjęcia u dziadków, zapach wsi białostockiej podczas żniw i zacisze bezpiecznego podwórka, kolorowe rajstopy... Znaleźć tu można też muzykę z dawnych lat - nazwiska wykonawców, zespoły, aktorów i aktorek - czyli gwiazd ówczesnych. Patchwork ze wspomnień, z naszych najmłodszych lat, jakże innych niż dzisiejsze dzieciństwo naszych dzieci i wnuków.

Małgorzata KalicińskaTwoja pamięć mnie oszołomiła, a jeszcze bardziej narracja malująca obrazy z przeszłości z taką swobodą i tak barwnie, że czyta się tekst na jednym oddechu – tak jak słucha się fantastycznej symfonii.

Agnieszka DuczmalKalicińska z właściwą sobie lekkością tka portret rodzinny, ale jest też czujnym obserwatorem zdarzeń i wrażeń, odnotowującym PRL-owską rzeczywistość z kronikarską wręcz pieczołowitością. Po lekturze Fikołków na trzepaku pozostał mi kojący smak chleba posypanego cukrem.

Joanna Laprus-Mikulska, "Bluszcz"Poczet portretowy w/g klatek schodowych idących w panoramę PRL-owskich najprzeróżniejszych postaci, plus dalsze retrospekcje rysowane śmieszną, dziecięcą kreską, okiem dziecka - PYSZNE! Ale pod egidą 53 (nr Międzynarodowej - naszego bloku) to się nie miało prawa nie udać, 53 to ósemka, a osiem to... OPOKA.

Marek Barbasiewicz, (Międzynarodowa 53 - III klatka schodowa
Data wydania: 2009-10-12
ISBN: 978-83-7506-359-2, 9788375063592
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Stron: 336

Autor

Małgorzata Kalicińska Małgorzata Kalicińska
Urodzona 30 września 1956 roku w Polsce (Warszawa)
Małgorzata Kalicińska jest absolwentką XXXVII Liceum Ogólnokształcącego im. Jarosława Dąbrowskiego w Warszawie, następnie ukończyła SGGW-AR w Warszawie. Pracowała w szkołach: Technikum Ogrodniczym w Konstancie-Jeziornie, Szkole Podstawowej nr 312 w ...

Pozostałe książki:

Dom nad rozlewiskiem Powroty nad rozlewiskiem Miłość nad rozlewiskiem Cicha 5 Lilka Irena Fikołki na trzepaku. Wspominki z podwórka i nie tylko? Siedem życzeń A miało być tak pięknie Zwyczajny facet Widok z mojego okna. Przepisy nie tylko na życie Miłość na walizkach Trzymaj się, Mańka! ... i wtedy moja córka powiedziała 2012 Listy pisane atramentem czyli rok z życia wdowca Nasze polskie wigilie w opowiadaniach Rozlewisko Życie ma smak Dwoje na kwarantannie Kochana moja. Rozmowa przez ocean Co, Gocha? Dom w Ulsan, czyli nasze rozlewisko Kalicińscy od kuchni Widok z mojego okna. Szersza perspektywa
Wszystkie książki Małgorzata Kalicińska

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Fikołki na trzepaku

10.06.2010

Czytałam na temat książki rózne recenzje - moja będzie mimo pewnych niedociągnięć jest pozytywna.Po lekturze wg mnie doskonałego Domu nad rozlewiskiem spodziewałam się lepiej napisanych wspomnień .Tymczasem początek książki to raczej dane "statystyczne " - mnóstwo wyliczanek - które moga czytelnika znudzić .Ja się nie poddałam i czytałam dalej - i ... Recenzja książki Fikołki na trzepaku. Wspominki z podwórka i nie tylko?

@malineczka74
× 2

Fikołki na trzepaku

7.12.2010

Małgorzata Kalicińska dla mnie znana głównie z trylogii o rozlewisku, która bardzo mi się podobała. Najbardziej jednak spodobała mi się "Miłość nad rozlewiskiem". Będąc ostatnio w bibliotece, leżała sobie na półce przedostatnia??? książka pani Kalicińskiej "Fikołki na trzepaku", postanowiłam wypożyczyć. Książkę dawkowałam....dlaczego ???? ano dl... Recenzja książki Fikołki na trzepaku. Wspominki z podwórka i nie tylko?

@sabinka.t1@sabinka.t1 × 1

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

DO
@dorota20w
2010-07-10

"Fikołki na trzepaku" czyli co się jadło w PRLu Dzisiaj czas na jedną z moich wakacyjnych lektur „Fikołki na trzepaku” Małgorzaty Kalicińskiej wydane przez wydawnictwo ZYSK i S-ka. Autorka na pewno wszystkim znana z sagi książek „Nad rozlewiskiem”. W najnowszej książce „Fikołkach...” opowiada o swoim dzieciństwie spędzonym w Warszawie w czasach PRLu, o rodzinie bliższej i dalszej, koleżankach, podwórkach, szkole, wakacjach, życiu rodzinnym ale także o zwyczajach, nawykach, zachowaniach po prostu o codzienności w PRLu. We wspomnieniach dużo miejsca zajmuje jedzenie, sama autorka wyznaje, że zawsze bardziej się nim interesowała niż np. modą. Opowiada o smakach i zapachach, o daniach, obiadkach, poczęstunkach i codziennych posiłkach, o tym co dzieci jadły pod trzepakiem na podwórku i do czego tęskniły, a o czym mogły tylko pomarzyć. Przeczytamy więc o grzybkach marynowanych pałaszowanych u babci; o koledze, który w pięknym geście nie zapomina o „przydziałowych” pieczonych w ognisku ziemniakach dla Gosi; o cukrzonych śliwkach w mocnym occie podawanych na imieninach wujka; o wodzie z kiszonych ogórków, często pitej do czerstwego chleba z koleżankami pod trzepakiem; o kamiennym garze w kuchni babci, w którym „pracował” kwas chlebowy; o pyzach kupowanych u bab na bazarze Różyckiego, jedzonych wprost ze słoika blaszanym widelcem, który baba podawała owinięty w gazetę ze słowami: „Znać to, że czyściutki, panie kochany, przysięgam matkieboskie!”; o przecierze pomidorowym, robionym prze...

× 1 | link |
@MacochaKopciuszka
@MacochaKopciuszka
2010-02-11
10 /10
Przeczytane Dodane książki

Niesamowita... dosłownie przed chwilą skończyłam czytać :) Niezwykle wciągająca i przyjemna lektura. Autorka w sposób niezwykle obrazowy opisuje swoje dzieciństwo, rodzinę i przyjaciół. Książka godna polecenia. Ofc pod warunkiem, że ktoś lubi tego typu historie, wspomnienia, biografie itp. :) Byłam zaskoczona negatywnymi komentarzami do tej książki, które widziałam w internecie. Całkowicie się z nimi nie zgadzam. aczkolwiek każdy ma prawo do swojego zdania.

× 1 | link |
@malineczka74
2010-06-10
8 /10
Przeczytane

Troszkę mnie rozczrowała -ale ogólnie dobra książka

| link |
@aneta.sawicka05
2021-12-19
8 /10
Przeczytane
@dorotab
@dorotab
2021-09-24
6 /10
Przeczytane
@Nina
2019-12-28
7 /10
Przeczytane Posiadam w swojej biblioteczce Dawno, dawno temu
BE
@beneta
2011-01-30
5 /10
Przeczytane
@jerzykgr
@jerzykgr
2010-11-05
5 /10
Przeczytane
KA
@Katia1111
2010-12-19
8 /10
Przeczytane
@sabinka.t1
@sabinka.t1
2010-12-07
3 /10
Przeczytane
@Broclin
@Broclin
2010-09-12
5 /10
Przeczytane Biblioteczka
BR
@Briony
2010-08-17
8 /10
Przeczytane
@silverraven
2010-05-29
8 /10
Przeczytane PRL Z życia innych.. (Autobiografie/Biografie/Wywiady)

Cytaty z książki

O nie! Książka Fikołki na trzepaku. Wspominki z podwórka i nie tylko?. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl